bupilla bupilla komentáře u knih

Jedna zatracená pohroma za druhou Jedna zatracená pohroma za druhou Jodi Taylor

Tak pre mňa veľké príjemné prekvapenie :)
Dosť som váhala, či sa do tejto série púšťať, keďže historické romány ma moc nebavia...
A tiež som sa obávala, či vyjde aj pokračovanie ;-)
No akonáhle vyšlo, knihu som si kúpila a som veľmi rada!
Toto bola naozaj jazda, už dlho ma žiadny príbeh tak nepohltil, dokonca ma obral o nočný spánok, ale stálo to za to :)
Bavilo ma úplne všetko a áno, našla som nejaké nezrovnalosti, ale bolo mi to úplne jedno v tomto prípade, proste som musela čítať ďalej a dať 5 hviezdičiek :)
Skvelá romantická linka, tá ma neskutočne baví tiež :D
Ten štýl humoru, áno prosím :)
A teda, miestami poriadne drsná záležitosť :o
Trošku ma spočiatku rušilo to množstvo postáv, musela som sa často vracať k zoznamu, ktorý našťastie je v úvode knihy (ale nie sú v ňom všetky postavy, škoda), ale potom ma príbeh natoľko opantal, že som to prestala riešiť... a nakoniec, niektoré postavy sa v ňom aj tak len mihli.
Som nadšená a bežím si objednať pokračovanie :)

19.03.2022 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Konečne som si tento podmanivý príbeh prečítala, asi som čakala na toto prekrásne nové vydanie :)
Toto vydanie je pre mňa vyslovene lahôdkou, páči sa mi grafické spracovanie a papiere sú tiež prekrásne.
Príbeh mi samozrejme je známy už celé desaťročia, kedysi dávno som videla filmové spracovanie, ale zabudla som na rozuzlenie a tým pádom som si teraz to čítanie neskutočne užila :)
A ten archaický jazyk - až ma prekvapilo, ako dobre mi to padlo. Vyslovene som sa niesla na vlne príbehu, slov, viet... a pôsobilo to mňa tak zvláštne upokojujúco a pútavo zároveň.
Veľmi ma bavili dialógy, všetky postavy a to prostredie, tá výborne vykreslená ponurá atmosféra.
A idem si rovno pozrieť aj filmové spracovanie z roku 2000, nech ešte chvíľu zotrvám v tomto príbehu :)
Poklad v mojej knižnici a odporúčam všetkými desiatimi.

17.03.2022 5 z 5

Tři nesplnitelné úkoly Tři nesplnitelné úkoly Susie Bower

Tak toto je skvelá knižka, prečítala som ju jedným dychom a to už dávno nie som dieťa, naozaj dávno :)
Detských kníh som prečítala veľa a táto má medzi nimi výnimočné miesto, jednoznačne patrí medzi moje TOP :)
Príbeh je výborne vymyslený a vyskladaný, pútavý, ani chvíľočku som sa nenudila a dychtivo som čítala ďalej a ďalej :)
Ten fantasy svet je za mňa dosť originálny - tie bytosti, to prostredie - výborné.
A pointa príbehu tiež veľmi fajn a s presahom.
Príbeh plný akcie a zvratov, ale pritom nie plytký a nekĺže len po povrchu.
A so štipkou naozaj vydareného humoru :)
Odporúčam malým aj veľkým čitateľkám, ako oddychovka je to naozaj krásne a inšpiratívne čítanie :)

16.03.2022 4 z 5

Modrá Modrá Lucy Clarke

Moja tretia prečítaná kniha od pani autorky a zase úplné nadšenie a spokojnosť :)
Podmanivý a poriadne napínavý príbeh s priam hmatateľnou atmosférou.
Zaujímaví a dobre vykreslení hrdinovia a vzťahy medzi nimi.
Takmer kúzelná atmosféra plavby na jachte Modrá.
Chvíľami som priam cítila vôňu mora - vynárali sa vo mne spomienky na plavbu loďou po Baltskom mori, ktorú som absolvovala pred rokmi a tiež na dovolenkové pobyty pri mori v Chorvátsku :)
Tie zvraty, ktorých bolo v knihe naozaj dosť, boli pre mňa naozaj prekvapivé a to sa mi už málokedy stáva pri čítaní thrillerov, takže ja som veľmi spokojná.
Výborne som si pri knihe oddýchla, dokázala ma naplno pohltiť a odpútať od tých hrôz, ktoré sa práve dejú v susednej krajine... :(
Prečítaná pred pár dňami a aj keď som už odvtedy prečítala ďalšiu knihu, táto vo mne stále doznieva.
A veľmi, veľmi dúfam, že budú vychádzať aj ďalšie knihy od autorky, lebo od nej si chcem prečítať a mať vo svojej knižnici úplne všetko.

