ComposeAdela ComposeAdela komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knížka je čtivě napsaná, napínavá, občas malinko předvídatelná, přesto bych ji určitě doporučila. Jen jsem po všech těch nadšených recenzích očekávala, že se budu cítit příběhem hluboce zasažená. A to se jaksi nedostavilo.

25.08.2020 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Jednoduše geniální kniha. Čtivá, napínavá, poučná - co víc si přát?

21.07.2019 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Četla jsem celou sérii už vícekrát a Fénixův řád se rozhodně řadí mezi mé oblíbené díly (mluvím o knize - film jsem už delší čas neviděla a nevzpomínám si nic víc, než že mi připadal tak nějak zapomenutelný). Od začátku až do konce je nabitý dějem a po dočtení mě pokaždé zanechá s pocitem "chci víc, dejte mi klidně ještě dalších 800 stran". Dozvídáme se více o fungování kouzelnického světa, což mě velice bavilo, a také postavy se postupně vybarvují a získávají na zajímavosti. Líbil se mi, už když jsem ho četla prvně, ale čím jsem starší, tím ho oceňuju víc. Jsou v něm některé nesrovnalosti, ale na celkovém dojmu mně osobně neubírají.

04.09.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Dobře napsané, ale nedokáže úplně vtáhnout do děje. Když se to trochu začne dařit, kniha skončí. Námět je velmi dobrý, ale zpracování bohužel působí spíš jako poznámky, které mají teprve být zpracovány do delšího díla.

30.05.2022 3 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

Nevím, jak je to možné, ale stačil mi vždycky asi tak odstavec a měla jsem pocit, že postavu dobře znám již dlouhou dobu, přestože ze série odehrávající se na zámku Blandings jsem předtím ještě nic nečetla. Což je pozoruhodně příjemný, milý pocit, jako bych byla v tomto prostředí doma.
V neposlední řadě musím vyzdvihnout skvělé ilustrace.

16.07.2018 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Přečíst si Velkého Gatsbyho jsem měla v plánu už několik let, ale dostala jsem se k němu z nějakého důvodu až teď. Nezklamal. Nedokážu úplně definovat proč, protože co se týká zápletky, můj dojem byl (jak říkám, dlouhý pořadník, nafouknutá očekávání) tak trochu "aha, a to je všechno? tak jo." Nadchnul mě ale velice elegantní styl psaní a zachycení prostředí, takže k autorovi se v budoucnu ráda vrátím.

26.02.2024 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Ten začátek nebyl nic moc. Jakmile se ale ocitnou Kuba s Vánočním prasátkem v Zemi Ztracených, příběh se stává velmi napínavým a nápaditým. Jeho myšlenka je vlastně děsivá i krásná zároveň.

30.05.2022 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Nechci říci, že toto pokračování nemělo vzniknout. Není rozhodně špatně napsané, stylově se přibližuje originálu, postavy celkem vzato zůstávají věrny samy sobě. Nové postavy mi byly sympatické, nijak nenarušovaly prostředí.
Chybí mi tu však děj, nějaká větší zápletka, delší napětí, vyvrcholení celé knihy, zkrátka něco, cokoliv. V jistých chvílích jsem už čekala, že teď se to rozjede, začne se něco dít, a ono nic. Neříkám, že původní Saturnin má hlavní děj nějaký moc složitý, ale tady mi zkrátka vyloženě chyběl.
Dále mi vadilo stálé opakování. Opakování toho, co jsme již znali, opakované opěvování krásy slečny Barbory (a hlavně těch jejích dokonalých rtů, kdybyste to napopáté ještě nechytili), opakování některých frází... Podle mého názoru by se takovéto opakování sneslo v knize tak pětkrát delší, nikoliv na tomto rozsahu.
Neříkám, že jsem se nezasmála, ale zkrátka to "nebylo ono" - což už zkrátka není možné, zvláště když pokračování píše jiný autor (který se často, nebo mně to tak aspoň přišlo, bojí něco rozvinout, jak by sám chtěl, aby nedejbože nějak neublížil originálu - nevím úplně, jak tenhle pocit vyjádřit, snad ho někdo pochopí).
Takže neříkám, nečtěte to, ale spíš přečtěte si to, třeba vás to nadchne a bude vám připadat, že mám sklon k přehánění (stejně jako Saturnin, jak bylo několikrát zmíněno).

