deirdre deirdre komentáře u knih

Na východ od raja Na východ od raja John Steinbeck

Človek môže prečítať za život tisíce kníh, ale iba niektoré mu utkvú v pamäti. Toto je dielo patriace medzi tie nezabudnuteľné. Odporúčam prečítať si ho včas, aby ste mali čas sa k nemu vracať.... Naozaj stojí za to.

26.12.2020 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Tento príbeh som nepoznala, a knižke som sa dlho vyhýbala.... Netuším, prečo, a znova vďaka za Čitateľskú výzvu, že som si ju nakoniec prečítala. Silná, nabitá významami, prekrásny sloh. Zostala som úplne očarovaná.

15.11.2021 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ja budem citovať z doslovu Juraja Klauča (Tatran 1978):
"Dostojevskij vytvoril čosi, čím sa, povedané viacerými kritikmi, dotkol pekla i nebies..... vytvoril nezabudnuteľné obrazy ľudskej biedy, nešťastia a utrpenia. Sám si sformuloval svoju umeleckú i mysliteľskú úlohu, keď napísal, že zmyslom jeho tvorby je "hľadanie človeka v človeku". Vydal sa teda na púť za človekom a za jeho človečou podstatou a obnažil závratné hĺbky jeho duše. V človeku, v jeho najhlbšom a najskrytejšom vnútri, obnažil a objavil celý dovtedy neznámy vesmír".
A ešte: týmto románom Dostojevskij "zabúchal na brány večnosti".
Geniálny, neprekonateľný Dostojevskij.

29.09.2020 5 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Nedávno som čítala zaujímavý článok o Dostojevského spôsobe písania, ktorý ruský kritik Bachtin nazval ako polyfónne, viachlasné. Dostojevského postavy sú autentické v tom, že prezentujú svoje vlastné myšlienky, akoby nezávislé na myšlienkach autora. "Zatiaľ čo iní spisovatelia, ako napríklad jeho súčasník Lev Tolstoj, používali postavy ako slabo zahalené hlásne trúby na diskusiu o svojich vlastných myšlienkach, Dostojevskij zaobchádzal so svojimi fiktívnymi výtvormi, akoby boli od neho úplne nezávislé, poháňané myšlienkami a pocitmi, ktoré boli úplne ich vlastné. " Pri opätovnom čítaní tohto románu som si uvedomila, že presne v tomto tkvie sila Dostojevského. Každá jedna postava je svojráznou jedinečnou osobnosťou so svojimi názormi a povahou, a preto pri Dostojevskom nerozmýšľate nad príbehom, ale nad ľuďmi, ktorí v ňom vystupujú. Konkrétne zmysel postavy Myškina som nepochopila ani na druhý raz. Niekedy je to na zbláznenie, ako to v človeku hlodá, a radšej začne rýchlo čítať niečo nenáročné, ako ja teraz. Však k Myškinovi ešte snáď bude čas sa vrátiť.

04.12.2021 5 z 5

Už dávno som nečítala niečo tak príjemné a pozitívne, napriek niektorým naozaj smutným miestam. Veľmi jednoducho a ľudsky napísaná knižka, ktorá chytí človeka za srdce, pretože všetci túžime po takých krásnych, čistých vzťahoch, aké mali medzi sebou ľudia okolo Juliet. Takéto knižky by sa mali uchovávať pre budúce generácie.

18.12.2018 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Dlho som hľadala vhodnú knihu do ČV a keď som si nakoniec vybrala túto (niekoľkokrát som ju kvôli obálke a názvu prehliadla, mysliac si, že ide o červenú knižnicu), vôbec som nečakala, že to bude taká pecka. Teraz sa nestačím čudovať, ako je možné, že som na ňu nenatrafila skôr! Musím povedať, že mnou zamávala, prinútila ma hlboko sa zamyslieť nad svojím životom, nad svojimi prioritami, nad tým, ako ich žijem, resp. nežijem. Charlie zostane jedným z najsilnejších literárnych postáv, s ktorými som sa doteraz stretla. Veľmi silná, myšlienkovo i emocionálne bohatá knižka, ku ktorej sa určite budem vracať.

13.10.2018 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Nedá sa slovami opísať, čo táto kniha so mnou spravila. Teraz, krátko po prečítaní sa cítim ako "na dne mora, obklopená vlnami, ktoré sa okolo mňa otáčajú a hučia a napriek tomu prežívam hlboký pokoj ..." Čítať Murakamiho, a zvlášť toto dielo, je ako pozerať sa na úžasné obrazy, také, aké ste si nikdy nevedeli ani len predstaviť, a ani sa nenazdáte, vstupujete do tých obrazov a snívate ich sen. A na pozadí potichu plynú tóny Beethovena alebo Schuberta. 5*****

19.08.2017 5 z 5

Ovocie hnevu Ovocie hnevu John Steinbeck

Jedna z najsilnejších kníh, aké som kedy čítala. Celý čas mi chodil po rozume výrok M. Twaina - Dejiny sa nikdy neopakujú, ale niekedy sa rýmujú. Čo k tomu dodať... Snáď toľko, že dnes už ťažko niekde nájdeme také krásne, čisté medziľudské vzťahy, aké panovali v rodine Joadovych. Vzťahy založené na hodnotách, o ktorých sa nepochybovalo, hoc ako bol život tvrdý. Obdivovala som matku Joadovu, ktorá v kritických chvíľach vzala pevne vedenie rodiny do ruky, pretože "rodina sa nesmie pretrhnúť." Jej obetavosť a schopnosť vždy presne vycítiť, čo treba urobiť alebo povedať, aby rodina prežila. Slová, ktoré nikdy predtým nemusela vysloviť, pretože kým mali strechu nad hlavou a muži prácu, nebol na to dôvod... Lebo "Žena má celý život v náručí. Muž ho má celý v hlave." Úžasná žena, čistý archetyp Matky. A ako sa na konci ukázalo, Ruža Sáronská sa stala jej dôstojnou pokračovateľkou.

