Dax Dax komentáře u knih

Pradávná medicína Pradávná medicína Wolf-Dieter Storl

Výborný, obecný úvod do historie bylinkářství a symbiózy člověka a rostlin, a sociálněkulturních zásahů do ní. Doporučuji pro všechny, kteří se zajímají o tradiční evropskou medicínu.

08.10.2018 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Kniha mi dala trochu zabrat. Myslím, že to není letní čtení. Přívětivá surrealistická báje odkazující na několik mýtických příběhů, odehrávající se v několika časoprostorových rovinách. Pan Murakami dává čtenáři velký prostor ve výkladu příběhu, takže je možné, že při opakovaném čtení (což si kniha určitě zaslouží) se objeví nové dimenze.
Určitě ji ale nebudu číst v letním žáru. Spíš v mlhavém podzimu brzkého šírání.
Soundtrack: https://www.youtube.com/watch?v=MgApT3VHtZY

10.09.2018 4 z 5

Tajemství mentálního tréninku Tajemství mentálního tréninku Alice McVeigh

Pár špatně napsaných příhod á la Pokojný bojovník, jako oslí můstek pro pár rad a pouček. Millman má Sokrata, Gonzales Lea. Rady typu "Dýchej, když jsi ve stresu," nebo "Před výkonem vizualizuj úspěch" snad v dnešní době každý zná a není třeba je stále znovu opakovat. Nebo jo? Asi jo. Jdu vizualizovat jak koukám do zdi a piju pivo. To je přínosnější než čtení téhle knihy.

25.07.2018 1 z 5

Makom. Kniha míst Makom. Kniha míst Václav Cílek

Václavu Cílkovi ne vždy rozumím na úrovni logického myšlení. Téměř vždy se ovšem nějak protneme na úrovni "metafyzické," kdy u Cílka obdivuji schopnost vidět "za" nebo "pod" povrch. Díky čtení jeho knih jsem si tohle "vidění" už trochu osvojil.
Makom je kniha esejí, která začíná metafyzicky a končí realisticky. Některé pasáže jsou velmi poetické (a komplikované,) jiné na dřeň logické. Občas je cítit, že pan C. něco sděluje, ale slova už nestačí... Rád používá různé bůžky, archetypy a genie, to se potom těžko aplikuje na vědu :) Ale to je právě to; Makom napsal vědec s fantazií, RNDr s obřím přehledem o poezii, architektuře a umění vůbec. Umí spojovat, dát dohromady klimatickou změnu s Yeatsem, zen s geologií. Nalézá to hezké ve stále složitějším světě.
To všechno v Makomu je. Račte.

14.07.2018

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Od knihy jsem čekal současnější pohled na tak zajímavé téma. King celou knihu popisuje scény z filmů, které jsem neviděl a ani neuvidím ( zkuste si pustit biják Kočičí lidé, ze čtyřicátých let minulého století...), vzpomíná, jak v padesátých poslouchal rozhlasové hry a na kolektivní podvědomý strach Studené války. Rozebírá staré hororové klasiky a porovnává je s "novinkami," které jsou už dávno v antikvariátech. Neříkám, že není vtipný a bystrý, ale rozhodně není současný. Nemůžu si pomoci, ale cítím z vydání téhle knihy ždímání dobře zavedené značky King.

17.06.2018

Solaris Solaris Stanisław Lem

Hard&heavy sci-fi, říznuté psychologickým drama. Téměř nulová akce, ale precizně budovaná atmosféra a nebojím se říct monumentální popisnost jevů a pocitů. To vše je zároveň klad i zápor knihy, protože kniha je náročná na pozornost a současně téměř hypnotická, ale kouzlo a atmosféra knihy spočívá právě v tom. Pokud se člověk začte, Solaris ho pohltí a nepustí.

12.06.2018 4 z 5

Psaní i běh jsou vytrvalostní disciplíny. Aby Murakami-san dobře psal (a vyplavoval jed, který v něm psaním vzniká) dal se na dálkové běhy a triatlon. Houževnatý chlapík. Některé myšlenky týkající se přípravy na maratóny mě opravdu zaujaly a dá se říct, že tohle je první kniha, ve které Murakamimu opravdu rozumím.
"Bolest je nevyhnutelná, utrpení nikoliv." K poslechu si dejte to, co poslouchá Murakami-san při běhu.

