Vídeňské historky

Vídeňské historky https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4053/videnske-historky.jpg 3 7 3

Soubor Vídeňské historky rakouského básníka Petera Altenberga má jednoho společného jmenovatele - Vídeň.

Literatura světová
Vydáno: , Havran

Wiener Geschichten

Gothard
30.07.2018 3 z 5

Drobné povídky, črty, fejetony, které spojuje autorovo okouzlení Vídní a jejím nejbližším okolím. Některé texty jsou docela vtipné nebo ironické, některé jen svébytným způsobem popisuji a komentují událost či jev, který autora zaujal. Jsou to takové jednohubky: z většiny máte celkem příjemný pocit, postupně vám ale začnou splývat a po určité době si vybavíte jen několik nejvýraznějších chutí.

Petr.c17
04.12.2016 3 z 5

Ani ne povídky, spíše jen črty, zřejmě sloupky do novin - připomíná mi to třeba od Karla Čapka: Věci kolem nás - výbor jeho fejetonů.
Ovšem proti Čapkovi má většina krátkých textů slabou pointu a stává se tak vcelku fádním výtvorem, takže jsem se nepobavil jako u Čapka.
Nejvíc se mi asi líbilo snové povídání s názvem: LOKÁLKA o zmizelé patnáctileté dívce Johaně.
(Četl v kavárně ve zvláštním vydání tuto noticku: MLADÁ DÍVKA, VYPODOBNĚNÁ NA VÝŠE UVEDENÉ FOTOGRAFII, JE PATNÁCTILETÁ DCERA...JMENOVANÁ SE MINULOU NEDĚLI ODEBRALA NA HODINU KLAVÍRU, TAM VŠAK NEPŘIŠLA A OD TÉ DOBY JE NEZVĚSTNÁ...
Do té mladé dívky se z celé duše zamiloval. atd.)

bookworm
16.11.2012 4 z 5

Pekná zbierka poviedok a postrehov z Viedne v období Belle Epoque. Autor je starý mládenec, ktorý celý život žije v hoteli a cez deň vysedáva v kaviarni a pozoruje život okolo seba, ktorý potom celkom trefne, často sarkasticky glosuje. Mnohé z textov v tomto výbere sa nejakým spôsobom týkajú jeho vzťahu k ženám. Treba povedať, že Altenburgov vzťah k nim bol celkom zvláštny - zvlášť ho priťahovali mladé dievčatá, prostitútky zase ľutoval, lebo v nich videl hlavne nešťastné zvedené ženy a kritizoval tých mužov, čo chodili do bordelu a prostitútky urážali (NB - nie že by Altenburg do takých zariadení nechodil). rOkrem toho krátke postrehy z výletov za Viedeň - do Badenu, do Hietzingu, či zamyslenie nad (ne)čistotou ulíc (budem nosiť sandále bez ponožiek a budem si môcť nohy hocikedy umyť). Príjemné čítanie, bohužiaľ veľmi krátke!

Peter Altenberg
rakouská, 1859 - 1919
1958  79%Minutové romány
2003  68%Noční život ve Vídni
2004  60%Vídeňské historky
2004  93%Extrakty života (nový výbor)
1982  85%Ten blázen Altenberg

Kniha Vídeňské historky je v