Boby17 Boby17 komentáře u knih

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Silný a zároveň velmi drsný příběh. A krutý závěr bez naděje. Na další knihy Vladimíra Körnera budu asi muset sbírat odvahu.

29.08.2016 4 z 5

Jediná bytost Jediná bytost Martin Sichinger

Mám velké obavy, že příběh se takto nemohl odehrát. V roce 1943 mám pochybnosti o pytlačení brokovnicí a také o dlouhodobém ukrývání Lídy po lesích. Německý represivní aparát fungoval až moc dobře.
Dále mám výhrady k popisované výzbroji četníků (str. 36-38). Před válkou používali karabiny vz.33 a po vzniku protektorátu dostali zastaralé karabiny Mannlicher M95. Takže otázkou je, proč četníci měli fasovat armádní pušky vz. 24? Tyto zbraně ve skutečnosti pro své ozbrojené síly zabavili Němci. Navíc četníci své zbraně měli, takže pro koho byly určeny tyto pušky navíc? Také mám za to, že granáty četníci měli naposledy k dispozici za mobilizace 1938.
Popisované ponechání vozíku se zbraněmi na dvoře přes noc bez dozoru (str. 60-61) je prakticky vyloučené i v době míru, natož po událostech v Lidicích a Ležákách v roce 1942.
Řepka olejka se nesází, ale seje (str. 59).
Letoun s "protianténním zařízením" (str. 96, 107) měl asi mít goniometrický zaměřovač ilegálních vysílaček. Nejsem si ale jistý, zda takové letadlo vůbec existovalo.
Na závěr poznámku ke statku prohranému v hospodě v kartách. I v době protektorátu byl pro vznik vlastnictví k nemovitostem nutný zápis v pozemkové knize a k tomu byla potřeba listina. Takže v knize chybí větička, že Karlowitz navštívil příslušný okresní soud a nechal si zde, na základě předloženého dokumentu, statek úředně zaknihovat.

26.07.2016 2 z 5

Trest a smrt Trest a smrt Mats Olsson

Nuda. Nedočetl jsem ji. A to mě ještě čekalo nekonečných 100 stran. Možná se k ní někdy vrátím, ale pochybuju.

25.06.2016 2 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Výborná knížka, která patrně uzavírá sérii příběhů Hynka Tase z Boru. Další díly by asi již byly jen odvarem.

21.06.2016 5 z 5

Kritik Kritik Peter May

Tak jako jsem byl Výjimečnými lidmi dosti zklamán (připadalo mi to jako pohádka o kohoutkovi a o slepičce), tak Kritik je mnohem, mnohem lepší. Příběh má švih, napětí a spád až do samého konce. Myslím, že 4 hvězdy si zaslouží.

30.05.2016 4 z 5

Strana štěstí Strana štěstí Vlastimil Vondruška

Musím konstatovat, že už dlouho jsem se u knihy nesmál nahlas. Ale při čtení Strany štěstí si mi to stalo několikrát. Za to patří autorovi moje díky. Zvláště výživná byla pasáž, když se vojenské komando nejmenované velmoci snažilo probojovat ze Slovenska do českých zemí.

04.05.2016 4 z 5

Kožený prapor Kožený prapor Eduard Fiker

Ve srovnání se Stráží na Psí skále je to slabý čajíček, chvílemi velmi nudný. Charaktery postav jsou dost plytké a nedotažené, příčiny jejich jednání a proměn postojů nedovysvětlené. Celkově vzato zklamání. Tři hvězdy by byly moc.

27.04.2016 2 z 5

Stráž na Psí skále Stráž na Psí skále Eduard Fiker

Tak tato kniha je velice podařená a má mých 5 hvězdiček. Jako kluk jsem ji četl stále dokola.

26.04.2016

Hrdinové válečného nebe Hrdinové válečného nebe Václav Kubec

U mnoha knih záleží, v jakém věku si ji člověk přečte. Já jsem měl to štěstí, že jsem ji u dědečka v knihovně objevil v tom správném okamžiku a jako kluk ji hltal stále dokola. Zvlášť, když psala o západních stíhačích a ti byli na přelomu 70. a 80. let téměř tabu. Za mě si zaslouží všech pět hvězd.

17.04.2016

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Tak tahle knížka je absolutně bez chyby. Extra třída! A 92% z 202 hodnocení se mi zdá nespravedlivě málo.

07.04.2016

Kroniky a kronikáři Kroniky a kronikáři Václav Pubal

Bohužel silně tendenční socialistická publikace, pro potřeby stávajících kronikářů prakticky nepoužitelná.

29.03.2016 1 z 5

Skautova dobrodružství na cestě kolem světa - díl první Skautova dobrodružství na cestě kolem světa - díl první Arnould Galopin

Toto byla oblíbená kniha mého dětství.

29.03.2016 5 z 5

Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Michaela - Události v klášteře svatého Anděla Miloš Urban

Po přečtení Lorda Morda je tato kniha pro mě zklamáním. Jednak jsem se ztrácel v osobách jeptišek a kromě toho mi zcela unikala motivace jejich jednání. Vysvětlen byl pouze důvod zranění mrtvol v sadu, jinak nic.

27.03.2016

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha mě nijak neoslnila, zato filmové zpracování s Ondřejem Havelkou a Oldřichem Víznerem nemá chybu.

27.03.2016 3 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Kniha se mi četla dobře, bohužel jsem se poměrně záhy začal ztrácet v podobných jménech a nepřehledné změti příbuzenských vztahů.

27.03.2016 3 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Po několika stránkách jsem knihu odložil jako nečitelnou.

27.03.2016 odpad!

Oběť Oběť Arnaldur Indriðason

Ve jménech jsem se vyloženě ztrácel, samý *son.

26.03.2016 3 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Film se mi líbil víc, než knižní předloha.

26.03.2016 3 z 5

Doss Alto - mýtus a skutečnost (Československá legie na italské frontě 1918) Doss Alto - mýtus a skutečnost (Československá legie na italské frontě 1918) Josef Fučík

Kniha staví nohama na zem pokulhávající legionářskou legendu o "bitvě", která ve skutečnosti byla bezvýznamnou šarvátkou. Tomu samozřejmě odpovídaly počty nasazených vojsk - na císařské straně půlprapor, tedy dvě roty.

26.03.2016

Slovácko sa súdí aj nesúdí Slovácko sa súdí aj nesúdí Zdeněk Galuška

Tož tahle knížka prostě nemá chybu! ... Na sirotky, tož to ja. To bych si liščil eště jednú!

26.03.2016 5 z 5