bravefox bravefox komentáře u knih

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha nabízí pro mě až nečekaný hled do života lidí, který je natolik odlišný, až občas kroutím hlavou nad tím, co jsou si lidé navzájem schopni udělat, ale také co lidská duše je schopna unést. Upřímně čekala jsem mnohé a mnohé se mi potvrdilo, protože si nedělám iluze o tom, co dokáže moc s lidmi napáchat, když ví, že si mohou dovolit cokoli bez následku. Tohle by měla být jedna z knih v povinné četbě, abychom si všichni uvědomili cenu našich spokojenějších a svobodnějších životů, které žijeme.

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Další z mých milovaných knih a jediná kterou jsem četla hned po dočtení znovu. A opět byla skvělá! Na jednu stranu je to tak neskutečně trhlé, že si říkám, že už je to příliš. A potom čtu dál a sama se utvrzuji, že je to přesně tak akorát a zbožňuji všechnu tu hru se slovy a fantazií.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha, kterou jsem četla nejméně dvanáckrát. Už začátek je naprosto dechberoucí a zbytek knihy se nese ve stejném duchu.

Kirké Kirké Madeline Miller

Srdcovka, která se dostane neskutečně hluboko do duše. Ten vývoj, kterým postava Kirké během celé knihy projde a to víceméně jen na svém malinkém ostrově je neuvěřitelná. A konec, který v knize zažila, jí z celého srdce přeji pokaždé, když knihu čtu.

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Pravdou je, že tahle investigativa, mě neskutečně baví, protože si neustále potvrzuji jaká mohou být z lidí (a nyní s prominutím) hovada. Všechny ty hry na kočku a na myš, svět bez příkras a naprosto narovinu, které tyto knihy odhalují (a tahle není výjimkou) jsou děsivé a zajímavé dohromady, navíc když v tomto světě žijeme. Ponořit do tohoto světa z jiného úhlu pohledu je občas až překvapující a Jaroslav Kmenta je v tomto geniálním vypravěčem.

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Co si budeme, je to takové to pozlacené nahnilé jablko a nijak mě to nepřekvapuje... Recept na vytvoření takové knihy je naprosto jednoduchý. Smícháme trochu fantasy, pohádek, přidáme pár draků a špetku kouzel, upatláme mladou docela sympatickou hrdinku, do které se děvčata rychle vžijí protože se v jistých ohledech poznávají, přihodíme pár sexy chlapíků, trochu romantiky a sexu, ať si potom mají holky nad čím culit. Taky je to něco extra, a působí to víc dospěle, protože primární skupina čtenářů nechce být už dětmi, ale dospělými a dělat dospělácké věci. Potom k tomu přihodíme přiražlivou zlatou obálku a ořízku ať to může být ještě zdražší, vytvoříme neodolatelnou marketingovou kampaň a tadáá. Máme zde naprosto průměrný, ale docela čtivý román, u kterého mají všichni pocit, že si ho nutně musí přečíst.

18.04.2024 2 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Myslím, že mám velkou výhodu, a to, že detektivky jsem četla už před velmi dlouhou dobou a tak jsem nic speciálního neočekávala. Je to velmi čtivé, ale chybí mi tam hloubka. Je to jen povrchní, naškrobené, postavy neustále uhýbají a nikoho to nijak nevzrušuje. Hlavní postava měla být asi taková ta netečná, charismatická osoba, která má ke svému chování právo, protože se s ní život nemazlil. Ale pro mě je jen neurvalá a neskutečně otravná. Být jejím kolegou tak nevím jak dlouho bych to vydržela. Není to špatné a asi se k této knize i vrátím až budu mít náladu na něco rádoby inteligentního, ale přitom blboučkého.

19.11.2023 3 z 5

Tenhle díl je malinko slabší, než Moc geografie, ale opět je to naprosto skvělé čtení, které obsahuje značné množství informací, které jen tak někde nenajdete.

