daPhytCZ daPhytCZ komentáře u knih

Gazely Gazely Patrik Hartl

Po slabších 15 roků lásky se autor vrací k osvědčenému propletenci postav a osudů, tentokrát nepřímo navazující na předchozí dílo Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Postavy a situace jsou fajn, opět nechybí střídání humorných a smutnějších pasáží, ale po Prvokovi a spol. už to je to "jen" pokračování téhož. Rozhodně se to ale dobře čte, kdo hledá oddychové čtení po náročném dni, určitě nebude zklamán.

26.01.2024 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Opět podle podobné šablony jako předchozí díla. Ale je to čtivé, děj ma spád a postavy jsou pěkně vykresleny. Moc často to u krimi příběhů nedělám, ale u této knihy se mi hlavnou honily různé teorie. Autorka umí čtenáře překvapit, takže všechny byly mylné. 8/10

26.05.2023 4 z 5

Pyžamo po mrtvém Pyžamo po mrtvém Stanislav Rudolf

Ke knize jsem se dostal díky Čtenářské výzvě. Autor, kterého mám spojeného s dívčími romány, udělal v tomto případě výjimku a napsal román pro dospělé.
Příběh Jany Keplerové, které náhle zemře starší manžel Vladimír, je velmi silný. Jana si musí poradit s nově získanou informací o Vladimírově milence, ne zrovna ideálními vztahy se svými dětmi a vnitřní nejistotou, jak si vlastně dál představuje svůj život.
Čtení je velmi svěží a lehké, ale postavy a jejich motivace jsou dobře vykreslené. Ocenil jsem i Janiny vnitřní monology, které čtenáře dovedou až do povedeného a srozumitelného finále. 8/10

26.04.2023 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Na knihu jsem se dlouho těšil. Po přečtení zhruba první čtvrtiny jsem byl velmi zklamaný. Na rozdíl od předchozích knih autora se tato věnuje primárně jedné (ne příliš sympatické) postavě - Alešovi.
Jeho neustálá nespokojenost se sebou samým, neschopnost zařídit si šťastný a spokojený život mě velmi iritovala. Knihu jsem ale neodložil a dolouskal ji až do konce. Zajímavější pasáže se střídaly s opravdu nudnými a zbytečnými, knize by slušel poloviční počet stran. Závěr kromě jednoduchého poselství nepřinesl očekávanou katarzi a tak jsou mé pocity po dočtení velmi rozporuplné. Slabší tři hvězdičky a snad to bude příště lepší. 5/10

07.02.2023 3 z 5

Příliš tenkej led Příliš tenkej led Zdenka Hamerová

Povedená česká detektivka, která ani na chvíli neztrácí dech. Autorka velmi dobře zpracovala postavy a vztahy mezi nimi a do poslední chvíle není jasné, co se vlastně Ditě stalo. Rozuzlení je logicky vysvětleno, nekonají se žádné šílené twisty za každou cenu.

31.12.2021 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Rychlé a oddechové čtení. K postavám mého věku jsem si po pár stránkách velmi rychle vypěstoval kladný vztah, a proto moje hodnocení není asi úplně objektivní.
Určitě se podívám i na další knihy tohoto autora.

18.03.2018 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Velmi čtivá kniha. Téměř 500 stran jsem zvládl za 3 dny. Děj má svižné tempo, popis prostředí Sila je velmi povedený. O nečekané zvraty není nouze a používání různých časových období vyprávění je přehledné a neztěžuje orientaci v ději.

10.07.2017 5 z 5

Doba chemlonová Doba chemlonová Jaromír Marek

Roztěkané historky jedné velké rodiny ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Ze začátku je dost těžké se orientovat ve všech postavách a zážitcích, protože autor náhodně skáče od jednoho k druhému. Některé příběhy jsou ale velmi povedené a určitě se vám vybaví podobné vlastní vzpomínky, pokud jste tuto dobu zažili.

14.01.2024 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Další přídavek do série Strašidelné domy. Tentokrát nám autorka představí sympaťáka Daniela, se kterým se život nepáral. Vítaným osvežením je, že karty jsou vyloženy na stůl již v první třetině a hlavní roli hrají zajímavé charaktery i s jejich osudy a nejen strašidelný dům a mysteriózní atmosféra. Určitě si brzy s chutí přečtu další díl série.

