cetriolo Online cetriolo komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

(SPOILER) Absolutní spokojenost. Na začátku máme záhadu bílého pokoje, kdy nevíme kdo je hlavní postava, kde se nachází a proč tam je. V průběhu se dozvídáme více a více z flashbacků.

Myšlenka Astrofágů, kteří by mohli přivést lidstvo ke svému konci byla fascinující stejně tak jako hledání receptu jak je porazit. Doopravdy jsem si užíval Rockyho a poznávání cizí kultury.

Co mě trošku mrzí, že jsme se nedozvěděli, co se dělo na zemi po odletu "Poslední šance", ale to nic neubírá na tom, že se tato knížka zařadila mezi mé nejoblíbenější knížky ever :)

17.01.2024 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Několikrát (hlavně ze začátku) jsem měl chuť mrštit knihou naštvaně přes celý pokoj... Proč? Nástup nacistů k moci byl popsán tak skvěle, že jsem byl skutečně znechucen... Upřímně musím říct, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četl (pozor následující řádky obsahují SPOILER). Oproti prvním dílu je tato kniha neskutečně brutální a některé scény jsem rozdýchával velice těžko (např. to jak Bobrov popravil své vlastní muže, jak Waltera zmlátilo gestapo, roztrhání psi zaživa, poprava gilotinou ve sklepení atd.). Celkově z celé knížky je hodně cítit atmosféra strachu a rozpadu, který postihl téměř celou Evropu.

12.10.2015 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Zase za 100 %. Jedna z mála autorek/autorů jejichž knížky se dají číst hned za sebou a stále máte pocit, že čtete něco nového :)

SPOILERY!!!

Tématem asi nejodpornější zločiny (i když jsem téma lovu lidí četl i v jiné knížce tak tady to na mě zapůsobilo mnohem silněji). Docela dost jsem se bál o Stacy (přeci jen jsem si říkal, že by její smrt sérii i ostatní postavy posunula zajímavým směrem v dalších knížkách)

29.09.2019 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

(SPOILER) První dvě knihy byly dobré (velice dobré), ale ve srovnání s tímto dílem se jednalo o škodovky, zatímco tohle bylo nadupané Ferrari.

SPOILERY
V prvních dvou dílech se řeší klasické vraždy, kde sice nevíte proč pachatel dělá to co dělá, ale tak nějak víte co se děje. To nebyl případ této knihy. Většinu knížky jsem byl vážně zmaten protože to nedávalo smysl... Tedy až do té doby dokud se na scéně neobjevil Jake. Ač nejsem fanouškem toho, aby postavy "vstávaly z mrtvých" tak tady to dávalo perfektní smysl a oceňuji, že nás autorka dva díly tahala za nos a přišla s tím až v této části. Škoda, že byl na scéně tak krátce, bylo by zajímavé sledovat v dalších dílech jak se Sayer vyrovnává s touto situací.

A ten závěr? Zbožňuju když dokáže autor v poslední větě celé knížky shodit takovu bombu.

03.05.2021 5 z 5

Večer a jitro Večer a jitro Ken Follett

(SPOILER) Taková klasická Follettovka. Jsou tam jasní kladní a záporní hrdinové, záporným se daří celou knížku až na konci dojdou zaslouženého trestu :) Ale čte se to tak zatraceně dobře!! Follett píše prostě skvěle takže vám na těch postavách fakt záleží a prožíváte s nimi jejich úspěchy i nezdary.

Oproti předchozím (nebo následujícím??) knihám se kniha odehrává během pouhých 10 let a bylo velice zajímavé sledovat jednak jak se žilo v té době (i když podle doslovu to vypadá že moc historických podkladů z téhle doby není, takže těžko říct kolik z toho pocházelo z autorovi fantazie) a taktéž jak vlastně vzniklo Kingsbridge tak jak ho známe (a ještě poznáme v chystaném pátém díle).

