Corso Corso komentáře u knih

Doktor v domě Doktor v domě Richard Gordon (p)

Tak som si to dal tentoraz ako audioknihu. K tejto knihe ma nejak oklukou priviedol otec. Avsak najskor ako k serialu z 60-tych rokov, ktory mi bol ospevovany a ja som sa k nemu dostal az v dobe internetu. Rozsafny zivot studentov medikov, ich praxovanie v nemocnici je dnes uz skor dobovy dokument starych cias. Pripomina trosku "druhych basnikov". Proste medicina z cias kedy najvacsi pokrok bol roentgen a EKG. A k rodickam sa chodi domov za asistencie porodnej babice. Chirurg bol Boh a profesori detto. A sestricky su vecny zdroj sexualnej tenzie. (Ten serial si skuste vyhladat. Stary anglicky klasicky sitcom.)

09.12.2019 4 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Dost zvlastne zvoleny postup, sledovat tri postavy v "ich" forme rozpravania. Takze obcas vy patrate... na zaciatku kapitoly par viet ze aky je kontext. Z toho prameni druha vec, a to ze krimi zapletka sa odkryva priebezne sledovanim deja, nie sikovnostou detektivov. Inak mi to prislo ako standardne napisana krimi. Teda miestami tym vetvenim deja a viacerymi dejovymi linkami ako spravny thriller. Na autora vidim samu chvalu, takze niekedy dam sancu dalsej knihe. Ak je toto autorov debut, nevidim tam nijake zaciatocnicke chyby. To je slubne :)

09.12.2019 3 z 5

Mládí imrvére v hajzlu aneb Geny nezapřeš Mládí imrvére v hajzlu aneb Geny nezapřeš C. D. Payne

Takto to dopadne ked kupite kazdu blbost len aby ste mali doma seriu komplet. Na 50tej strane som si povedal, ze tomu dam sancu po stranu 100. Na stej strane som to proste odlozil. Kdeze su tie casy pubertalnych Nickovych (prveho Nicka) kempingovych dobrodruzstiev. Tiez je tu uz hojnejsie postav, a bez predosleho osviezenia pamate ...chaos. A nemienim to znovu citat od jednotky. Zatial teda nie. Neviem preco toto Payne citatelom robi. Ved to uz je caj v 5x vyvareneho pytlika. Forma a postavy a povahy take akoze povedome ale samozrejme uz ina generacia, ale preco to citat? Seria vlastne konci asi tak 6 tou knihou,a aj to je uz dost odvazne tvrdenie.

04.12.2019 1 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Co by som k tomu tak napisal. Ja som tuto knihu objavil len par rokov dozadu. A uz som to precital dva krat a serial sa stal mojou predvianocnou klasikou spolu s Emilom z Lonebergy a Deti z Bullerbynu. Atmosfera starych cias, detskeho sveta, parta... to je mix, co na mna stopercentne zabera. Uprimne, svetova liga, toto moze kludne stat v policke povedla Toma Sawyera a Tajomneho ostrova!

04.12.2019 5 z 5

Michaela Michaela Miloš Urban

Akoze verim ze kazdy muz snival niekedy o tom dostat sa do zenskeho klastora a tam by ho zneuzili vsetky mnisky a konali by sa s nim chlipne orgie alebo aspon by tam vladlo to nezadrzatelne sexualne napatie. Popripade by ho tam obtazoval aspon zahradnik s hrablami. Dtto nemocnica a sestricky, dtto gymnazium a roztieskavacky. Najviac mi vadilo take Vakuum uprostred coho sa tento pribeh odohraval. Nebyt spominanych rekvizit ako auta a pumpa, mohlo by sa to kludne odohravat v stredoveku. Co nie je na skodu pribehu. V naznakoch to vsak ma nakrocene k celkom prijemnemu hororu a to chvalim. Skor si toto dielko dokazem predstavit ako komiks na takych 48 stranach. (Viete co tym myslim ha ha... chi chi...) Uberam hviezdu za to, ze autor sa na konci pokusil nastepit na tuto jednohubku nejaku radoby hlboku filozoficku nadstavbu. Co tym basnik mal na mysli?
Heslo tyzdna: Vzdy maj ukryte nahradne kluce.

