daPhytCZ daPhytCZ komentáře u knih

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Tíživý a hutný příběh vyprávěný v několika přehledných liniích. Nejvíce ve mě rezonovala asi tato věta: Tak tohle neudělali Rusové, ale naši! Ta asi nejlépe vystihuje celou tu zrůdnost systému a ukazuje pravdu v plné nahotě. Strach neměli jen ti dole, ale úplně všichni. A podle svých morálních zásad na tento strach reagovali. A jak se strachem umí doteď někteří "správně" pracovat vídáme již pár let na našich náměstích na všemožných demonstracích. 9/10

01.06.2023 5 z 5

Neuvěřitelné příhody z hor Neuvěřitelné příhody z hor Martin Úbl

Svěží, vtipné a velmi čtivé. Hned bych někam vyrazil.

01.05.2019 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Druhé díly trilogií jsou většinout jen nudnou výplní mezi prvním a posledním díle. Zde tento problém autor vyřešil zasazením hlavní dějové linky před první díl. Čtenáře tedy opět čeká napínavé čtení, ve kterém se dozví, jak a proč sila vznikla. V dalších časových rovinách se podíváme na druhou stranu některých událostí z prvního dílu. Konec navnadil na závěrečný díl Prach, na který se určitě chystám, byť mimo čtenářskou výzvu.

22.07.2017 4 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Mám rád sci-fi, postapokalyptické vize, horrory a propracované a dobře promyšlené světy. Při čtení Metra 2033 jsem všeho dostal ve vrchovaté míře. Opravdu propracovaný svět hezky dokresluje mapa metra, na kterou jsem často zalistoval, abych si udělal lepší představu,v jakých končinách se výprava zrovna pohybuje. Kvalita psaní a tempo vyprávění občas mírně zaskřípalo, proto nedávám plný počet.

09.07.2017 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

V první knize mě celý svět Metra doslova pohltil, a proto mě velmi mrzel nepříliš vyvedený druhý díl. Bohužel třetí díl jde svojí nezáživností a sáhodlouhými popisy ještě dál a autor jako by zapomněl na vše, čím si první Metro získalo takovou popularitu. Knihu jsem ve dvou třetinách odložil a zatím nemám v plánu se k ní vracet.

09.07.2017 1 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Svěží, oddechové a vtipné čtení.

17.07.2016 4 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Tahle série mě opravdu baví. Pracuje stále se stejným motivem (strašidelný dům), ale pokaždé k látce přistoupí novým způsobem. Tentokrát všichni od začátku vědí, že s domem není něco v pořádku, ale nová nájemnice volí optimistický přístup. Atmosféra v domě i okolí postupně houstne a je správně vygradovaná do smysluplného finále. Kniha se čte poměrně snadno a rychle a poslouží jako fajn oddechovka.

03.03.2024 4 z 5

Fantom z Blackwoodu Fantom z Blackwoodu Darcy Coates

Pro mě zatím nejlepší díl série. Autorka tentokrát děj obzvláštnila netypickou hlavní protagonistkou. Mara pochází z rodiny fanatických spiritistů. Od rodiny uteče, osamostatní se a rozhodně nevěří na žádné nadpřirozené jevy. Proto se rozhodne výhodně koupit dlouhodobě neprodejný dům, ve kterém údajně straší a stalo se v něm spoustu nevysvětlených vražd.
Příběh domu se mi moc líbil, postavy se chovaly logicky a uvěřitelně, napětí gradovalo a závěr byl tak akorát - ani uspěchaný ani zbytečně dlouhý. 9/10

06.05.2023 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Knihu jsem nedočetl, velmi zdlouhavé vyprávění nikam negradovalo.

26.11.2022 1 z 5

Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala Svatava Antošová

Syrový příběh psaný dost netradičním jazykem. Ano, je to "divný a hnusný", jak tu někteří zmiňují, ale tento prostředek slouží k realistickému vykreslení specifické subkultury a daří se mu to celkem dobře.

20.11.2022 3 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

"Učebnice" zdravého životního stylu psaná srozumitelnou a čtivou formou. Škoda, že poslední třetina trochu zabrousí do ezoterických vod.

18.11.2022 4 z 5

Deníček psychiatričky Deníček psychiatričky Anna Moricová

Zajímavé postřehy ze života mladé psychiatričky psané formou statusů, básní i delších textů. Líbilo se mi, jak jednotlivé "příspěvky" byly postupem času komplexnější a dospělejší - stejně jako jejich autorka.

10.03.2022 3 z 5

Průvodce smrtelníka Průvodce smrtelníka Ondřej Nezbeda

Kniha, která se mi rozhodně nečetla lehce. Ale přinesla mi spoustu důležitých a užitečných informací z oblasti, o které se ve společnosti příliš nemluví.

24.03.2018 5 z 5

Soustředění Soustředění Leo Babauta

Užitečné rady by se daly shrnout do středně dlouhého příspěvku na blog a rozhodně nestačí na celou knihu.

02.01.2018 2 z 5

Agilní metody řízení projektů Agilní metody řízení projektů Zuzana Šochová

Perfektní úvod, který vás rychle zasvětí do tajů agilních metod. Vše je jasně a stručně popsáno, žádná zbytečná omáčka, která by mohla začatečníka odradit.

09.07.2017 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Po shlédnutí filmu, který se mi moc líbil, jsem se na knížku velmi těšil. Bohužel, tempo je velmi pomalé, některé odbočky, které ve filmu nebyly, mi přišly zbytečné. I tak určitě stojí za přečtení, k některým pasážím se rád vrátím.

13.01.2014 3 z 5

Volha Volha Karel Hynie

Bavil vás stejnojmenný televizní seriál na motivy této knihy a chtěli byste více Pekárka? V seriálu hodně věcí chybí a hodně jich bylo zjednodušených. Zde si můžete vychutnat kompletní příběh tak, jak byl zamýšlen autorem.
Posloucháno jako audiokniha, Hádkův přednes je brilantní a dodává všem postavám tu správnou "šťávu".

10.05.2024 5 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Hlavní příběh byl fajn, bohužel ale obalený nadměrným množstvím postav a pro mě nepříliš funkčním střídáním časových rovin. Občas mi trvalo se zorientovat v ději a některé popisné pasáže byly příliš zdlouhavé a neposouvaly děj kupředu.

14.04.2024 3 z 5

Strašení v Rookwardu Strašení v Rookwardu Darcy Coates

Dvě časové roviny a minimalistický (ne)férový souboj jeden duch na jednoho člověka buduje skvělou atmosféru strachu a paranoi. Sezení u psycholožky je pro mě zatím nejlepší scéna z celé série a kdyby se tento díl rozhodl někdo zfilmovat, určitě vyrazím do kina.

10.03.2024 5 z 5

Katapult Katapult Vladimír Páral

Román o krizi středního věku. Bohužel tento styl psaní není pro mě.

28.10.2022 2 z 5