Bookworm345 Bookworm345 komentáře u knih

Řeka zapomnění Řeka zapomnění Tanya Stewner

(SPOILER) "And what hurts the most, is people can go, from people you know, to people you don't."

Tahle kniha je z celé série nejsmutnější. Alea a smrt její pěstounky a Lennox na kterého si nepamatuje, ale ví že ho milovala. Sammy a jeho vzpomínky na autonehodu, při které mu umřeli rodiče. Ben a Niki. Lennox, který pochybuje, jestli se rozhodl správně. Ale stejně se budu opakovat po miliontý. Tahle série je naprosto skvělá. I když je tenhle díl je nejdelší, vůbec to není protáhlé. A Alea....je za mě skvělá, silná hrdinka, která se nezastaví před ničím a před nikým. Je jí jedno, co jí kdo udělá, prostě si jde za svým cílem dál, jako by se ani nechumelilo. (I přes ztrátu paměti a změnu DNA, což je boží) Celou sérii moc, moc, moc doporučuju.

Velrybí zpěv Velrybí zpěv Tanya Stewner

(SPOILER) Tak už druhým rokem jsem očividně první magor co to tady hodnotí. Sláva.

Kniha se mi líbila. Návrat pro mě už legendární postav skvělý. Celý jejich vývoj v průběhu série se mi moc líbí. A zrovna v tomhle díle jsme dostali dost cool momentů:
Rozhovor Thea vs Jinx(díky čemu jsem si Theu oblíbila ještě víc a chci, aby dostala víc prostoru, protože ona je prostě mega badass)
Alea s Lennoxem mlátící grecery(teda jenom spíš Lennox)
Cassaras, který šel za Lennoxovým tátou
A samozřejmě koncert v Koloseu s písničkou Calling you out(konečně song na vyfakování Oriona)

Ale ten konec proboha.....ta věta: "Pokračování v druhé časti devátého dílu", mě hrozně štve.
Zaprvý, proč je to sakra tak krátký, já nutně potřebuju víc. Na to čekám celý rok a potom těch 260 stran přečtu za dvě hodiny. Vím, že to je první část devátého dílu, ale stejně.

Taky mi celá ta série přijde dost natahovaná. Jako neříkám, že to je nutně špatně, já upřímně řečeno nechci, aby tahle série skončila. Ale jen tak pro příklad: na konci šestky nám bylo řečeno, že Alpha cru poplují do Říma, kde budou mít koncert a chytí Oriona. Vystupovali na konci první části devítky. A ani ho nechytili a ani ho asi nechytěj vzhledem k tomu jak to skončilo.
Já prostě nemám srdce tomu dát míň než pět hvězdiček, ono je to dobrý, ikdyž to je tak strašně krátký.
A teď zas rok čekat.....
Přeju všem, kteří v tom jsou se mnou šťastné vlny!

10.05.2024 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

A takhle, dámy a pánové chcípá dokonalý potenciál na epické zakončení dystopické trilogie.
Doslova první dvě třetiny se děje úplný kulový. Potom následujou celkem napínavé části, to uznávám. Ale tomuhle chybí pořádné vyvrcholení(a já miluju epický bitvy), takže mě to zklamalo.
Já nevím, já prostě nemám ráda žádnou z postav. Tady nikdo nemá pořádný charakter a osobnost.
A totálně zbytečných smrtí je tady hafoo.....už to budí dojem, že se jich autorka jenom prostě chtěla zbavit.
Chápu, že to má asi bejt myšleno tak, že ve válce umírají lidi a může natáhnout bačkory kdokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Tak to chápu já. Ale teď už nejsme v aréně, jako v aréně, takže asi zbytečnost.
Jinak celý svět a systém je dobře napsaný a dost zaujímavý. I Katnissina doslova v prdeli psychika stojí za zmínku. Tady to působí reálně a uvěřitelně.
..............................
Celkově: Hunger Games stojí za přečtení. První dva díly jsou skvělé. Tenhle už tolik ne.

