Česneksmedem Česneksmedem komentáře u knih

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Můj poslední letošní DD. Naprosto souhlasím s tím, že politika je sviňsto, začínající a končící u peněz. Naopak nesouhlasím s tím, že druhá polovina je slabá, špatná... Velice dobře jsem se opět bavil, a to prakticky u všech jeho knih. Už se těším, až se v příštím roce opět setkáme. Snad ještě dodatek. Většina nás kluků velice rádi zkoumáme makroekonomické ukazatele:):):).

07.12.2020 5 z 5

Dopisy mrtvých mužů Dopisy mrtvých mužů Erle Stanley Gardner

„Byla tak chladná, že by okurka vedle
ní působila dojmem pálivé papriky.“
Citát z knihy.

Nejprve představím hlavní protagonisty těchto tří příběhů - Ed a Bobo. Ne, nebojte se. Ve druhém případě se nejedná o bývalou kandidátku na prezidentku (za KSČM), ale o milého a hlavně velmi chytrého psa.
Kniha je parádní ukázkou toho, že se dají velice dobré detektivky psát i bez potoků krve a hnusných scén. Moc prima oddechovka.

24.09.2023 5 z 5

Vy mně taky! Vy mně taky! Jiří Žáček

Básničky rýmovačky mám velmi rád. Občas je potřebuji na svoje nervy, když si neuváženě přečtu článek o našem Parlamentu nebo se vrátím z vycházky do lesa, který už není...
Vezmu si knihu pana Žáčka a čtu: „Poučte se v chlívku u sviní..." (víc v komentáři Anatone). Zachmuřím se, ale čtu dále: "Kácím lesy, řízy, řízy, lesy jako z pohádky. Střelíme je za devizy. Bude prostor pro skládky.“. Tiše si brblám, že největší kůrovec je na tři písmena a knihu zavírám. Dnes se prostě nedaří... Zkusím nějakou knihu od Kafky, třeba bude větší sranda.

23.09.2023 4 z 5

Až do nejdelší smrti Až do nejdelší smrti Ed McBain

Další solidní příběh z 87. revíru. Autorovi se zde povedly hned dvě postavy - krásná "dáma", s povahou Karly Homolky a týpek, který se tvářil, jak svatá Cecílie u varhan a přitom... Carella měl tentokrát docela fofr.

10.09.2023 4 z 5

Kocovina šumavského léta Kocovina šumavského léta Martin Sichinger

(SPOILER) Tak tohle jsem si fakt užil! Je to samozřejmě dáno i tím, že v roce 1968 už jsem byl dost velký kluk, takže si tu následující dobu, alespoň prozatím, dobře pamatuji. Místy je to velice humorné, ale závěr už je poměrně vážný. Docela jsem se například bavil u výčtu koktejlů. Některé jsou samozřejmě notoricky známé (Magické oko), některé jsem neznal. To bude asi tím, že koktejlům neholduji. Názvy jsou docela zajímavé: Vodníkovo sperma, Semafor, Lední medvěd nebo Mozek. Mňamózní kniha!

23.08.2023 5 z 5

Noční brána Noční brána Peter May

Hned na začátku vypustím to nejdůležitější (nebojte se). Pokud z jakéhokoliv vašeho soukromého důvodu zásadně nečtete detektivky, tak tohle si klidně, ale úplně klidně dejte. Toto bych za detektivku ani krimi teda rozhodně neoznačil (viz Žánr u knihy). Několik souběžných příběhů poněkud stěžovalo moji orientaci, ale co byste chtěli od dědka. Mimochodem, z Enza už je taky dědek a navíc si i zaslzí. Jinak story je to hodně dobrá a navíc, kdo z nás stál u obrazu La Giocondy, tak na to jistě nezapomene. Jenom bych si vůbec nedovolil tvrdit, že jsem zíral na originál. Navíc si osvojíte jednu hustou francouzskou nadávku, a ti, kteří to ještě neznají, se dozví, jak se říká druhému úpňku v jednom měsíci. Je to dost dobré počtení!

22.04.2023 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Vymývání mozku je hlavní linkou této knihy. Nejvíc se to spojuje s náboženskými sektami. Vůbec to nemíním zlehčovat, ale rozhodně to nejsou jen tyto sekty. Stačí si přečíst některé zprávy. Jinak je to téma hodně citlivé a smutné.
Další povedená kniha od Andělíny, která má stejné jméno, jako moje prababička. Poněkud jsem se musel pozastavit nad chováním Kim, která byla tentokrát docela za slušňačku.

21.08.2022 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Alespoň z mého úhlu pohledu je na jeho knihy spolehnutí jako na východ slunce.
Hned první povídka Londýn je naprosto skvělá a dokonce bych řekl, že nejlepší ze všech.

Žárlivost (druhá povídka) je naopak zbytečně dlouhá a překombinovaná.

Fronta je nejratší povídkou v knize. Přesto je to velice podařené dílko o nenávisti k předbíhání.

Odpad je o popeláři, a to včetně patřičného slovníku (prý novonorština), který vyřešil jistý problém. Holt, někdo prostě uklízet musí. Jak říká zdejší Pepa – velmi uspokojivé.

Přiznání je druhá nejkratší povídka, ale hódně dobrá. Skoro jako čokoládové bonbóny Twist.

Předposlední povídka má název ODD, což je jméno spisovatele Rimmena. Je to hodně zvláštní a vícevrstvé čtení, které jsem si velice užíval.

Závěrečná povídka se jmenuje Náušnice. Ty se občas ztrácejí a z toho může vzejít zajímavý příběh, což se zde mimořádně povedlo. Spolu s povídkou Londýn ji řadím k tomu nejlepšímu v knize.

