boticelli boticelli komentáře u knih

Mimo dosah Mimo dosah Samanta Schweblin

Čtete a netušíte vlastně o čem. Tak trochu jako film od Davida Lynche. Bez vizuální stránky na mě dílo na papíře ovšem tolik nezapůsobilo. (Vlastně zapůsobilo - obálka je úžasná!)

30.05.2019 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Ojoj! Vesnická bitva!
Staré pořádky proti novým!
Ženský proti chlapům!
Všichni proti všem!

...co je to vlastně onen „selský rozum”???

24.05.2019 5 z 5

Manuál pro uklízečky Manuál pro uklízečky Lucia Berlin

Manuál života. Syrově napsáno ale momenty a situace mají i nečekané kouzlo poetiky.

16.05.2019 5 z 5

Legenda o jazyku - Nepomucký 1972 Legenda o jazyku - Nepomucký 1972 Pavol Rankov

Během čtení jsem současně listoval ve Wikipedii, hledal v mapách a dokonce si přehrával hudbu na YouTube. I přes jistotu, že román nemůže skončit dobře, jsou první dvě třetiny mimořádně zajímavé, jak kolem Nepomuka, tak ta upachtěná atmosféra sedmdesátých let. Jenže i sebelepší román z období normalizace vám na náladě prostě nepřidá. Přesto - díky pane autore!

21.04.2019 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Běsu jsem dočítal s otevřenou pusou, u Malinky se podobný efekt nedostavil. Kniha si prohrává s Bohem ale nakonec jediná sympatická postava dopadne nejhůř.
Ač je kniha svižně napsána, úplně jsem nepochopil její smysl, jednání hlavní hrdinky bylo až na hranici věrohodnosti, ale beru to, každý jsme originál. Nicméně jako sonda do tradiční české rodiny ve mě román vzbudil spíše chmurné představy, možná se toho stalo na jedno vyprávění až příliš.

09.04.2019 4 z 5

Místa ve tmě Místa ve tmě Lidmila Kábrtová

Zahrada plná padaných letních jablek, stará třešeň na konci aleje, noční obloha se souhvězdím labutě nebo třeba koketní pacientka s roztroušenou sklerózou...to jsou momenty, na které jen tak nezapomenu. Navíc jsou příběhy lehce propojené, některé navazují o několik desítek let později a to ještě umocní zážitek z těchto Míst ve tmě.

26.03.2019 5 z 5

Římanka Římanka Alberto Moravia (p)

Jednání hlavní postavy, Adriany, jsem sice moc nerozuměl, celý román na mne působil jaksi teatrálně ale i tak mi zvědavost nedala, dočetl jsem do konce a nelituji. ...asi proto, že tolik miluji Řím.

23.03.2019 4 z 5

Přítel Stesk Přítel Stesk Zuzana Nováková (p)

Kdyby podobné knížečky četlo více lidí, určitě by se paměť národa trošku osvěžila.

05.03.2019 5 z 5

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky Jean-Michel Guenassia

Je to krásná ale vlastně smutná kniha. A přece jaksi povznášející pro ty, kterým je tradiční život příliš těsný pojem. Lidé se míjejí. A někdy musíte pár bližních minout než najdete ten správný přístav.

01.03.2019 5 z 5

Osm smrtelnic posedlých Osm smrtelnic posedlých Tennessee Williams (p)

Muž o ženách.
Dokonale.
A pikantně.
Díky za skvělou zábavu!

23.02.2019 5 z 5

Višňový sad Višňový sad Anton Pavlovič Čechov

Tento kousek vynikne určitě lépe na divadelních prknech.

15.02.2019 4 z 5

Tetovaná růže Tetovaná růže Tennessee Williams (p)

Mám slabost pro růže, sociální drama a Tennesseeho Williamse...takže za 100%!

10.02.2019 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Zážitek. Strhující a zdrcující. Velice plasticky popsána atmosféra toho euforického, horkého léta 68 a jeho fatálního finále s příjezdem ruských tanků.

A pak se (soudný) člověk zamyslí nad současnou politickou situací a neví či se smát nebo brečet...

06.02.2019 5 z 5

Restaurant The Hills Restaurant The Hills Matias Faldbakken

Knížka plná zajímavých a trefných myšlenek, mimo jiné:
“Pokud člověk musí (v kavárně či restauraci) vytáhnout telefon a bez přestání ho ‘kontrolovat’, je buď dítě, anebo tak trochu hlupák...”

19.01.2019 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Kouzelné čtivo pro každého vlastence! Jen Kája Gottů z knížky údajně radost neměl... No, dějiny nezměníš!

11.01.2019 5 z 5

Světla Říma Světla Říma Alberto Moravia (p)

Poněvadž pro mne bylo město Řím vášeň na první pohled, musím těmto kouzelným povídkám dát 5*, zavedly mne totiž zpět do tohoto neuvěřitelného města!

04.01.2019 5 z 5

Less Less Andrew Sean Greer

Do Lesse jsem se nezamiloval. Jeho příběh, život, bys se mi sám o sobě líbil víc jako román. Jenže Less podstupuje úmornou cestu kolem světa protkanou “laskavým” humorem a to je hlavní výplň knihy.

30.12.2018 4 z 5

Americká elegie Americká elegie James David Vance

Mají Boha a teď dokonce Donalda Trumpa, co víc si přát?
Na podobné příběhy narazíte v každém druhém americkém románu či filmu, takže na mě knížka působila spíš jako pohádka (ovšem dobře napsaná) o ošklivém káčátku co se v bílou labuť promění.

09.12.2018 4 z 5

Staropražská kuchařka Staropražská kuchařka Viktor Faktor

Delikatesa. Jak po chuťové tak i grafické stránce! Huptych je kouzelný, jako vždy!

30.11.2018 5 z 5

Dlouhý krok do tmy Dlouhý krok do tmy Tomáš Bandžuch

Velice zábavný druh literatury! Napůl fikce - napůl fakta. A atmosféra podzimu 1918 fungovala perfektně!

30.11.2018 5 z 5