bookworm bookworm komentáře u knih

Za štěstím Za štěstím Karel Klostermann

Trochu netypické Klostermannovo dielo, pretože sa neodohráva na Šumave, ale vo Viedni v prostredí českých vysťahovalcov, ktorí sem prišli za prácou a "za šťastím". Niektorým sa darí horšie, iným lepšie. Len tí Česi, čo sa dištancovali od svojej národnosti sa mohli vo Viedni uchytiť na dobrom mieste. Je to tak dobre alebo zle? Túto dilemu sa pokúša vyriešiť táto kniha.

08.01.2012 4 z 5

Balzac a čínská švadlenka Balzac a čínská švadlenka Dai Sijie

Slabý a dosť plytký príbeh, európskeho čitateľa môže zaujať asi len svojou témou, krutými osudmi ľudí v komunistickej Číne za Maa, ale keďže som už čítala aj iné diela modernej čínskej literatúry, tak toto bol slabý priemer. Dej išiel až veľmi rýchlo, vlastne to bol len súbor niekoľkých príbehov založených hlavne na dialógu.Veľmi mi tu chýbal rozpracovaný vnútorný svet postáv - predsa sa nachádzali v zúfalej situácii, ale autor to len skonštatoval a nepodložil žiadnymi hlbšími vnútornými monológmi postáv, ktoré by prezrádzali ich skutočné city a pohnútky. Naopak, príbehy autor rozpráva s istou dávkou odľahčenia, až "švejkovania". Záver bol náhly a nepresvedčivý. Myslím, že text by mohol byť výborným námetom pre film, ale na čítanie to bolo fakt slabé.

01.01.2012 3 z 5

Koniec hry Koniec hry Dušan Mitana

Trochu neprávom je tento Mitanov román menej známy, ako jeho ostatné diela. Príbeh je mnohovrstevnantý, plný prekvapení a dobre sa číta. Každá sonda do života hlavnej postavy niečo odkrýva a často rúca čitateľom nadobudnutú predstavu či očakávanie, hlavne pri dokazovaní vraždy. Čítala som len vydanie z r. 1984 a v niektorých miestach bolo cítiť, že komunista vo vydavateľstve trval na niektorých "výchovných" vložkách. Zvlášť nepresvedčivo pôsobil príbeh otca hlavnej postavy a dôvodov, prečo sa priznal k zločinu, ktorý nespáchal. Som zvedavá na nové vydanie s pôvodným textom.

01.01.2012 4 z 5

Valpuržina noc / Bílý dominikán Valpuržina noc / Bílý dominikán Gustav Meyrink (p)

Valpurgisnacht ma dosť sklamala, očakávala som viac. Dej novely sa odohráva v Prahe počas 1. svetovej vojny, ale často som mala pocit, že ide o stredovek. Postavy jednodimenzionálne, prečudesná symbolika, chýbalo mi tam racionálne jadro, čo vlastne autora inšpirovalo k napísaniu tohto diela? Bola to len snaha o zosmiešnenie českej šľachty a pre "zaujímavosť" sa príbeh zmontoval so zvláštnou krvavou fantastikou? Neviem, no som zvedavá, čím ma prekvapí Bílý dominikán...

17.12.2011 3 z 5

Li Šun-ta stavia dom Li Šun-ta stavia dom * antologie

Neobyčajná zbierka súčasných poviedok z málo známej Číny. Príbehy odkrývajú myšlienkový svet ľudí, ktorí zažili turbuletné udalosti v krajine počas 20. storočia v rôznom postavení. Aj napriek príkoriam a skľučujúcej chudobe sú prekvapivo pokorní a trpezlivo znášajú svoj osud. Mnoho poviedok má prvky socialistického realizmu (absolútne ctnostný hlavný hrdina a jeho priamočiare morálne víťazstvo), ale pre mňa bola ich pridaná hodnota práve v úprimnej výpovedi o živote obyčajného človeka, ktorý sa musí pretĺcť životom v pomerne výstrednej diktatúre. Najviac sa mi páčili prvé tri poviedky: Vyhľadávanie zábavy, Šachový kráľ, Li Šun-ta stavia dom.

16.06.2011 4 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Kniha má veľmi zaujímavú kompozíciu - jednotlivé kapitoly sú rozprávaním rôznych ľudí, ba i neživých vecí o jednej udalosti a s ňou súvisiacich okolností. Každý rozprávač vyjadrí svoj názor, uhol pohľadu, svoju pravdu či klamstvo, a týmto spôsobom sa pomaly skladá mozaika toho, čo sa skutočne (a prečo) stalo.