05.06.2018 4 z 5

Pár much a já Pár much a já Macuo Bašó

Čten ve světle Luny
dárek od knihkupce
udělal radost

30.04.2018 4 z 5

Wabi-sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy Wabi-sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy Leonard Koren

Jednoduchost zjemňuje smysly.
Vyniká krása obyčejného.
Dokonalost nehybnosti.
Ticho.

17.04.2018 4 z 5

Krajina z druhé strany Krajina z druhé strany Václav Cílek

Když jsem stál v knihovně před regálem ekologie a koukal jsem na řady knih s názvy jako Odpočítávání, Svět bez nás, Gaia vrací úder a podobně, padla na mě tíž z toho, co všechno ještě musím přečíst, než skončí svět a sáhl radši po panu Cílkovi. A dobře jsem udělal. Různá šuplíková tajemství, eseje pro časopisy, komentář k Pačesově energetické komisi a další jiné těžko zachytitelné texty v jedné útlé knize. Autor podává možnosti katastrof a kolapsů s laskavostí, citlivě a mnohdy s humorem. Nevzniklá kniha závojů a čar. Výborný doplněk ke Krajinám vnitřním a vnějším.

11.04.2018 4 z 5

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

A přešel zase déšť a podal mrtvým vodu skrze květiny

30.03.2018 4 z 5

Umění ticha Umění ticha Pico Iyer

Knihu jsem koupil v Levných knihách, když jsem se pracovně ocitl v cizím městě bez knihy... Útlá knížečka, která ovšem hezky shrnula moje současné rozpoložení. Autorovo přesvědčení, že v dnešním přeinformovaném světě začíná být duševní odpočinek nedostatkovým zbožím a lidstvo v pohybu "zoufale" potřebuje umění Zastavit se, plně sdílím.
"Ve věku rychlosti nám nic tolik neprospěje jako zpomalení. Ve věku vzruchů není nic luxusnějšího než dávat pozor. Ve věku neustálého pohybu není nic důležitějšího než v klidu posedět."
Soundtrack: https://www.youtube.com/watch?v=LXvG0SMP7tw&list=PLPaztBWnatcj0ixn-5_jxB8eKPJr6WROf

29.03.2018 5 z 5

Nebezpečí na vrcholcích Nebezpečí na vrcholcích Gary Snyder

Krásná, melancholická sbírka. Setkání s přítelem.

Tenhle okamžik
který přetrvá

aby se stal

dávnem

14.03.2018 5 z 5

Strava pro běžce - i pro vegetariány a vegany Strava pro běžce - i pro vegetariány a vegany Robert Zakrzewski

Kniha nejen pro běžce, ale pro všechny sportovce. Velké množství zajímavých receptů, u každého rozepsáno množství kalorií a obsah živin. Na začátku vysvětlení benefitů a omezení rostlinné stravy od dietologa, který se věnuje výzkumu veganské sportovní výživy. Sympatičtí autoři. Inspirace!

14.03.2018 5 z 5

Posouvání hranic Posouvání hranic Al Kavadlo

Tenhle pán je mým kalistenickým guruem. Triatlonista, kalistenik, jogín a navíc zenový meditant. Kniha přináší funkční trénink, který umožňuje vybudovat skutečnou Sílu a odolnost těla při zachování pružnosti, bez nárůstu zbytečně velkých svalů. Kavadlo v knize předkládá dostatečně širokou zásobu cviků pro všechny partie a to v různých stupních obtížnosti, aby si každý mohl vybrat podle zkušenosti a pokročilosti. Na fotografiích je vše dobře zachyceno a pokud by někdo potřeboval další úhel pohledu, nabízí se zde: https://www.youtube.com/playlist?list=PLKAgdec9WlFVi37qEXu0rqNQsXJJajpFY Knihu mohu doporučit, cvičím podle ní už dva roky a jsem velmi spokojen.