15.06.2023 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

(SPOILER) Co dodat... Zase za pět (hvězd).

SPOILERY
Celý příběh se točí okolo elitní školy a tajných spolků. Což bylo velice zajímavé prostředí a místy mě fascinovalo co jsou lidé ochotni udělat pro to, aby patřili mezi "elitu".

Bohužel jsem věděl, že někdo z týmu zahyne a z prologu bylo jasné kde a kdy, jen zbývalo zjistit kdo to odnese (a ani jedna z těch tří možností - bylo jasné, že Kim to nebude - nebyla dobrá). RIP, budeš mi chybět...

Co mě velice potěšilo je, že se v knize objevila Alex, protože to je prvotřídní mrcha, kterou jsme snad neviděli (nebo o ní nečetli) naposledy. :)

Dvě věci mi v knížce neseděly.
1) Prolog
- zněl velice zlověstně (obzvlášť, když jsem věděl, že někdo půjde z kola ven). Nicméně v kontextu finále nedával moc smysl. Celé to vyzní tak, že jakmile začne zvonit zvon tak všichni zemřou... Dost pochybuju, že Kim vůbec ví, že se má zvon v 8 rozeznít, protože to Dawson sdělil ostatním až když Kim odešla a zadruhé Kim vůbec neví proč tam její tým jde...

2) Zvonice
- moc mi není jasné, jak mohl ten kluk balancovat uprostřed místnosti na trámu, kde kolem něj nic není. To celá podlaha kromě toho jednoho prkna spadla když na ní vstoupil? To mi přijde docela těžké nastražit...

To jsou spíš takové drobnosti, jinak ve mě kniha zanechala velice silný dojem a jsem velice rád, že Angela stvořila tuto vyšetřovatelku a její tým.

01.02.2021 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Touto knížkou jsem zařadil Angelu mezi oblíbené postavy a Kim mezi oblíbené spisovatelky (počkat, není to obráceně?). Úplně jiné než první kniha, četlo se to samo a Alex je prvotřídní potvora :)

13.05.2018 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Moje pátá kniha od Browna a tenhle autor prostě nemá co nového nabídnout... Některé "lsti" byly tak průhledné, že i průměrně inteligentní kokršpaněl po lobotomii mozku má při čtení tušení, že to hlavní hrdinové jenom hrajou aby zmátli padouchy, ale přesto je to ještě na 20 stránkách podrobně vysvětleno, aby opravdu nikdo nebyl na pochybách jak to vlastně doopravdy bylo :)))

Pomalu každá druhá kapitolka obsahovala zakončení styleu "to co uviděl v místnosti by ho ani ve snu nenapadlo" což jednak v té záplavě ztrácelo jakýkoliv smysl a navíc se kolikrát ukázalo, že to co za těmi dveřmi doopravdy viděl, vlastně bylo něco úplně obyčejného... A i celkové rozuzlení knihy mi nepřišlo nijak zajímavé...

Ale abych to zase jenom nehanil :) četlo se to celkem dobře, u jedné nebo dvou scén jsem byl opravdu překvapen aktuálním vývojem a i informace, které doplňovaly příběh byly zajímavé (i když nemám tušení nakolik se jednalo o sériózní fakta a co si autor vymyslel, aby se mu to hodilo do příběhu)...

Asi kdybych to četl jako první nebo druhou Brownovku byl bych nadšený (jako např. u Digitální pevnosti nebo DaVinciho kódu), ale po pár knížkách už znám autorův styl a spousta scén je pak předvídatelných :)

23.06.2016 2 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

(SPOILER) ...
Velice dlouho jsem přemýšlel co vlastně napsat.

