Damaj Damaj komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Po Haně jsem sáhla až po zhlédnutí divadla Hana, takže jsem stále srovnávala. Byla to síla, hodně těžký a emotivní příběh, tolik neštěstí. Musím ale říct, že Les v domě se mi líbil víc.

27.05.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Zajímavá knížka o velice těžkém životě mladé Anny, která se však nikdy nevzdala, bojovala, byla silná, pracovitá a přes všechny útrapy na konci svého života, vzpomíná jen na to hezké, co jí život přinesl.

02.07.2023 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Film jsem viděla už několikrát a konečně došlo i na knížku. Jak knížka, tak i film jsou velmi smutným vyprávěním o nelehkém životě psů, kteří se z různých důvodů ocitají na ulici, v útulcích nebo v náhradních rodinách. Je strašné, co všechno je člověk schopen psovi udělat.
Jediné, co mi na knize vadilo, je nespisovný jazyk, jakým je text psán, někde to bylo až moc.

26.09.2022 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Útlá knížka, jejíž příběh byl vylíčen jen povrchně a přitom měl takovou hloubku. Barčinu matku jsem nesnášela od první stránky a na celé rodině mi něco nesedělo. Matka věčně s něčím nespokojená, doma, v ideální práci, s manželem, Barčou. Jediný koho měla ráda byla Káča (taky velmi nepříjemná). Táta se vždy nechal manželkou vyprovokovat a nařídit, aby chudák Bára dostala. Ale kdovíjak by to dopadlo, kdyby byl s Bárou déle.
Výchovná poradkyně při rozhovoru s Bárou úplně selhala, naštěstí tu byl Frodo a jeho matka. Bohužel nezasáhli včas a dopadlo to katastrofou.
Zajímalo by mě, jak se k tragedii postavila matka, hlavní viník, otec, spoluviník nebo okolí.
Je mi to líto.

08.11.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Velmi zajímavá a čtivá knížka, od které se nedalo odtrhnout a přečetla jsem během jednoho dne. I když jsem měla jiné očekávání - více tajemství a složitější cestu za jeho objevením, kniha se mi líbila. Za mě by v příběhu nemuselo být tolik popisných pasáží ohledně doby, ve které se příběh odehrává, ale naštěstí i popis byl napsán čtivě, takže super knížka a určitě sáhnu i po další od této autorky.

05.05.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Spíš taková jednoduchá oddechovka z nemocničního prostředí, ale četla se velice dobře.

17.02.2024 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Jsem moc rádá, že se mi knížka dostala do rukou, protože je to úplně boží knížka. Možná je psána pro dětské čtenáře, protože se jedná spíš o pohádku, ale má v sobě tolik velkých myšlenek, že chytne za srdce každého dospělého, který byl někdy dítětem, nezapomněl na své oblíbené hračky i když některé z nich jsou třeba na Ostrově Milovaných.
Nádherný příběh o životě nejen hraček, ale i jiných ztracených věcí, vlastností a pocitů.
Na konci knížky jsem nemohla udržet slzy, nad Čuníkem, který se obětoval, aby Pašíka nesežral Ztráta.
Mnohem hezčí než Harry Potter nebo Toy Story.

17.02.2022 5 z 5

Přej mi domov Přej mi domov Kay Bratt

Krásná knížka, nádherný příběh. Takový roztomilý. Kolik báječných lidí, kteří Kaře nezištně pomohli, na cestě potkala. I pejsek Hemi mi přirostl k srdci a věděla jsem, že se ho Kara už nevzdá. Na druhou stranu příběh měl ohromnou hloubku, vztah mezi Karou a Hanou mi často připadal takový jako mezi mnou a ségrou.

25.04.2020 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Moc hezky napsaný životopis největšího Čecha, Karla Gotta. Čtenář jeho knihy se dozvídá spoustu podrobností z Karlova života, ale i informace o době, v které vyrůstal a začínal nebo byl na vrcholu v kariéře. Nádherná velká kniha doplněná spoustou fotografií.

09.04.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Hodně silná a temná knížka a páchání zla na dětech v rodině, kde je to předáváno z generace na generaci. Byla to moje první knížka od paní Mornštajnové, ale určitě ne poslední. Autorka píše skvěle, příběh chytí za srdce a nepustí. Rozhodně brzy sáhnu po autorčině další knize. Jen konec mě překvapil, čekala jsem, že se hlavní hrdinka postará o svou mladší sestru Terezu. A je tam mnoho dalších nevysvětlených otázek - Řekla na konec pravdu o tom, co se jí dělo, co s ní bylo po požáru, usvědčili ji ze žhářství, co bylo s Jakubem, dozvěděl se někdy pravdu proč Cácora ukázala na něho a co stalo s jejím otcem? A čí kostra byla nalezena v sutinách domu. Je toho víc, co si čtenář musí domyslet.

04.05.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

(SPOILER) Autorčiny knihy jsem si moc oblíbila, stejně jako jiné jsem Zahradu přečetla jedním dechem. Musím říct, že první část knihy mně mluvila z duše, To rozčarování hlavního hrdiny z církve, kam lidé přijdou, vyzpovídají se a mohou hřešit dál a klidně ještě víc, pomlouvají se mezi sebou, nejsou schopni pochopit nějakou odlišnost, chodí do kostela jen z nutnosti, Jindřichovo a biskupovo nucení a naléhání, že nemůže jen tak z církve odejít, že všechno dělá špatně.
Přesto, že mi hlavní hrdina byl sympatický, nějak jsem cítila, že ani s ním není všechno v pohodě, život se sním nemazlil a měl v sobě ukryté nějaké démony. Po provalení se s démony pere statečně, avšak lidi okolo ho odsuzují, nikdo ho nedokáže pochopit, pomoci mu. Autorka zde opět mistrně vystihla vnitřní svět postavy i uvažování okolí.

