Carmen13 Online Carmen13 komentáře u knih

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Zase jeden z vtipnějších dílů, i když jsem se na začátku trochu obávala, aby do samotného příběhu nějak moc nezasahovala paní Ludmila. Naštěstí se tak nedělo a příběh byl velmi zajímavý s úsměvným koncem. Ovšem chápu, že Otovi to spíš než vtipné přišlo odporné. Jen jsme se bohužel nedozvěděli, zda po skončení vyšetřování opravdu dostal svou odměnu v podobě nové haleny:-)

21.02.2019 5 z 5

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Se synem Kláry z Assisi se nedá než souhlasit. Pan Oldřich se ale taky zachoval správně. Jediný, kdo byl na pěst, byla Anežka Přemyslovna. Z té bych si hodila mašli ještě dřív, než by se opustilo české království, neb jsem také toho názoru, že co si člověk neudělá sám, to nemá a modlitba na to moc vliv nemá:-)

28.01.2019 4 z 5

Velmi zajímavý a poněkud netypický příběh, nicméně se musím přiznat, že jsem nějak nepochopila, proč vlastně vůbec došlo k prvotnímu útoku na Tajnou. Budu si to muset ještě jednou v klidu srovnat v hlavě...dám si číši vína v klidu si ještě jednou srovnám všechna fakta:-) Ale stejně byly nejlepší pasáže, kde urozený pan Oldřich vystupuje v přestrojení:-)

20.01.2019 4 z 5

Les Bor Les Bor Pavel Kohout

Jedna z knih, nad kterou přemýšlíte i po jejím dočtení.

10.03.2020 4 z 5

Mstitel z Jenštejna Mstitel z Jenštejna Vlastimil Vondruška

Musím přiznat, že tento díl mě zase až tak nechytil.

04.12.2019 4 z 5

Mrtví se mstí Mrtví se mstí Jan Bauer

Příjemná oddechovka, kterou kazí jen občasné vulgarismy. První díl mi přišel akčnější, ale i tak dobré. Série s Lukášem Troblem z Květnice se mi líbí a doufám, že bude pokračovat. Hlavně s tak hezkým obalem, jako mají zatím všechny knihy této řady.

15.08.2019 4 z 5

S cejchem vraha S cejchem vraha Jan Bauer

Za mě dobré :-) Příběh jednoduchý, jasný a předvídatelný. Hlavní plus bylo v osobě Lukáše Trobla z Květnice. Ten mi byl sympatický, zatím nejvíc ze všech postav, co autor stvořil. Takže ano a jde se na další díl.

07.08.2019 4 z 5

Císařova poslední vůle Císařova poslední vůle Jan Bauer

Konečně akce, za mě zatím nejlepší díl série. Pomalu začínám tušit, kdo je otec Blasia:-)

21.07.2019 4 z 5

Vampýr z Koňského trhu Vampýr z Koňského trhu Jan Bauer

Církev ráda nemám, ale chování františkána Blasiuse je už i na mne dost, myslím, že kdyby páchání svých hříchů omezil, nebo aspoň nedával tak okatě najevo, příběhům by to jen prospělo. Stejně tak mi přijde, že se v tomto příběhu vyskytuje až příliš mnoho náhod, které i samotné postavy udivují. Spíš mi přijde, že se autor dostal do lepé uličky, kterou nevěděl jak vyřešit, tak ejhle náhoda, která vše vyřeší sama...

29.06.2019 3 z 5

Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Příběh dobrý, zase s jinou zápletkou něž ostatní. Jen ten konec mi přišel takový divný, ale možná je to i tím, že jsem to četla ve třiceti stupních a nějak mi nešlo soustředit se na všechna ta jména a kdo s kým a pro koho...Ale celkové spokojenost :-)

20.06.2019 4 z 5

Paní temnot Paní temnot Peter Tremayne (p)

Za mě příběh mnohem lepší než Rozhřešení vraždou. Asi je to dáno i tím, že si zde všichni z Fidelmy nesedli na zadek a musela opravdu zapracovat. Taky byl fajn konec, že se Eadulf nedal ukecat:-)
Velmi dobrý byl i detektivní příběh. Myslím, že se za sestrou Fidelmou a hlavně bratrem Eadulfem brzy vrátím :-)

