BUBO26 BUBO26 komentáře u knih

Dobrou noc Dobrou noc Milan Smrčka

Záviša každý pozná ako Kníže pornofolku, ale je schopný aj skutočne poetických textov (Jak si pro mne přišla smrt). Bohužiaľ, toto absolútne nie je ten prípad. Často len dvojveršia, vždy vulgárne (jasné, je to Záviš...). Keď sa už pustil do dlhších básní, tak mu totálne unikal rytmus, mal rozhádzané verše (to už je lepší voľný verš) a mizerné pointy. Prečítal som celé, ale za mňa totálne sklamanie.
*** (náhodný výber)
Místo m*dačky vlez ji na záda
Má to prý tak ráda
A tak tu stojím
Nežli se složím
Do blba čumím
Ve jménu Božím
Až pojedu na Smíchov
Kus k*ndy mi ještě schov
Nezapomeň na mě
Dík mé mlsné tlamě
***

10.12.2022 1 z 5

Obory budoucnosti Obory budoucnosti Alec Ross

Neviem, či je to tým, že som prečítal už niekoľko kníh o moderných technológiách a ich úlohe vo svete (Everybody lies; Být tak strojem; Čtenáři, vrať se...), ale táto kniha mi neposkytla takmer žiadne nové informácie. Navyše autor píše príliš populárnym jazykom, nezachádza do detailov, neustále kĺže po povrchu. Pridáva množstvo vlastných pozorovaní, ktorým ale chýba exaktnosť. Štýl autora by som označil za chlapecký a nadšený, ale nerozvážny. Z názvu knihy som čakal, že sa kniha bude venovať vzdelávaniu, ale väčšina knihy je len popis spoločností v nejakej oblasti (biotechnológie, robotika, informatika...) a výťah z rozhovorov s zakladateľmi spoločností. Často mi kniha pripomínala sebarozvojové príručky: "Pozrite sa na tohto CEO, aj vy môžte byť ako on." Túto knihu môžem doporučiť ako intro k moderným technológiám. Ale ak sa v oblasti pohybujete, nedá vám nič.

22.02.2022 3 z 5

Fanfarlo Fanfarlo Charles Baudelaire

Ľahko autobiografické dielko (pozorný čitateľ nájde jasné paralely medzi Cramerom a Baudelairom a Fanfarlo a Jean Duvalovou), s prostoduchým príbehom, vyumelkovanými ideami, ale nádherným, Baudelairovským jazykom. V diele sa opäť ukazuje Baudelairov rozhľad v umení, literatúre, i spoločnosti. Preklad je veľmi podarený, ľahko zrozumiteľný i pre dnešného čitateľa. Trochu mi ale vadili siahodlhé súvetia, oddelené čiarkami, bodkočiarkami, dvojbodkami či úvodzovkami. V extréme to boli vety na celú stranu. Obecne rozhodne stojí za prečítanie, keďže ukazuje Baudelaira i ako prozaika, i keď si samozrejme zachoval bohatosť poetického jazyka.

08.02.2021 4 z 5

Esmera Esmera ZEP (p)

Pomerne jednoduchá jednohubka, veľmi dobre nakreslená, ale s plytkými postavami, plytkým príbehom a logickými dierami. Menovite - to si vážne "nevšimnete", že Váš partner pri orgazme zmenil pohlavie? Alebo sa po orgazme už na svojho partnera ani nepozriete? Veď v celom príbehu si to všimli asi traja ľudia. Jedná sa o zaujímavý príbeh, pekne nakreslený, ale mnoho tomu chýba.

22.11.2020 3 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Už klasika - vynikajúce Gaimanovo rozprávačstvo a nádherné ilustrácie Riddella. Jedná sa o jednoduchú interpretáciu legendy z nórskej mytológie. Jeden príbeh, ktorý nepotrebuje intro ani outro, nepotrebujete kvôli nemu poznať celú mytológiu. Gaiman napísal príbeh, ktorý stojí sám o sebe, ktorý pobaví a poučí deti, ale zaujme aj dospelých.

