bookworm bookworm komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Toto je pre mňa tak milá kniha, že si ju často s obľubou púšťam ako audioknihu - na preskáčku, len tak pre potešenie.

27.12.2021 5 z 5

Kronika mého života Kronika mého života Josef Lada

Okrem toho, že J. Lada vedel láskyplne kresliť, vedel aj krásne písať. Pomerne objemnú knižku som prečítala skoro na jeden hlt a na konci ma mrzelo len jediné, že nebola ešte dlhšia. Ladove spomienky na detstvo, na rôzne rázovité postavičky z dediny a chlapčenské hry (kráľ Josef XV. a prvý kresťanský sultán Mohamed Lojza LIV.) mi často privodili výbuchy smiechu , zaujímavé bolo čítať aj o jeho učňovských rokoch a húževnatej snahe presadiť sa ako umelec (obdivuhodné!). Na konci knihy ako bonus zaradil Lada ešte krátke spomienky na pár priateľov z umeleckých kruhov, samozrejme nechýba J. Hašek, skvelá je aj korešpondencia s J. Mahenem a tribút Kaviarni Union a jej šéfovi. A to všetko dopĺňajú krásne Ladove obrázky, vrátane mnohých farebných. Túto knihu radím do svojho osobného zlatého fondu!!!

22.12.2012 5 z 5

Kniha o cintoríne Kniha o cintoríne Samko Tále (p)

Viac než o cintoríne je kniha o najrôznejších ľuďoch a medziľudských vzťahoch v malom meste i rodine, videná z perspektívy mentálne retardovaného, ale zato "pedantného" štyridsiatnika Samka Táleho. Ten má o obyvateľoch mesta výborný prehľad a zo svojich pozorovaní vyvodzuje svojsky logické závery. Výborné sú aj jeho "politicky nekorektné" vyjadrenia (o Maďaroch, Rómoch, Židoch, černochoch...), ktoré sú v skutočnosti stále hlboko zakorenené v mysliach mnohých ľudí (a to ani nemusia byť ako Samko retardovaní :). Rozprávanie má rýchly spád, niektoré príbehy ľudí sa kryštalizujú postupne a medzi riadkami. Je to duchaplné oddychové čítanie (odporúčam aj perfektne spracovanú audioknihu!) na zasmiatie aj na zamyslenie. Skoda len, že nám nakoniec Samko neprezradil, ako to bolo s Erikom Rakom ...! :-)

28.07.2011

Jánošíci s těžkou hlavou Jánošíci s těžkou hlavou Lubomír Smatana

Autor v knihe prejavil veľký pozorovací a rozprávačský talent a vtipne (často síce s istou dávkou sarkazmu) opísal súčasné i "večné" slovenské reálie, (ne)vyvrátil zaužívané klišé a podal obraz Slovenska a Slovákov na začiatku 21. storočia. Aj keď niektoré Smatanove konštatovania Slovákov veľmi nepotešia, myslím si, že je len málo takých, s ktorými by sa nedalo súhlasiť. Kniha sa číta veľmi dobre, je v nej zachytených mnoho autentických výpovedí a bonmotov ľudí, s ktorými sa autor ako reportér stretol a porozprával. Určite to nie je len cestovná príručka pre českých turistov, aby pochopili snáď ešte stále bratský národ za riekou Moravou, ale je to výborné a poučné čítanie pre Slovákov samotných. Veľmi sa mi páčilo, že si autor všimol aj také milé detaily ako text M. Lasicu o holubičom národe, Shootyho karikatúru "typického Čecha" či rozdielne historické východiská oboch národov.

16.06.2011 5 z 5

Krajina a paměť Krajina a paměť Simon Schama

Toto je veľmi nezvyčajná kniha - kombinácia prírodnej mystiky s dejinami umenia, náboženskými a ideologickými predstavami naviazaných na prírodu. Výborne sa číta a odhaľuje mnohé zaujímavé súvislosti. Dejiny lesa v Európe, aj v Amerike. Symbolika lesa u pohanských Germánov a ako ju pre seba využili nacisti. Obrazy lesa v umení a ich skryté posolstvá. Bialoviežský prales a jeho zubry... veľmi pútavé témy a poctivé spracovanie. Túto knihu s názvom, ktorý viac zahaľuje, ako prezrádza, považujem za svoj objav roka.

