bondula bondula komentáře u knih

Biela garda Biela garda Michail Bulgakov

Román o pohnutých udalostiach na Ukrajine na konci 1. svetovej vojny. Pred čítaním diela je dobre sa aspoň zbežne pozrieť na ukrajinské dejiny z tohto obdobia. Poznanie reálneho historického pozadia udalostí, počas ktorých sa dej románu odohráva pomôže osvetliť mnohé detaily (kto s kým a prečo, proti komu...).
Autor ukazuje, ako rýchlo sa môže zmeniť vnímanie politickej situácie (nenávisť k boľševikom sa obrúsi pri spoznaní hrôz, ktoré páchajú ich protivníci, atď.). Román je rozdelený na tri časti, zhruba podľa vývoja situácie v Kyjeve a do tohto reálneho historického rámca sú zasadené osudy hrdinov príbehu.
Je večná škoda, že autor nestihol/nemohol dopísať ďalšie dve časti plánovanej triológie, kde mala Biela Garda tvoriť prvú časť. Bolo by to zaiste zaujímavé čítanie.

Ztraceni v ghettu Ztraceni v ghettu Theodore Dalrymple

Závažná výpoveď o živote na predmestiach britských miest. Autor poukazuje na viaceré patologické fenomény - od nonstop zapnutej televízie, cez bingo až po domáce a pouličné násilie. Tieto dáva do súvisu s prevažujúcim liberálnym postojom v Británií - nedôslednému vzdelávaciemu systému, štedrej sociálnej politike, neozbrojených policajných hliadok a celkovom vnímaní delikventov ako obetí systému. Situáciu pekne vykresľuje na prípade značky na parkovisku pri ich nemocnici - vodič, zabezpeč si auto pre prípad krádeže (vinník tu nie je zlodej, ktorý auto kradne, ale šofér, ktorý ho slabo zabezpečí).

Autor vyvracia viaceré stereotypy o rasovom zložení tejto časti britskej populácie (väčšinou ide o bielych britov, aj prisťahovalcom sa z prostredia týchto get darí relatívne dobre unikať) či o možnosti, že človek pochádzajúci z takéhoto prostredia sa môže vlastnou snahou dostať z kolobehu života v ghette von.

Za vzniknutú situáciu viní prevažujúce (až prehnane) liberálne tendencie v Británií a nepatrične štedrý britský sociálny systém. Kniha je veľmi podnetná a je v nej možné nájsť viaceré paralely medzi životom v britských a (česko) slovenských ghettách.

25.02.2013 5 z 5

Opričníkov deň Opričníkov deň Vladimir Georgijevič Sorokin

Sex, drogy a buzerácia, tak by mohlo znieť krédo opričníkov. Prostredie Moskvy 2028 nie je takmer vôbec popísané, miesto toho autor venuje zbytočne dlhé pasáže rôznym nechutnostiam. Prasačiny mi obvykle nevadia, tuto to však autor značne preháňa. Rádoby archaický jazyk, ktorým je dielo písané (preložené) mi vôbec nesadol, červené mediaky a podobné slovné zvraty pôsobili hodne rušivo. Vykreslenie nebezpečenstva vzniku novej totality, čo uvádza anotácia, sa úplne stráca v záplave popisov "každodenných činností" opričníka Komjagu.

25.02.2013 1 z 5

Cestou osudu a náhody: Návrat s podkovou Cestou osudu a náhody: Návrat s podkovou Roman Vehovský

Knižka je vcelku netradične pojatým cestopisom. Popísať sedem rokov na ceste klasickým spôsobom (čo všetko som zažil, čo je kde vidieť) by sa vlastne ani nedalo. Autor teda vyberá chronologicky zoradené tie najzaujímavejšie príhody, stretnutia a momenty, ktoré prežil. Príjemne pôsobia zľahka filozofické pasáže o cestovaní. Je to písané vcelku príťažlivou formou, niektoré smutné momenty, alebo autorove lásky sa dajú pekne prežiť spolu s ním. Trochu mi vadila absencia aspoň približných máp či nákresov putovania, keď som chcel byť úplne v obraze, musel som občas siahnuť po atlase. Veľkým plusom je množstvo pekných fotografií, ktorými je kniha doplnená - sú zasadené priamo do textu, nie v nejakých zvláštnych prílohách, čo tiež pridáva na atmosfére. Obrazová časť je vďaka digitálnemu foťáku oveľa lepšia, ako v prvom dieli.

Cestou osudu a náhody Cestou osudu a náhody Roman Vehovský

Knižka je vcelku netradične pojatým cestopisom. Popísať sedem rokov na ceste klasickým spôsobom (čo všetko som zažil, čo je kde vidieť) by sa vlastne ani nedalo. Autor teda vyberá chronologicky zoradené tie najzaujímavejšie príhody, stretnutia a momenty, ktoré prežil. Príjemne pôsobia zľahka filozofické pasáže o cestovaní. Je to písané vcelku príťažlivou formou, niektoré smutné momenty (po udalosti v Japonsku), alebo autorove lásky sa dajú pekne prežiť spolu s ním. Trochu mi vadila absencia aspoň približných máp či nákresov putovania, keď som chcel byť úplne v obraze, musel som občas siahnuť po atlase. Veľkým plusom je množstvo pekných fotografií, ktorými je kniha doplnená - sú zasadené priamo do textu, nie v nejakých zvláštnych prílohách, čo tiež pridáva na atmosfére.