06.06.2020 4 z 5

Spartakus Spartakus Aleksandr Vasiljevič Mišulin

Totálne zaujaté "sovietskym marxistickým" pohľadom, kedy je celý Rím kolektívne vinný za otrokárstvo. V dvoch odstavcoch stihol zhodiť veškeré učenie Sokratovo a Platónovo a neskôr aj celú prácu E. Gibbona. Čo Mišulin napísal je síce sčasti pravdivé, ale je to napísané tak pokrivene, že to stráca akúkoľvek výpovednú hodnotu. Na niektorých miestach si dokonca brutálne vymyslel celé povstania! Napríklad píše, že v roku 137 p.n.l. na Sicílii vypuklo povstanie otrokov, ktoré na 5 rokov ovládalo celú Sicíliu a dokonca dokázalo niekoľkokrát odraziť rímske légie! Netvrdím, že som na Rím odborník, ale načítané mám pomerne dosť a o niečom takom som nikdy nepočul. Ani vyhľadávanie neprinieslo žiadne výsledky. Takže sú dve možnosti: buď, citujem, "Buržoazní historikové všemožně komolí historii nebo vystupují proti ní. Úkolem sovětské vědy je, aby vědecky marxisticky vysvětlila přesně zjištěné skutečnosti." a teda nám všetci doteraz klamali ALEBO prof. Mišulin bohapusto klame. Strana 40, ešte som sa nedostal k Spartakovi, prestávam čítať.

24.04.2020 odpad!

Ollo - Země sváru Ollo - Země sváru Háta Kreisinger-Komňacká

Začalo to dobre a zaujímavo. Autorka načrtla príbeh, ktorý ma upútal. Ale potom sa začali pridávať postavy a motívy a ja som sa príliš často strácal. K ľuďom sa pridali elfovia, odhalila sa ďalšia klišoidná zápletka. Objavovali sa ďalšie magické tvory. Začali sme skákať v čase a priestore, objavovali sa nové postavy, ktoré neboli poriadne nadviazané na príbeh. Strácal som sa. Často boli v knihe odseky, ktoré nie len neobsahovali žiadne časové či priestorové vymedzenie, ale dokonca sa v nich objavovali nijak nešpecifikované postavy. Načo potom tieto odseky boli? Keď už sme pri odsekoch, iniciály (ozdobné počiatočné písmeno) sa píšu len na začiatkoch kapitol! Prečo tu takto začínal každý druhý odsek? Pochopil som, že práve iniciálami sa autorka snaží o časové a priestorové oddelenie (keďže to asi inak nevedela), ale takto to naozaj nefunguje. Kniha obsahuje preklepy a zvláštne vetné skladby (zátvorka v priamej reči?!). Je doplnená mierne detinskými ilustráciami, ktoré kreslila sama autorka. Z textu je patrné, že autorka je veľkou milovníčkou fantasy žánru a že ho má načítaný, bohužiaľ sa to prejavilo práve vykrádaním a klišé. Knihu som nedočítal.

02.02.2020 2 z 5

Chrám Matky božej v Paríži II (dvojzväzkové vydanie) Chrám Matky božej v Paríži II (dvojzväzkové vydanie) Victor Hugo

Príbeh je to krásny a dojemný, ale musím priznať, že niektoré skutočnosti som tušil už veľmi dlho pred tým, než boli v príbehu potvrdené. Hlavne mi ale vadili siahodlhé opisy (naozaj neskutočne dlhé a zbytočné) a niektoré zbytočné dejové linky a scény (kráľ v Bastille). Nebyť tohto, (dvoj)kniha by bola o tretinu kratšia a stráviteľnejšia.