16.03.2022 4 z 5

Znovu a lépe Znovu a lépe Catherine Bybee

Toto bolo neskutočne milé čítanie :)
Občas to trošku škrípalo, preto musím jednu hviezdičku ubrať, ale teším sa na pokračovanie a knihu si určite rada opäť prečítam.
Kniha je pretkaná krásnym priateľstvom, hrejivým a úprimným.
A rodiacou sa láskou, romantická linka je tu priam dokonalá - aj s dávkou humoru presne podľa môjho gusta. Tie ich dialógy, to bola lahôdka. :)
Máme tu aj takú akurátnu dávku napätia, aj keď práve v tej krimi zápletke to trochu škrípalo a nebolo to celkom uveriteľné.
Malé mestečko plné milých, priateľských a zaujímavých postáv - rada sa tam v ďalších častiach vrátim.
Je to oddychovka, ale zároveň som ju priam hltala, nenudila som ani chvíľu a prečítala som ju za jeden a pol dňa - nedalo sa inak :)

13.03.2022 4 z 5

Vzpomínky na zítřek Vzpomínky na zítřek Cecelia Ahern

Prekrásny príbeh.
Pútavý, tajomný, láskavý.
Kniha ma chytila od prvej stránky a aj keď je pomerne obsiahla a dej neplynie nijako rýchlo, stále som potrebovala čítať ďalej a ďalej.
Tamara bola skvelá - bavila ma jej úprimnosť, odvaha, hĺbavosť, zmysel pre iróniu a humor... a tiež to, ako sa dokázala na svoje správanie pozrieť so správnou dávkou sebakritiky.
To prostredie opusteného zámku, tajomná záhrada - rada som tam s Tamarou trávila čas :)
Dokonca tu máme pojazdnú knižnicu a tajomnú knihu - lahôdka pre každého knihomoľa :)
Túto knižku som náhodne našla v antikvariáte a rozhodne sa chystám aj na ďalšiu od tejto autorky.
Odporúčam ako oddychové čítanie napísanie krásnym jazykom, ktoré sa nevyhýba ani ťažším témam, ale je plné pekného tajomna a nádeje.

11.03.2022 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Moja tretia kniha od autorky a táto sa mi páčila najmenej.
Samozrejme sa čítala výborne a rýchlo, autorka píše naozaj skvele, ak máte chuť na dynamický príbeh, ktorý vás nenechá vydýchnuť :)
Ale... vytušila som pointu a tak nejako dúfala, veľmi som dúfala, že sa mýlim. Ale nemýlila. A priznávam, že chvíľami som bola tým príbehom ľahko otrávená a aj som zvažovala, že knihu odložím.
A celkovo nemám rada tento typ konca a túto tému - tento typ vraha a tento motív vraždy, ktorý mi navyše v tomto prípade prišiel dosť ťažko uveriteľný.
A celkovo mi to rozuzlenie proste nesedelo, škoda.
Na knihu som sa neskutočne tešila, lebo je tak obľúbená a má tak skvelé hodnotenia, ale nakoniec to bola pre mňa priemerná detektívka a keby som ju nečítala, o nič by som neprišla.
Někdo cizí v domě je za mňa oveľa, oveľa lepšia.
A Nevítaný host tiež, aj keď ten sa mi páčil o trochu menej.

09.03.2022 3 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Naozaj výnimočný príbeh.
Zabúdala som pri ňom aj dýchať...
A tie pocity, čo som pri čítaní mala, tak autentické, tak reálne, akoby som bola v tom labyrinte s Piranesim tiež... som očarená.
Tá kniha je divná/iná/neobvyklá tým najlepším spôsobom a trúfam si tvrdiť, že každý, kto sa do nej začíta, dá jej šancu a otvorí tomuto príbehu svoje srdce aj myseľ, zažije niečo naozaj výnimočné.
Niečo sa vo mne pohlo, niečo sa zmenilo, niečo zapadlo na svoje miesto - ten príbeh ma v niečom zmenil a tú zmenu vnímam ako niečo veľmi krehké, nepolapiteľné a vzácne.
K Piranesimu som si vytvorila mimoriadne silný, komplikovaný vzťah plný náklonnosti a lásky, ktorá je podobná tej materinskej. :)
A k tomu ako čerešnička na torte prekrásne grafické spracovanie knihy.
Dokonalosť.