21.02.2013 5 z 5

Řecký poklad Řecký poklad Irving Stone (p)

Ako pochopiť Schliemanna a pritom nepodľahnúť pokušeniu hodnotiť ho optikou 21. storočia? Psychopat? "Mediálna osobnosť"? Génius, čo predbehol svoju dobu? Mnohé z toho, nad čím sa dnes môžeme pohoršovať (vykopávky hrubou silou, manželka ako osobný majetok...), nebolo pred 150 rokmi asi ničím výnimočným. Ale skôr to bola Schliemannova egocentrická povaha, čím si už počas života znepriatelil mnoho významných ľudí, a tak zostal už navždy kontroverznou osobnosťou... Ale späť ku knihe - dej je nápadne dvojrýchlostný: keď sa deje niečo v živote Schliemannovcov, dej usýpa rýchlo. Keď sú práve na vykopávkach, tak sa dej spomalí a sústredí sa na (príliš) detailný opis miesta a tamojších objavov. Vtedy som si pomyslela, že je lepšie raz vidieť ako 100x čítať, a pre lepšiu predstavivosť som si hľadala fotky na internete.
Kniha sa mi veľmi páčila. Poskytuje mnoho zaujímavých dobových informácií, ktoré sa objavia len tak mimochodom. To boli napríklad zásadné kultúrne rozdiely medzi postavami, ktoré pochádzali z rôznych krajín a z toho vyplývajúceho správania (Gréci, Turci, Nemci, Angličania a hlavný hrdina, kozmopolita Schliemann, silne ovplyvnený americkou skúsenosťou...).
Pre čitateľov s hlbším záujmom o problematiku odporúčam paralelne porovnávať informácie z aktuálnych zdrojov. Nielenže mnohé Schliemannove tvrdenia veda časom vyvrátila, ale aj niektoré okolnosti súvisiace s jeho objavmi sa udiali trochu inak, ako ich Schliemann zapísal vo svojich denníkoch.
Na záver si neodpustím poznámku, že keby Schliemann žil v našej dobe, tak by na nás asi "útočil" zo všetkých dostupných médií a sociálnych sietí, len aby bol stále stredobodom pozornosti. Možno to bolo aj šťastie, že bol posadnutý "len" svojimi vykopávkami a neangažoval sa v politike...

04.11.2022 5 z 5

Letiště Letiště Arthur Hailey

Akokoľvek je samotný príbeh podmanivý, kniha je dnes z technologického hľadiska "historický román". Napísaná pred vyše 50 rokmi - dnešný čitateľ už len nechápavo krúti hlavou o čiernych pasažieroch v lietadla, predaji životných poistiek na letisku, nervy drásajúcej zodpovednosti leteckých dispečerov, či neprípustnosti kontrolovať batožinu cestujúcich pred odletom... a podobné "anachronizmy". Bolo mnoho takých pasáží, nad ktorými som sa musela neveriacky pousmiať. Celkom by ma bavilo prečítať si niečo podobné, ale s aktuálnym stavom vecí. Ale Haileyova kniha bola skutočne fajn!

27.12.2021 4 z 5

Daniel Stein, překladatel Daniel Stein, překladatel Ljudmila Ulická (p)

Toľko ľudských osudov, toľko paradoxov!!! Vynikajúco napísaná kniha, nesmierne napínavá a veľmi ľudská. Mozaiková kompozícia jej dodáva gradáciu a jednotlivé osudy a charaktery sa postupne jeden cez druhý, v rôznych časových úsekoch otvárajú... a prekvapujú. Bol to silný čitateľský zážitok, ktorý vo mne zanechal hlbokú stopu a mnoho dôvodov na premýšľanie.

08.01.2013 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Je to taký protorwelovský román o diktatúre, keď ľudia žijú v sklenených domoch, celý "život" je podriadený matematickej presnosti, všetko je prísne zregulované, príroda a iracionálno vyčlenené za ohradu, kam sa žiadny človek nemá dostať. Keď niekomu nebodaj narastie "duša", čo má za dôsledok spochybňovanie nastoleného poriadku, je to zlé. Ale štátny výskum prišiel na to, ako ľuďom z hlavy vyoperovať fantáziu... Super myšlienka, ale tá kniha ma strašne nebavila. Hlavný hrdina a rozprávač v jednej osobe sa mi zdal úplne nepresvedčivý vo svojich prejavoch a ani vysvetlenie, prečo a komu ten denník vlastne píše, som mu neuverila.

