borsalino_csfd borsalino_csfd komentáře u knih

Rána pod pás Rána pod pás Antonín Winter

Tak tohle mě bavilo, nejdřív trochu zamotané, pak příběh v příběhu a nakonec zajímavé vyústění. Nedoceněný autor detektivek.

02.01.2022 4 z 5

Corleone Corleone Mario Puzo

Kdyby knížka vyšla první, asi by moc slávy nenadělala. Spíše působí dojmem, že připravuje terén pro velkolepé dílo a sama spíše ilustruje dobu a situaci ve třicátých letech v přistěhovaleckých čtvrtích. Žádná z postav nijak zvlášť nevyniká, děj se sune ve více liniích až na Lucu Ale i tak jsem si ji s chutí přečetl a rozhodně za přečtení stojí, o tom žádná. Takže teď plynule navazuji knihou Kmotr, kterou už jsem kdysi četl, ale tohle je nabídka, kterou nejde odmítnout...

21.09.2021 3 z 5

Profesor biologie na žebříku Profesor biologie na žebříku Zdeněk Jirotka

Fakt strašné, nedočetl jsem tu snůšku blábolů, která nebyla ani zábavná ani poučná, jen servilní vůči socialistickému zřízení.

04.09.2021 odpad!

Šest dnů Kondora Šest dnů Kondora James Grady

Knížka předčila mé očekávání, a to vždycky fajn. Fakt jsem knížku slupnul za jedno odpoledne, ani jsem nedutal. Paráda.

21.08.2021 5 z 5

Valachiho svědectví Valachiho svědectví Peter Maas

Hodně zajímavé, tedy až na doslov, který je viditelně psaný direktivou minulého režimu. Pohled zevnitř na téma, které většina z nás zná jen zvenku...

10.01.2021 4 z 5

Oskar Schindler (1908-1974) Oskar Schindler (1908-1974) Radoslav Fikejz

Při návštěvě Svitav jsem v Městském muzeu musel navštívit velmi zdařilou expozici Oskara Schindlera a v pokladně jsem zakoupil i tuto knihu. Radoslav Fikejz dle mého soudu odvedl velmi slušnou práci, kdy OS neadoroval, neshazoval a v některých momentech otevřeně přiznal, že prostě neexistují či se nepodařilo nalézt ověřitelný zdroj informací, který by některé důležité milníky vysvětlil, takže se nepouští na pole konspirace a výmyslů. Současně se kniha v rámci zdrojů proplete s knihou Schindlerův seznam, podle kterého byl natočen slavný film, či Oskar Schindler - legenda a fakta a dalšími zdroji, zejména od O´Neila a otevřeně polemizuje s některými tvrzeními. V Brněnci, což je kousek od Svitav, stále ještě stojí bývalá továrna, byť už v hodně smutném stavu, dovnitř jsem pouze nakoukl. Aktivita potomka bývalých vlastníků Löw-Beerů se snaží objekt zachránit, tak uvidíme.
Knížka mě opravdu příjemně překvapila, byť by mě opravdu zajímalo, co se v OS skutečně odehrálo a jaké byly jeho skutečné motivace...

16.08.2020 5 z 5

Možné násilí Možné násilí Dror Mišani

Druhé setkání s detektivem Avrahamem Avrahamem, trochu přímější než prvotina Případ pohřešovaného, ale i to mě bavilo, včetně soukromých problémů a policejních struktur. Jsem zvědavý na další knížku.

13.08.2018 5 z 5

Limassol Limassol Jišaj Sarid

Daleko více než thriller z prostředí tajných služeb jde o osobní drama vyšetřovale, jehož sežrala jeho vlastní práce. Rozhodně jsem ocenil, že chybí potoky krve, super mazaný lotr nebo policajt s nadpozemskou intuicí. Spíše je příběh o vlastních pochybnostech i nekončícím sporu mezi Izraelci a Araby, napsaný svěže a přesto zajímavě.

29.06.2018 4 z 5

Zlatá čtyřka Zlatá čtyřka Eduard Fiker

Další příjemné shledání s duem Kalaš - Karlíček, tentokrát při rozplétání špionážních piklů. Kniha si udržuje velmi vysoké napětí, K&K se chytají každé stopy a teorie, která by je mohla posunout dál a přitom často zabředávají do bezvýznamných epizod a prohřešků. Postupně se klubičko začne rozmotávat až do závěrečného, byť trochu překvapivého odhalení.

20.08.2017 5 z 5

Kilometr devatenáct Kilometr devatenáct Eduard Fiker

Jediným společným jmenovatelem s filmem Petra Schulhoffa byl strach - strach z prozrazení, strach ze syna, strach z minulosti... a pár jmen, jinak šlo o docela jiný příběh, daleko více špionážní, než jej nabízí film, ale taky trochu jinak. Občas se v knize projevuje zápach socialismu, ale naštěstí kniha neobsahuje zneužitá slova té doby (revanšismus, reakce, reakcionáři, buržoasie aj.), takže je čitelná i v 21. století.

02.08.2017 4 z 5

Skládačka Skládačka Ed McBain

Další dobrý McBain, byť podle podobného schématu jako Prachy. Nicméně příběh i podání má stále velmi slušnou kvalitu.