03.05.2011

Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Labyrintem tajemna aneb Průvodce po magických místech Československa Martin Stejskal

Kniha poteší každého cestovateľa po historických miestach v Česku a Slovensku, ktorý sa zároveň zaujíma o starodávne legendy a povesti spojené s rôznymi miestami. Kniha je prehľadne encyklopedicky usporiadaná podľa miest, jednotlivé heslá sú stručné a prehľadne označené symbolmi podľa toho, či ide o strašidlá, legendy o pokladoch, pobyte alchymistov a iné. V úvode knihy je aj prehľad démonov, v ktorých existenciu naši predkovia verili.

03.05.2011 5 z 5

Jaro Filip - človek hromadného výskytu Jaro Filip - človek hromadného výskytu Marián Jaslovský

Autor ako dobrý znalec slovenskej hudobnej scény v knihe Jara Filipa zvečnil ako nezabudnuteľného všestranného umelca. Veľa výpovedí osobných známych, raritné fotografie. Kniha určite zaujme tých, čo sa zaujímajú o slovenskú kultúrnu scénu 70.-90. rokov.

03.05.2011 5 z 5

Islandský zvon Islandský zvon Halldór Kiljan Laxness

Zaujímavé čítanie o dejinách Islandu, dej je veľmi rozťahaný, text ťažkopádny, ale napriek tomu určite prínosná kniha pre tých, čo sa chcú dozvedieť niečo o živote na Islande v časoch, keď ešte patril Dánsku.

03.05.2011 3 z 5

Barbora Barbora Joergen Frantz Jacobsen

Barbara, "femme fatale" Faerských ostrovov, vykúzlila okolo seba strhujúci príbeh, ktorý je napínavý až do poslednej strany. Veľmi sa mi páčil pohľad do spoločnosti a životných okolností na ďalekých Faerských ostrovoch koncom 18. storočia. Každá kapitola ponúkla nový aspekt - príchod (obchodných) lodí, náročné cestovanie medzi jednotlivými ostrovmi, vzťahy k Dánsku i medziľudské vzťahy. To všetko na pozadí drsnej severskej prírody a Barbarinho nezlomného sexappealu. Koniec je výborný - aj keď vraj nedokončený - autor údajne ešte plánoval ďalšie kapitoly, ale zabránila mu v tom predčasná smrť. Zaujímavé je tiež, že román má autobiografické črty - Barbarin muž je čiastočnou autoštylizáciou autora a postava Barbary je vykreslená podľa jeho milenky. Kniha sa číta veľmi dobre a má rýchly spád. Ale občas tam tej Barbary bolo proste až príliš...

21.08.2023

Ďábel nosí Pradu Ďábel nosí Pradu Lauren Weisberger

Táto kniha nenechá nikoho chladným, kto si raz zažil šéfa psychopata, a to ešte ako čerstvý absolvent. Nech robí asistentka Andrea čo môže, šéfka to nepovažuje za hodné vďaky ani uznania, ale skôr naopak, terorizuje ju ešte nemožnejšími požiadavkami. Andrea medzitým stráca akýkoľvek voľný čas, rozpadne sa jej vzťah, stráca kontakt s rodinou i priateľmi a žije v neustálom strese. Ale knižná Andrea nie je hlúpa - o svojej šéfke nemá žiadne ideály, počíta s tým, že ak to s "diablicou" rok vydrží, bude to dobrý odrazový mostík pre jej budúcu kariéru.
V rámci tohto "ľahkého" žánru je to až prekvapivo kvalitná psychologická sonda do vývoja vzťahu tyrana a jeho obete - podľa rovnakého modelu sa tyrani správajú v hocijakom zamestnaní, v škole, či v manželstve. Knižný príbeh sa mi páčil omnoho viac než filmový príbeh, pretože ide viac do hĺbky problému a má aj poučné jadro. Koniec knihy sa mi tiež páčil lepšie než vo filme, bol taký... obyčajný, a našťastie rýchly.
Neodporúčam čítať počas dovolenky, keď si chcete oddýchnuť od práce :)