21.03.2012 3 z 5

Žij jako všichni Žij jako všichni Anatolij Marčenko

Autor tejto knihy by si u nás v Česku a na Slovensku určite zaslúžil viac pozornosti - patril k malej skupinke Rusov, ktorí sa otvorene postavili proti sovietskej okupácii Československa v r. 1968. Za tento odvážny a zároveň i beznádejný čin strávil dlhé roky v sovietskych gulagoch (v lágri aj zomrel - v roku 1986). V knihe opisuje krutú realitu ruských lágrov v 60. a 70. rokoch, málo sa tu zmenilo od čias Stalina - zinscenované procesy, vymslené obvinenia, nedobytnosť práva, či fakt, že s politickými väzňami sa tu zaobchádzalo horšie než s vrahmi a násilníkmi... Marčenko píše o svojich peripetiách vo väzbe a na súdoch. Útrapy, ktorými prešiel, opisuje s absolútnym pokojom, akoby sa ho to ani netýkalo. Pritom keď si len predstavím podmienky a situácie, o ktorých píše, naskakuje mi husia koža. Knihu určite odporúčam na pripomenutie, aká cena sa kedysi platila za pokus o slobodu prejavu. Na záver ešte jedna dobová anekdota z knihy:
Rozhovor medzi súdeným a jeho právnikom:
"Soudruhu právníku, řekněte mi, mám právo..."
"Máte, soudruhu."
"Dovolte, nevíte, co chci říct. Mám právo na..."
"Máte právo, máte."
"Prosím vás, poslouchejte mě. Mohu..."
"Á! Ne, nemůžete."
Právo mal, ale nemohol...

09.01.2012 5 z 5

Guláš z turula Guláš z turula Krzysztof Varga

Kniha esejí publicistu poľsko-maďarského pôvodu umožňuje nahliadnuť do maďarskej duše, precítiť maďarský národný charakter. Obsahuje mnoho zaujímavých reálií, či už sú to miesta ako Szoborpark pri Budapešti, kde sú odložené odsunuté komunistické pamätníky z mesta, alebo maďarské kultové filmy alebo priblíženie maďarského výkladu dejín (Arpád a "Obsadenie vlasti", Trianon, druhá svetová vojna...). Obsahovo bola kniha hodnotná a dobre sa čítala, často som však mala pocit, že autor je k Maďarsku a Maďarom príliš kritický, až pohŕdavý. Preklad bol veľmi zlý, redakcia odfláknutá, príliš veľa chýb v texte, úplná neznalosť historických postáv, ktorých mená poslovenčujeme (Gyorgy Dózsa vs. Juraj Dóža).

03.05.2011 4 z 5

Ilustrovaná frazeologie Ilustrovaná frazeologie Josef Lada

Na tejto knižke sa smejem už od svojich ôsmich rokov. Okrem iného som sa z nej naučila, čo znamená, keď je niekto "zabedněný" a ako sa má "pít s mírou" :-)

23.09.2012 5 z 5

Noc pod Kamenným mostem Noc pod Kamenným mostem Leo Perutz

Nie, toto nie je zbierka poviedok. Pri pozornejšom čítaní čitateľ zbadá, že sa pred ním celkom nenápadne otvára lyricko-mystický príbeh lásky cisára Rudolfa II. a krásnej - ale beda! - vydatej židovky Ester z pražského židovského mesta. Príbeh je roztrúsený v čriepkoch bez časovej súslednosti po celej knihe a odohráva sa paralelne popri príbehoch historických i celkom neznámych postáv. V súlade s historickými skutočnosťami sa tu objavuje cisár Rudolf, prchký, trudnomyselný, nachádzajúci potešenie vo svojej bohatej umeleckej zbierke, na ktorú vydáva všetky peniaze; ďalej Albrecht z Valdštejna a jeho slávny horoskop od Keplera, poprava českých pánov na Staromestskom námestí... Sú tu ale zakomponované i príbehy drobných ľudí, hlavne pražských židov. Na knihe sa mi veľmi páčilo umné zapracovanie príbehu do súboru vzájomne nesúvisiacich príbehov. Tajný tip pre milovníkov kníh o starej Prahe a dobrého historického románu!

