Balkán: 2000 let mezi východem a západem

Balkán: 2000 let mezi východem a západem https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171486/bmid_balkan-2000-let-mezi-vychodem-a-zap-9rz-171486.jpg 5 7 3

Nástin společných dějin jihovýchodní Evropy vychází z historicky sjednocujících faktorů. Publikace vysvětluje úlohu "hraničního" evropského regionu v historickém střetávání Západu s Východem.

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Vyšehrad

Balkan - Chronik: 2000 Jahre zwischen Orient und Okzident , 1995

bookworm
25.12.2021 5 z 5

Knihu som si s odstupom rokov prečítala po druhý krát a myslím, že sa k nej vrátim znovu. Balkán, permanentne nepokojný a nepochopitelný, sa nám v knihe otvára dokorán. Je fascinujúce, že na tak geograficky malom území žije toľko národností (a náboženstiev), ktoré si po stáročia uchovávajú svoju identitu. Zároveň je to aj ich prekliatím, keďže veľmoci to vedeli a stále vedia veľmi dobre využívať. Autor čitateľovi poskytuje výborný náhľad do spleti historicko-politických, náboženských a etnických afinít a animozít (kto s kým držal spolu v Juhoslávii, kauza Kosovo, vplyvy a záujmy susedných regionálnych mocností...). Vďaka tejto knihe sa mi podarilo lepšie porozumieť i súčasnej situácii na Balkáne.

miroslav_bolek
27.05.2020 5 z 5

Naprosto skvělá věc, kterou jsem hltal se zatajeným dechem!

pipetion
31.08.2014 5 z 5

Popularizační zpracování dějin Balkánského poloostrova. I přesto že jsou dějiny této oblasti velmi komplikované, autor je napsal velmi přehledně a poutavě. Pro mě osobně bylo čtení velmi přínosné a všem zájemcům knihu doporučuji! (psáno do roku 1992)

starověký Řím Turci Balkán dějiny Evropy Byzantská říše

Autorovy knížky