Chmur Chmur komentáře u knih

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Kniha je velmi dobrá. Pochmurná a strašně smutná. Jak hloupost, omezenost a krutost mohou zničit životy stovek lidí. Boblig z Edelstadtu je zosobněním zla. Sadista a sexuální deviant s touhou hromadit majetek na úkor životů nevinných lidí. Když si uvědomím, že se dožil na tu dobu neuvěřitelně vysokého věku 86 let a nijak hmotně netrpěl, tak musím pochybovat o těch známých božích mlýnech, co melou pomalu ale jistě. Snad ta kreatura prožívala aspoň uvnitř své hlavy peklo. Kniha je čtivá a velmi silná, ale je to jeden z mála případu, kdy filmové zpracování překonává svou knižní předlohu.

10.08.2017

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Možná nejslabší Olsenova kniha z oddělení Q, a nebo jsem se namlsal těch předchozích a potřeboval bych v sérii nějakou razantnější změnu. Nevím. Pozitivem je, že tentokrát nebyl vrah hned jasný, velké negativum spatřuji v absenci olsenovského humoru. Musím se podivovat nad tím, že se Carl a Asad nechají snad v každém dílu omráčit :-)) To už je snad nějaká obsese:-)

10.08.2016 3 z 5

Trůn lebek Trůn lebek Peter V. Brett

Jednoznačně nejslabší díl série. Dvě třetiny knihy jsou jak z nějaké červené knihovny, kdy se neustále řeší vztahy, kdo s kým a proč. Jediné dobré kapitoly byly ty s Arlenem a některé s Abanem. Často se mně mísily pocity naprostého zoufalství a žaludeční nevolnosti. Skoro jsem přál démonům, aby vyhráli a Brett mohl tuhle sérii ukončit! To jsem si říkal takřka do konce. Posledních patnáct stránek bylo strhujících. To musím uznat. Pozabíjet během chvilky tolik důležitých postav je kousek převyšující snad i George Martina. Závěr byl skutečně silný a dobře napsaný. Jenže to před tím bylo příliš často úmorně nudné.

07.07.2016 2 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Kniha mi naprosto sedla. Není to klasická detektivka. Viníci jsou víceméně známí od začátku, i když konec nabízí jistá překvapení, ale o to ani tak moc nejde. Kniha je totiž neskutečně čtivá. Všechny hlavní postavy jsou výrazné a zajímavé, dialogy perfektní, konec napínavý. Super počtení. Doufám, že si Olsen udrží kvalitu.

28.11.2015 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Vzhledem k vynikajícím recenzím velké zklamání. Je to čtivé, jenže děj je prosťounký až příliš a někdy vyloženě hloupý. Měl jsem pocit, že si Kulhánek stvořil alter ego, aby si léčil komplexy z normálního života. Doporučuji náctiletým a fanatickým milovníkům upírů:-)

31.01.2014 3 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Z Krále krysy mám rozporuplný pocit. Titulní hrdina je v podstatě šmejd, jehož chování se dá vzhledem k extrémním podmínkám pochopit, těžko však respektovat či dokonce obdivovat. Nenašel jsem jedinou postavu, která by mi přirostla k srdci, takže jsem se i místy trochu nudil. Závěr je ovšem napsaný bravurně a tahá celkové hodnocení knihy nahoru.

13.12.2022 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Bohužel se jedná o jednu ze slabších knih mistra pera. Kniha má rozehráno mnoho linií, které nedokáže smysluplně sloučit dohromady. Přestože je kniha, vzhledem k obsahu, až úmorně dlouhá, působí konec velmi zkratkovitě.

17.01.2021 3 z 5

Gilgameš Gilgameš Vojtech Zamarovský

Nemyslím si, na rozdíl od mnoha jiných, že je kniha určena primárně dětem. Strach ze smrti a touha po nesmrtelnosti se prolíná všemi kulturami a je to jedna ze zásadních motivací lidského jednání. Je to jednoduchý epos, ale má svůj půvab.

21.03.2019 4 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Krásná kniha. Dojemná, smutná, ale ne bez naděje. Autor dokáže vytvořit zajímavé postavy a krásně přiblížit svět, kde je těžké naplnit svůj život radostí.

14.08.2018 5 z 5

Telomery Telomery Elizabeth Blackburn

Čtenář by asi v této knize neměl čekat nějaké zázračné či objevné rady na dlouhý a zdravý život. V podstatě se jedná o vědecky potvrzené poznatky předchozích generací, které ke stejným závěrům jako autorky došly i bez molekulární biologie a genetiky. Všichni asi tušíme, že silný a chronický stres výrazně negativně ovlivňuje naše zdraví, že se máme hýbat na čerstvém vzduchu apod. Pokud jste ale člověk, který si zakládá na vědecky podložených údajích, tak vás možná autorky na chvilku motivují něco málo ve svém životě změnit:-).

