boeink boeink komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Poslední kniha Aleny Mornštajnové určená pro dospělé, kterou mi zbývalo přečíst.
Osudy několika generací jedné rodiny, zasazené do rozsáhlého období téměř celého 20. století, v ní pomalu plynou, ale jsou zajímavé, opírající se o skutečné události.
Je dobré si minulé časy připomínat, nesmí se na ně zapomenout.
Autorka věrohodně popisuje své postavy, žádná z nich není bílá nebo černá, všechny mají své chyby, jsou to zkrátka lidé z masa a kostí. Doufám, že paní Alena bude pro dospělé psát dál.

03.02.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Nenacházím slova..
Manžel se mě ptal: Co to proboha čteš?.. A proč to čteš?.. Tohle mě fakt rozsekalo, té malé cácorky mi bylo moc líto a v duchu jsem na ni křičela: Uteč! Řekni jim to!
Četla jsem všechny knihy AM, ale tahle je jiná, nevychází z ní naděje, ani v závěru. Patří na stejnou polici v knihovně jako Vrány, Soběstačný, Houbařka.
Nejhorší je, že tohle se v různých obměnách opravdu děje. Je mi z toho smutno.
Autorka knihu napsala skvěle!

08.05.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hanu jsem nečetla "jedním tahem", ale bohužel po práci před spaním, než se mi začaly zavírat oči. Jsem přesvědčená, že lépe bych si ji užila, kdybych četla celistvěji..Nicméně četla se mi dobře, je psaná tak "hezky česky", příběh poutavý. Čekala jsem, že bude víc o holocaustu, víc o týrání Židů v koncentrácích, ale ona je bohatší nejen o příběh Miry, a to, jak se jednotlivé části celého příběhu poskládaly, mě opravdu dostalo. Dočetla jsem a i pár dní poté, mám Hanu, Miru a celou jejich rodinu pořád v hlavě. Skvělá kniha!

15.06.2018 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Když mi bylo asi čtrnáct, přečetla jsem i pár knih Remarquea. Tehdy se mi ty knihy moc líbily, celkově jsem tehdy drancovala mamčinu knihovnu. Nedávno tuto knížku četl syn v rámci povinné četby, tak jsem po ní sáhla taky.
Nevím, jak tehdy, ale teď jsem sama cítila tu beznaděj, marnost, bolest a touhu po životě, po tom, o který ti mladí muži navždy přišli.
Výborná kniha, klasika a taky povinná četba. Ale taková, která neotravuje a stále má co říct.

16.01.2024 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásná kniha. Dlouho mě míjela, ale říkala jsem si: asi na ní něco bude, když je tak vysoce hodnocená. Postava Anny mi byla moc sympatická; její vůle po životě, houževnatost a síla se vždycky znovu zvednout a pokračovat byla obdivuhodná. Jasný plný počet!

11.03.2021 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Poklad z mé dětské knihovničky od milovaného spisovatele. Rudolfovek jsem přečetla mnoho, tato se řadí k těm nejlepším. Film, který byl podle knihy natočen, je také skvělý.

29.05.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

První kniha V.H., kterou jsem přečetla a určitě ne poslední. Jsem moc ráda, že máme hned několik českych autorek, které skvěle píší. A Viktorii mezi ně po Houbařce řadím.
Příběh je smutný, tíživý. Rodina Sisi je totálně dysfunkční, její matka naprosto selhala. Pro mě, jako pro mámu, nepochopitelné, až mi to svírá srdce. Dítě je přece na prvním místě! Kniha je krásně napsaná.

25.07.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Po dočtení knihy mám v hlavě jedinou myšlenku: Ještěže tak! Buďme rádi, že to tehdy dopadlo tak, jak to dopadlo! A porovnávat knihy A.M. nebudu, tahle je prostě jiná.

07.05.2021 5 z 5

Buď jako řeka Buď jako řeka Shelley Read

Tohle byla jednoznačně jedna z nejkrásnějších knih, co jsem kdy četla. Divím se, že není přirovnávána ke knize Kde zpívají raci, protože tady bych se tomu nedivila. Hluboký lidský příběh, nádherné popisy přírody, barvitý styl vyprávění, krásný jazyk. To všechno tady bylo.
Mnohokrát jsem přes slzy neviděla na čtení, bylo to velmi emotivní. Krásné, kdybych měla k dispozici deset hvězdiček, tady je dám. Moc doporučuju a díky Šánce za její recenzi, která mě natěšila si knihu přečíst.

16.09.2023 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Vše již bylo řečeno..
Tahle série stojí za přečtení. Druhý díl já osobně považuji za mírně slabší, trojka je ovšem stejně špičková jako jednička. Čtivé, dechberoucí.. Děj odsejpá, všechno to zapadá. Sayer je sympatická hlavní hrdinka a mě po přečtení posledních řádků zajímá jediné.. bude čtverka?