19.05.2019 5 z 5

Ruso a mizející tanečnice Ruso a mizející tanečnice Ruth Downie

Hodně čtenářů má snahu porovnávat G. P. Rusoa s Falconem od L. Davis. Myslím, že to není dobrý nápad, protože obě postavy jsou charakterově velmi rozdílné. Mně osobně je lékař Ruso mnohem bližší. Je to obyčejný člověk, byt z vyšší třídy, který zrovna neprožívá nejlepší období svého života. Tomu nepřispěje ani to, že byl právě převelen do Británie, kde se mu zrovna dvakrát moc nelíbí a kde mu do života vstupuje další komplikace v podobě otrokyně, kterou nevědomky pojmenovává Tilla. Jak moc mu vstoupí do života se projeví hlavně v dalších dílech série. V současné době má řada 8 dílů, v tisku je 9. a autorka začíná přemýšlet nad dalším.
V knize se dozvídáme řadu věcí z běžného života a chodu vojenské nemocnice. Samotná dějová linie, tedy ta detektivní tvoří do jisté míry spíš pozadí příběhu. To je dáno i tím, že Ruso sám se v žádném případě necítí a nesnaží se chovat jako detektiv. Příběh mizejících tanečnic se k němu dostává spíše formou drbů a klepů, na které narazí při běžných hovorech s ostatními. Nicméně na konci se dočkáme odhalení vraha, jehož osoba je pro čtenáře poměrně překvapivá a většině obyvatel jak vojenské základny, tak okolního města, zůstane jeho totožnost navždy neznámá.
Ještě bych ráda ocenila překlad, který byl u této knihy velmi zdařilý.

09.05.2019 5 z 5

Ztracené stříbro Ztracené stříbro Lindsey Davis

Autorka používá pro mne poněkud nezvyklý styl psaní. Přijde mi, že občas není ani přesně jasné, kdy jde o současnost, minulost a kdy jen o úvahy hlavního hrdiny. Vzhledem k tomu, že je kniha psaná v první osobě, působí na mě tak trochu jako deník. Hlavní hrdina mi připadá dost hulvátský, místy až zbytečně sprostý. Připadá mi, že samotný detektivní příběh tvoří jen kulisu. Nicméně je vidět, že autor se v dané době opravdu velmi dobře orientuje.

11.04.2019 3 z 5

Dračí náhrdelník Dračí náhrdelník Vlastimil Vondruška

Mě příběh zase tak moc překombinovaný nepřišel. Vždyť se přece jednalo o plán na zavraždění nejmocnější ženy království:-) Plán byl vymyšlený dobře, všechno to okolo bylo potřeba popsat, aby mohl čtenář správně pochopit danou situaci a pozadí, proč byl plán vymyšlen tak, jak byl. Jen jeho autor nemohl počítat s náhodou....Akorát jsem z celé knihy měla pocit, že je urozený pan Oldřich byl celou dobu mírně řečeno poněkud nazlobený:-) Normálně takhle nejedná. Ale nedivím je. Místo toho, aby měl po dlouhé době volno, tak zase práce a k tomu takováhle. A aby toho nebylo málo, musel tančit, taková hrůza:-)

31.01.2019 5 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Za mě zatím nejvtipnější díl. Obzvláště mě dostala představa urozeného pana Oldřicha převlečeného v ženských šatech za nevěstku. To by musel být pohled pro bohy:-) Ale je mi líto chudáka Oty. Poslední dobou ho pořád někdo trápí a ponižuje. V Olomouckém bestiáři mu Radana ostřihá vlasy, které mu určitě za měsíc nedorostou a tady ho rovnou pan Oldřich donutí, aby si nechal narůst vousy. Další nebetyčné příkoří:-)

21.01.2019 5 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Myslím, že je to velmi silná kniha. Hlavně její prostřední část stojí za opakované přečtení a zamyšlení.

13.09.2018 4 z 5

Róninova milenka Róninova milenka Laura Joh Rowland

Opět mi bylo upřímně líto komořího Janagisawy.

05.07.2018 5 z 5

Navoněný rukáv Navoněný rukáv Laura Joh Rowland

Příběh, který ukazuje, že nic nemusí být tak, jak se zdá:-)

01.06.2018 4 z 5

Tajný deník paní Vistárie Tajný deník paní Vistárie Laura Joh Rowland

Dost mi tam vadily neustálé odkazy na případ Černého lotosu. Ale jinak příběh dobrý.

16.05.2018 4 z 5

Půlnoční soud Půlnoční soud Frédéric Lenormand

Kdyby tam nebylo zneužito jméno soudce Ti a Tiao Taie, tak dejme tomu. Myšlenku to má, ale já prostě nejsem sto skousnout změněné charaktery původních postav.

06.03.2018 2 z 5