Ctirada Ctirada komentáře u knih

Paleček Paleček František Hrubín

Povedená veršovaná pohádka

Broučci na pouti Broučci na pouti Hana Vrbová-Piskáčková

Veselé verše doplněné skvělými ilustracemi

Říkanky pro malé občánky Říkanky pro malé občánky Jindřich Balík

Nenechte se odradit názvem - říkadla jsou zvučná, snadno zapamatovatelná i docela vtipná a doprovází je milé kresby.

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Myšlenka příběhu o sýru je zajímavá a stojí za zamyšlení, ale zpracování knihy mi vůbec nesedlo. Možná to bylo tím, že jsem četla verzi pro mladé, ale neskutečně mě rozčilovalo, když jsem se na 20 řádcích třikrát dočetla, že myška měla jednoduchý mozek, a proto uvažovala jednoduše. Úvodní a závěrečná debata mládeže mi přišla tak nějak v nesouladu se samotným příběhem a dost nevěrohodná. Obzvlášť jak všichni rychle prozřeli. Ne že by v pohádkách podobné sitauce nenastaly, ale ty bývají aspoň dějově (a často i slohově) zajímavější a méně strojené. Knížka je zbytečně "nafouklá", příběh neřekne nic, co bychom nevěděli, a nevím, proč by zrovna tato slovo donutila člověka změnit život.

Vhodné maximálně k zapůjčení, ale za pořízení nestojí.

01.09.2023 2 z 5

Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky Romana Suchá

Většina říkanek jde dobře "přes pusu" a verše bychom si mohli časem zapamatovat.

Popis cviků doprovází jednoduchý nákres - sice občas nedostatečný, ale cviky jsou natolik notoricky známé, že lze z popisu pochopit jak na ně. Chybí mi však informace, kolikrát cviky opakovat. (Knížka obsahuje 42 cviků. Když každému věnujeme aspoň 10 sekund, cvičení zabere skoro 10 minut, což je pro malé děti tak akorát, takže opakujeme 3x až 6x.)

Jako u většiny "praktických" knížek bych ocenila kroužkovou vazbu, aby se stránky při práci nezavíraly. (Knížku jsme naskenovali a promítáme na televizi.)

Knihu jednoznačně doporučuji, je to skvělý námět na smysluplnou aktivitu s dětmi.

31.08.2023 4 z 5

Sice se považuji za fantasy nadšence, ale mám ráda příběhy (myšleno s dějem), a když už sáhnu po naučné knize, tak se chci opravdu něco dozvědět. Nejvíc mě nakonec "bavily" ilustrace - škoda, že nejsou barevné. Fantazie autorky je úžasná, ale nedostat knihu darem, asi bych jí nevěnovala pozornost.

04.01.2022

Mýty a legendy pro unavené rodiče a jejich děti Mýty a legendy pro unavené rodiče a jejich děti Dan Green

Knihu jsem si koupila jen tak pro radost kvůli ilustracím. Příběhy jsou zkrácené na minimum, ale to asi spousta dětí ocení. A rozhodně se zasmějou víc než u Petišky. Moc se m líbilo, že autor nezůstal jen u Řecka.

04.01.2022 3 z 5

Na tom našem dvoře Na tom našem dvoře Vladimír Thiele

Pěkné realistické kresby a povedené verše

Newtonovo dělo Newtonovo dělo Gregory John Keyes

Příběh pojednává o historicky doložených postavách, avšak obklopených mágy a alchymií. Děj se rozbíhá pozvolna, za to závěr se dynamicky přehoupne k apokalyptickému konci. Text je čtivý, námět originální, nicméně s ohledem na otevřený konec bude celkový dojem určen následujícími díly série.

07.11.2020 4 z 5

Amélie a tma Amélie a tma Petra Neomillnerová

Knihu jsem četla v dospělosti, ale dokážu si představit, že jako školou povinná bych z ní byla nadšená.

Námět mi přišel originální, příběh je jednoduchý a rychle se odvíjí. Za mě určitě zajímavější než řada dívčích románů.

17.04.2024 4 z 5

Nechci knihu hodnotit, protože jsem čtení ve třetině vzdala. "Mateřskou školu" mám ráda už od studentských let, ale do ostatních příběhů jsem se nedokázala začíst. Ne že by neobsahovaly velké myšlenky, ale nebavilo mě to a musela jsem se vyloženě nutit pokračovat.

17.11.2023

Kam odešlo mé hovínko? Kam odešlo mé hovínko? Jo Lindley

Nikdy jsem se podrobně zpracováním odpadních vod nezabývala, takže nemohu posoudit, jak moc je proces zjednodušený.

Kniha srozumitelně a zábavně popisuje celý proces. Naše děti (4 roky) zatím baví víc obrázky než obsah, ale věřím, že s přibývajícími roky si z ní odnesou i zajímavé poznatky.

12.09.2023 4 z 5

Rumo & zázraky v tmách Rumo & zázraky v tmách Walter Moers

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale pak mě děj vtáhl a ani chvíli jsem se nenudila. Svět Zamonie je opravdu originální.

25.01.2022 4 z 5

Deník doktora z Mrnic Deník doktora z Mrnic Martin Jan Stránský

Pobavilo mě několik vtipů, ale nedokázala jsem přečíst najednou více stran. Na konci jsem měla pocit, že je to tak trochu o ničem.

22.12.2019 2 z 5

Villette Villette Charlotte Brontë

Kniha mě příliš nezaujala - čekala jsem víc. Příliš dlouhé popisy, kdy se nic zvláštního nedělo.

23.09.2018 2 z 5

Kašpárek v pekle Kašpárek v pekle Jiří Žáček

Básničky Jiřího Žáčka mám moc ráda, proto jsem se s dětmi pustila do této knihy.

Příběh Kašpárka, Honzy a Majdalenky je jednoduchý, žádné složité odbočky a komplikace. Co ho odlišuje od běžných pohádek, jsou slovní hříčky, kterých je pohádka plná. Já jsem si to užívala, ale mám pocit, že pro naši čtyřletou Majdalenku bylo vyjadřování moc květnaté a občas se v tom ztrácela.

Určitě stojí za přečtení, jen zvažte, zda pro vaše dítě nebude pohádka příliš "ukecaná".

21.09.2023 3 z 5

Vláček Uspáváček Vláček Uspáváček Vlasta Svobodová

Povedené leporelo, líbí se mi možnost “pohádku” libovolně natáhnout dle vlastní fantazie.

Objevujeme svět! Roční období Objevujeme svět! Roční období Nathalie Choux

Provedení knihy je pěkné, ale některými prvky lze obtížně pohybovat a zbylé zas naši roční dceru příliš nezaujaly. Z této série doporučuji ZOO nebo Louku.

10.12.2020 3 z 5

Objevujeme svět! ZOO Objevujeme svět! ZOO Nathalie Choux

Kniha naši roční dceru zaujala. Líbí se mi zařazení různých typů pohyblivých prvků. Vytkla bych jen páva - vhodnější by bylo rozevírat ocas, ne jeho “clonu”, navíc nedrží v zakryté poloze.

10.12.2020 4 z 5

Cizoložnice Cizoložnice Theodor Fontane

Kniha se vyznačuje poměrně vleklými dialogy, zápletka je jednoduchá a bez gradace. Četla se snadno, ale nezaujala mě.

07.08.2020 2 z 5