Dadulina Dadulina komentáře u knih

Pecka! Etzler bude nejspíše svéráz, ale taky profesionál. Knihu beru jako exkurz do problémů současné Číny.

26.12.2021 5 z 5

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Zklamání… jasně navázat na oceněnou prvotinu není sranda, ale tohle bylo moc. Jako by covid období sebralo Horákové spisovatelský um. Kateřinin deník měl fakt velký potenciál, ale radši bych si ho přečetla samostatně bez řečí současné hrdinky… která mě rozčilovala svým vysvětlováním, opakováním, výčty…

13.12.2021 2 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Krása! Rowlingovou miluji už tak od deseti let, mám přečteno vše a tohle je krásná předvánoční kniha. Současné dětské knihy mě začaly bavit - ze čtenáře se nedělá blbec, řeší se i těžší otázky a nemoralizuje se. To vše tu bylo + skvělý překlad!

08.12.2021 5 z 5

Všehokniha Všehokniha Guus Kuijer

Úchvatné! Téma domácího násilí očima dítěte. Urve vám to srdce i jako dospělákovi!

12.11.2021 5 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

Krásná mozaika neporozumění a smíření. Věčný boj s vinou a odpuštěním sám sobě…

11.11.2021 4 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Klobouk dolů. 50 slov a taková síla. Někdy je zamlčené a nedořečené řezavější.

27.10.2021 4 z 5

Z počátku mě trochu štvala syntax a rozháranost vypravěče, potom se s tím můj mozek srovnal a začala jsem si příběh o hledání domova a spřízněné duše užívat.

27.10.2021 3 z 5

Vítr se zvedá Vítr se zvedá Timothée de Fombelle

Prodej lidí do otroctví, jejich odlidštění a vytržení z prostředí… Co je to svoboda? Proč o ní přicházíme? A můžeme ji opět nalézt? To jsou stále aktuální otázky, i když je otroctví dávno pryč. Velmi silný příběh a rozhodně NEJEN pro děti!

22.10.2021 5 z 5

Gloria Gloria Timothée de Fombelle

Gloria je důkaz, že silný příběh nemusí mít 1000 stran. Krásné - dojemné - aktuální.

04.10.2021 5 z 5

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Byl to můj první kontakt s autorem a musím říct, že jsem si četbu vychutnala. Propracované charaktery a pavučina událostí, která do sebe postupně zapadá. Souhlasím s komentáři níže, ty dvě poslední kapitoly byly zbytečné/úplně jiné… možná dobrý začátek další knihy, ale očekávala bych jiný finiš…

13.08.2021 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Opět báječné. Trochu se obávám, že pokud by se příběh odehrával u nás, tak by pracovnice úřadu práce byla méně aktivní :), ale švédsky uvěřitelný příběh. Nutí mě se zamyslet nad motivací lidí - i když někdo vypadá jako babizna, třeba je jen nedoceněná a nepotřebná. Stay human,bro :)

06.07.2021 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Začínám Backmana milovat. To, jak dokáže popsat nelehké lidské osudy, ještě těžší vyrovnávání se s nimi a vše zabalit do rádoby lehkého čtiva, je strhující.

16.06.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Zdánlivě lehký příběh, kde si však každý najde své bolavé místo.

05.06.2021 5 z 5

Mona Mona Bianca Bellová

Kniha pocitů a nenaplnění. Co od života chceme a co dostáváme?
Nejde tolik o příběh, ale o neustálý pocit zmaru a boje. Spousta toho zůstává nedořečeného... ale to je jen na čtenáři, co si na hluchá místa dosadí.

05.06.2021 4 z 5

Dcery Dcery Lucy Fricke

Hledání sebe samých skryté v cestě za koncem.

22.05.2021 4 z 5

Tisíce plošin Tisíce plošin Sylva Fischerová

Nejvíce se do mě zapsaly povídky “z dětství” - třeba Moruše, kdy je jeden strom pro dětskou duši tolik a musí o něj přijít.

18.05.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tak trošku a la Na statku a v chaloupce.

18.05.2021 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Trošku intelektuálně narcistický deník nevšedně obohacen o citace z dalších děl nejednoho literárního velikána. Vypravěč si je vědom svých nedostatků, a tak je hlavní motiv rodící, vzkvétající a umírající lásky (tak často používaný) netradičně zpracován a každý se v něm trochu najde.

18.04.2021 4 z 5

O mé závislosti nikomu neříkej O mé závislosti nikomu neříkej Anna Beata Háblová

Neotřelá sbírka básní. Zaujme, zanechá pocit... a to poezie má!

02.03.2021 4 z 5

Sešit s tátovými recepty Sešit s tátovými recepty Jacky Durand

Je to oddechová kniha s psychologickým pozadím, které není nijak více propravováno.

02.03.2021 2 z 5