24.03.2024

Pýthie Pýthie Veronika Černá

Já to nedočetla. Fakt nechápu proč tahle kniha má nálepku fantasy, protože ten "svět nadpřirozených" je stejnej jak ten normální. A autorka to nijak nevysvětlila. Veronika Černá by se asi měla naučit rozlišovat žánry, než aby tomuhle bulshitu dala nálepku "fantasy". Ale ať zase nejsem tak moc toxická, styl psaní má vážně skvělý. Chápu, že někomu to sedlo a baví ho tyhle typy příběhů, ale mě ne. Já radši fantasy, jako normální fantasy, klidně s romantikou, ale tohle pro mě bylo naprosto ujetý. Z popisu na obálce(která je naprosto nádherná) "fantastická romance v nezapomenutelném fantasy světě" je pravda jenom jedno slovo, romance. Ale, notak lidi kdo sakra vymýšlel tenhle popis.
Buď to vymýšleli podle obálky, že se jenom koukli na obálku a hnedka jeli:"Jo, to bude určitě nějaká fantasy romance kniha s rozsáhle a dobře vysvětleným originálním světem!"
Hmmmmmmmm
Nebo to tam prostě napsali, aby to zaujalo.....což se povedlo, ještě s kombinací tý obálky. Lituju každého stromu, který pokáceli, aby tenhle literární "skvost" mohl vzniknout.
Kdybych neočekávala fantasy, tak bych tomu dala víc, než ten odpad.

24.03.2024 odpad!

Rudá pyramida Rudá pyramida Rick Riordan

"Vezměte někdo otvírák na konzervy. Mám v hlavě boha."

Já myslím, že je to super kniha. Dva hlavní vypravěči jsou fajn. Děj taky. A samozřejmě vtípky.Vlastně všechny Rickovy knihy mají podobnou zápletku, děj atd., kupdivu mě to vážně baví. Jedna z věcí, která mi vadila je to, že to nemá tak dobře promyšlený systém a tak dobré postavy. Třeba to téma Domu života je takové nedomyšlené a spíš to připomíná Magisterium nebo tak něco. Ale je prostě slabší, než Percy Jackson a to ve všech směrech.

06.10.2023 4 z 5

Život svatých Život svatých Leigh Bardugo

Pěkná doplňková kniha z Grishaverse. Příběhy o svatých byly celkem zajímavý. Ilustace taky super. Ale trochu mě naštvaly příběhy o Temnyjovi a Alině, protože jsem myslela, že to bude nějaký zkrácený vyprávěný o jejich životě a jak se stali svatými, ale bylo to spíš ve stylu " támhleti se modlili ke dvoum svatým a ty jejich motlidby byly vyslyšeny bla bla bla". A očekávala jsem, že svatí udělají něco trochu....většího.....bombastičtějšího? Když svatí udělali tohle a tohle, tak si Kaz Brekker zaslouží být prohlášený za svatého patrona zlodějů, násilných vniknutí a těch, kteří touží po pomstě.

17.09.2023 3 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Knihu jsem si vlastně užila, ale doopravdy mě bavilo jenom prvních 150 stran a posledních třicet. Pro mě byla moc zdlouhavá. Kdyby to byla třeba o sto stran kratší, vůbec by to nevadilo. Hodně to tady zachraňují Nikolaj, který má super hlášky, Tolja a Tamara, je mám vážně ráda. Temnyj je super záporák. Na Mala a Alinu názor neměním. Jsou to hrozná dvojka.

17.09.2023 3 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

(SPOILER) Tuhle knihu hodně lidí vychvaluje, tak jsem asi měla moc vysoký očekávání. Nebylo to špatný, ale zase to nebylo tolik dobrý. Jo, zajímavý nápad ale mě to zas tolik nechytlo. To už mám radši Zemi Příběhů od Colfera. Nějaký fórky tam jsou, ale není to na záchvat smíchu. Hlavní dvě postavy jsou celkem fajn. Taky se mi líbil vývoj Sofie, jak se stávala zlou. Prostě takový průměr. Tři hvězdy. Víc dát nedokážu.

10.09.2023 3 z 5

Rudá královna Rudá královna Victoria Aveyard

Tahle kniha je za mě skvělá. Co se týká postav, jsou fajn Mare,Cala i Mavena(atd.) jsem si oblíbila. Děj sice není tak nabouchaný akcí, ale nenudila jsem se. Jediný důvod proč jsem odebrala jednu hvězdu byl ten, že mi přijde, že je to taková splácanina několika žánrů a příběhů. Dystopie a fantasy dohromady mi například u Naslouchače vůbec nevadila, ale tady jo. Připomíná to Hunger games, X meny nebo Renegáty a první dva díly Skleněnýho trůnu. Jinak dobrý...