28.11.2019 3 z 5

Stopy dávnej minulosti 10 Stopy dávnej minulosti 10 Pavel Dvořák

Desiata kniha je cosi uplne ine ako zvysnych devat!
Mal som to stastie stretnut pana Dvořáka niekolko krat. Na besedach. Zhodou smutnych udalosti ...ved viete, tam hore je to napisane. Poslednych asi 18 rokov sa mi jeho "Stopy" a aj seria Knih o Bratislave, spajaju vzdy z vianocami. Vzdy som si nadelil alebo dostal dalsi a dalsi diel. Vianocne sviatky som vzdy stravil pri svieckach stromceka s tymito knihami. A bol to naozaj sviatocne luxusne straveny cas. Najuzasnejsia seria knih o historii naseho regionu. Toto by mali byt ucebnice nasej historie. Zahodte to co vam rozdaju v skole. Kupte si tieto knihy a zistite, ze dejiny nie su nudne. Su plne nie len datumov a vojen, hesiel a mien panovnikov. Je to detektivka, objavovanie, osudy skutocnych ludi, je to laska na cely zivot a kazdy z nas moze byt maly historik. Alebo aspon mat vseobecne povedomie o nasej minulosti. Citit v tom privela patosu? No a čo. Pán Dvořák, ďakujem.
Doplnene na vianoce 2020 kedy ju ako darcek hned citam: Je smutnym faktom, ze poslednu knihu musela dokoncit Pavlova manzelka Daniela. Kolko zialu pri tej praci asi precitila sa neodvazim ani odhadnut. Kniha sa stala pamiatkou ich lasky a spolocneho manzelstva. Odlisuje sa teda od predoslych deviatych knih, je to proste zavinene okolnostami. Obsahuje osobne spomienky, rodinne fotografie, a obsahuje posledne kapitoly z historie. Zaverecna cast je taka uprimna, smutna a intimna, ze je to jedna z najsmutnejsich knih ake som kedy cital . Tymto poslednym kamienkom skladacky sa stala z tejto serie vynimocna vec.

27.11.2019

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Pred Kupolou, za Kupolou, nikdo nesmi dnu nebo ven, nebo se nebude hrat. Serial ignorujte, nestoji za to. Kniha pre Kingosov povinnost, mozno pokus zase o velkolepu fresku ludskych povah, ale akoby ...ved viete. Ludia, izolovani, nijake odpovede, napada vas tiez to umele detske mravenisko za sklom? Ja som si to akoze aj uzil, ale tak nejak ta stranaz bola na mna privelka. (Asi som sa uz velmi tesil na dalsie knihy) No takze mozno nie v TOP 10 KING, ale hned niekde tesne za.

25.11.2019 4 z 5

Prípad č. 113 Prípad č. 113 Émile Gaboriau

Ulovene v antikvariate, cela trilogia zo Zelenej kniznice, aj s papierovymi obalkami! :) Taky vylet do staroveku detektivnej literatury. Napisane trosku stylom vsevysvetlujucim, kazdemu hned vidite do hlavy. Sposobom ako keby pribeh bol pisany pre male deti, ale cita sa to pekne. Ako keby sa Sue alebo Dumas rozhodli pisat detektivne romany. Aspon tu nie je zakomplexovany kriminalista, rozvedeny, po smrti partnera, po smrti dietata, alebo podobne zdevastovane severske klise. Pekne jesenne podvecerne citanie.

