daPhytCZ daPhytCZ komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Velmi silný příběh odehrávající se na ploše třicátých až devadesátých let. Kniha je psána velmi poutavě, obzvlášť dějová linka Anežky a Tomáše. Drobnou výtku bych měl k délce kapitol - v některých částech byly dost krátké a časové linie se proto střídaly příliš rychle. 9/10

12.08.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Knihu jsem dočetl ve dvě hodiny v noci, což se mi nestalo zhruba 20 let. Přispěla k tomu kombinace mých oblíbených žánrů (horror, detektivka a společenská studie ze života na venkově), špičkově vystavěný děj a funkční postavy, každá pečlivě vykreslená a s důležitou úlohou v ději. Propojení s naším folklórem už byla jen třešnička na dortu. Jedinou drobnou výtku bych měl ke konci, v rámci žánru je samozřejmě v pořádku, ale přeci jen bych ocenil alespoň krátký epilog.

22.10.2023 5 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Drsný příběh z fiktivní obce v pohraničí z poválečné doby. Autor nikomu nenadržuje a objektivně popisuje jednotlivé události. Z tyranizovaných se stávají tyrani, falešní zachránci se dostávají k moci a už od počátku víme, že nás nečeká šťastný konec. Čtení je emočně velmi náročné, takže druhý díl si přečtu až s časovým odstupem.

28.10.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Česká Záhada Blair Witch se velmi povedla, kniha přečtena jedním dechem. Postavy jsou dobře prokresleny a velkým plusem je, že se ve všech fázích děje chovají logicky. Potěší i závěrečné smysluplné rozluštění lesní záhady.

05.03.2022 4 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Detektivní příběh ze světa ochromeného pandemií. Autorovi se podařilo fantasticky vykreslit atmosféru Londýna, jednotlivých postav a jejich chování. Pomalejší začátek kompenzuje strhující finále.

10.04.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Velmi depresivní čtení - mix sociálního dramatu a krimi. Příběh "holky z bažin" je čtenáři odkrýván postupně a zvlášť první polovina knihy na mě byla až příliš poetická. V druhé půlce kniha ale popadne dech - rozbíhá se vyšetřování podivného umrtí a zároveň se dozvídáme více o historii Kyiny rodiny. Finále skvěle uzavírá celý příběh.

P. S. Viděl jsem trailer na stejnojmený film a velmi mě pobavilo, jak je ve všech záběrech Kya vždy perfektně učesaná, nalíčená a ve skvěle padnoucím čistém oblečení. Hollywood při adaptaci opět nezklamal.

08.10.2023 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Příběh o šachové Popelce jsem přečetl za pár dnů. Oceňuji jednoduchý styl, který i tak dovede vtáhnout do děje. Popis šachových partií je srozumitelný, velmi napínavý a rozhodně není nudný. Celé je to samozřejmě pohádka, ale krásná... 9/10

Nakonec se jí zeptala, co říká na to, že šachy jsou podle některých názorů ztráta času, a Beth se na tu ženu na protějším křesle zadívala a řekla: O nic víc než basketbal.

06.04.2023 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Téma cestování časem patří k mým oblíbeným. Efekt motlýlích křídel nebo morální dilema cestovatele jsou komplexní témata, o kterých se dá poutavě a v různých variacích psát donekonečna. V první třetině knihy jsem ocenil přesný a syrový popis Ameriky konce padesátých let (jak hodně se lišil od růžových retro pohledů na "zlatá" padesátá) a postupné odkryvání mechanik cestování a pobytu v novém prostředí. Bohužel druhá třetina, kde se řeší hlavní důvod návštěvy minulosti, byl velmi rozvleklý a moc mě nebavil. Naštěstí se ke konci vše vrátí do starých kolejí a děj dospěje ke zdárnému konci, který je úplně jiný, než jaký jsem očekával. Kdyby autor zkrátil prostřední část o nějakých 200 stran, bylo by to za plný počet, takhle musím jednu hvězdu odebrat. 7/10

02.04.2023 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Bohužel na rozdíl od předchozích autorčiných děl je děj velmi jednoduchý a přímočarý. Co ale knihu vytahuje na lehký nadprůměr je silná a mrazivá atmosféra. Velmi depresivní čtení, které mi v mnoha pasážích připomínalo 1984 s českými reáliemi.

16.01.2022 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Bravurně zpracovaný drsný příběh jedné rodiny odehrávající se v temných časech našich novodobých dějin (čtyřicátá a padesátá léta). Velmi nepříjemné, ale velmi působivé čtení.