29.12.2021 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Je to velice zvláštní špalek, takže chápu ty různorodé komentáře. Možná je problém ve stereotypu. Některý čtenář zřejmě od Nesba očekává jisté vzorce, které zná z jeho minulých knih. A najednou tohle!
Z mého pohledu je to přemýšlivé a hluboce temné (zapřemýšlejte například nad prvním odstavcem na straně 160). Řekl bych, že tato kniha je založena na záporných lidských stránkách a na kostlivcích ve skříni, kteří nás tíží a provází životem. Dokládá to třeba i absence kladného hrdiny.
Závěr potvrzuje spisovatelovo bourání zažitých schémat. Připojuji se k těm, kterým se kniha líbila. A to moc.

02.08.2021 5 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Amnestie prezidenta Havla a její důsledky. Kniha fajn, důsledky pro někoho hrozné.
Další povedený díl, jen to opakování textu snad nebylo tolikrát nutné. DD ale umí!!!

09.07.2021 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Asi jsem bedna zabedněná, ale dám pouze čtyři hvězdy. Kim zde byla protivná jako respirátor na hubě v plus pětatřiceti! O to víc vyzněl sympaticky Bryant. Jinak samozřejmě kvalitní počtení!

14.05.2021 4 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Hned v úvodu silný vrták do hlavy. Pak trochu zvolnění, ale pořád dost dobré. Závěr opět graduje. Další velmi podařená kniha. Pokud se zamyslíte nad obsahem, najdete několik hrozících prstů, upozorňujících na dnešní problémy ve společnosti. Doporučuji!

24.03.2021 4 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Tak tady není co řešit. Zcela zasloužený plný počet. Moc jsem si to užíval, takže pokud jste snad ještě nečetli, neváhejte. Nechci nic moc prozrazovat, ale například pojednání o slově „demokracie“ je naprosto geniální a jsem moc rád, že jsem si to mohl přečíst. Poněkud vás to vrátí do reality, a to je dobře. A opět jsem byl potěšen krásnou slovenštinou. Navíc jsem se dozvěděl, proč se sype popel na chamajdu...

26.01.2021 5 z 5

Na dně Na dně Rachel Caine (p)

Tohle by se vám mělo líbit. Nevidím jeden jediný důvod, proč by tomu tak nemělo být. Dokonce bych to dal na úroveň knih Chrise Cartera nebo Angely Marsons. Je to fakt skvělá pakárna!!!
Na závěr ještě jedno moudro: Věřila jsem těm špatným lidem a odstrkávala ty, kterým jsem věřit měla. To se nám stává často, že?

27.07.2020 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Pro ty z vás, kteří se chystají tuto knihu teprve číst, mám jednu radu. Nejprve si obstarejte KPZ, která bude obsahovat oční kapky, balík pampersek, 2x6 plechovek piva, 2x MRE. Je fakt moc těžké se od druhého dílu odtrhnout. Pecka!
Vyhodím pampersky, roztřídím plech a plasty. Nová KPZ je přichystaná. Jdu na třetí díl.

16.01.2024 5 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Idea je možná dobrá, to jenom Česneksmedem k ní ještě nedorostl. Nechci přilévat kyselého do octa, ale za sebe musím konstatovat, že jsem zklamán. Dávám tři hvězdy hlavně za komorníka, který je čistě náhodou docela podobný tomu od Jirotky.

11.10.2023 3 z 5

Zjizvená tvář Zjizvená tvář Stuart MacBride

(SPOILER) U této detektivky bych se vůbec nebál dopsat k žánru ještě humor. Detektiv inspektorka se jmenuje Steelová, což už samo o sobě je pro knihomoly a knihomolky milé. Když mluví, úplně z knihy cítíte kouř a whisky. Při výslechu exhibicionisty mu řekne: "Tak se ukaž!". Dost často si totiž nevidí za hranu svého pysku. Další, kdo vás zřejmě bude iritovat, je inspektor Insch. Ten je protivný jako tříska zapíchnutá v zadní části těla.
Často tam prší, což mi připomnělo jedno skotské přísloví: "Dnešní déšť je zítřejší whisky.".
Mimo jiné se tam pije Highland Park a Lagavulin, a to vůbec není špatná volba. Stejně jako si přečíst tuto knihu.

14.09.2023 5 z 5

Kdo s ohněm zachází Kdo s ohněm zachází Pavel Hrdlička

Moje druhá přečtená kniha od pana Hrdličky. Vydáno jich bylo osm a další už bohužel nenapíše, takže si je šetřím. Zde platí ono známé "Festina lente".
Kniha je to velice příjemná, navíc v první půlce ji obohatí svým svérázným vystupováním Černá Dora. Ocitnete se v roce 1399 a má přijít konec světa. Co se nezměnilo je, že vrchnost hrabe a plebs to odedře.

09.09.2023 5 z 5

Zločiny pro dva Zločiny pro dva Agatha Christie

Pokud se vám líbila kniha Panoptikum Města (...), kde odjakživa po jednom centimetru sněhu nastává velká kalamita, bude se vám pravděpodobně líbit i tato kniha. Není zde sice ani pan rada, ani pan Bouše, ale zato Tommy, Pentlička a proti nim řada všelijakých vykuků a darebáků. Ti jsou prostě všude. Skvělé, oddychové a návykové!!!

20.11.2022 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Právě, když píši tento komentář, má jich zde kniha již 1 554. To je docela síla. Síla je samozřejmě i obsah knihy samotné, neboť svět za okny Chrise Cartera je temný svět. Víc ani nemá cenu dodávat. Jen je ještě potřeba vyseknout poklonu překladatelce Janě Pacnerové, a to nejen za překlady tohoto spisovatele, ale za mnohé ostatní. Je to velice pracovitá dáma.

08.08.2022 5 z 5