30.08.2023 4 z 5

V zajetí přísahy V zajetí přísahy Tanya Stewner

Tenhle díl byl stejně skvělý jako ty předchozí. Ale s touhle sérií mám pár problémů. Romantická linka Aley a Lennoxe je super, ale oba mi přijdou dost mladí na to, aby k sobě něco cítili, takhle hluboce. Jsem v jejich věku a takhle to u nás dvanáctníků až třináctníků vážně nefunguje. (Koukala jsem, že to bylo zmíněný tady v komentářích a já s tím naprosto souhlasím) Postavy se někdy chovají nelogicky a to platí i o magických bytostech. Protože skoro pokaždé, když Alea potká nějakou magickou bytost jsou jako:" Jak to, že nevíš kdo jsi a jak funguje mořský svět?! Vždyť jsi mořské dítě!"

Moc mi to nedává smysl, protože v knihách je zmíněný, že mořští lidé žili s magickými bytostmi v těsném spojení, takže museli vědět, že rodiče předávali svoje děti na souš, aby se uchránili před virem. Takže logicky, že neví jak co funguje, když vyrostla na souši.

Postavy skvělé, Cassarase už úplně přestávám vnímat, jako antihrdinu, přecejenom, předsevzal si chránit Theu. Bylo super, jak se sestry potkaly, akorát mě mrzelo, že se skoro hned zase rozdělily. Zpětná proměna Aley a jak Lennox dostal "matrix schopnosti" taky fajn.

Poselství deště Poselství deště Tanya Stewner

(SPOILER) "Dokud žiju já, bude žít i Elvarion"

Dopr. Uááá.
Tahle série je boží. A tahle celá kniha a ten konec mě totálně položil. Četla jsem to v době kdy to vyšlo, takže jsem si rok počkala na další díl a dodneška upřímně nechápu jak to moje desetileté já mohlo vydržet celý rok. Hltala jsem každou stránku a stejně tak všechny nové informace o zaniklém mořském světě. Je skvělé, že se Alea konečně potkala se svojí mamkou, která je navíc laborantka, takže.. (však víte co). Ale ztrátu paměti a změnu DNA si Alea a ostatní vážně nezasloužili. (To už je takový to "ty dobré postavy, zažijou to nejhorší')

Tajemství oceánů Tajemství oceánů Tanya Stewner

(SPOILER) Alea dívka moře 3 aneb nikdy nena**rte bohatýho mikrobiologa! Tuhle sérii miluji a tenhle díl byl dobrý......ale, proč tam musí být ten milostný trojúhelník Alea-Tess-Lennox?! Přišlo mi to divný a k tomuhle fiktivnímu světu mi to vážně nesedí.(A v dalších dílech je to taky) Už je tady máme i hlavního záporáka, který sice ze začátku vypadá jako celkem nebezpečná osoba, ale (spoiler) potom má už na**cáno v kalhotách z magických bytostí a směřuje k tomu aby ho porazila parta dětí......
A postavy se někdy chovají dost nelogicky. Př. Když máte podezření, že vás právě hostí někdo hodně nebezpečnej, tak to nejlepší, co můžete udělat je jít za ním a začít ho obviňovat.(ironicky) No, vážně zamyslete se nad tím, vždyť Tess,Ben,Sammy a Lennox mohli prostě najít kde je Alea, všechno jí vysvětlit a zkusit prásknout do bot... (Což by se jim pravděpodobně nepovedlo, ale aspoň by to dávalo větší smysl) Jinak doporučuju.
P.S. Jestli jsi dočetl/a až sem, jsi borec

04.06.2023 5 z 5

Volání z hlubin Volání z hlubin Tanya Stewner

Tohle je dobrý začátek absolutně skvělé série. Pro mě osobně je první díl asi nejslabší, protože mi to přijde jako taková rozjezdovka.(Není tam tolik akce,informací o mořském světě atd...) Zároveň po znovupřečtení jsem měla celou dobu husinu z toho, jak to celé začalo a jak moc se postavy v dalších dílech změní a co všechno tahle parta spolu prožije. Celou posádku Alpha Cru mám moc ráda a tohle je jedna z nej sérií, co jsem kdy četla.

