čef čef komentáře u knih

Dobří sousedé Dobří sousedé Adam Nevill

Pro mne jsou horory dobré jenom proto, abych si uvědomil, jak jsou ostatní knihy z jiných žánrů krásné a příjemné. Zde jsem se většinou knihy protrápil, žádné příjemné pocity. Prvoplánová hrůza se spoustou čarodějnictví pro mne vůbec není, ostatním přeji tuto nepříjemnou zábavu. Užijete si jí spoustu. A nenechte se otrávit sousedy(ani horory)!

22.01.2024 3 z 5

Obklopeni knihami Obklopeni knihami Ángel Esteban

To by jeden nevěřil, kolik literátů a zajímavých, slavných i podivných lidí pracovalo v knihovnách, ať už v nedávné nebo dávné historii. I náš duchcovský Casanova, brněnský Mahen nebo ostravský Nohavica jsou zde zapracováni v docela neznámých souvislostech. Není to tak docela na čtení pro zábavu, ale spíše pro poučení. Určitě je však dobré si občas dopřát něco jiného než thrillery nebo romanťáky a setřít tak možná trochu prachu vědění obsaženého v knihách.

21.01.2024 4 z 5

Životní šance Životní šance Jude Deveraux (p)

Pohádky se většinou píší pro malé děti, zde však mají asi být okouzleni dospělí příběhem velké lásky, která trvá staletí. Čekal jsem, co z toho vyleze a tak jsem vydržel do konce této knihy a to jsem asi neměl dělat. Nic jsem se nedozvěděl a konec příběhu to také pravděpodobně nebyl. No, nedocvaklo mi.

20.01.2024 3 z 5

Skleněný oceán Skleněný oceán Lauren Willig

Něco jiného, než jsem očekával. Nejde tak o potopení Lusitánie německou ponorkou v době války, ale spíše se jedná o složitě zamilovanou story, rodinné vztahy a trochu špionáže. Příběh je naplněn mnoha a mnoha konverzacemi na téma lásky, naštěstí alespoň duchaplnými a sem tam vtipnými. Také oceňuji stavbu románu, je to prostě dobře vytúněné . Cílem je samozřejmě pobavit tu hezčí část lidstva a zde autorky svůj úkol více než dobře splnily.

19.01.2024 4 z 5

V zajetí klamu V zajetí klamu Suzy K. Quinn

Román dokazuje, jak je těžké chránit děti, ať už před spolužáky, učiteli, nezodpovědnými nebo psychicky nemocnými rodiči a nemusí to být v Anglii jako v této knize. Sociálka sice dělá, co může, ale těch případů je tolik, že jsou pracovníci často přetíženi. Příběh je napsán docela čtivě a tak jsem přehlédl časté lekce vaření čaje, kávy, oblékání, česání a líčení.

18.01.2024 4 z 5

Mukl Mukl Petra Čeřovská

Osud rodiny vlastnící hospodářství ve východních Čechách do doby než jim všechno sebrali komouši v padesátkách. Také synům ukradli jejich nejlepší léta, když jim po krutých výsleších napařili dlouhá léta v Jáchymovských dolech. Místy opravdu podrobný popis výslechových metod a života v pracovních táborech. Zajímavé i pro ty, kteří chtějí porozumět mnohému i z dnešní doby.

17.01.2024 5 z 5

Výměna Výměna Robyn Harding

Románek o vztahu tří žen, pro mne však nikterak zajímavý. Bojuje se zde ženskými zbraně o přátelství, muže a dítě. Charaktery jsou místy nepochopitelné, ale to je asi jen moje chyba. S příběhem samotným mám také problém s uvěřitelností, nicméně číst se to celkem dalo, vyprávění v ich formě má vždy své kouzlo a to samé lze říci o lineárním ději bez různých reminiscencí a jiných skoků. No, nepotkali jsme se.

16.01.2024 3 z 5

Vanilkové dny Vanilkové dny Eva-Maria Bast

Autorka vyfabulovala některé události v rodině Dr. Oetkera, zakladatele světoznámé značky. Druhým plánem zde je boj za rovnoprávnost žen. Mnohé je jen nakousnuto a vyprávění proto působí hodně stroze. Více citů i historických fakt by knize více slušelo. Tedy celkově u mne takový slabší průměr.

15.01.2024 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

V této knize zabrousil autor, tento básník všedního dne, do myslí různých žen, většinou ze střední třídy u nás. Něco hodně podobného knize Prvok, Šampón, jejíž hrdinové zde také okrajově vystupují. Jinak je vše systémově stejné - řeči, rodinné problémy, vztahy, nedorozumění, sms, sex, tuctové zápletky a nakonec je vše ztraceno v šumu. Kladem je možná vtip a docela barevný popis životů lidiček dnešní společnosti, naneštěstí pro mne však nikterak zvlášť pozoruhodných. Asi se to však jistě bude moderním ženám líbit.

14.01.2024 4 z 5

Počkej na mě v Paříži Počkej na mě v Paříži Kristin Harmel

Dojemný příběh Američanky v Paříži. Probíhá druhá světová válka, manžel je zapojený do odboje a vedle bydlí Židé s dcerkou. Jde tedy především o její záchranu a poté o zapojení do záchrany ztroskotaných spojeneckých letců a jejich přesun zpět. Je to tedy o velkých láskách a o poctě všem Francouzům, kteří Němcům nepodlehli a pomáhali vyhrát válku. Založeno na autentických vzpomínkách účastnice hnutí odporu nicméně jde hlavně o tu romantiku

13.01.2024 5 z 5

Čas lovu Čas lovu Jeffery Deaver

Pronásledování dvou žen, matky a dcery si pachatelé užívají, ale obě jsou vynalézavé a mají na své straně také hodně ostré hochy. Následuje proto řada drsných honiček a soubojů, život všech visí mnohdy na vlásku, někteří se konce nedočkají. Několik dějových zvratů se dá od tohoto spisovatele vždy očekávat, ale pokud mohu odhadnout, pravděpodobnost, že bude tento román považován za nejlepší autorovo dílo, se limitně blíží nule.