08.03.2022 5 z 5

Otolína ve škole Otolína ve škole Chris Riddell

Rovnako ako predchádzajúca kniha o Otolíne, aj táto je proste dokonalá :)
Prekrásne grafické spracovanie, majstrovské ilustrácie a skvelý príbeh pre deti aj rodičov.
Ten strieborný ornament na obálke, ach :)
Rada som sa zase stretla s Otolínou a jej miláčikom Mourom z Nórska a brala by som aj ďalšie príbehy s nimi, snáď sa niekedy dočkáme :)
Obe knižky o Otolíne sú pokladmi v mojej knižnici.

Veľká panda a malý drak Veľká panda a malý drak James Norbury

Tak toto je nádhera, dokonalosť :)
Prekrásne ilustrácie a text je ako balzam na dušu.
Je to milé, láskavé, zaujímavé a pretkané životnou múdrosťou.

Je to poklad podobného typu ako kniha Chlapec, krtko, líška a kôň :) Podobný poklad, ale knižky sú rozdielne a obidve stoja za to, mať ich vo svojej knižnici a pravidelne sa k nim vracať.

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Dlho som váhala, či si knihu kúpiť, lebo knihy okolo ktorých je "hype" u mňa často spôsobujú nechuť a nedôveru.
Ale teraz som rada, že ju mám :)
Ilustrácie sú kúzelné a majstrovské.
Text pôsobivý, láskavý, milý.
Knihu mám dva týždne a už som si ju prečítala viackrát.
Pastva pre oči a balzam pre dušu :)

Chci tvůj život Chci tvůj život Amber Garza

Tak toto bola naozaj jazda.
Čítala som ju v aute počas dlhej cesty, ktorá ani neviem ako mi ubehla - príbeh ma úplne pohltil. :)
Jednu hviezdičku uberám za to, že niečoho tam bolo až príliš a podľa mňa to bol zbytočný útok na city čitateľa. Je to však len drobný detail príbehu, ktorý ako celok rozhodne stojí za prečítanie.
Len si na knižku vyčleňte rovno pár súvislých hodín, lebo sa vám bude od nej zrejme ťažko odchádzať :)

07.03.2022 4 z 5

Mezi zrnky kávy Mezi zrnky kávy Cleo Coyle (p)

Táto knižka je hlavne veľmi, veľmi milá. A veľmi, veľmi kávová.
Nie je to bežná krimi, dokonca si myslím, že kriminálna zápletka jej vyslovene uškodila.
Lebo ak čitateľ sleduje kriminálnu linku, tak mu zákonite musí pripadať, že dej je neskutočne rozťahaný, neustále odbieha k veciam, ktoré sú pre krimi linku absolútne nepodstatné. Tak sa to čítanie stane striedaním rozbehu a prudkého zabrzdenia, čo je celkom na nervy :D
Pritom si viem predstaviť, že ako román pre ženy by sa mi to veľmi páčilo - bez snahy o detektívku.
Je to milé, veľmi mňam kávové, ale žiaľ len priemerné čítanie.
Mám doma aj druhú časť, ale moc sa mi do nej nechce, škoda.

07.03.2022 3 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Rereading - druhé čítanie po cca roku.
A bavilo ma to zase veľmi :)
Táto kniha patrí k mojim najobľúbenejším z celej série.
Druhé čítanie bolo v niečom ešte lepšie ako prvé, všimla som si veľa detailov, ktoré som pri prvom čítaní len preletela v nedočkavosti a napätí, ako to celé dopadne :)
Jo a Anna sú sympatické hrdinky, niekedy "trúby", ale to patrí k príbehom od Darcy a ja to beriem :D
A už teraz viem, že si knihu niekedy zas rada prečítam.

Otolína a žlutá kočka Otolína a žlutá kočka Chris Riddell

Luxusná knižka, prekrásna grafickým spracovaním aj príbehom, ktorý je veľmi pútavo podaný aj vďaka celej kope úžasných ilustrácií.
Prekrásna obálka, ten zlatý ornament na nej, ach :)
Otolína je super dievčatko, svojská a vynaliezavá, láskavá :)
A jej spoločník pan Moura z Nórska - to je skvelá postava! :D
Poklad v mojej knižnici a môžem len odporúčať malým aj veľkým čitateľom :)

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Toto bolo výborné :)
Veľmi ma bavil fantazijný svet, ktorý autorka vybudovala a umiestnila ho do našej reality, do súčasnosti - toto mám v knihách veľmi rada :)
Kniha sa mi čítala veľmi dobre, prakticky sama :) Nechala som sa unášať príbehom, ktorý by mohol byť pokojne aj podstatne dlhší :)
Čítala som nové vydanie s novým prekladom (2021) a aj preklad je naozaj výborný.
Dočítaná pred týždňom, ale stále vo mne doznieva a to si cením :)
Odporúčam mladším čitateľom, aj tým dávno dospelým, ako som aj ja :)