Zbožný zloděj Zbožný zloděj William Ryan

Príjemná detektívka z prostredia ranného Sovietskeho zväzu. Vyšetrovateľ Koroljov je sympatický a má na svoju dobu veľmi invenčné vyšetrovacie metódy. Okrem zaujímavého a patrične zamotaného príbehu, autor (na cudzinca prekvapivo dobre) ukazuje aj každodenné detaily zo života vtedajších moskovčanov - život v komunálkach, obchádzanie systému či politické čistky.

24.02.2013 4 z 5

Údobí pekla : Porozumění bosenské válce Údobí pekla : Porozumění bosenské válce Ed Vulliamy

Sugestívna výpoveď priameho svedka udalostí vojny v Bosne. Číselné údaje o počte mŕtvych a ranených sa menia na konkrétne mená a príbehy. Autor, vynikajúci rozprávač, zaznamenáva množstvo svedectiev bežných ľudí, rozpráva sa s mužmi väznenými v oficiálne neexistujúcich internačných táboroch či putuje s karavánou utečencov v noci pod nepriateľskou paľbou. Samozrejme je tu osvetlené aj pozadie a chronológia tejto najkrvavejšej časti konfliktu v bývalej Juhoslávií.

Tučňák a smrt Tučňák a smrt Andrej Kurkov

Humorné spracovanie témy nástupu kapitalizmu na Ukrajinu. Ide o jeden z najlepších románov modernej ukrajinskej literatúry. Kniha je plná kontrastov, tak ako život na na súdobej Ukrajine - chudobný dôchodca a zbohatlíci, platiaci neuveriteľné sumy za neuveriteľné veci. Jagavé kasíno a tľapot nožičiek tučniaka Míšu po tichom byte v jednom z kyjevských panelákov. Autor dokáže majstrovsky obaliť závažné veci do vtipných šiat. Nevysvetľuje všetko, čo sa deje, čitateľ vie často o pozadí deja len toľko, čo samotné hlavné postavy. Mnoho záležitostí autor vôbec neosvetlí, ale napokon, ani na divokej Ukrajine ani nie je vhodné vedieť príliš veľa, ako sa o tom hlavný hrdina Viktor Zolotarjov nakoniec presvedčí aj sám.

Spiritus Spiritus Ismail Kadare

Hodne náročná knižka, príbeh dosť zamotaný, no dobre premyslený. Zaujímavé aj ako sonda do života v hodžovskom socialistickom albánsku (jednoizbové byty, sklady s odevmi na prídel). Kniha má niečo z Orwellovej 1984 aj z Kafku. S nádychom rozpadávajúceho sa Albánska.

22.02.2013 4 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

S 2033 má táto kniha spoločné len prostredie. Nedokázal som sa stotožniť zo žiadnou z hlavných postáv, nerozumel som veľmi ich motiváciám. To najsilnejšie, čo 2033 mala - klaustrofobicko hororovú atmosféru, v tejto knižke nie je cítiť tak silno. Stanice a celý podzemný svet tu nie sú až tak detailne popísané. Celkový dojem pôsobí rozpačito, no ak raz príde Metro 2035 určite sa do temných tunelov moskovského metra rád pustím znova.

22.02.2013 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Najviac oceňujem atmosféru knihy, počas čítania som skutočne cítil atmosféru tmavých tunelov moskovského metra. Myšlienka knihy je veľmi zaujímavá, no dalo sa z nej však vyťažiť viac. Mapa metra na obale poskytuje knihe priestorovú dimenziu, veľké plus. Záver mi pripadal trochu nedotiahnutý, čakal som údernejší koniec. Napriek tomu je knižka veľmi príjemným oddychovým čítaním.

22.02.2013 4 z 5

Vilný stařec a hamižné ženy Vilný stařec a hamižné ženy Marina Lewycka

Príbeh nie je v zásade nijak komplikovaný, chýbali mi naozaj neočakávané zvraty, dej vyznel napriek zaujímavej zápletke dosť lineárne, bez výraznejšej gradácie a prekvapení. Písané dosť rozvláčnym štýlom. Po prečítaní u mňa knižka zanechala iba pocit jazdy v starej rachotine po malých anglických mestečkách a čudnú chuť jabĺk toshiba...

22.02.2013 2 z 5

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Knižku som čítal 3 mesiace po vlastnej svadbe, popisované skúsenosti som mal ešte v čerstvej pamäti. Autor popisuje pocity ženbychtivého mladého muža naozaj verne, často som nachádzal sám seba :o) Príbehy rozprávané neveste na dobrú noc ma trochu rušili v deji, ale na celkovej kvalite rozhodne neuberajú. Knižka, ktorá sa dá čítať aj viac ráz, čitateľa vždy dobre pobaví.

22.02.2013 5 z 5

Černá zahrada - Arménie a Ázerbájdžán v míru a za války Černá zahrada - Arménie a Ázerbájdžán v míru a za války Thomas de Waal

Napriek tomu, že ide o literatúru faktu, kniha na mňa pôsobila skoro románovým štýlom. Jednotlivé udalosti konfliktu sú popisované spôsobom, že čitateľ chce vedieť, čo bude ďalej. Napínavý príbeh, ktorý sa žiaľ skutočne stal. Veľmi vysoko hodnotím objektivitu autora, v takýchto konfliktoch je veľmi náročné ostať nestranným pozorovateľom, nenadržiavať ani jednej zo strán. Z pobytu na oboch stranách vojnovej línie a s rozhovorov s aktérmi udalostí karabašského konfliktu de Waal poskladal detailný obraz vojny o Karabach.