SPOILERY!
Ze začátku jsem ze třetího dílu neměl dobrý pocit. Přišlo mi, že se to točí jenom kolem toho, že Bishop hází vinu na Sama, Sam se snaží prokázat že je nevinný, prostě žádný velký příslib zajímavého rozuzlení... Jak já se mýlil! (nikoliv poprvé v této sérii) :)

Linie ze sirotčince nabírala postupně na brutalitě a celkem chápu proč Anson dělá to co dělá, ale ten tragický omyl se Samem? Jedna z nejsmutnějších věcí, co jsem asi četl. A závěr? Zatímco běžné detektivky končí epilogem, kde se dořeší některé vedlejší linky a v podstatě se nic moc neděje, tak zde (stejně jako v prvním díle) je závěr naprosto brutální a jeden z nejlepších co jsem četl.

Celkově je celá série neskutečně spletitá a během čtení se boří spousta věcí které víte (nebo si myslíte, že víte) z předchozích dílů. Určitě by to chtělo opětovné přečtení. :)

12.12.2020 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tak tohle byla JÍZDA!

SPOILERY
Někdy 100 stran před koncem mi došel motiv vraha... Jak já byl na sebe pyšný... a jak já koukal, že mi totálně uniklo všechno ostatní...

Celou dobu má čtenář (stejně jako Porter) pocit, že cca ví co se děje a má všechno pod kontrolou, ale v závěru zjistí, že byl totálně mimo.

Velice se mi líbilo, že tahle knížka přináší nové informace do zdánlivě uzavřeného případu z první knihy.

Jediné menší mínus je, že konec je velice otevřený, ale beru to tak, že tahle trilogie se prostě musí číst v celku (třetí díl začíná přesně tam kde končí druhý).

19.11.2020 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Komentář obsahuje SPOILERY!!

Třetí kniha a zase je to něco jiného než v předchozích dvou. Celou knihu se řeší v podstatě jeden únos, ale to ničemu nevadí od knihy jsem se stejně nedokázal odtrhnout :)

Navíc se mi velice líbí, že knížky mají ještě takovou drobnou vedlejší zápletku :)

12.09.2018 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Velice příjemná změna číst rakouského autora (i když si samozřejmě neopomenul rýpnout do Temelínu) :) Člověku ani nedochází jak moc jsme na elektříně závislí a bez ní může celá společnost zkolabovat. Jediné co bylo trošku slabší byl závěr.

POZOR SPOILER!!!
Útočníci měli připravený záložní plán, pro případ, kdyby je chytili což bylo zmíněno a stále bylo naznačováno jak se všichni budou divit ale nakonec to všechno tak nějak vyšumělo tím, že zadali rušící kódy... Přijde mi to takové lehce nedotažené :)
KONEC SPOILERU!!

Možná by nebyla na škodu ještě jedna korektura, občas jsem narazil na chybku, nebo kostrbatě napsanou větu. Ale to jsou víceméně drobnosti :)

30.01.2018 5 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Docela dlouho jsem se knize vyhýbal. Nejspíš jsem měl v hlavě, že je to Brandonova prvotina tak to nebude tak dobré (resp. prvotina je nepřesné označení, je to první prodaná kniha, ale celkově tuším devátá napsaná). Ze začátku jsem se nemohl moc začít bylo zde spousta cizích pojmů, ve kterých se člověk neorientuje, ale jakmile jsem si na to zvykl tak jsem si tu knihu zamiloval :)

Postavy jsou velice hezky napsané a je snadné si je oblíbit (anebo nenávidět), dějově to do sebe vše krásně zapadá a systém magie (ačkoliv zde nehraje takovou roli jako v ostatních světech v kosmíru) je taktéž zajímavý. Ačkoliv mám od Sandersona přečtené téměř vše co zatím napsal (cca 20 knížek) tak kniha působí originálně a nemám pocit, že bych postavy/zápletky atd. viděl v jiného jeho knížce.

16.09.2023 4 z 5

Osudný slib Osudný slib Angela Marsons

(SPOILER) SPOILER

Tento díl je velice úzce spojen s předchozím. Celý tým se vyrovnává se ztrátou, a ne všem se to daří. Taktéž první oběť není čtenářům předchozího dílu neznámá.