24.11.2019

Lidové betlémy v Čechách a na Moravě Lidové betlémy v Čechách a na Moravě Vladimír Vaclík

5 rokov dozadu u mna zacal taka mala predvianocna tradicia, kazde vianoce si vystrihnem nejaky novy papierovy betlem. Trosku mi je luto tych prvych betlemov ktore bohviekedy zase vystavim ked vzdy mam nejaky novy. Kazdopadne, pre cloveka ako ja, kniha o betlemoch povinne predvianocne citanicko. Zaujimave veci o tvorcoch, oblastiach, lokalnych specifikach, historii, zaujimave veci o samotnej tvorbe a dost dobry fotograficky material. Zasluzilo by si aj luxusnejsiu formu ale tak rok 1988.
PS: Stale hladam Chramove betelmy. :)

21.11.2019 4 z 5

Prach a stín Prach a stín Lyndsay Faye

Som si asi trosku citanie tejto knihy pokazil hranim adventury Sherlock Holmes vs. Jack The Ripper. Akoze na jednej strane som mal tie mrtvoly ako pred sebou kedze som ich rekonstrukcie videl ale na druhej strane som pocas celeho citania mal pocit ze to uz poznam. Kazdopadne Faye dodrziava kanon, styl holmesoviek verne napodobuje, s postavami to umi. No a temny viktoriansky Londyn proste musite milovat.

18.11.2019 4 z 5

Po práci legraci III. Po práci legraci III. Jakub Šofar

Vedel som co dostanem a dostal som to. Dalsie pokracovanie slovnika pre pamatnikov :) S vtipmi, pesnickami a abecedne zoradenymi heslami. Obcas som dostal info, o com som vobec ani netusil, ale tak, za komancov som bol decko a pubertak.

13.11.2019 4 z 5

Vetřelec - Probuzení Vetřelec - Probuzení Tim Lebbon

No, vypocute ako audio. Musim ale povedat, ze mi cely tento pribeh pripada v ramci Alien Univerza ako zbytocny. Vykradacka scen snad zo vsetkych filmov, a proste len idete z bodu A do bodu B, obcas sa niekto zrani, obcas zomrie, stretnete a najdete rekvizity, ktore uz poznate z filmov. Za prve Lebbon ani nie je nejaky extra rozpravac, za druhe ak uz kniha ktora sa snazi parazitovat na filmovej sage, tak uz cakate nejake to obohatenie. Dej akoze medzi Alien a Aliens, ku koncu sa vysvetli preco vo filmoch nie je spomenuty, (spoilerik* strata pamati). A tie flashbacky o Rippleyovej dcere... v dvojke jej nechybala??? Aaaale... tak aspon ta atmosfera je tu dodrzana. Za mna dve kyselinou naleptane hviezdy.

11.11.2019 2 z 5

Bohovia, hroby, učenci Bohovia, hroby, učenci C.W. Ceram (p)

Jadrom tejto knihy je OBJAVOVANIE. Kapitoly sa venuju zivotom objavitelov miest, kultur, risi, archeologom, lustitelom starovekych zabudnutych pisiem. Je to o odkryvani uz davno strateneho sveta a ked budete citat, mate chut vybehnut s lopatou a stetcom za dom a hrabat sa v zemi. Vazne. Kniha vobec nezostarla, pretoze sa zaobera objavovanim. Samozrejme uz niektore interpretacie a chronologia sa poupravovali, v dacom sa upresnili, zmenili, (nieco sa odhalilo ako podvrh). Ano, je to tu aj o falzifikatoch, boji archeologie s vykradacmi hrobov, budete so Schliemanom odkryvat Troju, s Champollionom lustit hieroglyfy, s Grotefendom rozlustite klinove pismo, s Carterom sa postupne dostanete az k Tutanchamonovej mumii. A pozor, po tejto knihe asi urobite najazd do kniznice a budete odnasat 10 knih o Egypte a Babylone, Pompeiach!! Ako dieta som bol pyramidami okuzleny, potom sa to nejak vytratilo vekom... Tato kniha mi vsetko znova pripomenula.