04.07.2020 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Kniha o tom, čo sa stane z človeka, keď sa stane zajatcom moderných technológií, prestane čítať, písať a následne ... myslieť. Sám autor by sa divil, s akou mrazivou presnosťou predpovedal budúcnosť, ktorá ľudstvu reálne hrozí.

03.03.2018 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

"Navzdory všem pochybovačům
romantikům a antiintelektuálům se svět neustále vyvíjí k lepšímu, protože lidský rozum, přizpůsobující se svému okolí, ho mění k lepšímu. Rukama... nástroji... selským rozumem, vědou a technikou."
Tak neviem, či by sa Heinleinovi páčilo v dnešných časoch, keď síce naša civilizácia hojne využíva vedu a techniku, ale už čoraz menej ruky, nástroje a zdravý sedliacky rozum. Dôsledky vidíme všade okolo nás. Inak, bolo to veľmi osviežujúce prečítať si toto staré scifíčko.

02.09.2020 5 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Steinbeck ma vždy dostane svojou hlbokou ľudskosťou. Ako všetky jeho knihy, aj Túlavý autobus bol pre mňa luxusným čítaním.

06.01.2022 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Vybrala som si túto knihu do výzvy, a ako oddychovku. Bol to dobrý výber, čítanie som som si užívala od začiatku do konca a na chvíľu som aj uverila, že "život je plný nekonečných možností."

15.09.2021 5 z 5

Kallocain Kallocain Karin Boye

Totálna totalita, keď pomocou drogy pravdy sa vytiahnu na povrch aj najvnútornejšie myšlienky človeka. "Kallocain nám dává možnost kontrolovat, co se děje v lidských myslích." Dôležitý moment prichádza, keď si policajný prezident uvedomí, že " takto by se dal odsoudit kdokoliv" - nie pre motívy bežného chamtivca túžiaceho po moci, ale pretože, paradoxne, práve v tomto momente si môžeme uvedomiť, že žiadny režim, ani so všetkými svojimi prostriedkami a metódami totálnej kontroly ľudí, si nedokáže podmaniť ľudskú myseľ. Dobrá kniha, za mňa lepšia ako 1984 alebo My, pretože sa dotýka hlbších vrstiev človeka a ukazuje nám, kde je pravá sloboda. No ale, "všichni nejsou dost pravdiví na to, aby pravdu mohli slyšet..."

01.05.2021 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Myslela som si, že na Prattcheta v tomto živote už nepríde.... Z dlhej chvíle som sa počas voľnej hodiny začítala a potom som chodila všade s mobilom v ruke ako teenager, priebežne sa uchechtávajúc. Veľmi príjemná oddychovka, povedala by som dokonca, "antistresovka", takže časom určite príde rad aj na ďalšie príbehy zo Zemeplochy.

17.02.2022 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Pustila som sa do tejto série opäť po desiatich rokoch, nakoľko už hodnú dobu sa mi na nej pravidelne mimovoľne zastavuje zrak, akoby mi chcela niečo povedať. Kľúč na riešenie krízy? Možno. Nadace ako celok je mimoriadne inteligentné a nadčasové sci-fi, ktoré som od prvého prečítania nikdy úplne nedostala z hlavy a žije si vo mne svojim životom ďalej. Keby som nebola tak dychtivá po nových a nových knihách, mohla by som ju čítať stále dookola.

17.04.2021 5 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

Čo poviedka, novela - to malý, veľký klenot. Strhujúce čítanie, plné hlbokých citov a myšlienok, krásnych metafor, neviem, či sa dnes ešte píše takáto literatúra. Toto je totiž Literatúra s veľkým L. Už si knižku zháňam po antikvariátoch, aby som sa do nej mohla hocikedy opäť pohrúžiť.

24.08.2020 5 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Absolútny, hlboký čitateľský zážitok...

08.01.2020 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Aha, tak toto si prečítajte. Také živé, také krásne, absolútny literárny zážitok!

09.07.2019 5 z 5

Hon na ovci Hon na ovci Haruki Murakami

Mňa na Murakamim najviac berie, ako dokáže z obyčajného urobiť neobyčajné, z reality plynule, takmer nepostrehnuteľne prejsť do nereality, z vonkajšieho sveta, v ktorom opíše každý detail, do vnútorného, a tak vytvoriť fantastický svet s atmosférou, ktorá čitateľa vcucne do seba a unáša ho so sebou, nikdy neviete dopredu kam. Murakami je jeden z najvnímavejších spisovateľov, s ktorými som mala tú česť. K jeho románom sa dá stále vracať a zakaždým v nich nachádzať nové vrstvy, ktoré vám predtým unikli, lebo asi nikto nie je schopný ich v celej komplexnosti poňať na prvý raz.

09.08.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Táto kniha sa mi hodnotí veľmi ťažko, za literárnu úroveň by som nedala ani bod. Celý koncept je však vymyslený tak, že je to ospravedlniteľné a pochopiteľné. A, práve preto aj uveriteľné. Práve preto si takmer každý, a ja som nebola výnimka, pri čítaní tak nástojčivo kladie otázku, či sa to naozaj stalo, alebo je to celé len výmysel. A v tom je sila tejto knižky.

08.04.2018 4 z 5