25.07.2023 5 z 5

Anatólčan Anatólčan Elia Kazan

Dlhá kniha s plytkým dejom, ktorý sa točí okolo jedného prisťahovalca, etnického Gréka pôvodom z Anatólie, ktorého život v USA pozostáva len zo sexu, násilia a predaja kobercov. Chlapík rieši všetky svoje problémy a komplexy násilím - na ženách, na mužoch a na svojich príbuzných (domáci tyran). Veľa toho ale za tých 600 strán nevyrieši, až na to, že sa nakoniec vráti späť do Turecka a bohatý. Čo nám autor touto knihou chcel povedať, neviem. Ja si odnášam poznatok o všestrannej zaostalosti anatólskej spoločnosti začiatkom 20. storočia, ktorá sa ani dlhým pobytom v USA u jednotlivých postáv "nevyžehlila". Všetci zostali so svojimi zvyklosťami, predsudkami, poverami a patriarchálnymi predstavami o fungovaní rodiny... atď. a stále sa čudujú, ako to, že ich americká spoločnosť neprijala medzi seba. Ale to len tak medzi riadkami. Inak len koberce, päste a šukanie...

18.04.2023 2 z 5

Anna, Hanna a Johanna Anna, Hanna a Johanna Marianne Fredriksson

Spoločenský román, generačný román, román pre ženy - kniha nám na pozadí osudov 3 žien a ich rodín odhaľuje, ako sa v priebehu dvoch storočí menilo postavenie žien, ich vnímanie vlastnej životnej roly, a to všetko na pozadí spoločenských udalostí vo Švédsku 19. a 20. storočia. Okrem troch hlavných hrdiniek tu vystupuje mnoho iných postáv, na 100% si tu každý nájde paralely z vlastnej rodiny! Švédi istotne viac dokážu precítiť aj historickú vrstvu o národnej identite. Tu mi musela pomôcť wikipédia. V knihe ma zaujal aj autorkin štýl, ktorý bol na jednej strane nekompromisný a priamočiary, na druhej strane poetický a plný metafor, ktoré zrejme vychádzajú zo švédskeho jazyka. Začiatok knihy bol síce svojou atmosférou demotivujúci a záver knihy tak nejak neurčitý, ale všetko, čo sa stalo medzitým je skvelé!

18.04.2023 5 z 5

Přistěhovalci Přistěhovalci Howard Fast

Príjemné čítanie na dlhé zimné večery - taká rozprávka pre dospelých o americkom sne (a jeho konci). Ako už spomenuli iní čitatelia, hlavnému hrdinovi sa neuveriteľne darí. Neuveriteľné resp. nedôveryhodné je často aj správanie postáv - nedáva to zmysel, ale autor to tak potreboval. V každom prípade, dobre sa to číta, dej má väčšinou rýchly spád, a čo oceňujem naozaj je, že v knihe neboli žiadne krváky, násilnosti, sexuálne scény a pod. Takže za mňa OK, čítanie mi spríjemnilo niekoľko zimných večerov.

08.01.2023 4 z 5

Lehká nostalgie po těžkých časech Lehká nostalgie po těžkých časech Petr Šiljajev

Výborný autobiografický román o dospievaní v ZSSR (v provinčnom meste kdesi na Donbase) v 50. a 60. rokoch so zaujímavým presahom do Československa. Autor ponúka vzácnu sondu do tamojšej spoločnosti, do života rodín a mladých ľudí. Pomery, ktoré boli oproti nám v Československu, neporovnatelne horšie (nie len materiálne...). Desivé boli pasáže o zločineckých bandách, čo terorizovali ľudí v meste a boli schopní človeka zabiť na ulici. V auguste 1968 hlavného hrdinu, v tom čase vojaka ZVS, pošlú v rámci vojenskej invázie do Československa. Andrej, ktorý bol bezhlavo zaľúbený do českej speváčky a stihol si už skôr vytvoriť silný vzťah k Československu, je v roli okupanta psychicky na dne. Tento aspekt knihy, je pre nás veľmi zaujímavý, pretože svedectiev zo strany bývalých okupantov, je skutočne málo.
Občas sa mi zdalo, že v deji nejaké časti chýbajú. To sa nakoniec vysvetlilo tým, že český preklad bohužial nie je kompletný - originál má 600 strán. V českej skrátenej verzii sú vraj hlavne vypichnuté časti s väzbou na Československo. Ako píše v závere prekladateľ, tie časti, ktoré by nám ešte viac priblížili život v ZSSR, si máme prečítať v originále, ak nás to zaujíma. Večná škoda.