11.03.2018 5 z 5

Apokalypsa Evropy Apokalypsa Evropy Zdeněk Šafář

Děd, co vypadá jako Aemon Targaryen, napsal knihu, která nejspíš měla podpořit sociologickou studii o vytváření a udržování organizací v případech kolapsů. Jakožto profesor sociologie se sám zhostil hlavní role a začal organizovat a pít visky (nevím, co to je, ale pije to furt.) Jako nepřátele zvolil bezdomovce, feťáky a cikány, jako kolegy bezemoční postavy, se kterými to, že procházejí městem plným hromad mrtvol, a jejich život začal znovu na bodu nula, vůbec nehne. Zřejmě dobrej oddíl.Mno....
Knihu napsal tak ploše, plytce a nudně, že by zapadla do rubriky Haló sobota Rudého práva, a nezachrání to ani úsměvná představa pětasedmdesátiletého dědy, který se okamžitě stane vůdčí osobností nově vznikající kolonie přeživších. Inu Děd zakladatel.
Při porovnání s jinou českou knihou podobné tématiky, knihou Ondřeje Neffa Tma 2.0, Apokalypsa Evropy vůbec neobstojí. A je úplně jedno, že ze sociologického hlediska by vývoj mohl vypadat podobně, jak to pan Zdeňek Šafář Targaryen napsal. Už "úderný" název knihy zvolil špatně. Asi hodně visky... Knihu si nechám, v případě blackoutu s ní přitopím.

03.03.2018 2 z 5

Moudrost cítění Moudrost cítění Rob Preece

Zásah! Knihy o buddhistické meditaci psané západními spisovateli mi vyhovují. Když západní mysl píše pro západní mysl, ne-dualita, odosobnění, emoce...,všechny apekty buddhistické meditační praxe, zapadají. Při vší úctě k Chögyam Trungpovi, Geše Rabtenovi, Suzuki rošimu...., je pro mě jednodušší uchopovat tu praktickou část buddhismu od západních učitelů. A Rob Preece, zkušený buddhista a zároveň psychoterapeut dokáže vysvětlit vliv meditace na mysl velice dobře. Zachází totiž do detailů, (pocity, emoce, nálady) které výše zmínění buď vůbec nerozebírají, nebo jen okrajově, věcně, (neboť východní mysl je prostě jiná než západní, kontempluje jinak, není tak individualistická, tak egoistická...) které ovšem nás na západě provázejí denně. Několik odpovědí ohledně meditace a psychologie, které jsem zatím marně hledal jak v knihách, tak na přednáškách, mi dala tato kniha.

21.02.2018 5 z 5

Kolaps Kolaps Jared Diamond

"Spokojenost s naším dnešním pohodlím nedává smysl, pokud je jasné, že náš současný směr je neudržitelný." Kniha ukazuje kolapsy, důvody kolapsů a možná východiska z nich. Ukazuje paradox lidské rasy vytvářet hodnoty na úkor světa, ačkoliv tyto hodnoty zanikají, když zaniká svět kolem nich. Líbilo se mi, že autor nekáže, jak bychom měli postupovat, jen ukazuje na možná budoucí řešení. Nepropadá pesimizmu, ale dokáže najít důkazy nebo směry k "opatrnému optimismu." Většina z nás trpí psychologií davu, kdy předpokládáme, že až se problémy dostaví, někdo odpovědný!!! bude mít řešení. Většina trpí amnézií krajiny, takže nevnímáme, jak se bezprostřední svět mění, přetváří a někdy bohužel mizí. Proto je dobré, že jsou lidé jako je Jared Diamond, kteří jsou na tyto změny citliví a hledají východiska. Knihu doporučuji VŠEM!

12.02.2018 5 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Tohle byla moje první Kingovka a možná první pořádný hororový příběh, který jsem četl. Ještě dneska mi běží mráz po zádech, když si vzpomenu, jak vyčerpaná Jessie, ležící připoutaná na posteli, vidí v noci v koutě pokoje siluetu muže, který ji pozoruje. Nebo je to jen stín stromu? Moje Vstupenka do Kingova světa. Pecka!

08.02.2018 5 z 5

Zenová meditace Zenová meditace Hugo M. Enomiya-Lassalle