26.02.2012 5 z 5

Hvězdné hodiny lidstva Hvězdné hodiny lidstva Stefan Zweig

12 medailónov o "nenápadných" významných momentoch ľudstva: objavenie Tichého oceána, spustenie telegrafického spojenia cez Atlantik, nešťastné druhé objavenie Severného pólu, dobytie Konštantínopola, zlatokopská éra v Kalifornii...Medailóny sa od seba navzájom líšili formou, akou ich Zweig napísal, všetky však spájal jeho neobyčajný cit pre detail, napätie a istý podprahový pocit clivoty.

03.05.2011 5 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Ako sa vraví - obraz povie viac ako tisíc slov. Veľmi čierna kniha - vizualne i obsahovo. Celkom v skratke a bez zbytočnej slovnej vaty si čitateľ s Marjane prežije jej rodinnú drámu a drámu jej zúfalej snahy zaradiť sa do novej spoločnosti. Je to smutný komix, ale veľmi poučný. Páčilo sa mi toto nezvyčajné spracovanie príbehu.

25.12.2021 5 z 5

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

Tvrdé slová na adresu ľudstva, predovšetkým západnej civilizácie, ktoré ani po 40 rokoch nestratili na aktuálnosti. KL veľmi priamo a bez okolkov kritizuje konzumnú spoločnosť a problémy, o ktorých sa akosi "nepatrí" hovoriť, nazýva pravými menami. Je to aj na dnešné pomery veľmi odvážna kniha!

29.01.2013 5 z 5

Cesty s Karlem Hynkem Máchou Cesty s Karlem Hynkem Máchou Jiří Padevět

Na tejto knihe si cením hlavne dobrý nápad propagácie zaujímavých miest v republike v spojitosti s KHM. Je pekne usporiadaná, každé heslo obsahuje dobrú celostranovú fotku objektu, GPS súradnice (aj keď nie v práve najvhodnejšom formáte) aj historické informácie o objekte. KHM je tu však pomerne málo - krátky popis jeho vzťahu k objektu, informácia, či sa zachovala nejaká kresba od neho (škoda, nikde v knihe nie je ani jedna reprodukcia), prípadne jedna-dve vety z jeho denníkov.. Jedna vec, čo mi najviac vadilo, bolo mizerné geografické určenie lokality - všetko sa meria na vzdialenosť od Prahy a nie je uvedený ani okres. Ale inak je to šikovná príručka s tipmi na zaujímavé výlety po historických miestach v Čechách.

02.10.2012 4 z 5

Šachová novela Šachová novela Stefan Zweig

Strhujúci komorný príbeh o náhodnom stretnutí dvoch mužov, ktorých spája ich šachové majstrovstvo. Zatiaľ čo jeden je hviezda, uznávaný šachista, druhý vypracoval svoju techniku v tichosti väzenia. Veľmajster je nafúkanec, ktorý okrem toho šachu nevie vlastne nič, zato bývalý väzeň, vzdelanec, si svoje umenie ani nedokáže doceniť. Šach bol preňho dlhé mesiace jedinou aktivitou, ktorou zamestnával svoju myseľ, kým ho väznili fašisti. Ako dopadlo toto stretnutie a kto zvíťazil? Nechajte sa prekvapiť veľmajstrom pera Stefanom Zweigom.

05.03.2012 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Myslím, že toto je v skutočnosti veľmi ťažká kniha. Aj po dvoch prečítaniach vo mne zanechala úplne zmätený pocit. Je totiž neuchopitelná. Keď som sa na nej chvíľu bavila, hneď sa premenila na horor, potom na historický román a potom to bola čistá duchárina. Fraška? Podobenstvo? Každý, čo si vyberie. V každom prípade, táto kniha nezanechá človeka ľahostajným.

A áno, ruské televízne spracovanie je fantastické!!!

22.02.2012 5 z 5

Lidové zvyky Lidové zvyky Jiřina Langhammerová

Táto kniha je absolúty "must have" pre všetkých, koho zaujímajú ľudové zvyky v Čechách a na Morave a ich starodávny pôvod. Kniha je usporiadaná podľa moderného kalendárneho roka, čiže začína fašiangami (masopustem) a končí vianočnými a novoročnými sviatkami. Všetky kapitoly dopĺňajú pekné farebné fotografie z ľudových slávností a autorka o nich uvádza mnoho historických zaujímavostí a súvislostí, ako ich ľudia kedysi oslavovali. Aj keď je text občas dosť kostrbatý a mám dojem, že je to kompilát z autorkiných predchádzajúcich publikácií, pre mňa osobne mal vysokú pridanú hodnotu.

08.01.2012 5 z 5