03.07.2022 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Knížečka o pár desítkách stran na jedno odpoledne na nelehké téma, o kterém se radši moc nemluví ani nepíše. Petra Dvořáková má takový zvláštní syrový způsob vyprávění, který mi k tématu sedí. Stejně jako Vrány, tohle není kniha, na kterou bych mohla zapomenout.
Hodně zajímavé, doporučuju!

05.02.2023 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Po dočtení této knihy jsem naprosto spokojená. Všichni známe případ vyměněných dětí, na jehož základě byl natočen seriál Kukačky. Nedovedu si něco takového představit. V této knize je podobný případ obohacen o odporného psychopata Milese, kterého jsem při čtení upřímně nenáviděla, zatímco jeho uťápnutou ženu litovala. Pete a Maddie mi byli oba sympatičtí, protože byli prostě normální, lidští. Hltala jsem stránku za stránkou a doufala v dobrý konec. Ten byl nakonec ještě lepší. No zkrátka, byla to jízda a určitě autora znovu vyhledám.

30.07.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Celou sérii jsem koupila v akční nabídce, kterou žádný nadšený knihomil neodmítne a jsem moc ráda, protože tohle byla pecka.
Kniha se výborně čte, má krátké kapitoly a vy otáčíte jednu napínavou stránku za druhou. Celou dobu jsem si myslela, že pachatele jsem brzy odhalila, ale i E. Cooper mě (jako všichni autoři před ní) pěkně převezla. No, agentka FBI ze mě nebude, nevadí :-)

17.04.2022 5 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

To bylo tak napínavé! Kdybych brzy ráno nevstávala do práce, četla bych celou noc a rozhodně bych u toho neusínala, jak se mi často stává.
K obsahu knihy už všechno napsali čtenáři přede mnou, já se jen přidávám k nadšeným a dávám pět hvězdiček.

03.02.2023 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Nekonečný kolotoč heroinu, absťáku, heroinu, prostituce, heroinu, odvykání, ještě více heroinu. Vždy jsem měla odpor k drogám, nemůžu pochopit, proč je někdo vůbec začne brát a kromě toho: Jak je možné si dva roky vůbec nevšimnout, že je moje dcera bere??? Hnusné, odporné, mrazivé.
Knihu jsem četla před mnoha lety, nedávno jsem ji koupila synovi, ať si ji přečte v rámci povinné četby, tak jsem se do ní tedy dala taky. Pokračování rozhodně číst nechci, takže nevím, jak Christiana dopadla, ale vůbec nevěřím, že je dnes čistá.

07.02.2024 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Dojemný smutný i vtipný příběh, u kterého jsem měla úsměv na rtu a taky slzy v očích. Eleanor si získala moje srdce, byla trochu divná, ale všichni, kdo jsme knihu četli, víme proč. Měla štěstí, že potkala Raymonda, svého prvního opravdového kamaráda, moc bych jim přála, aby jim to spolu vyšlo.
Skvělá kniha, moc doporučuju přečíst.

28.08.2023 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Krásný historický příběh s detektivní zápletkou vyprávějící o mladém policejním inspektorovi Leopoldovi, který do svého nového působiště ve Vídni přináší nové moderní kriminalistické metody. Potkáme se taky s tajemným hrobníkem Augustinem a mladou telefonistkou Julií..
Kniha je skvělá, výborně a čtivě napsaná, nechybí jí napětí, vtip ani jemná romantická linka. Jsem nadšená a těším se na druhý díl. Pokud máte rádi historické romány se skvěle vykreslenou atmosférou, moc vám knihu doporučuju!

30.01.2023 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Vraha jsem odhadla v třetině knihy a trpělivě pak čekala, až to ty dva poldy trkne.
Trochu mi vadily netradiční jména, které autorka používá, ale to je drobnost.

05.06.2022 4 z 5

Knížka mě zaujala moc pěknou obálkou a ledabyle přečtenou anotací. Je psána opravdu takovým úspornějším stylem, který ne úplně každému sedl.
Mě ano. Dvěstě stran úplně stačilo na trochu smutný, tragický příběh o (ne)svobodě a lásce k dítěti i muži. Oddechovka, ale na vážnější téma. Četla se dobře a líbila se mi.

10.04.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Krásná kniha, úplné pohlazení po duši. Život Kye byl krutý, ale taky krásný a plný, protože ho žila ve své milované bažině. Bála jsem se obsáhlých popisů přírody, ale autorka je napsala neuvěřitelně čtivým způsobem, takže ve výsledku jsem se dozvěděla mnoho o životě rozličných tvorů. Nemá smysl psát víc, čtenáři přede mnou to napsali jasně: kniha je to nádherná a stojí za to si ji přečíst.

30.12.2020 5 z 5