dasha0306 dasha0306 komentáře u knih

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Čtivé, krátké kapitoly... ale že by to bylo něco objevného, to ne. Pokud rádi čtete thrillery, bude vám připadat, že už jste to někdy četli. Za mě bohužel tématicky nic nového, ale zpracování fajn. 4 hvězdy dávám za čtivost, ale za originalitu bych dala hvězdy 3. Asi se možná trochu moc vyzdvihovala všude natolik, že očekávání byla vysoká a bohužel.

16.02.2024 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Shari Lapena píše krátké kapitoly a prakticky její knihy jsou na cca 3-4 hodiny čtení a to kvituji, když si chci odpočinout mezi náročnější četbou. Lapena nezklame, není to nijak extra napínavé či strašidelné, tentokrát jsem vraha odhalila dříve, než u jiných jejich knih a plus na závěr jedno překvápko, které tam pro mě bylo tak trochu navíc a přišlo mi to jako "snaha na závěr to udělat více dramatické". A psychothrillery tzv. ze sousedství už dnes moc nepřekvapí. "Jeden z nás" by mohl být název pro více podobných :-) Ale ano, nezklame, jen to není pro mě něco, co si zapamatuju a zanechá ve mě něco víc. Oddechovka na jeden večer :-)

27.02.2023 4 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Čtivější začátek, perfektní start, ale to téma se mi četlo tak těžko, že jsem musela knihu odkládat a dávkovat si jí. Na mě byl text moc táhlý, ale chápu, že to mělo svůj smysl. Upřímně jsem přemýšlela, že dám i jen tři hvězdy, ale nakonec musím uctít autorovu schopnost velmi dobře a květnatě psát. Jen první polovinu knihy jsem zhltla, druhá byla náročná. Téma zneužívání, vykreslené z pohledu táty, syna i dcery, není žádná oddechovka, naopak.

10.01.2023 3 z 5

Přání Přání Nicholas Sparks

Spíše 4,5 hvězdičky, jelikož v knize byly pasáže, které na mě byly zbytečně dlouhé, ale jinak je to nádherný i smutný příběh ve dvou časových rovinách a rozhodně mě bavil. Jen ten konec jsem odhadla a přišla tak o AHA moment, ale jinak moje první zkušenost se Sparksem a myslím, že by si ten příběh zasloužil film. Dojetí přišlo jednou a kupodivu to nebylo na konci. Obecně se mi Sparks líbil více, než romantika o Julie Caplin, protože jde o více komplexní příběh.

09.01.2023 4 z 5

Nejsem takový ten ultra velký fanoušek Harry Pottera - filmy jsem viděla několikrát, ale nikdy jsem ho nečetla... Stejně jako Tom Felton :-D
Tohle je povinná četba pro veškeré nadšence byť jen filmové verze, protože pohled do zákulisí, lidský pohled z natáčení na všechny zásadní osoby/herce...
A navíc, nikdy mi nedošlo, že už vlastně Tomu Feltona znám z jiných dvou filmů ... a život po HP? Nepíše o této další kapitole nijak přehnaně rozvláčně, prostě dost na to, aby zasáhl to nejdůležitější a zanechal jistou myšlenku v nás čtenářích.
A to nejdůležitější? Tom Felton umí psát!! Tak čtivě, že jsem těch 400 stran přelouskala za cca 5 hodin, jak jsem to hltala a četlo se to lehce.

30.11.2022 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Milé oddechové čtení, je to má první "romantika" po x letech a stále se nic nezměnilo, protože mi tyto příběhy přijdou jednoduché, předvídatelné, naivní, ale zase si u toho člověk opravdu odpočine a není třeba nic řešit a nad čím dumat. Čekala bych více z New Yorku, protože se tam toho neobjevilo tolik, abych chytla toho ducha a věděla, kam se jisto jistě podívat.
4/5

21.11.2022 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Delphine snad neumí zklamat. Silné téma, krátké kapitoly, útlá kniha, ale tak vystihující konec života Mišky a jejímu vyrovnávání se překážkou, kterou ztráta mluvy je a také další záležitostí, za kterou je vděčná, protože díky ní je tam, kde je.
Hned úvodní dvě stránky jsme si četla několikrát. Nadčasové, vystihující pocity snad všech, kteří ztrácí či již ztratili své blízké.

01.11.2022 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Kniha mě udržela v napětí, chvíli jsem se bála, ale ani chvíli se nenudila. Absolutně jsem neodhadla rozhřešení, což je velké plus!! Do poslední chvíle nevíte :-)

27.05.2022 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Předčila už tak vysoké očekávání. Knihy většinou posílám dále, ale tuto si nechám a pořídím ještě v angličtině. Už po dočtení jsem litovala, že příběh končí. Po dlouhé době kniha, kterou bych za těch cca 5 hodin přečetla v kuse, ja jsem příběh hltala a zcela zapomněla, že čtu a nedívám se na realitu či film. Absolutně brilantně napsáno tak, že jsem se nenudila jedinou stránku, moje představivost na místa a lidi jela na plné obrátky a Evelyn Hugo ... je to trochu svině, ale protože chrání sebe a ty co miluje... O manžele to vlastně moc nejde, ale ty témata, které se v knize probírají, jsou silná. Dala bych i 6/5... Rozhodně nejlepší kniha za poslední rok, ale uvidíme, co přinese rok 2023.