30.12.2022 5 z 5

Svět bez nás Svět bez nás Alan Weisman

Tak zaujímavá téma, a tak mizerné spracovanie! Prekúsala som sa cez celú knihu s námahou, lebo tých pár zaujímavých informácií a bodov na zamyslenie za to stálo (pre mňa najzaujímavejšia časť bola o ropných rafinériách a jadrových strelniciach v USA). Ale autor píše novinárskym štýlom, ktorý mi nevyhovuje - trochu senzácia, špekulácia, trochu pritiahnuté za uši. Treba vždy dávať pozor, kde sú ešte fakty a kde začína autor fabulovať, čo by bolo, keby bolo. Každá kapitola začína predstavením určitého ekologického problému a stretnutia s odborníkom na mieste, ktorý poskytne ďalšie informácie. Potom prichádza problematickejšia časť, kde už autor špekuluje o tom, ako by sa daný problém vyvinul, či (ne)vyriešil, keby náhle ľudstvo prestalo existovať. Na mňa to pôsobilo ako remix starších vydaných novinových reportáží "obohatených" o autorove špekulácie. Budem sa musieť obzrieť po niečom serióznejšom.

04.11.2022 3 z 5

Balkán: 2000 let mezi východem a západem Balkán: 2000 let mezi východem a západem Michael W. Weithmann

Knihu som si s odstupom rokov prečítala po druhý krát a myslím, že sa k nej vrátim znovu. Balkán, permanentne nepokojný a nepochopitelný, sa nám v knihe otvára dokorán. Je fascinujúce, že na tak geograficky malom území žije toľko národností (a náboženstiev), ktoré si po stáročia uchovávajú svoju identitu. Zároveň je to aj ich prekliatím, keďže veľmoci to vedeli a stále vedia veľmi dobre využívať. Autor čitateľovi poskytuje výborný náhľad do spleti historicko-politických, náboženských a etnických afinít a animozít (kto s kým držal spolu v Juhoslávii, kauza Kosovo, vplyvy a záujmy susedných regionálnych mocností...). Vďaka tejto knihe sa mi podarilo lepšie porozumieť i súčasnej situácii na Balkáne.

25.12.2021 5 z 5

Výlet do Španěl Výlet do Španěl Karel Čapek

Cesta do Španielska a zároveň i cesta v čase. A to všetko okorenené vtipom a pozorovacím talentom majstra Čapka. Výborná kombinácia!

21.06.2020 4 z 5

V cizích službách V cizích službách Alois Jirásek

Knihu som si našla v "knihoboxe" na žel. stanici v Okříškách... na Jiráska príjemný kompaktný formát. Veľmi ma zaujal námet knihy - českí bojovníci idú bojovať za cudziu vec, o jednu-dve generácie neskôr po husitských vojnách. Ako rýchlo sa veci menia! Aj napriek hlavnej dejovej linke, ktorá sa mi zdala pritiahnutá za uši (mladý český bojovník zaľúbený do nemeckej kňažnej...), dielo veľmi dobre opisuje všetky strany zúčastnené v boji a ich pohnútky. A tak ako už píše predo mnou @erasehead, rozpor anti- a pro-militaristického videnia, ktorý celú novelu prestupuje, núti človeka k hlbšiemu zamysleniu aj po prečítaní knihy a hľadaniu paralel aj v súčasnom svete.

21.06.2020 4 z 5

Vídeňské historky Vídeňské historky Peter Altenberg

Pekná zbierka poviedok a postrehov z Viedne v období Belle Epoque. Autor je starý mládenec, ktorý celý život žije v hoteli a cez deň vysedáva v kaviarni a pozoruje život okolo seba, ktorý potom celkom trefne, často sarkasticky glosuje. Mnohé z textov v tomto výbere sa nejakým spôsobom týkajú jeho vzťahu k ženám. Treba povedať, že Altenburgov vzťah k nim bol celkom zvláštny - zvlášť ho priťahovali mladé dievčatá, prostitútky zase ľutoval, lebo v nich videl hlavne nešťastné zvedené ženy a kritizoval tých mužov, čo chodili do bordelu a prostitútky urážali (NB - nie že by Altenburg do takých zariadení nechodil). rOkrem toho krátke postrehy z výletov za Viedeň - do Badenu, do Hietzingu, či zamyslenie nad (ne)čistotou ulíc (budem nosiť sandále bez ponožiek a budem si môcť nohy hocikedy umyť). Príjemné čítanie, bohužiaľ veľmi krátke!

16.11.2012 4 z 5