07.11.2019 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Dopocuvane asi na tretikrat ako audio. Boze, davno som nemal pocit, ze som nevedel ktoru postavu viac nenavidiet. Nakoniec vyhrala Amy. Spina a psychopatka par excellance :) Inak nepocuvat to, knihu by som asi nedocital. Uz do toho pocuvania som sa par dni musel nutit. Zaver sklamanie, take akoby vysumene do stratena. Cakal som pointu. Plottwist... hocico. Vsak aj taky je zivot. Bez vyvrcholeni.

01.11.2019 2 z 5

Koně se přece střílejí Koně se přece střílejí Horace McCoy

Objavene pri domacej povalovej krabicovej archeologii. Utla knizocka, ktorej nazov mi pripominal nazov filmu nasich rodicov. Hm...a ze Battle Royal, Hunger Games, Survival, je moderny vynalez. Boj o zivot tam kde by ste ho ani necakali. V kulisach, ktore su vlastne zvlastnou gladiatorskou arenou. Dobre a svizne poctenicko.

31.10.2019 4 z 5

Oživená minulost - dějiny archeologie v obrazech Oživená minulost - dějiny archeologie v obrazech C.W. Ceram (p)

Chvaaalabohu, Marekove knihy sa daju v antikoch pri troche hladania najst. Precitane pri jednej chripke. Koncipovane ako kratke kapitolky o vsetkom zaujimavom od pociatkov badania historie az... no az po cas kedy to Ceram dal dokopy. Samozrejme... uroven vedomosti pokrocil, upravili a upresnili sa data a fakty, ale tu je to skor o zaujimavostiach, o pociatkoch. Hlavne o objavovani tych starych znamych velkych kultur..klasika... Egypt, Mezopotamia, a tak. Kym som ju precital, bolo po chripke.

30.10.2019 5 z 5

Do videnia, Zuzanka Do videnia, Zuzanka Hana Zelinová

Uuuuplne prva kniha, ktoru som cital ked som ako prvak zvladol abecedu. "Som taka sama, nema mi kto podat ani pohar vody." Lezal som v nedelu rano v izbe este v posteli, cez rolety uz presvitali pasy slnecneho svetla. Cakalo sa kym v telke zacne PODTE S NAMI. A citalo sa.

30.10.2019

Žirafí slzy Žirafí slzy Alexander McCall Smith

Tak krasne obalky a tak o nicom... Jaj. Nedocitane. Este som dufal ze oproti prvemu dielu sa autor pouci z chyb ale nie. Trend "nedetektivky" ostal.

28.10.2019 1 z 5

Slepé uličky archeologie Slepé uličky archeologie Karel Sklenář

Knizocka mala vzhladom ale bohata obsahom. Podava zaujimavy pohlad na dejiny archeologie, tazisko je na 19.storoci, prvej polovici 20. Nazov to vystihuje, na jedenastych temach ukazuje akymi omylmi sa archeologia zaoberala, ci uz z dovodov vtedajsej urovne vedomosti, alebo niekedy z politickych, vysnenych idei. Niektore kapitolky pripominaju pitavala, ked ide o falosne objavy, ci uz pre zisk, alebo este castejsie, ako podpora zbozneho zelania. Najdete vela knih ktore sa zaoberaju modernym pohladom na dejiny, moderne metody archeologie. Ale aj omyly su vo vede dolezite, a na tie sa dost nepravom casom zabuda. Prinajmensom su zaujimavym citanim a dokladmi akymi cestami (odbockami a obchadzkami) sa niekedy archeologia uberala.

28.10.2019 4 z 5

Modlitby klína Modlitby klína Charlotte Roche

Rozcital som ako cmajznuty ebook z netu. Ale nema to uz ani ten drsne perverzne nechutny drajv Vlhkych miest, ktory ma aspon nutil sa masochisticky dostat na koniec knihy. Vzdal som to okolo 60-tej strany. Mam stovku inych knih v poradovniku. Zivot je kratky.

25.10.2019 1 z 5