Bolkonská Bolkonská komentáře u knih

Vrhnout Vrhnout Hana Lundiaková

Moc nechápu, co lidi mají s tím, že je to o ženách nebo o ženské identitě a tak dál, tohle mě dokonale míjí. Ale kniha je to skvělá. Četla jsem od autorky všechno, Vrhnout se nejpomaleji četlo, ovšem taky to bylo největší literární potěšení. Ten poslední krátký text s koněm úplně pecka, krásný závěr krásné práce.

23.04.2015 4 z 5

O ôsmej na arche O ôsmej na arche Ulrich Hub

Takovýchhle pohádkových knih nevychází moc, je to jakoby pro děti očima dítěte, a to je vzácné. Ilustrace taky OK. Celé hravé a zároveň k zamyšlení. Místy příjemně potrhlé. Rozhodně pobaví i dospělého.

10.02.2015 4 z 5

Léto / Zima Léto / Zima Edith Wharton

Četla jsem Léto anglicky, naprosto mě dostalo. Vytříbený styl, psychologicky brilantně propracované postavy, žádná slepá romantika. Ohromně mě to nadchlo.

28.11.2014

Oceán moře Oceán moře Alessandro Baricco

Do této knížky jsem se naprosto zamilovala. Je prostě kouzelná. Pojmenovat, čím je kouzelná, by znamenalo tři čtvrtiny toho kouzla zabít.

14.10.2014 5 z 5

Co tvrdí Molero Co tvrdí Molero Dinis Machado

Popisy života ve starém Lisabonu moc hezké, postavičky vskutku hrabalovské. Postmoderní hra s vypravěčem není na čtenáře nijak náročná, ale mně se popravdě prostě nelíbila.

12.04.2014

Krv Krv Rudolf Sloboda

Já ho prostě miluju, ale tohle je asi zatím jeho nejméně zajímavá kniha, z těch, co jsem od něj četla. Přesto pořád za pět hvězdiček, velký čtenářský zážitek, díky, Rudo.

08.04.2014 5 z 5

Kino Lika Kino Lika Damir Karakaš

Když o něčem řeknete, že to je o hovně, většinou to myslíte obrazně. Toto je ale doslova o hovně. Jo a občas ještě masturbace či sex se zvířetem. Dialogy únavně realistické, jako byste prostě nahráli něco v hospodě, něco ve vlaku, neseškrtané přepsali na papír. Literární hodnota nulová.

03.10.2013 1 z 5

Skvělé místo pro neštěstí Skvělé místo pro neštěstí Damir Karakaš

Kvalitnější oddechové čtení. Autor místy překvapí neotřelým postřehem, jeho důvěrná znalost špíny pařížského polosvěta také oslňuje. Nicméně snad do poloviny je to celkem impresionistické, poznámkovité, ději chybí směr, napětí, zásadnější zápletka - tudíž jsem se chvílemi téměř nudila. Ke konci se to zase zvedlo. Uchvácená nejsem, ale jinak příjemná jednohubka.

26.09.2013 3 z 5

Říkej tomu spánek Říkej tomu spánek Henry Roth

Pro mě jeden z nejpozoruhodnějších amerických románů vůbec. Četla jsem pouze anglický originál (Call It Sleep), a ten mě naprosto uchvátil. Nedovedu si ho moc dobře představit v překladu (spousta silně hovorové řeči, babylon několika propletených jazyků), ale v Revolver Revue byl jeden úryvek českého vydání, a ten se četl skvěle, tak snad si k Rothovi najdou cestu i čeští čtenáři. Rozhodně si to zaslouží.

16.08.2013 5 z 5

Příběh je mrtev? Schizmata a dilemata moderní prózy Příběh je mrtev? Schizmata a dilemata moderní prózy Jiří Trávníček

Vynikající kniha plná velmi podnětných úvah, psaná srozumitelným jazykem. Autor analyzuje problematiku na konkrétních příkladech, díky čemuž jsem našla několik skvělých tipů na čtení (například kouzelný Pochod Radeckého, ale třeba i Szekerezádu, která je dodnes jednou z mých nejoblíbenější knih ever). Z teorie literatury jsem toho svého času četla hodně, nicméně tato kniha patří k nejlepším. Food for thought. Celá ta edice Nakladatelství Host je chvályhodným počinem.