Motiv vraha se dá dost dobře odhadnout z prologu, ale to neubírá příběhu na čtivosti a vrah je tentokrát Carterovsky vyšinutý, kdy se mstí naprosto nevinným lidem za svoji debilitu mimořádně hnusným způsobem...

Po delší době má kniha i vedlejší případ, který byl velice povedený a jeho rozuzlení (stejně jako reakce Stacy) mě velice potěšilo (a vlastně i stejnou mírou znechutilo). :)

Co mi moc nesedělo byla bouračka auta. Opravdu by vrah byl schopen před sebou jedoucí auto oslnit dálkovými světly natolik, aby se vybouralo?

01.02.2021 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

(SPOILER) Komentář se vztahuje k celé sérii a může obsahovat SPOILERY.
U každého dílu jsem měl problémy se začíst, každý díl přichází s novými postavami a dost často se odehrává v (na první pohled) nelogické době (první díl v 60. letech, 3. díl v současnosti, ačkoliv druhý díl končil v budoucnosti). Nicméně mělo to svůj smysl a po nějaké době jsem se začetl a nemohl se odtrhnout. V celé sérii (a obzvláště ve třetím díle) je spousta zajímavých nápadů a myšlenek: zmrazení lidského výzkumu pomocí počítačů ve fotonech, zničení sluneční soustavy pomocí dvojrozměrného prostoru, temný les (který by mohl být odpovědí na to, proč jsme nenarazili na žádnou mimozemskou civilizaci) atd. atd.

Co mě trošku mrzí je, že jsme se toho moc nedozvěděli o Trisolaranech a ostatních rasách (na druhou stranu je to možná lepší ponechat to fantazii) :) Konec mi přišel trošku překombinovaný, ale celkově se jedná o jednu z nejlepších sci-fi sérií co jsem četl.

15.07.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

K téhle knížce jsem se dostal tak nějak omylem (myslel jsem si, že podle této knížky byl natočen film Předčítač) :D Čili ze začátku jsem byl dost zmaten, že se děj odehrává v přítomnosti. Nicméně jedná se o naprosto skvělou knížku a o jeden z nejsilnějších čtenářských zážitků za hodně dlouhou dobu.

24.01.2020 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Ze začátku jsem měl pocit, že všechny knížky autora jsou jedna jako druhá, ale pak přišla Zloba, která přišla s něčím novým a od té doby jako by se to zlomilo a každá knížka má něco svého. Možná zde byl trošku rychlý konec, ale jinak super čtení.

19.01.2020 5 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

SPOILER (asi) :)

Ze začátku jsem byl překvapen, že se děj odehrává ve Stockholmu, ale nakonec jsem si tento "prequel" velice užil a bylo zajímavé sledovat jaké události zavedli Fabiana do Helsingborgu. Pro mě jeden z nejméně pochopitelných motivů pachatele k vraždám (což není kritika autora, ale pachatele) :) Stejně jako u prvního dílu nemáte docela dlouho tušení kam vás kniha zavede až nakonec všechno do sebe krásně zapadne. No a ta scéna ve sklepení s popravou? Tam mě Fabian DOST zklamal :(

27.07.2019 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Tohle byla JÍZDA!!! Úplně jiná než všechny dosavadní knihy. Možná škoda, že Carter víc neexperimentuje, protože tady dokázal že to sakra umí!! :)

11.05.2018 5 z 5

Pomníky zimy Pomníky zimy Jan Hlávka

S klidem můžu říct, že se jedná o jednu z nejlepších sérií co jsem kdy četl. Děj se krásně vyvíjí. Postavy se chovají uvěřitelně, nenarazil jsem na žádné nelogičnosti. Naopak s každým dílem je to zajímavější a zajímavější.

A vývoj postav je fantastický. U prvního dílu bych si těžko představil že algorský císař bude jednou z mých nejoblíbenějších postav :)

30.04.2018 5 z 5