05.01.2020 4 z 5

Tma 2.0 Tma 2.0 Ondřej Neff

Začiatok knihy bol pochmúrny a realistický. Skvele zobrazoval zhrútenie spoločnosti, nastupujúce živly a vznik šedej ekonomiky. Postavy sa chovali pomerne logicky a kniha odsýpala veľmi príjemným tempom, plus sa mi veľmi páčilo, že sa dej odohrával v Česku, bol mi tak bližší. Po výrazných časových skokoch ale kniha stratila to, čo sa mi na nej páčilo. Politika hyperbolizovala do nezmyselných pozícií, Neff akoby nemal žiadnu dôveru v demokraciu a ľudstvo obecne (jeho adorácia komunizmu je v knihe patrná na viacerých miestach). Posledných 30 strán som sa už musel naozaj nútiť a úplný koniec knihy mi prišiel už len ako fraška.

18.03.2019 3 z 5

Moderní web Moderní web Peter Gasston

Kniha je z roku 2013, v IT ponímaní teda ancient. Zaoberá sa len niekoľkými prvkami, vysvetľuje ich a ukazuje ich použitie. Avšak neposkytuje ucelený pohľad na web. Pre začiatočníka je značne neúplná, pre skúseného príliš jednoduchá. Netuším, kto mal byť cieľovkou.

16.02.2019 3 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Nádherné, prenádherné ilustrácie. Ale príbeh je kratučký a už sto krát prerozprávaný.

16.02.2019 3 z 5

Příručka pro partyzány: Bojový manuál Rudé armády pro záškodnický boj s nacisty Příručka pro partyzány: Bojový manuál Rudé armády pro záškodnický boj s nacisty Lester W. Grau

Kniha je zaujímavým čítaním pre všetkých nadšencov histórie a vojenstva, ale nájdu sa v nej aj priaznivci survival. V knihe sú opísané základy používania a údržby vtedajších zbraní (ruských a nemeckých), rady ohľadom taktiky útoku a prieskumu, prvá pomoc, starostlivosť o zranenia, zakladanie ohňa v zlom počasí, stavba dočasných prístreškov a ďalších schopností, ktoré potrebuje každý partyzán/guerilový bojovník/vojak za nepriateľskou líniou, vedieť. Mnohé rady sú samozrejme zastarané (napr. potieranie popálenín tukom sa dnes už neodporúča), na druhú stranu mnoho rád je písaných dostatočne univerzálne, aby sa dali použiť za survival podmienok aj v dnešných časoch. Kniha ako celok je teda skôr zaujímavosťou, než reálnym návodom.

09.01.2019 4 z 5

Outsideři Outsideři Jaroslav Sekera

Prišlo mi to hrozne nudné a fádne. Sú to akési spomienky na detské časy, na otca, na školu... a potom na prácu, školu, manželku atď. Historky, úvahy. Príbeh obyčajného života, ale tak obyčajného, že to vlastne nemáte prečo čítať. Ukazuje síce neustálé konflikty názorov, strety medzi myslením a realitou, ale nič konkrétne z nich nevyvodzuje. A na to, že autor je univerzitný učiteľ, kniha obsahuje skutočne obrovský počet pravopisných chýb a preklepov.

10.11.2018 2 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana John Donne

Pripadalo mi to veľmi podobné Baudelairovi. A to píšem ako veľké uznanie, keďže tým Donne predbehol dobu a navyše žil v dobe, kedy sa takýto prístup určite nestretol s pochopením úradov a cirkvi. Z básní je zrejmé, že sa Donne nezaujímal len o spoločenský a duchovný život, ale veľmi pozorne sledoval aj vedecký pokrok. Kniha je veľmi dobre koncipovaná, obsahuje životopis autora a časovú os jeho života, obsahujúcu najdôležitejšie udalosti v politickom a vedeckom svete, čo pomáha zaradiť básne do kontextu. Nemôžem povedať, že by ma zaujali všetky básne, ale to sa mi stalo u veľmi málo autorov.