29.07.2013 5 z 5

Oliver Twist Oliver Twist Charles Dickens

Stylově není natolik vytříbená jako pozdější Dickensova díla, především v popisech postav nenajdete ani zdaleka tolik hravosti jako třeba ve Velkých nadějích. Placatost některých hrdinů mě trochu rozčilovala, ale patří to samozřejmě k dobové konvenci. V každém případě je to pořád ještě výjimečná kniha - a především neskutečně čtivá.

29.07.2013 3 z 5

Zaslepení Zaslepení Elias Canetti

Naprosto úchvatná knížka, obzvlášť působivá pro zaryté milovníky knih. Ačkoli už je to dávno, co jsem ji četla, spousta věcí se mnou zůstává, Fischerle, špehýrka, modrá sukně, a skladiště knih v jedné hlavě. Je málo tak skvělých románů na světě. Anglický překlad byl nesmyslně přejmenován, to mě opravdu zvedlo ze židle.

22.07.2013 5 z 5

Pavián Pavián Naja Marie Aidt

Současná dánská literatura má jistě i zajímavější zjevy než je tato autorka. Nicméně sbírka celkem zajímavá. Některé povídky výrazně lepší než jiné, celkově dosti pesimistické vyznění, existenciální témata. Samota ve společnosti takzvaných blízkých, náhlá odcizení, hysterické záchvaty. V jednu chvíli jsem nevěděla, jestli to vůbec dočtu, ale nakonec nelituji.

14.03.2013 3 z 5

Kosmos Kosmos Witold Gombrowicz

Podle doslovu "nejpochmurnější a nejmnohoznačnější Gombrowiczovo dílo". Nejmnohoznačnější určitě; co se té pochmurnosti týče, svým způsobem možná ano, nicméně zároveň je to prostě zábavné - tím typickým Gombrowiczovým stylem. Okouzlující dílko.

04.03.2013 5 z 5

Posedlí Posedlí Witold Gombrowicz

Gombrowicz toto své dílo neměl rád a nejeden milovník Gombrowiczova díla si jej taky moc necení, jelikož šlo o celkem vypočítavou věc, psanou pro peníze. Já jsem neortodoxní, nemám s tím nejmenší problém, kniha mě ohromně bavila. Neklade takové nároky na pozornost jako jiné jeho romány, je čtivá, ohromně vtipná, a Gombrowiczův okouzlující styl je tam pořád jasně patrný, ať už se za to styděl nebo ne.

28.02.2013 5 z 5

Ferdydurke Ferdydurke Witold Gombrowicz

Jedna z nejzábavnějších knih, co jsem kdy četla. Což se ovšem nevylučuje s literárními kvalitami. Gombrowicz má svérázný, propracovaný styl, tady jej využívá naprosto okouzlujícím způsobem. Někomu může chvíli, pár stran, trvat, než si na způsob vyprávění zvykne, nicméně pak to stojí za to.

28.02.2013 5 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Formálně jedno z nejvydařenějších děl tohoto autora. Skvělé popisy, Dickens záměrně přehání a vytváří tím hodně působivé, plastické postavy. Ke konci je na můj vkus - v zápletce - trochu levně melodramatický a křečovitý. Ale to je detail.
Komentáře o "nudě" mě překvapují, pro mne to byl ohromný čtenářský zážitek. Mé první setkání s Dickensem, a hodně mě to uchvátilo.

02.01.2013 4 z 5

Medvídek Pú  (20 příběhů) Medvídek Pú (20 příběhů) A. A. Milne

Jedna z nejlepších knih na světě. Obsahuje hodně moudra. Dospělí by ji rozhodně neměli podceňovat. Hluboce to na mě zapůsobilo.

02.01.2013 5 z 5

Jak být ženou Jak být ženou Caitlin Moran

Až se stydím, že se mi to líbí - a přece, zbytečná inťoušská krize. Ta ženská píše dobře. To je fakt. Pokud jí něco nechybí, je to důvtip. Smíchy ležím. Něco z toho, co řeší, je mi cizí, přesto i to mě baví. Snad je to dokonce poučnější pro muže - hlavně v tom, jak to ženy hodně rychle vidí hodně daleko. To, vztah. Přestože jde nejspíš opravdu jenom o takové projekce na zkoušku.
Rozhodně stojí za přečtení. Rozhodně.

15.11.2012 4 z 5

Pojedete se mnou k moři, slečno? Pojedete se mnou k moři, slečno? Klaus Merz

Moc hezké! Merzov způsob psaní je spíš atmosféra než dějový zvrat, nečekejte žádné drama; nicméně velmi působivé. A určitě nejlepší z toho, co od autora zatím u nás bylo přeloženo.

29.10.2012 4 z 5