16.04.2024 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

(SPOILER) Zajímavá knížka o tom, o co složitější mají život lidé jiné pleti. Příběh je vyprávěn ze tří úhlů pohledu. Turk, rasista, vyznavač bílé pleti, skinhead, jehož dítě zemřelo a ze všeho viní sestřičku, jen proto že má černou pleť. Ruth, obviněná sestřička, která se dovolává svých práv, aby mohla promluvit a všechno vysvětlit. A Kennedy, Ruthina právnička, jež se Ruth snaží osvobodit, ale zároveň i pochopit její život, život rasových menšin, ale také vyhrát svůj první velký případ.

22.01.2023 5 z 5

Panda a dráček Panda a dráček James Norbury

Krásná knížka s moudrem a nádhernou ilustrací na každé stránce. Zajímavé myšlenky, které nutí člověka přemýšlet.

24.12.2022 5 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Velmi silný příběh a emotivní příběh, u kterého se dá jen velmi těžko nebrečet. Hlavní hrdinka knihy má nepředstavitelně těžký osud. Nejhorší na tom je na bezmoc, že nemůže nic dělat, postavit se svým trýznitelů, nikdo jí nevěře a celý život prožije v takovém zařízení jen kvůli tomu, že se nechtěla podřídit svému otci. Chudák Clara.

21.09.2022 5 z 5

Píseň zítřka Píseň zítřka Alice Peterson

(SPOILER) Myslela jsem si, že si v knihovně půjčuji spíš lehký románek na léto, omyl byl pravdou. Píseň zítřka je velmi silný příběh o životě mladé zpěvačky, která je bohužel smrtelně nemocná. Má však ohromnou sílu a chuť žít a bojovat, jít si za svým snem a i přes všechny překážky si svůj sen, stát se zpěvačkou a hvězdou, splnit. Kniha popisuje nejen boj, jak se v hudebním průmyslu uchytit a něco dokázat, i za ztížených podmínek, tedy s poškozenými plícemi vinou cystické fibrozy, ale hlavně boj s touto nemocí, překonávání všech nástrah, které nemoc s sebou přináší a hlavně marné čekání na transplantaci sdrce, plic a jater, bez ní Alice nepřežije a jestli se transplantace dočká, má asi 30% šanci, že ji přežije. Ale Alice se nevzdává a do posledního nadechnutí, bojuje a věří.

04.08.2022 5 z 5

Když jsme ještě věřily na mořské víly Když jsme ještě věřily na mořské víly Barbara O'Neal (p)

Krásná knížka, která zaujme obálkou na první pohled. V sobě ukrývá příběh plný tajemství, bolesti, lží, utrpení a naděje.

03.09.2021 5 z 5

Můj brácha Tornádo Můj brácha Tornádo Petra Štarková

Příběh přibližuje dětem, ale i dospělým život dítěte (dospívajícího) s diagnozou ADHD očima jeho sestry. Velmi pěkně, poučně a přitom citlivě popsáno. Vhodné i pro zařazení do školní četby, když se ve třídě nachází spolužák s touto diagnozou, aby ho pochopily děti,, ale i paní učitelka.

27.05.2021 4 z 5

Zlatíčka Zlatíčka Melanie Golding

(SPOILER) Hodně zvláštní kniha a opravdu mě zklamala. Zpočátku jsem se rychle začetla, děj byl napínavý, ale hodně mně tam vadila mystická linka. Autorce se podařilo hodně dlouhou dobu udržet v přesvědčení, že někdo Lauren skutečně vyhrožoval, unesl děti a pak je vyměnil. Ale konec byl nedodělaný, vlastě jasně nevíme, jestli viníkem byla Lauren a její psychické problémy? Nebo vážně pomohlo jejich navrácení do řeky? A jakou roli tam hrála Valerie? Skutečně měla stejnou poporodní představu jako Lauren? A prohledávání kostí z jezera mělo jaký význam pro příběh?

06.03.2021 3 z 5

Pravá matka Pravá matka Shalini Boland

Úplně úžasná knížka, všem doporučuji. Přečteno jedním dechem, nedalo se od ní vůbec odtrhnout. Do posledních stránek čtenář neví, jak to dopadne, kdo je malý chlapec nebo zda Tess mluví pravdu nebo má bludy a opravdu dítě unesla.
Jedna z nejlepších knížek za poslední dobu. Fakt skvělá.

15.07.2020 5 z 5

Sedm dopisů z lásky Sedm dopisů z lásky Sinéad Moriarty

Velmi smutný a dojemný příběh, který opravdu stojí za přečtení. Už dlouho jsem z knížky nebyla tak smutná.
Je až děsivé, že jsem si přála, aby se to trápení už ukončilo a Adam nechal Sarah jít. Nejvíce mi k srdci přirostla Mia, za mě to ona měla v knize nejtěžší osud a pak samozřejmě malá Izzinka.
Kniha se mi líbila více než Dobrá matka, bohužel byla i smutnější.

22.05.2020 5 z 5