Chmur Chmur komentáře u knih

Jak se zbavit minulosti Jak se zbavit minulosti Francine Shapiro

Přiznám se, že jsem knihu nedočetl. Ne proto, že by byla špatná či nudná, ale prezentované svépomocné techniky mi přpadají obtížné. V zemích, kde má metoda EMDR hlubší kořeny, to může být dobrá možnost jak se s metodou seznámit, než do toho člověk půjde aktivně v reálu pod vedením psychologa či psychiatra.

15.01.2019 3 z 5

Lekce života Lekce života Elisabeth Kübler-Ross

Pokud jste nevěřící člověk, tak vám tato kniha moc nedá. Chvílemi mi připadalo, že čtu nějakou křesťanskou agitku. Pro mě jsou hodnotnější autoři jako Yalom, kteří bojují se strachem ze smrti a bolestmi života bez berličky v podobě boha. Kniha je plná klasických myšlenek o tom, jak dosáhnout štěstí. Většinou je to založené na víře a vůli a v podstatě dosažitelné všem. Já se ale obávám, že náš manévrovací prostor na cestě za štěstím je značně omezen našimi geny a ranými zážitky života. Také je z knihy patrné, jak autorka přes vlastní víru v Boha bojuje s vlastní nemocí a pocity zoufalství. To mě asi zaujalo nejvíce a doufám, že to nakonec "dala".

22.12.2018 3 z 5

Váš mozek se dokáže změnit Váš mozek se dokáže změnit Norman Doidge

Kniha je nesmírně zajímavá a opírá se vědecké výzkumy a práce předních světových neurologů. Možná už jsou některé uváděné závěry překonané, ale autor dodává lidem naději a to se počitá.

13.10.2018 5 z 5

Krize středního věku Krize středního věku Michal Hrdlička

Průměrná kniha. Některé myšlenky či rady jsou zajímavé, ale v knize je hodně zbytečných kapitol. Navíc u podobných knih hraje důležitou roli čas. Jejich hodnota klesa s vývojem vědy a poznání.

19.08.2018 3 z 5

Autogenní trénink a autogenní terapie Autogenní trénink a autogenní terapie Veronika Víchová

Určitě nejpřínosnější kniha o autogenním tréninku, která byla u nás vydaná. Samotná metoda je velice zajímavá a určitě je skvělé dosáhnout aspoň základní úrovně.

16.08.2018 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Krásná kniha. Dojemná, smutná, ale ne bez naděje. Autor dokáže vytvořit zajímavé postavy a krásně přiblížit svět, kde je těžké naplnit svůj život radostí.

14.08.2018 5 z 5

Pravidla mozku Pravidla mozku John Medina

Kniha je psaná v takovém tom cool stylu, ale působí dost nedůvěryhodně. Když se nějaké informace zaštiťují vědeckými studiemi, musí být uvedené odkazy na ony studie, jinak je hodnota informací nulová.

11.06.2018 1 z 5

Norsko - fascinující rybolov Norsko - fascinující rybolov Jiří Fraus

Problém podobných knih je, že informace v nich obsažené hrozně rychle stárnou. I tak má ale kniha svůj přínos a najdou se v ní užitečné informace. Na druhou stranu je to trochu reklama na hodně drahé vybavení.

07.06.2018 3 z 5

Láska a její kat Láska a její kat Irvin D. Yalom

Krásná kniha. S některými Yalomovými pacienty jsem se malinko potkal v předchozích knihách, ale to vůbec nevadí. Knihy Irvina Yaloma mám opravdu rád. Myslím, že on sám je nesmírně zajímavá a velká osobnost. Uznávaný odborník i spisovatel, který si však nehraje na bezchybného a neomylného guru, ale přiznává své chyby i slabosti. Někteří spisovatele např. Daniel Keyes, Khaled Hosseini a právě Irvin Yalom umí ve čtenáři vyvolat jemnou melancholii, která ale nespěje do temné deprese, ale spíše do moudrosti, soucitu a větší úctě k životu.

"Marvin se probudil rychleji, než očekával. Možná i on přese všechno naslouchal hlasu svého vnitřního snílka. Zpočátku chtěl nedočkavě vidět, ale jeho nadšení umožnilo přístup silnému pocitu lítosti. Oplakával svou minulost a nenávratné ztráty. Ze všeho nejvíc oplakával prázdný prostor ve svém životě: všechen ten nevyužitý potenciál, děti, které nikdy neměl, otce, kterého nikdy nepoznal, dům, který se nikdy nenaplnil rodinou ani přáteli, životní práci, která mohla zahrnovat daleko víc než shromažďování peněz. A konečně oplakal sebe sama, toho uvězněného snílka, toho chlapečka, který pláče a volá v temnotě o pomoc."

Hlavním poselstvím knih Irvina Yaloma je nepromarnit svůj život. Vážit si času, který nám byl dán a smysluplně ho využít.

07.06.2018 5 z 5

Pád světla Pád světla Steven Erikson (p)

Pořád uznávám, že Eriksonův svět je originální, ale pomalu pro mě ztrácí své kouzlo v záplavě prázdného nekonečného filozofování, přemíry postav a nedostatku emocí. Všechno je takové sterilní a upjaté. Tajemná minulost Tisteů, o které jsme se dozvídali v Mazské knize padlých, je vlastně docela úmorně nudná záležitost. Navíc spouštěčem celé řady události jsou Azathanai, o kterých skoro nic nevíme a hlavně nechápu jejich motivace. Celý příběh stojí na hodně vratkých nohách. I mé oblíbené postavy z předchozích knih – Chmur, Anomander, Silchas v této knize jakoby přišly o svoje charisma.

