CleoXandra CleoXandra komentáře u knih

Básnické spisy Básnické spisy Bohuslav Reynek

Snad ani nelze vypovědět, jak nádherný je Reynkův básnický jazyk. Kdykoli sáhnu po jeho poesii, utopím se v ní. A ty nádherné grafiky k tomu. Pro mě největší český básník všech dob, poklad nesmírné ceny. Nutno číst s tichostí a pokorou, odměnou je něžné pohlazení z nebes ...

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Slabota. Jinak to nelze charakterizovat. Hartlovy úspěchy na prknech jsou bez diskuse, ale tohle mě zklamalo. Plytké, navíc stylisticky neumělé tlachání. Vyumělkované, s upocenou snahou o "šokující" humor. Ale zábavné mi to nepřišlo ani trochu. Myšlenkově mě to rovněž neobohatilo. A ten sladkokyselohořký konec, kterým si autor snad chtěl jít pro smlouvu do Hollywoodu … to mě dorazilo. Palec dolů.

05.01.2019 1 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Zklamání. Autorka se snažila pochytat moc zajíců najednou. Takže jí v podstatě všichni utekli.

10.02.2020 2 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

Tahle kniha mě fakt zaujala, a to z více důvodů. Více v recenzi: http://cleoxandrablog.mozello.cz/blog/params/post/1732279/

05.03.2019 5 z 5

Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha I. Miguel de Cervantes y Saavedra

Kultovní záležitost. Knihu těžko hodnotit optikou člověka 21. století. To, co je na ní nadčasové, je ona cesta za snem, která v určitém slova smyslu ospravedlňuje i neomluvitelnou naivitu, jako v případě bojovníka s větrnými mlýny - ostatně tento poetický obraz je geniální a nesmírně výstižný. Ten se neochodí.

10.01.2019 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Úžasný příběh, nesmírně silný a poutavý. Stejně krásná je i stejnojmenná píseň od Vlasty Třešnáka, která hodně dobře vystihuje pocit, provázející mě při čtení této knížky … "… pohladil palcem mne a okraj sklenky - zvedl ji jak by si připíjel s oblohou - jak by chtěl opít Všehomíra - až by z té výšky dostal závratě - on, sotva stál na nohou - vypadal vznešeně vypadal uboze - človíček s dírou na patě schopný tak vraždy - nebo básně připíjí obloze! - kam jste se malíři v tu chvíli poděli? - ulice za dveřmi kamsi ujížděla - Dorian naskočil a - dveře se za ním zavřely - vyběh jsem za ním s paletou - a hledal v městě do samého rána - chtěl jsem mu ukrást třemi tahy - staletou tvář svého Doriana - marná snaha barvy na paletě - šedé je olovo šedý je cín - vše co jsem nakrad na celé světě - byl jen Dorianův stín - kdyby chvíli nesmlouvavě postál - vím že namíchám barvu, kterou mládne - takhle nepevně v rukou držím stín - plátno, na něm nic veškeré a žádné

09.01.2019

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Znamenité dílo, jímž si Mácha postavil pomník. Poetika Máje je nesmírně chytlavá. Navíc zde Mácha hodně otevřeně prezentuje svůj spirituální svět, což tomuto dílu dodává další pozoruhodný rozměr. Ovšem primárně mě stále dostávají ony notoricky známé poetické obrazy, jako "takť jako zemřelých myšlenka poslední, tak jako jméno jich, pradávných bojů hluk, dávná severní zář, vyhaslé světlo s ní, zbortěné harfy tón, ztrhané strůny zvuk" ...

09.01.2019 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Naprostá klasika, ať si říká kdo chce co chce. Doyleovy kultovní detektivky nelze hodnotit běžnými měřítky. Ve své době ovlivnily další vývoj daného žánru a tak je nutno na ně nahlížet.

08.01.2019 4 z 5

Pastýř Pastýř Frederick Forsyth

Příběh, který se poněkud vymyká Forsythovu mainstreamu, je jednoduše úchvatný. Četla jsem ho už třikrát a nikdy neomrzí. Napsané je to s takovou jistotou, až člověk žasne. Ale víc neprozradím: kdo to nečetl, ať to rychle napraví!

