Všehokniha

„Tomáš viděl věci, které nikdo jiný neviděl. Nevěděl, čím to je, ale bylo to tak odjakživa.“ Tak začíná kniha nizozemského autora Guuse Kuijera, ověnčeného mimo jiná ocenění i cenou Astrid Lindgrenové. Ve „Všehoknize“ vypráví příběh malého Tomáše, který před krutou realitou tyranského otce utíká do snění a představ. Ty mu dávají naději a sílu, aby se nakonec svému otci postavil a stal se tím, čím odjakživa chtěl být, až vyroste: šťastným. Jedinečná kniha, dojemná i humorná zároveň, prodchnutá jemnou ironií a neutuchající vírou v sílu lidské vůle. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/18_/182801/vsehokniha-182801.jpg 4.330
Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno:, Albatros
Více informací...

Taťka Hraboš

Pro děti knížka o statečném chlapci, hodné ježibabě a zlém tatínkovi, pro dospělé o domácím násilí a náboženském fanatismu. Jen nevím, pro koho je vlastně více. Našel jsem ji v knihovně mezi knihami pro děti od 6 do 9 let - pro ty ale určitě není. Jen jsem do ní nahlédl a věděl, že tohle našim dvěma klukům zatím číst nemůžu; ale neodložil jsem a přečetl si sám. Ať už je kniha pro děti nebo není, je opravdu krásná a působivá.

JanaT.
15.09.2016

Ta knížka je podle mě takový malý podvod: naláká na neobvyklé téma a nááádherné ilustrace, vy knihu koupíte pro svou ratolest, čtete jí z ní, až zjistíte, že oslovit měla spíše právě vás. A je to pěkně hořké sousto, to si teda pište...Dítě jej nějak stráví...ale vám pude v žaludku ležet pěkně dlouho jako tíživý kámen. Je o bezpráví a zlu, páchaném na bezbranných a nevinných. Fanatický otec si svatou knihu vysvětluje po svém, aby ospravedlnil své kruté jednání. Odkudpak to ještě známe, co? Fanatismus a násilí je něco, čemu se musíme vzepřít, říká svým příběhem Kuijer. A jestli jde jenom o Tomáše, nebo i o nás, toť téma k hlubokému zamyšlení.

Evickar
22.04.2016

Kniha určitě není pro děti, je určena spíše pro mládež, pro začátek 2. stupně základních škol. Otec rodiny je křesťanský fanatik, který bije svou ženu, když mu odmlouvá a svého syna, když nezná na slovo přesně úryvky z Bible. Objevuje se tu ale nejen problematika víry, která děti spíše odradí. V knize je také postava ježibabky (ne moc oblíbené sousedky), která dokáže vyčarovat hordy žab a ví, co se u Tomášovy rodiny děje. Dětem se asi bude líbit nejvíc část právě se sousedkou, kterou Tomášek začne navštěvovat a nakonec zjistí, že vlastně není důvod, proč se jí bát, naopak se s ní skamarádí. Nakonec ale vše skončí tak, jak má a každý čtenář bude spokojený.

kacaabba
03.10.2015

Čteno s dětmi. První kniha, kdy jsme museli do čtení děti tak trochu nutit. Nejzvláštnější kniha, jakou jsme spolu četli. Nebo spíš nejdivnější. Zkrátka tahle kniha se nám nelíbila. I když základ příběhu byl zajímavý, leč, řekl bych, ne pro děti.

Malefisto
15.04.2015

Dětská knížka, která se mi zas tak dětská nezdá. Surovost a náboženská fanatismus překrytý dětskou fantasií a bezstarostností. Moc hezké ale na mě moc krátké.....taky je to pro děti že? :D

Brambram
08.02.2014

Tomáš má matku, otce a sestru. Má kde bydlet, co jíst, chodí do školy, měl by být šťastný. Není. Být šťastný, to je jeho jediná odpověď na to, co chce dělat až bude dospělý. Zatím je jeho život těžký, zmatený, neví si rady s fanaticky věřícím otcem, který je přesvědčen, že slovo v rodině má pouze on a jeho slovo a vidění světa je zákon. Poměrně útlá knížka končí happyendem, není tedy nutno se bát. Oceňuji na dnešní dobu unikátní ilustrace. Ač vyšla v Albatrosu, nejsem úplně přesvědčená, že je vhodná pro avizovaný věk devíti let. Viděla bych jí spíše až od dvanácti a pochopitelně pro dospělé.

Autor knihy

Guus Kuijer