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Kniha je zdrojem zkušeností a vědomostí Davida Attenborougha nastřádaných během let práce, které jsou naprosto nezaměnitelné. Ale také zdrojem příkladů alibismu a naivity, která se okolo záchrany planety a našich životů včetně odvíjí v nynější době. Naleznete zde spoustu užitečných faktů o minulosti i současnosti našeho bytí na Zemi, ale také různé návrhy, jak pracovat tak, abychom přírodě odlechčili a sami si zachovali život, jaký chceme žít. Nejdůležitější je však to uvědomění, že pokud nezachráníme planetu, nezachráníme ani sami sebe.

Severka Severka Nina Špitálníková

To jak naprosto zvráceně lze fungovat v tomto století pokud to lidskému druhu dovolíme je odporné a vlastně fascinující zároveň. Chvíli jsem si musela zvykat na členění i na způsob psaní autorky, ale příběh je čtivě napsaný a příběh je nádherným vhledem do kruté reality, kterou často odmítáme vidět. Kniha má pro mě však ještě jednu zvláštní hodnotu. Dává totiž v dnešním pokryteckém světě možnost zamyslet se sám nad sebou. Nad tím jak rychle jde odsoudit osobu před námi, jen na základě činu nebo vzhledu bez ohledu na její minulost a také jak je jednoduché tvrdit, že zrovna JÁ bych rozhodně neudělala na jejím místě to stejné, bez toho, abychom zažili to, co ona osoba. Pokud se totiž do stejné situace opravdu nedostanete, nikdy nemůžete soudit toho druhého, protože sami nevíte jak byste se opravdu zachovali.

10.10.2023 3 z 5

Revoluce jednoho stébla slámy Revoluce jednoho stébla slámy Masanobu Fukuoka

Po dočtení této knihy jsem se utvrdila v názoru, že i když ne se vším vždy souhlasím, tak je určitě důležité i vyslechnout i druhou stranu. Svým způsobem je to kniha, která má v sobě jednoduché myšlenky, ale ty jsou často vedeny až do takové hloubky, že je někdy musíte číst hned několikrát, abyste je plně docenili. Neustále přemýšlím, že kdyby třeba jen některé praktiky zmíněné v knize lidé v dnešní době následovali, bylo by to přinejmenším velmi zajímavé.

12.07.2023 4 z 5

Zakázaný chtíč Zakázaný chtíč Lenka Hnátová

(SPOILER) Kniha se ke mně dostala náhodou a musím říct, že mi opravdu nesedla. Téma je to rozhodně zajímavé o tom žádná. Kniha však jde z extrému do extrému a děj je dle mého až příliš protahovaný. Problém mám asi hlavně s tím jak je kniha psaná. Hlavní mužská postava uvažuje spíš jako žena ve středním věku. Například to, jak neustále komentuje vůni své partnerky nebo nepřetržité úvahy nad vším možným. (To neznamená, že by muž nemohl o něčem takovém přemýšlet, ovšem je toho až příliš.) Dále je neuvěřitelně hysterický a mění názory jako na houpačce. Hlavní hrdinka pro změnu ze začátku působí jako drzá a stereotypně vykreslená sexy studentka, která se navíc velmi trapně snaží špičkovat s novým učitelem a občas mi to připomínalo takový ten komiks z časopisu Bravo. Nakonec se však z ní snaží autorka vykreslit mladou, ale vyspělou ženu a já ten rychlý přerod nemůžu postavě Viki pořád uvěřit. Po romantické a erotické lince však následuje dramatický konec, který působí, že je uměle našroubovaný na tu předchozí linku, možná aby byl příběh nějak smysluplně ukončen. Do toho občas až nereálně popsaná prostředí a spousta dalších až úsměvných momentů mě nutí knihu takto ohodnotit a raději teď sáhnu po něčem trochu jiném na změnu.