27.09.2018 4 z 5

Římanka Římanka Alberto Moravia (p)

Pri čítaní som si často hovoril na adresu hlavnej hrdinky: "Nána pitomá." Dievča, ktorá sa pričinením osudu (a vlastnej naivity a túžby po "lepšom živote") stane prostitútkou, ale napriek tomuto, často odsudzovanému, povolaniu si zachová svoju čistotu. Avšak práve kvôli svojej naivite spadne do hry veľkej politiky, do zločinu, ktorý sama nezmyselne spáchala, a tým spustí lavínu zlých udalostí.
Postavy boli pomerne nerovnomerne popísané - zatiaľ čo o Adriane vieme úplne všetko, siahodlhé popisy jej pocitov, prianí a myšlienok (popisy dlhé na pol strany, často sa opakujúce, ktoré som od polovice knihy často preskakoval), o ostatných postavách sa to povedať nedá. Spoznávame ich len skrz Adrianu a hoci Moravia vie charaktery opisovať dobre, postavy nedostali dosť priestoru, aby sa dokázali samé definovať.
Celkovo ma kniha skôr nudila a Adrianu by som rád prefackal.

23.07.2018 2 z 5

Atlas zemí, které neexistují Atlas zemí, které neexistují Nick Middleton

Je vidieť, že Middleton je novinár. Píse krátko, pomerne pútavo, takým mainstreamovým štýlom. Štátov je veľa (hoci, ako mnohým mi vadí, že nezahrnul niektoré štáty - Izrael, Palestína...), človek sa v nich začne veľmi rýchlo strácať a navyše ich príbehy sú podobné - vyhlásili nezávislosť, zlá vláda poslala armádu, znova vyvesila svoju vlajku a okupovaný národ sa začal súdiť. Je tam mnoho štátov, ktoré majú jedného obyvateľa, alebo žiadneho. Bolo potrebné ich tam zaradzovať? A prečo je pri Nepále opísaný útek Dalajlámu, keď by bolo lepšie napísať o násilnostiach, ktorých sa Čína dopúšťa, o tom, prečo sa Čína toto územie snaží obsadiť a pod.? Mnohé popisy krajín pôsobili tak podobne, až som mal pocit, že sa autorovi ani nechcelo písať ich. Veľkým plusom je krásny a zaujímavý dizajn.

30.05.2018 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Je to krátke a rozkošné ako láska Petra a Lucie. Tragický milenci, nepodobní Rómeovi a Júlii. Nemám v obľube siahodlhé opisy a tu ich bolo veľa. Ale nie je to len príbeh o láske - je aj o zbytočnosti vojny, o tom, že mladí, ešte pred tým, než okúsia život, sú nutní ho položiť na oltár... čoho? Slobody? Demokracie? Väčšieho dobra? Lyrickosť diela bola krásna, ale pomerne zaťažujúca. "Príbeh o generácii, ktorú zničila vojna, i keď unikla jej granátom."

30.05.2018 4 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Dnes opäť po rokoch prečítané. Z pohľadu 23 ročného: zo začiatku rozťahané, pol knihy sa poriadne nič nedeje a nakoniec zistíte, že tá kniha bola akosi krátka. Rowlingovej pisateľský štýl nijak extra, v neskorších knihách sa veľmi zlepšila. Jedno jej ale nemožno uprieť - originalitu.
Ale aj tak si pamätám, že jej knihy som nikdy nemal nejak v láske.

05.04.2016

Bojové techniky středověkého světa 500 n.l. - 1500 n.l.: vybavení, bojeschopnost a taktika Bojové techniky středověkého světa 500 n.l. - 1500 n.l.: vybavení, bojeschopnost a taktika Phyllis G. Jestice

Skvelá kniha. Presné popisy bitiek, citované historické pramene, popisy a nákresy jednotiek, mapy... Vynikajúce pre každého fanúšika vojenskej histórie.

06.06.2015 5 z 5

Stíhače asteroidov Stíhače asteroidov Carlos Rasch

V detstve jedna z mojich obľúbených.

12.04.2015 4 z 5