boticelli boticelli komentáře u knih

Valpuržina noc Valpuržina noc Gustav Meyrink (p)

Nemám, co dodat. Takhle si představuji tehdejší život křivolakých uliček staré Prahy, temné paláce, honosné portály, tajemná zákoutí ve kterých pobíhá pestré panoptikum nejrůznějších charakterů. Už jen ta jména: Pingvín, Polyxena, česká Líza, hraběnka Zahrádková - to jsou postavy, za kterými se opět někdy s radostí vypravím!

05.12.2021 5 z 5

Noční linka důvěry Noční linka důvěry Miroslav Huptych

Miroslav Huptych a jeho grafické dílo je mi bezednou studnicí inspirace, jeho koláže mě zavádí do úplně jiných světů. A i tyto povedené verše z linky důvěry si určitě někdy ještě otevřu.

05.12.2021 4 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Knížku jsem si koupil pro zpestření Adventu kvůli Anně Bolavé a Petru Stančíkovi a moc dobře jsem udělal! Oba potvrdili, že jsou moji top autoři. Rád si někdy znovu přečtu i povídky Neffa nebo Hejdové, asi proto, že všichni čtyři autoři vsadili na “magičnost” Vánoc, a tak Vánoce vnímám i já.

05.12.2021 5 z 5

Ragtime Ragtime E. L. Doctorow

Opravdu povedená záležitost, vůbec se nedivím, že po ní sáhl i Miloš Forman. Fikce se prolíná se skutečnými osobnostmi, podíváme se zblízka na život v New Yorku krátce po roce 1900 se vším pozlátkem i drsnou bídou. A k tomu velice dobře popsáno několik lidských osudů, ne vždy úplně růžových.

29.11.2021 5 z 5

Pražská vizitka / Prager Visitenkarte Pražská vizitka / Prager Visitenkarte Gustav Meyrink (p)

Meyrink a jeho styl psaní možná nesedne úplně všem, ale kdo si dá tu práci, vyloupne se mu z roztodivných vět zajímavý příběh. Obzvlášť povídka G.M. vás protáhne starou Prahou a končí roztomilou pointou.

24.11.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová má ten dar, že se její romány čtou samy. Jsou lidské, dovedou zahřát a stejně tak rozpálit a v neposlední řadě dojmout, jako závěr této knihy.

22.11.2021 5 z 5

Ona Ona Milena Slavická

Velice mě baví knížky, které ve mě vzbuzují zvědavost. Tady se nám představí několik známých literárních děl docela zajímavým způsobem. Některá jsem znal, pár si jich určitě dám na seznam chystám se číst.

15.11.2021 5 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Vynikající záležitost! Stříbrný autobus a parádní sestava postaviček na cestě. Bez mobilů, bez internetu, jen s láhví Pepsi coly a jedním kufrem. Humor střídá lehké napětí a příběh ubíhá do dojemného finále.

15.11.2021 5 z 5

Hladový lán Hladový lán Andrew Michael Hurley

Mrazivý příběh hned v několika rovinách. Minulost versus současnost, vesnice versus město, starousedlíci versus “náplavy”, pravda versus šílenství… Povedený obal tentokrát splnil očekávání!

31.10.2021 5 z 5

Pohlavní styky Pohlavní styky Ondřej Horák

Po pár stech (!) stránkách vás ten břitký humor omrzí. Vlastně i dřív. V kuse se to snad ani číst nedá (příběh kniha nemá), takže až jednou v dlouhé chvíli budu mít chuť na souložící pražské ‘celebrity’, dám si dalších pár kapitol. (Opravdu?)

24.10.2021 3 z 5

Měsíc nad řekou Měsíc nad řekou Fráňa Šrámek

Čarovný výhled z okna na měsíc nad řekou. Sám tak z okna někdy koukám a přemýšlím co bylo a co bude. Mládí versus stáří.

03.10.2021 4 z 5

Pátá čtvrť Pátá čtvrť Viktor Fischl

Další barvitý výlet do zaniklého pražského ghetta. Ač jsem jej nikdy nemohl spatřit na vlastní oči, vždy cítím při vyprávění o zmizelých ulicích a domech zmizelé pražské čtvrti naprostou nostalgii, jen se tam projít!

03.10.2021 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Hmmm…a čtenář může tápat! Prostor pro vlastní interpretaci nekonečný! Bůh nebo Ďábel? Každý podle svého gusta!

19.09.2021 5 z 5

Libeňský román Libeňský román Richard Erml

Jak hodnotit knihu, která mi do tří čtvrtin připadala mimořádně zajímavá ale pak nastal zlom a já četl jakési apokalyptické finále, dokonale přitažené za vlasy… Škoda. 3,5*

19.09.2021 4 z 5

7x Tennessee Williams 7x Tennessee Williams Tennessee Williams (p)

Jednoduše radost číst. Ostatně jako doposud vše, co jsem od Tennessee Williamse dostal do rukou. Lidské, vtipné, strhující. Pár příběhů, co mi vykouzlilo úsměv na tváři a snad i srdce rozechvělo. Doporučuji!

(Dům na zbourání rozboural mě!)

02.09.2021 5 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Prvních pár stránek jsem se bavil, dál už se táhl jen dětinsky teatrální dialog hlavních dvou protagonistů. Opravdu tak lidé tenkrát jednali? Takhle fungovalo zamilování? Čtenář by si asi měl hledět jen toho “poetického” příběhu a nehledět vpravo vlevo.

31.08.2021 3 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Víceméně vyprávění o mužských ctnostech. Ženy studovaly Bibli a vychovávaly potomky. A běda, pokud se muž odvážil psát básně! Ta doba mi ničím neimponuje a knihu bych nejspíš nedočetl, nebýt brilantně napsané postavy Kate. Kdo jiný by dostal v této knize hlavní roli zla, než žena! I přes mé osobní výhrady byl román čtivý a nutil mě přemýšlet - a to mám u knih rád.

31.08.2021 4 z 5

Kruté morality Kruté morality Donatien Alphonse François de Sade

Sice jsem zatím nečetl nic pikantnějšího od pana markýze, ale po těchto povídkách se autorově další tvorbě nebudu bránit! Úzkoprsá morálka tu dostává za vyučenou a to docela divokým způsobem, jsem zvědav, kam až markýz de Sade dokáže zajít v peprnějšich příbězích.

05.08.2021 5 z 5

Tři zlaté klíče Tři zlaté klíče Petr Sís

Kniha nádherná jako Praha sama!

24.07.2021 5 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Další geniálně napsaný příběh (tentokrát poetický horor) z pera paní Anny Bolavé. Já jsem si to náramně užil. Jak ona dokáže napsat postavy a situace, momenty… A to podvodní téma - prostě krása! Můj sen by bylo (mít ten talent) k této obojživelné fresce vytvořit obrazový doprovod…nebo rovnou natočit film. Celé dílo paní Bolavé je mi velice blízké.

24.07.2021 5 z 5