25.08.2023 1 z 5

Cháluj líp! Cháluj líp! Těhotnej Kuchař (p)

Kniha je dle mého naprosto zbytečná. Recepty jsou zde všelijaké a popis se nese v duchu videí, jaká autor publikuje. Kuchařka neobsahuje fotografie a působí tedy neosobně. Do toho ke každému receptu máme rovnou čtyři QR kódy s odkazy na sociální sítě Tik Tok, Youtube, Facebook a Instagram, což mi přijde naprosto nesmyslné. Za prvé, nevidím důvod, proč neustále lpět na sociálních sítích a mít mobil přilepený k ruce i během vaření a ocenila bych víc vyfotografovaný postup rovnou v knize. Za druhé tím, že čtenář pravděpodobně přejde přes QR kód rovnou na video ztrácí kuchařka vlastně téměř smysl a za třetí pokud se jedna ze sociálních sítí rozhodne cíl odkazu smazat (což se může díky algoritmu stát téměř kdykoli a bez důvodně) přijde čtenář o tu přidanou hodnotu vidět video s postupem a bude muset zkoušet další QR kód a jinou sociální síť. Pokud by kniha byla s fotografiemi a k tomu by byli přidány QR kódy, tak bych s tím až takový problém neměla, ale takto to působí opravdu nevkusně a odbytě.

19.08.2023 odpad!

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha opravdu krásná, ale znám příběhy, které umí chytit za srdce malinko více, ikdyž moudrost a jazyk, kterým je psaná je nezaměnitelná.

06.08.2023 3 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Opět proti proudu... Opravdu je tohle něco nad čím by měl čtenář ztrácet čas? Je to tak neskutečně hloupé a naivní, postavy jsou protivné a já trpím, při každé straně...

06.08.2023 1 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

U Gaimana jsou dle mého a ne zrovna skromného názoru dvě skupiny čtenářů bijící se o to, kdo má pravdu. Ti, kteří ho nemusí, přijde jim už v některých pasážích příliš a zároveň vlastně zcela nudný a ti, kteří ho zbožňují a hltají vše. Já jsem až na jednu výjimku skupina druhá. Američtí bohové, jsou ta kniha, kterou čtu nejméně jednou do roka. Ten nápad je neuvěřitelně přitažlivý, ten chlap je prostě génius...

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Moc pěkný příběh, který nesmí chybět v naší dětské knihovničce. Jeden z těch, který vždycky zlepší náladu, když je dušišce ouvej.

04.03.2024 3 z 5

Vyprávění z Ostružinového houští Vyprávění z Ostružinového houští Jill Barklem

Nějak nevím jestli tu knížku mají raději děti nebo já. Je to neuvěřitelně milý, hřejivý příběh, ilustrace s dokonalými detaily a přirozeným rukopisem, žádné umělotiny, které jsou teď v kurzu.

19.10.2023 5 z 5

Kniha o výchově dětí, která dokáže nabídnout jiný pohled jak na výchovu, kterou jsme sami prošli, ale také na naše postupy v rodičovství. Jsem ráda, že tato kniha vznikla a třeba kvůli ní nebudu muset tak často obhajovat například názor, že bitím dětí ničeho nedosáhneme a jedná se o nezvládnutí situace ze strany rodičů a další podobné.
Ovšem kniha má i několik negativ. A to, že knize malinko ubírá její název, protože si hodně lidí prostě řekne, že je to určitě hrozná hloupost a poté práce s textem. Citovat wikipedii a wikiskripta není úplně ideální a čekala bych těch citací vzhledem k tématu i více. Celý text bych brala navíc trochu s rezervou a rozhodně neočekávejte odborný text, nýbrž beletrii, ve které autor občas až příliš prosazuje své ego.

01.09.2023 3 z 5

Twisted Love: Láska na ostří nože Twisted Love: Láska na ostří nože Ana Huang

Tento příběh si na nic nehraje a není ani nijak překvapivý a to je jeho kouzlo. Příjemná a kvalitně napsaná romantická oddechovka.

12.08.2023 5 z 5