30.05.2018 2 z 5

Racionálně emoční behaviorální terapie Racionálně emoční behaviorální terapie Albert Ellis

Spíše zklamání. Nijak zajímavá a účinná mi tato metoda nepřipadá. Z mého laického pohledu existují mnohem efektivnější metody pomoci psychicky nemocným lidem.

05.04.2018 2 z 5

Velká pětka - Pět jednoduchých opatření, která můžete začít plnit, abyste žili delší a zdravější život Velká pětka - Pět jednoduchých opatření, která můžete začít plnit, abyste žili delší a zdravější život David Fisher

Informace v knize se opírají o studie významných vědeckých a lékařských institucí, které byly uváděny nejčastěji v některém z prestižních světových časopisů o zdraví. V podstatě se ale trochu znalý člověk nedozví až tak moc nového. Navíc většina studií se opírá v podstatě o určitou korelaci. Nevysvětluje jak konkrétně např. vitamín D v těle funguje, ono se to stejně asi ještě neví, ale pouze uvádí korelaci mezi příjmem a snížením rizik nějaké nemoci. Na tomto je založená drtivá většina studií v knize. Nicméně, že pohyb, meditace či relaxace, dostatek vitamínu D apod. mají pro člověka pozitivní vliv, si můžeme každý zkusit ověřit sám na sobě:-)

15.03.2018 3 z 5

Pohled do slunce Pohled do slunce Irvin D. Yalom

Až na poslední část se mi kniha moc líbila. Yalomův pohled na smrt i způsob, jakým se s ní snaží vyrovnat je velmi sympatický. Ačkoliv se jedná o vysoce uznávaného odborníka, nebojí se přiznat strach ze smrti či vlastní omylnost. Kniha na mě působila ukludňujícím dojmem.

10.03.2018 4 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Zvláštní kniha. Pro mě osobně žánrově nezařaditelná. Což by vlastně nevadilo, ale bohužel jsem zřejmě nepochopil nosné myšlenky, o kterých někteří čtenáři píší. Pro mě to byla hlavně kniha o stáří a zapomnění. Zapomnění, které ale nemusí být vždy špatné. Bohužel to ve mně nějak zvlášť nerezonovalo. Na druhou stranu musím uznat, že je kniha docela příjemně čtivá. To je určitě velké plus.

27.02.2018 4 z 5

Existenciální psychoterapie Existenciální psychoterapie Irvin D. Yalom

Velice zajímavá kniha. Je psána celkem srozumitelným jazykem, i když se nejedná o úplně lehké čtení. Možná se k ní ještě vrátím. Přeci jenom vstřebat ji na poprvé není úplně snadné. Yalom na mě každopádně zapůsobil jako mimořádně vzdělaný a moudrý autor.

31.01.2018 5 z 5

Telomery Telomery Elizabeth Blackburn

Čtenář by asi v této knize neměl čekat nějaké zázračné či objevné rady na dlouhý a zdravý život. V podstatě se jedná o vědecky potvrzené poznatky předchozích generací, které ke stejným závěrům jako autorky došly i bez molekulární biologie a genetiky. Všichni asi tušíme, že silný a chronický stres výrazně negativně ovlivňuje naše zdraví, že se máme hýbat na čerstvém vzduchu apod. Pokud jste ale člověk, který si zakládá na vědecky podložených údajích, tak vás možná autorky na chvilku motivují něco málo ve svém životě změnit:-).

31.01.2018 4 z 5

Všechno nejlepší, paní Láryfáry Všechno nejlepší, paní Láryfáry Betty MacDonald

Pro menší děti celkem zábavně napsané příběhy s poučením.

03.12.2017 4 z 5

Nedělejte si zbytečné starosti a zbavte se jich jednou provždy Nedělejte si zbytečné starosti a zbavte se jich jednou provždy Frank J. Bruno

Neuškodí, ale ani nepomůže. Knih v podobném duchu je vydáno mnohem více a jsou na vyšší úrovni.

03.12.2017 3 z 5

Smysluplně žít – Aplikovaná existenciální analýza Smysluplně žít – Aplikovaná existenciální analýza Alfried Längle

Pro mě osobně zklamání. I když ne tak velké jako u Frankla. Celá myšlenka o smyslu života z velké části stojí na vodě. Neumím si představit, že by mi jako pacientovi trpícímu depresí nebo úzkostmi dokázala logoterapie pomoci. Je možné, že jsem nedosáhl patřičné moudrosti, nebo jsem příliš zablokovaný vůči postojům typu "i v utrpení se a v postoji k němu se nachází smysl života".

07.10.2017 2 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Pro mě osobně zklamání. Asi jsem čekal něco jiného. Sice jsem se v něčem s hlavním hrdinou ztotožňoval, ale v tomto případě to bylo spíše ke škodě. Děj knihy na mě působí nesmírně stísňujícím dojmem. Sice má vést k uzdravení, ale já ho nenašel. Možná ještě tak rozumově, ale rozhodně né emocionálně. Zůstává ve mně pocit sklíčenosti a deprese.

21.08.2017 2 z 5