30.12.2023 4 z 5

Přepište dějiny Přepište dějiny Michal Stehlík

Kniha od autorů stejnojmenného podcastu rozebírá různé nesmyslné historické paralely, které většinou využívají různé pofidérní politické skupiny pro své nekalé manipulace. Je skvělé, že podcast i kniha jsou vedeny populárně, ale zároveň se nešetří podloženými fakty. Bohužel ke čtenářům, kteří by tyto informace potřebovali nejvíce, se tato kniha asi nedostane.

26.11.2022 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Musím přiznat, že zhruba ve 2/3 knihy jsem měl chuť jí odložit. Strastí labilní manželky už na mě bylo příliš. Naštěstí jsem tu chybu neudělal, protože ne všechno bylo nakonec takové, jak se zdálo. Ve výsledku jednoduchý příběh, ale skvěle napsaný a díky optice nespolehlivého vypravěče velmi zajímavý.

23.10.2022 4 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

Milý příběh z třicátých let. Zápletka o nepoctivém obchodníkovi nepůsobí naštěstí nějak agitačně (ne všichni obchodníci v příběhu jsou nepoctiví), jen by celý příběh už asi nebyl pro dnešní děti úplně srozumitelný.

13.03.2022 3 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Rozečteno v rámci výzvy 2019. Několikrát odloženo a cca v polovině jsem další pokusy o dočtení vzdal. Příliš rozvleklé, neustálé vracení děje do minulosti, nic na co bych se při vracení ke knize těšil.

22.04.2019

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Rozečteno v rámci výzvy 2017. Bohužel po 100 stranách knihu odkládám. Děj byl pro mě dost nepřehledný, zmatený a čtení mě vůbec nebavilo.

02.01.2018 1 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Kvalita povídek je bohužel velmi kolísavá. Obdobně jako kapely jednou za čas vydají "B-sides" - kolekci dosud nevydaných singlů, tak i zde jde o výběr zatím nevydaných textů. Pro skalní fanoušky to je určitě zajímavé čtení, ostatní pravděpodobně tak polovinu povídek ani nedočtou.

09.07.2017 3 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Přečteno jedním dechem. Kombinace dnes módnich MMORPG, osmdesatých let a dobrodružného příběhu je trefou do černého.

09.07.2017 5 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Po nadšení z prvníhu dílu přišla ledová sprcha. Méně akce, více filozofování o ničem, velmi řídký a místy nelogický děj.

09.07.2017 2 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Čtvrtá kniha ze série Strašidelné domy. Trochu mě odrazovalo nižší hodnocení, ale nakonec jsem byl velmi spokojen. Děj je vyprávěn z pohledu starší sestry Tary. Vyprávění je pozvolné, ale přesto velmi čtivé a správně graduje. Jak je v této sérii zvykem, nejedná se o typický horror, ale spíše mysteriózní příběh. Na rozdíl od předchozích dílů není dlouho jasné, kdo je kdo a komu můžete věřit. A laskavou babičku May si budu ještě dlouho pamatovat.

18.01.2024 4 z 5

Dědečkův velký útěk Dědečkův velký útěk David Walliams

Moje první audiokniha, skvěle namluvená Jiřím Lábusem. Poslouchali jsme společně s dětmi a velmi mile mě překvapilo, jakou hloubku měl příběh Jacka a jeho dědečka, kterému propukla Alzheimerova choroba. Kniha umí být ve správných momentech velmi vtipná i velmi vážná. Příběh je lineární, ale velmi napínavý a dobrodružný. Poslech mě určitě nalákal vyzkoušet další audioknihy, jen se obávám, že pan Lábus nastavil laťku hodně vysoko.

12.12.2023 4 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Kniha je velmi čtivá, ale po dočtení jsem si uvědomil, že se v ní vlastně skoro nic nestalo, každé tajemství Babylonu je jen naznačeno a celé je to pouze předehra k dalším dílům. Je to velká škoda, protože fikční svět mi přišel velmi zajímavý, ale nejsem si jistý, jestli další díly budou bez těchto neduhů. 6/10

11.06.2023 3 z 5