05.01.2019 5 z 5

Knížky Jamese Alfreda Wighta alias Jamese Herriota mě nadchly už v dětství a tento stav trvá a asi se nezmění. Roztomile starosvětské vyprávění, jímž se každodenní rutině veterinářova života dostává nečekané poetičnosti, je neodolatelným pohlazením na duši. Navíc: překlad Evy Marxové je fenomenální.

Soudce z milosti Soudce z milosti Ivan Klíma

Výborný román, nesmírně mi sedl. Klímá používá nádhernou češtinu a jeho stylistika je fakt vybroušená. Prostě lahůdka. Navíc příběh je postaven fakt čtivě, člověk se do něj dokáže snadno vžít.

05.01.2019 4 z 5

Sekyra Sekyra Ludvík Vaculík

Silná kniha svérázného autora. Četla jsem ji dvakrát, s odstupem více než 10 let. Poprvé se mi líbila víc, ale i na druhý pokus to byl zážitek.

05.01.2019 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Po přečtení Vran jsem poněkud rozpačitá. Opravdu je má na svědomí tatáž autorka, co se předloni blýskla Dědinou? Své dojmy jsem podrobněji rozebrala v přiložené recenzi.

11.02.2020 2 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Po tomhle žánru moc často nesáhnu, tuto knihu jsem dostala jako dárek. Zajímalo mě, proč to lidé tak obdivují, tak mi nezbylo než ji přečíst. Musím uznat, že je to řemeslně dobře zpracováno. Takže ano, s chutí jsem to překousala, ale klidně si mohu od podobných opusů dát na nějakou dobu pokoj ...

25.01.2019 3 z 5

Motýlí křik Motýlí křik Jan Tománek

Nedůvěryhodně působící příběh, který mě štval čím dál, takže jsem ho ani nedočetla ...

24.01.2019 1 z 5

Študáci a kantoři / Z tajností žižkovského podsvětí Študáci a kantoři / Z tajností žižkovského podsvětí Jaroslav Žák

Zajímavé spojení dvou hodně rozdílných literárních počinů J. Žáka. Študáci a kantoři jsou klasika, nedostižný humorný průvodce prvorepublikovým školstvím (mnohé postřehy jsou však vysloveně nadčasové). Četla jsem tuhle knížečku snad 10x a vždy se skvěle pobavila.
Tajnosti žižkovského podsvětí jsou parodií na dobově oblíbené rodokapsy. Nechybí zde geniální detektiv, co všechno zvoře, aby nakonec slavně zvítězil (Franta Bidlo) spolu s fenomenálním služebním čoklem Kliftónem, nechybí nezbytný žlutokožec, "proradný jap" Mi-kota, z něhož se nakonec vyklube žloutenkou stižený Čech jak poleno, nechybí ani bezskrupulózní lump Al(fons) Kapoun, podle jehož vzoru si v Chicagu stvořili Slavného Al Caponea.
Symbióza s nádhernými Radovými kresbami dotváří úžasnou kompozici.

10.01.2019 5 z 5

Já, Antoine de Tounens, král patagonský Já, Antoine de Tounens, král patagonský Jean Raspail

Pozoruhodná kniha o nádherném snílkovi, duchovním souputníkovi Dona Quijota, který se však spletl o několik století ... Silní vyprávění o cestě za snem, která sice končí špatně, ale to jí neubírá na opravdovosti.

08.01.2019 4 z 5

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

Král Lávra a Křest sv. Vladimíra jsou moje nejoblíbenější věci od brixenského šviháka lázeňského. Vtipně napsané, až břitké satiry dovedou pobavit i přes velkou propast času.

06.01.2019 3 z 5

Ze života lepší společnosti Ze života lepší společnosti Josef Škvorecký

Důkaz šíře záběru Josefa Škvoreckého. Fiktivní vyprávění z deníčku poněkud přiboudlého hošíka pobaví i zamrazí zároveň … Nádherné, četla jsem to už nejmíň třikrát ...

Pobřežní cesta Pobřežní cesta Raynor Winn

Po dlouhé době zase kniha, která se na mě doslova přisála. Fakt moc zajímavé čtení. Připojuji krátkou recenzi...

25.06.2021 4 z 5