07.03.2022 4 z 5

Výkřiky v temnotě Výkřiky v temnotě Darcy Coates

Po prečítaní prvej časti som mala pocit, že nebudem chcieť v tejto sérii pokračovať, aj keď autorka sa radí medzi mojich najviac obľúbených autorov.
To by bola chyba! A som neskutočne rada, že som dala šancu pokračovaniu :)
Toto bolo fakt výborné, neskutočne ma to bavilo :)
Vývoj vzťahu hlavných hrdinov.
Vysvetlenie toho, čo sa vlastne so svetom stalo - za mňa super. Celkom originálne a dáva to zmysel.
V knihe je skvelý pomer akčných scén a popisov prostredia, dialógov a popisov vnútorných svetov postáv.
Už teraz sa teším na pokračovanie, dúfam, že sa ho dočkáme čoskoro! :)

07.03.2022 5 z 5

Dítě ohně Dítě ohně S.K. Tremayne (p)

Dlho som váhala, či do tejto knihy ísť, lebo hodnotenia má naozaj rozporuplné, aj veľmi dobré, aj veľmi zlé.
Nakoniec som ju našla vo výpredaji za 39 CZK :o a bolo rozhodnuté. A som tomu rada, inak by som prišla o celkom výnimočný príbeh!
Od autora som už čítala knihu Než jsem zemřela, takže som bola už celkom pripravená na jeho spôsob písania... aj na tie surreálne prvky, ktoré do príbehov vkladá.
A pre mňa to bolo skvelé čítanie, ktoré ma nenechalo vydýchnuť.
Mám slabosť pre staré veľké sídla s tajomstvami a v tomto príbehu to bolo navyše sídlo obklopené veľmi pôsobivou krajinou, temnou, nádhernou a tak zaujímavou.
V príbehu je celkom veľa ľudskej krutosti, miestami sa mi to čítalo dosť ťažko. Ale nechýba aj dávka nádeje, ktorá to vyvažuje...
Veľa podnetov k zamysleniu.
A záver - vedela by som si predstaviť aj iný, mala som svoju teóriu :D, ale beriem to a som s knihou ako s celkom spokojná. :)

23.02.2022 4 z 5

Sama v černém lese Sama v černém lese Cass Green (p)

Tak toto sa mi čítalo výborne.
Druhá kniha od autorky, ktorú som čítala a myslím, že sa týmto Cass Green zaradila medzi mojich obľúbených autorov :)
Sousedky boli tiež výborné, ale táto kniha sa mi páčila ešte o trošku viac.
Cass píše skvelo, hltala som riadok za riadkom :)
Priam hmatateľná atmosféra, zaujímavé postavy a rozuzlenie som neočakávala takéto, aj keď v knihe zopár náznakov bolo, ale to som si uvedomila až spätne.
Kniha ma udržala v napätí úplne vkuse a tak som rada prijala záver, ktorý mi priniesol akúsi úľavu :)
Neve bola chvíľami fakt "na zabitie", čo ale predpokladám bol autorkin zámer, takže áno, podarilo sa jej vytvoriť hrdinku, ktorá čitateľovi vie poriadne dvihnúť tlak rôznymi spôsobmi :D Ale napriek tomu som jej držala palce a priala si pre ňu lepšie časy a nejaké to ukotvenie sa v živote - konečne :D
Mám veľmi rada príbehy o záhadných domoch, kde je zvláštna atmosféra opradená tajomstvami a aj preto sa mi kniha tak páčila.
A veľmi sa teším na novú knihu autorky, ktorá čoskoro vyjde :)

23.02.2022 4 z 5

Poslední nádech Poslední nádech Lucy Clarke

Toto mi tak dobre padlo :)
Moja druhá kniha od autorky a zase úplná spokojnosť. Píše proste výborne.
Aj keď téma sa celkom často vyskytuje v románoch, Lucy ju spracovala mimoriadne pútavo, uveriteľne, citlivo a láskavo.
A to prostredie - krajina, kde sa dej odohráva, tá atmosféra, ach.
Príbeh má všetko - romantickú linku, jemné napätie, pútavosť, dobre vykreslené zaujímavé postavy, atmosféru a kniha sa číta tak neuveriteľne ľahko, aj keď sa dotýka vážnych tém.
Po dočítaní mi ostal krásny pocit a plná myseľ dojmov a myšlienok, ktoré ma bavili... už je to pár dní od dočítania, ale stále vo mne doznieva a premýšľam nad ňou.
Teším sa na ďalšie diela autorky, ktorá sa stala mojou obľúbenou :)

17.02.2022 5 z 5