20.07.2017 4 z 5

Žádná mise není nemožná: Nejslavnější vojenské operace Žádná mise není nemožná: Nejslavnější vojenské operace Michael Bar Zohar

Velmi subjektivně pojatá kniha o vojenských operacích Izraele. Hodně jednostranná a v podstatě dost únavná, protože nic nového nepřináší, vojenské operace líčí hodně jednostraně a celkově z knihy mám dojem, že jde o snahu pokračovat v předchozí úspěšné knize o Mosadu. Jenže to se nepovedlo. Právě Izrael si nepotřebuje tímto způsobem dodávat sebevědomí, protože jej má až dost. Je to škoda...

01.06.2017 3 z 5

Kréta 1941 Kréta 1941 Peter H. Gryner

V souvislostech podané informace o jednom z nejslavnějších výsadků druhé světové války. Přestože Němci nakonec ostrov ve středozemním moři obsadili, cena byla vysoká. Současně se ukázalo, jak velké problémy ve velení měli Britové a neúspěch na Krétě byl do velké části právě jejich důsledkem. Knížka je velmi čtivě napsaná.

30.04.2017 4 z 5

Konfidenti Konfidenti Dušan Tomášek

O českých konfidentech za druhé světové války se nikde mnoho nepíše, není se čím chlubit, přesto pan Tomášek na základě skutečných událostí velmi věrohodně sepsal příběhy několika našich "významných" konfidentů - Nestora Holejka, Franze Wernera Bobe, Jaroslava Fialy a dalších. Jak v doslovu pan Tomášek píše, konfidentem se, podobně jako zloděj, člověk nerodí, ale stává. Liší se však příčiny, pro které člověk vstoupí do této životní etapy. Některé mohou být snáze omluvitelné, jako strach, bolest, vydírání, smrt, až po ty neomluvitelné, tedy vlastní prospěch, peníze či postavení. V této druhé skupině se objevují lidé se slabým charakterem, kteří snadno podlehli lákavé příležitosti různě si polepšit, dalo jim to pocit důležitosti či nadřazenosti a určité moci nad ostatními lidmi, a bylo jim úplně jedno, že za toto své přilepšeníčko jiní platí zdravím nebo životem. Knížka rozhodně stojí za přečtení.

14.08.2016 5 z 5

Maigret a Dlouhé Bidlo Maigret a Dlouhé Bidlo Georges Simenon

Příjemné letní počtení, kdy v horkém létě Maigret vyšetřuje vraždu o které není vůbec jasné, zda-li se stala. Postavy a prostředí jsou velmi plasticky popsány, že máte pocit, že to vlastně znáte. Užil jsem si to (a koupil další Maigretovky...).

06.08.2016 4 z 5

Jeden i druhý - vzpomínky na bratry Čapky Jeden i druhý - vzpomínky na bratry Čapky Ladislav Vacina

Vzpomínky na bratry Čapky očima bývalých spolužáků, divadelních herců z působení Karla a Josefa ve Vinohradském divadle, redaktorů Lidových novin, spisovatelů, Pátečníků i běžných lidí, kteří se s nimi setkali. Dost příběhů je podobných, ale vždy viděno jinýma očima. Zajímavé čtení.

17.03.2016 4 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Zajímavě pojatá kniha - jde spíše o nadhled nad atentátem než-li o dokumentární doložení jednotlivých kousků příčin a následků. Rozhodně kniha stojí za přečtení, ale musíte o 27. květnu 1942 nejdřív něco vědět.

05.03.2016 4 z 5

Boží muka / Trapné povídky Boží muka / Trapné povídky Karel Čapek

Byť jsem zvyklý na literární jazyk Karla Čapka, tak mi kniha dala nejen zabrat, ale místy jsem měl dost honičku pochopit oč jde a kam autor míří ve svých úvahách. Mnoho povídek pochází z dvacátých let při vzestupu techniky a vědy, což je dnes dost obtížně představitelné.

31.01.2016 4 z 5

O Edvardu Benešovi O Edvardu Benešovi Karel Čapek

Důležitou informací je, že knihu vydala Společnost Edvarda Beneše, která staví Beneše do nekriticky pozitivního světla. První polovinu knihy tvoří v podstatě převyprávěné dopisy mezi EB a KČ, schůzky či hromadná setkání Pátečníků, ze kterých jsou vyvozované různé závěry, mnohdy dosti nepřesně.
Druhá polovina knihy je tvořena dopisy (doufám, že bez úprav).
Z knihy je cítit podobné chápání politiky jak ji vnímal EB - jako logickou disciplínu, kde zástupci národů něco slibují a také sliby plní, což by bylo opravdu parádní, ale realisticky je to úplně mimo. KČ si jako spisovatel mohl tuto "naivitu" dovolit a EB plně v jeho krocích podporoval, bohužel EB měl být státník. Z dopisů z roku 1938 je cítit velká sklíčenost. Celkově je tato kniha takovým stručným a zjednodušeným kukátkem do vztahu mezi EB a KČ, chtělo by to víc.

30.09.2015 3 z 5

Byl Edvard Beneš vinen? Byl Edvard Beneš vinen? Ferdinand Peroutka

Ferdinand Peroutka vystihl nerozhodnost Edvarda Beneše v přelomových okamžicích ČSR velmi pregnantně a současně v literárním kabátku. Některé výroky jsou velmi velmi přesné, bohužel.

04.01.2015 5 z 5