27.02.2023 5 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Wau wau wau... krátké svižné kapitoly, které se celou dobu střídají milenka a manželka.
Milenka je až moc typická naivní dvacítka, ale jinak styl psaní a autorčino vcítění se do obou... Ani se mi nechce věřit, že je to prvotina, ale je perfektní. Rozhodně doporučuji a už teď se těším na další počin.

10.02.2023 5 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Několikrát jsem se smála nahlas. Krátké kapitoly, historky autorky i jejích kamarádek. Najde se v tom každý, netřeba být uživatel Tinderu. Buď si vzpomenete na své randění, nebo podobné story znáte od svých známých/přátel, ale tím, že je autorka stand-up komická, tak to pozvedla. Čekala jsem málo a nakonec je to jedna z mála knih, co mi zůstane v knihovně :-D

02.01.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Krásný zimní příběh odehrávající se od října do prosince a tentokrát je tu méně romantické linky, což kvituji a celý příběh mi přinesl dojem, že žít na hradě musí být hezké, ale strávit tam vánoce zcela kouzelné. Tuto ze série můžu rozhodně doporučit.

26.12.2022 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Přečteno za víkend - takový milý psychotriller, respektive líbí se mi zpracování prostředí, trošku více "vedlejších" postav, ve kterých jsem se trochu ztrácela, ale většina nebyla tolik důležitých. Nějaký odhad o závěru jsem měla, ale ne zcela takové, protože tušení jsem měla až opravdu v poslední části knihy, ale kapitoly jsou krátké a končí vždy tak, že prostě čtete další a další a těžko přestat, ač to není tak zcela napínavé, až to drásá nervy :-)
Dala bych i 5 hvězd, pač nemám co vytknout, ale to si nechávám na ty knihy, co mi opravdu vyrazí dech :-)

06.06.2022 4 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

První část knihy se mi táhla, prvních sto stran mi vůbec neutíkalo a říkala jsem si, co, na té knize ostatní mají. Ale poslední třetinou jsem byla tak pohlcená, že jsem ji vzala na zátah. A ač jsem se k závěru už věděla, jak to je a může to dopadnout, protože indicií bylo dost, tak i tak to ve mě budilo napětí.

31.05.2022 4 z 5

Řeka mě volá domů Řeka mě volá domů Eleanor Shearer

Chtělo se mi dát pět hvězd za téma, které je pro mě nové, navíc autorka s tímto tématem má velké propojení a příběh je vystavěn na skutečných reáliích. Vlastně všechno by bylo na pět hvězd, ale přiznám se, že některé části, které mohly být více napínavé, autorka zmapovala na pár stranách a některé části mě nudily. Nebyla to kniha, kterou bych zhltla na posezení, ale stojí za přečtení? ANO

29.02.2024 4 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Skvělý rozhovor od počátků kariéry T. Etzlera, naťuknutí práce pro CNN, 8 let v Číně a pokrývá období do roku 2019. Má jedinou vadu - mohl by být delší :-)

11.02.2024 4 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Střídání kapitol ve stylu tehdy a teď, kdy se postupně dostáváte k závěrečnému rozhřešení, mi vyhovoval, když více se mi líbilo to, jak autorka dokáže vylíčit postavy a popsat atmosféru míst tak, že se mi pak o tom i zdálo. Na druhou stranu, ač mě ke konci kniha v ději překvapila, je to prostě oddechová romance za poctivé 4 hvězdičky :-)

07.10.2023 4 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Dala bych možná i 4 hvězdičky, ale je tu velké ALE, pokud znáte příběhy nejznámějších sériových vrahů. Jelikož je Kopírák kopíruje, víte co přijde, nic není šokující, vy vlastně víte, že přesně takhle ty vraždy vypadaly a tudíž tam chybí ten moment překvapení. Druhý problém - vraha jsem správně odhadla snad ještě před polovinou knihy, tudíž zklamání z toho, že se nekonalo pro mě žádné překvapení. Myslím, že Sam Holland má před sebou skvělou budoucnost, jen v této prvotina obálka přesahuje obsah. Není to špatné, ale spíše pro toho, kdo nesleduje True Crime.

30.03.2023 3 z 5

Stačí mávnout křídly Stačí mávnout křídly Sára Topinková

Do příběhu jsem se začetla hned, vzpomněla jsem si na své pubertální období před 20 lety, ale wau. Nebudu nic spojlerovat, jen řeknu, že od věku cca 13 let je to velmi vhodné a možná i poučné, ale pozor, témata jsou opravdu těžká. A i my starší oceníme neskutečný talent psaní, který Sára Topinková dostala do vínku? Tohle je prvotina??!! Už se nemůžu dočkat na další knihu autorky.

14.02.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Za mě ne... nemůžu si pomoct, ale nějaké části jsou i pro děti, některé pochopí spíš až dospěláci, ale absolutně mě to nevzalo ani jako dítě, ani jako dospělou. Můj favorit v podobném duchu je Chlapec, krtek, liška a kůň.

10.02.2023 2 z 5