31.01.2018 4 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Kniha se mi líbila. Márquez měl jedinečný vypravěčský styl. Jeho knihy jsou vyprávěny, jakoby jedním neuvěřitelně dlouhým souvětím. Nemohu říci, že by mě obsah knihy nějak zvlášť zasáhl či upoutal, hlavní hrdinové mi také nejsou nijak zvlášť sympatičtí, výjimečně však forma převážila obsah. Mám prostě rád magický realismus.

21.06.2017 4 z 5

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Dnes už bych to možná viděl jinak, ale ve své době to byla kniha, která ovlivnila můj život. H. S. byl pan spisovatel. Jeho knihy se mi líbily a Quo vadis nejvíc.

17.04.2017

Po dobrém, nebo po zlém? Po dobrém, nebo po zlém? Zdeněk Matějček

O panu Matějčekovi jsem toho před přečtením knihy hodně slyšel. Je to v podstatě legenda v oblasti dětské psychologii. Možná i proto jsem byl z knihy lehce zklamán. Čekal jsem asi víc. Je to psáno hodně v obecné rovině, což mi úplně nevyhovuje. Čekal bych více konkrétních postupů a více příkladů z praxe. V knize se dají najít části, ze kterých se dá poučit, ale na můj vkus jich bylo málo.

26.10.2016 3 z 5

Jablko Žezlo Trůn Jablko Žezlo Trůn Ian Cameron Esslemont

Nejlepší Esslemont. Nelze poznat kvalitativní rozdíl od Eriksona. Spolu s Měsíčními zahradami a Vzpomínkami ledu nejzábavnější počtení z Malazu. Samozřejmě, že pokud člověk nezná předchozí díly z tohoto světa, tak to nemá smysl číst.

16.08.2016 5 z 5

Pramen Povýšení Pramen Povýšení Brandon Sanderson

Kniha je čtivá. Postavy, až na Elenda, zajímavé, a to jak kladní hrdinové, tak i ti "záporní". Není to úplně top fantasy, ale vysoce převyšuje většinu knih tohoto žánru.

14.01.2016 4 z 5

Kniha se mi nelíbila. Je to hrozně obecný návod život. Řekne vám, čeho máte dosáhnout, ale moc neporadí jak. Žádné praktické rády. Možná někdo dokáže žít jako toltécký bojovník, mně to přijde dost nerealizovatelné až utopistické.

04.12.2015 2 z 5

Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi Frans Gunnar Bengtsson

Zrzavý Orm je kniha napsaná skoro až primitivní formou vyprávění, která se však k příběhu z doby raného středověku náramně hodí. Jedná se zároveň o velice čtivý román, ve kterém děj pěkně odsýpá. Zrzavý Orm má v sobě určité kouzlo, které je dané přitažlivostí období Vikingů v našich zřejmě velice naivních představách. Nemohu se zbavit pocitu, že s rozšiřováním křesťanství, které je v knize často zmiňované, se ze světa ztratilo mnoho magického, syrového ale zároveň opravdového. Jak říká král Beowulf ve stejnojmenném filmu z roku 2007: "Čas neohrožených hrdinů zemřel. Zabil jej Kristus bůh. Lidstvu nezůstalo nic. Jen plačící mučedníci, strach a hanba. "

13.11.2023 4 z 5

Zamilujte se do angličtiny Zamilujte se do angličtiny Bronislav Sobotka

Musím říct, že úplně nemusím Broňovy nadšené americké úsměvy a přeslazená videa . Působí to na mě trochu slizce. O to víc cením tuhle knihu, která je skvělá a užitečná. Opravdu dokáže člověka trochu popíchnout, aby to s tou angličtinou přeci jen nevzdával. Navíc je tu spousta odkazů na různé materiály, které nám natvrdlým a trochu líným mají pomoci v trnité cestě za zlepšením angličtiny. Takže za mě nadšený palec nahoru.

24.10.2023 5 z 5

Pád Hyperionu Pád Hyperionu Dan Simmons

Pád Hyperionu je podobně jako první díl setsakramentsky náročné čtení. Rozhodně se nejedná o oddechové počteníčko. Děj se líně vleče, doplněn spoustou rozhovorů a zamyšlení. Kniha dost zatěžuje pozornost, protože se zde často využívají různé časové paradoxy, dost šílené imaginace a pojmy, které autor nijak blíž nevysvětluje. Přesto je Simmonsův svět zajímavý a přitažlivý. Na první ochutnání ale těžko vstřebatelný.

24.03.2023 4 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Mám rád Gaimana i mytologii různých národů. Přes výše uvedenou atraktivní kombinaci však považuji Americké bohy za slabší dílo z Gaimanových knih. Vystupuje zde mnoho postav, z nichž některé člověk snadno zapomene. Mnohé jsou potencionálně důležité, ale čtenář nemá šanci si k nim vytvořit vztah, protože se vyskytují v ději příliš krátce. Děj je hodně kostrbatý a překombinovaný. Chybí zde ta přitažlivá imaginace typická např. pro Nikdykde.

28.12.2022 3 z 5