04.06.2023 4 z 5

Zlatá Zlatá Marissa Meyer

(SPOILER) No....mám z toho dost smíšené pocity. Na jednu stranu se autorce dost povedlo navést úžasnou atmosféru, kterou tahle kniha vyzařuje a taky se mi líbí to téma a prostředí. Je to drsnější a jsou tam přidané hororové prvky, což mi přijde super. Ale osmiletýmu bratránkovi bych to číst nedala. Samotný děj je ale takový nijaký a plytký, možná bych řekla i nudný.
Dva hlavní hrdinové mi přišli fajn, ale ta romantika mezi nimi byla taková zvláštní, tolik mi to nesedlo. A hlavní záporák mě pak na konci hrozně naštval, doufám že v dalším díle dostane pořádně po papuli.
Samotný konec mě úplně pohltil, je tak pořádnej cliffhanger jak se patří. Ta věc s dětma na konci, ehm chudáci a fuj, sakra u Star Wars z podobné události aspoň udělali meme.
Dobře, autorka chtěla ukázat jakej je Král Duchů ve skutečnosti magor(by byli s Temnyjem/Alexandrem nejlepší kámoši), i když každý kdo má za sebou několik YA fantasy knih to předvídal už od začátku.

21.04.2024 3 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Co chci vyzdvihnout je naprosto dokonalý zpracování, ilustrace a obálka. Ale obsahově to tak super není. Jako jo, jsou to prostě pohádky, některé lepší, některé horší, ale já mám prostě radši normální knihy a styl vyprávění v jednom kuse.
Dvě hvězdičky za příběhy
Plus jedna za ilustrace a zpracování
Víc dát nedokážu.

24.03.2024 3 z 5

Skok nad hvězdami Skok nad hvězdami Natalja Ščerba

Je to super. Musím ale přiznat, že mě to napoprvé moc nebavilo,ale když jsem si Lunastery přečetla podruhé tak mě to bavilo moc. Možná proto, že jsem starší a už znám ten magický systém. Postavy mi přišly fajn. Svět je úžasnej, originální a po přečtení týhle série, když se podívám na noční nebe a tam je třeba úplněk a já si hned v hlavě říkám: " Jooo, Lunojasní mají dneska kalbu". A podle mě by si to zasloužilo víc akce, vždyť tady je milion možností jak tu jejich mystiku využít na maximum a ono prostě nic. Taky to mohlo být trošičku kratší. Ale jinak moc doporučuju.

03.11.2023 4 z 5

Neříkám,že to pro mě bylo totální utrpení. Má to celkem zajímavý námět a příběh. Ty rozdíly mezi životem v roce 2014 a 1914 jsou fajn. Postavy nic moc. No já nevím, mě to prostě nesedlo. Přišlo mi to takové nepropracované a s nevyužitým potenciálem. Šlo by to podat i líp. Rozhodovala jsem se mezi dvěma a třema hvězdičkama, ale nakonec jsem dala dvě.

10.09.2023 2 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Moc dlouhý a nudný, ale worldbuilding je vážně úžasně propracovanej a zajímavej. A proč 120 postav. Však by úplně stačili Ead, Niclays, Tané, Loth a Sabran ale né musí jich tam být 120. Většina z nich tam ani nebyla. Obálka ale nádherná. Normálně mi lgbt postavy v knihách nevadí * Nico di Angelo, Tess Taurus and Jesper Fahey approves* ale tady mi to sem do tohohle světa absolutně nesedělo. Je to teda spíš nástroj jak někomu způsobit otřes mozku třetího stupně než jako napínavá kniha.

09.09.2023 2 z 5

Síla přílivu Síla přílivu Tanya Stewner

Celá tahle série je něco, tak božího, že se to špatně popisuje. Čtvrtý díl není žádná výjimka. Hlavní postavy jsou skvělé i celý podmořský svět a zmíněné ekologické problémy taky. Alpha cru jsou na začátku a hodně v celé téhle knize celkem na nervy z Oriona, což vlastně dobře ukazuje, že to vlastně jsou jenom děti a vůbec to nejsou přesílené postavy. Sám hlavní záporák reprezentuje takovou tu skupinu lidí, která když sežere v lese sušenky, nechá tam obal ležet a je jim to jedno. ( Jo, to byl trochu divnej příklad, ale je to vlastně pravda, akorát v knize je to dohnaný do extrémů.....což vůbec nevadí). Ehm, ve zkratce (a podruhé) je to boží!

Barevné vody Barevné vody Tanya Stewner

Božííííí!!! Nevím, jak jinak to mám popsat :)

04.06.2023 5 z 5