Restaurant The Hills přehled

Restaurant The Hills https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389114/bmid_restaurant-the-hills-m5y-389114.jpg 3 62 62

Román vypráví číšník fiktivní kavárny v Oslu, již kdysi založil Angličan Hill. Číšník je postava záhadná, nedozvíme se o něm nic, ani jeho jméno, jen to, že, jak sám na sebe prozradí, je hypersenzitivní. Svým profesionálním okem pozoruje hosty a kolegy, uvažuje o nich a mnohé se dozvídá. Jeho vyprávění je ironickým a lehce misantropickým obrazem několika dekadentních kavárenských dnů. Autorův styl je stejně vytříbený, jako jsou hosté restaurace. Hosté hrají své hry, číšník zesměšňuje jejich bohémství a snobství, avšak nezastírá, že i on je zčásti snob a svým způsobem je obdivuje. Ovšem snaha o udržení evropské kavárenské tradice vyžaduje v přímočaré a nekomplikované skandinávské kultuře všedního dne značné úsilí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Hills , 2017

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Restaurant The Hills. Přihlašte se a napište ho.

toulava
14.04.2024 3 z 5

Trochu Hrabalovské bez dotažnosti příběhu. Takové to, dny plynou ani si nevšimneš jak.

Nakonec, ale velmi zajímavé čtení s náznakem zápletky.

vostra
06.10.2023 1 z 5

Neskutečně nudná kniha. Musela jsem se do ní nutit a to se stane málo se kterou knihou. Pořád jsem čekala, že se konečně něco bude dít, ale příběh byl pořád stejně nezajímavý.

AdamMez
26.01.2023 4 z 5

Zvláštní obžaloba společnosti formou naprostého mlčení. Dokonalá kritika, kterou ale jako by autor nenapsal ani na řádcích ani mezi nimi. A přesto se nedá popřít, že tam někde je. Někde v nepromítnutých a tím spíše nevyřčených myšlenkách neurotického číšníka i naivně optimistickém přijímání čehokoliv, co přijde, ničím neposkvrněnou Annou. Povrchní společností, o které ale nikdo neřekl, že je skutečně povrchní.
Překladatelka v doslovu přirovnává knihu mimo jiné k Lynchovu dílu. Já bych ale šel ještě dál a dovolil bych si ji (snad trochu povrchně) přirovnat k "dokumentům" Johna Wilsona stejně vnitřně labilního jako autorova hlavní postava, který několika záběry na odpadky uprostřed chodníku zvládne obžalovat i trefně a zároveň vtipně odsoudit společnost za její ztrátu schopnosti komunikace, vítězství byrokratické formy nad lidskostí či pohodlí nad humorem...

Knižní novinky (42. týden)

14.10.2019

Kniha Restaurant The Hills v seznamech

v Právě čtených2x
v dalších seznamech2x

norská literatura Oslo (Norsko)

Matias Faldbakken
norská, 1973