12.01.2024 4 z 5

Otcovy hříchy Otcovy hříchy Jeffrey Archer

Mistrovský je i druhý díl této série přibližně z doby poslední světové války. Hlavní hrdina Harry Clifton zde ale příliš často nevystupuje, více je frekventované úsilí matky jeho syna o jeho nalezení. Mnoho napínavých scén o vyjednávání s podvodníky, právníky, politiky i z bojišť jeho i strýce Gilese malého synka Sebastiana. Následnictví šlechtického titulu a paternita není uzavřena, musíme se tedy radostně těšit na další díl.

11.01.2024 5 z 5

Všechny cesty vedou do Santiaga Všechny cesty vedou do Santiaga Ladislav Zibura

Také jsem si to užil a do Santiaga došel, i když kratší cestou než autor. Také jsem zhlédl v knize zmiňovaný film Pouť a četl Úterní ženy. Takže jsem už skoro expert a jako takový mohu zodpovědně hodnotiti tuto knihu jako velmi dobrou a inspirující pro další potenciální poutníky. Dozvíte se jak praktické věci např. jaké boty si vybrat, tak i něco o duchu tohoto putování. Chci jít ještě jednou a moc lituji, že autor apky Camino Ninja zemřel mladý na cestě - RIP.

10.01.2024 5 z 5

Oko Oko Bernard Minier

Zde Servaz zabrousil do prostředí filmových tvůrců zvláště těch zvrácených, kteří se kvůli úspěchu neštítí vůbec ničeho. Zápletka je velmi zapletená, dlouho netušíme, jak se vše seběhlo. Je zde mnoho zvláštních podezřelých - ďábelských, neurvalých až bláznivých. Dozvíme se tedy také mnoho o hororovém filmu, afénii, vzývání ďábla, a i o Mee Too se zde víceméně pochvalně zavadí. Dveře do dalšího pokračování nám otevře geniální záporák z minulých dílů. Dokonalé to dílko.

09.01.2024 5 z 5

Purpurová sieť Purpurová sieť Carmen Mola

Drsný boj policie ve Španělsku se sítí provozovatelů nelegálních zápasů, mučení, sázek a prostituce. Hlavní komisařka má problém se svým ztraceným synem, sexem i se svými podřízenými. Děj utěšeně spěchá od jedné hrůzné scény k další, začínají se objevovat stopy a rozuzlení není laciné. Velmi dobrý a poutavý román z divokého prostředí spodiny.

08.01.2024 5 z 5

Tělo v jezeře Tělo v jezeře Matthew J. Costello

Klasická detektivka, kde se klasicky vyptává zúčastněných, co se vlastně na tom večírku v horké vířivce vlastně stalo. Takže se probírá jednání politiků, kterým je samozřejmě vlastní košile bližší než kabát ostatních. Takový dobrý průměr, nic extra.

07.01.2024 4 z 5

Jablka ze stromu nepadají Jablka ze stromu nepadají Liane Moriarty

Má to asi být psychologicko-společenský román. Pro mne je to však především mnoho stále se opakujících řečí, které příběh nijak potřebně nerozvíjejí, jenom přinášejí pro citlivé čtenáře nové a nové záchvěvy duší a rodinných diskuzí. Pro čtenáře mého typu, které zajímá hlavně příběh, je to utrpení ho z těchto bažin vykutat. Nimrat se v pocitech může být hezké, ale kolem musí být něco nosného a to v tomto popisu rodinného nedorozumění hledat kromě tenisu asi jednoduše nelze.

06.01.2024 3 z 5

Osmnáct pod nulou Osmnáct pod nulou Stefan Ahnhem

Takové příběhy hltáme, přestože víme, že takto koumavých pachatelů je hodně málo, jestli vůbec. Zde jsou alespoň další, hodně brutální a hloupí blbové, kteří napadají většinou bezmocné lidi jenom pro svou zábavu. Nicméně rozsahu a době trvání se také nedá moc věřit, přeci jen je náš svět snad o malinko lepší. Příběh však postupuje požadovanou rychlostí s dostatečně podloženými vedlejšími zápletkami, a tak jsem spokojen.

05.01.2024 5 z 5

Ochránci Ochránci John Grisham

Napsáno na základě skutečných případů z činnosti organizace za propuštění nespravedlivě odsouzených pachatelů, převážně vražd apod. Jistě velmi poutavé téma a děsné statistiky množství těchto nevinných obětí soudního systému USA. V této knize byly zkombinovány dva případy s třešničkou odhalování skutečného pachatele. Romány Johna Grishama mám velmi rád a tak jsem musel opět odložit spaní na pozdější čas.

04.01.2024 5 z 5

Slepec Slepec Christine Brand

Nakouknutí do života švýcarského slepce a jeho pejska je docela dobré, zvláště pokud má takovou hroznou zkušenost z dětství. Ani teď není k cizímu neštěstí lhostejný a tak pátrá a snaží se pomoci unesené těhotné. Sledujeme i stejné úsilí u novinářky a její další kauzy, zejména osud úmyslně nakažených HIV. Mělo to potřebný spád a napětí, a tak se mi to docela líbilo.

03.01.2024 5 z 5