05.07.2018 5 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Tak to se mi dlouho nestalo... Čtení dlouho do noci, brzké vstávání ráno, abych zhltl dalších pár stránek. Tři časové roviny - každá z jiného prostředí, perfektně vykreslená psychologie postav a napínavá detektivní linka.
Autora si řadím k oblíbeným a už teď se těším na další knihu.

31.05.2018 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Poslechnuto jako četba na ČRo.
Čtená podoba neobsahuje všechny povídky, takže netuším, na kolik je to klíčové pro pochopení děje, který mi moc smysl nedával. Alice díky drobné lži "sbalí" Richarda, se kterým není od začátku ani trochu kompatibilní. Od první chvíle si vnitřním monologem neustále stěžuje. O to větším šokem je, když druhá kapitola začíná narozením druhého dítěte. Děj pak dále nepřekvapivě pokračuje stoupající frustrací všech zúčastněných až k celkem očekávanému konci.
Co velmi oceňuji je přepínání úhlů pohledu (na ČRo skvěle řešeno čtením různými herci), které doplňují celkovou mozaiku zkázy a zmaru. Marně ale přemýšlím, jestli jsem už četl nějakou knihu, kde mi byly všechny postavy tak protivné.
Knize jako takové toto samozřejmě nevyčítám, určitě skvěle popisuje pozvolný rozklad jedné rodiny. Jen bych právě čekal více informací o tom, proč se to děje. To, že je Alice hysterická, Richard sobec a Kája nevychovaný díky prostředí, ve kterém vyrůstá, je pro mě málo. Čekal jsem větší vhled a asi i trochu té psychologie, kterou jsem ale bohužel (alespoň ve čtené podobě) nedostal.

21.12.2023 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Díky Čtenářské výzvě (kniha odehrávající se na ostrově) jsem se (neuveřitelně pozdě) dostal k této klasice detektivního žánru. A rozhodně jsem nelitoval - pečlivě budovaná atmosféra strachu a nejistoty, perfektně vykreslené charaktery a bezchybný závěr. Přečteno za 2 dny.

28.10.2017 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Další skvělá kniha od Petry Dvořákové. Opět velmi depresivní čtení, tentokrát je průvodním tématem nízké sebevědomí. Koncept tří příběhů, z nichž každý je psán jinou formou, pomáhá nahlížet na tuto problematiku z různých perspektiv a kratší texty se velmi dobře čtou. Velkým plusem jsou psychologické vsuvky, které předají čtenáři další informace a doplňují právě dočtenou část příběhu.

08.01.2024 5 z 5

Pokračování osudu rodiny Smolíkových popisuje nástup komunistů k moci. Pryč je romantická linka z prvního dílu, která do temného příběhu dodávala trochu světla. Realisticky zobrazený rozklad celé společnosti, vztahů mezi lidmi a odeznění poválečné euforie návratem do špinavé šedi.

"Čeho se na nás dopustili druzí, s tím se už nějak vyrovnáme. Horší je to s tím, čeho jsme se na sobě dopustili sami."

12.11.2023 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

Komplexní román ze zapadlé vsi v norských horách. Příběh dvou bratrů je správně seversky depresivní, ale velmi čtivý.

22.05.2022 5 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Wow, přečteno doslova jedním dechem.
Se současným rozmachem sociálních sítí, internetu věcí a megakorporací až mrazí, jak blízko je možnost, že se něco podobného začne dít i v reálném světě.
1984 pro 21. století.
PS: Nezapomeňte mi poslat smajly :)

14.07.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Po delší odmlce jsem se vrátil ke čtení a naštěstí zrovna s touto knihou. Je psaná velmi čtivě, bez zbytečné vaty. Ze začátku mi tochu dělala problém orientace v ději (kapitoly vyprávěné různými postavami), ale rozhodně to takto napsané má smysl, hlavně v napínavém finále.

06.06.2016 4 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Napínavý krimi příběh, který jsem hltal od první do poslední stránky. Tomáš Volf je mi velmi sympatický a určitě se s chutí začtu do dalších jeho případů.

30.04.2024 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Po slabších 15 roků lásky se autor vrací k osvědčenému propletenci postav a osudů, tentokrát nepřímo navazující na předchozí dílo Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Postavy a situace jsou fajn, opět nechybí střídání humorných a smutnějších pasáží, ale po Prvokovi a spol. už to je to "jen" pokračování téhož. Rozhodně se to ale dobře čte, kdo hledá oddychové čtení po náročném dni, určitě nebude zklamán.

26.01.2024 4 z 5