30.12.2017 3 z 5

Kdybych neviděla film, tak moc by mě čtení nebavilo, ale takhle se mi osvětlily záležitosti, kterých jsem si ve filmu ani nevšimla. Mimo jiné krásné grafické zpracování.

01.08.2017 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Čekala jsem, že se budu nudit, nebude se mi chtít číst a bude to utrpení, ale nakonec jsem ji přečetla velice rychle, oblíbila jsem si postavy a až na pár drobností mě velice bavila.

17.07.2017 5 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Milá, určitým způsobem moudrá kniha, v níž mě naprosto dostaly některé hlášky nebo myšlenkové pochody postav.

24.06.2017 5 z 5

Bez lásky Bez lásky Alice Oseman

Knížku jsem četla už nějaký ten rok zpátky v originále. Byla první, po které jsem od autorky sáhla, a doteď ji považuji za její nejlepší román, určitě mám v plánu si ji někdy přečíst znovu.

12.06.2023 5 z 5

Rozumět dějinám: vývoj česko-německých vztahů na našem území v letech 1848-1948 Rozumět dějinám: vývoj česko-německých vztahů na našem území v letech 1848-1948 Robert Kvaček

Stručná, informačně hutná kniha, která je zcela zřejmě českým pohledem na problematiku. Trochu mě rušila grafická stránka, nicméně rozhodně doporučuji k přečtení.

30.05.2022 4 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Na začátku jsem byla z téhle knihy nadšená, je napsaná příjemným, vtipným stylem, který se mi dobře četl, děj je zajímavý, odsýpá, ale asi ne natolik, abych vydržela být tak moc nadšená celých 400 stran. V určitém okamžiku mi to začalo zkrátka být dlouhé.

30.06.2021 4 z 5

Petrolejový princ Petrolejový princ Karel May

Taková solidní průměrná mayovka s překladem hodným nějaké ceny, protože jsem se mu na mnoha místech musela neskutečně smát. Tedy, ony by ty pasáže byly většinou (obvykle svou naivitou) směšné asi i tak, ale ten překlad je posunul ještě o stupeň výš.

14.01.2021 4 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Najdou se tu skvělé pasáže, ale občas mi připadaly některé části jaksi zvláštně nuceně vtipné. První díl byl rozhodně lepší, na druhou stranu mi nepřipadá, že by to byla až taková katastrofa, jak říkají někteří přispěvatelé.

05.08.2020 4 z 5

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Nenáleží mi právo hodnotit čísly nebo počtem hvězdiček něčí život, takže se u tady téhle knihy takového hodnocení zdržím.
Musím říct, že jsem byla tak trochu zklamaná, protože to je jedno z těch děl, o kterých se mluví a všichni jsou - nadšení není asi správné slovo, ale nejspíš chápete, co tím myslím. Vyvíjelo se to tak pomalu a pořád se dělo dokola to samé (samozřejmě, jsem si vědoma toho, že to těžko mohlo být jinak, v situaci, ve které byla), že jsem to asi v půlce odložila a dokopala se k dočtení až o nějakého půl roku později. Druhá půlka nebyla o moc záživnější než první, ale musím připustit, že ačkoliv jsem věděla, jak to s nimi dopadne, epilog mě zastihl nepřipravenou a zasáhl mě silněji, než jsem čekala. Nebylo možné se hned "oklepat" a jít číst něco dalšího a zlepšit si náladu, jak jsem zamýšlela ještě pár stran před závěrem. Prostě to nešlo.

12.02.2020

Ukvapený Sam Ukvapený Sam Pelham Grenville Wodehouse

Líbí se mi příběh, líbí se mi styl, líbí se mi množství odkazů na jiná díla. Prostě mám ráda Wodehouse, co můžu říct dalšího?

21.07.2019 5 z 5

Deník báječného kamaráda Deník báječného kamaráda Jeff Kinney (p)

Není to Poseroutka, zdaleka mě to tak nebavilo, ale jakmile člověk jednou tomuto světu propadne, tak si rád přečte i toto. :)

21.07.2019 3 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Líbilo se mi to, líbil se mi styl, jakým je to napsané, ale bohužel mi to osobně moc nesedlo.

10.02.2018 4 z 5