Blekí Blekí komentáře u knih

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha roku 2015? Bestseller? Sakra, asi jsem četla jinou knihu.

Hned mě zaujalo téma dívky ve vlaku, už jen proto, že sama každé ráno jezdím vlakem stejnou trasu a jelikož mám ráda psychologické romány a thrillery, neváhala jsem a pustila se do čtení.

Docela mě překvapila hlavní postava - alkoholička. Na jednu stranu to knihu trochu okořenilo a plus autorce za to, že nám podala alkoholismus ve své naturalistické realitě. Na druhou stranu, ačkoli jsem toho názoru, že hlavní hrdinu knihy si nemusíte oblíbit, aby jste si knihu užili, mi Rachel lezla na nervy čím dál víc a ke konci už se mi jen hnusila.

Děj mě hodně zklamal. Knihu jsem sice dočetla do konce, ale jen proto, abych věděla, jak to všechno bylo a knihu mohla s klidem v duši nadobro odložit. Než se čtenář dostal k nějakému ději, musel se prokousat přes stránky a stránky Rachelina bídného života, alkoholismu a sebelitování. Také Meganina část knihy mi přišla zbytečně dlouhá, buďme upřímní, polovina věcí z jejího pohledu čtenáři nedala vůbec, ale vůbec nic.

Ke konci knihy už jsem tušila, kdo za tím vším stojí, takže u mě se žádné "mindblow" nekonalo, bohužel. A všechno, co mi přišlo na oné postavě zajímavé (lži, rodiče?), bylo jen zmíněno, osekáno a nerozvedeno aneb čtenář se zase dozvěděl velké prd.

Ačkoli je zde kniha zařazena do thrilleru, dle mého názoru je to spíš psychologický román. Bídně napsaný psychologický román. Postavy tuctové, nepropracované, jejich chování si často naprosto odporuje se vším, co jsem se o nich prozatím dozvěděli. Třeba chování Anny na konci knihy? Naprostý nesmysl. Přišlo mi, že autorka nechtěla ve své knize žadné "normální lidi" a rozhodla se udělat psychouše alespoň trochu úplně ze všech.

Závěrem váhám, jestli mám knihu hodnonit dvěma, nebo třemi hvězdičkami. Opět, propast mezi tímto hodnocením je velká. Ta kniha měla potenciál. Zajímavé téma. Hlavní postava alkoholička. Zločin. Dějový zvrat na konci. Bohužel, autorka si s tím nedokázala poradit. Označení Kniha roku 2015 a bestseller v tomto případě není nic jiného, než marketingový tah.

04.06.2016 2 z 5

Poutník, čarodějnice a červ Poutník, čarodějnice a červ Christopher Paolini

Další kniha, která trpí přehnanými očekáváními. Pokud od knihy, která je souborem třech povídek, a která nemá dohromady ani 300 stran, očekáváte velkolepost Paoliniho mnohonásobně delších románů, ano, budete zklamaní. Ale za to si bohužel můžete pouze vy sami :) Pokud od knihy očekáváte to, co ve skutečnosti je, tedy krátký návrat a pohled do světa Alagaësie, budete naopak velmi spokojeni. Povídky jsou velmi čtivé, kniha se čte opravdu lehce, já sama ji přečetla za jedno odpoledne. Jako dlouholetého fanouška celé série mě znovusetkání s oblíbenými postavami opravdu potěšilo - hlavně první povídka o Murtaghovi mě opravdu chytila za srdce.

Ve zkratce, tuto knihu bych přirovnala k fotkám z dovolené. Samotné fotky se nikdy nebudou rovnat tomu, co jste tehdy všechno zažily, ale je příjemné se na ně po letech podívat a s dávkou nostalgie zavzpomínat.

17.09.2019 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Můj problém s young adult žánrem je ten, že většina knih je psána podle stejné osnovy. Hlavní hrdinka je osudem vybrána k důležitému účelu, a tak se jme jako správná Mary Sue zachraňovat svět. Leigh Bardugo tento návod vzala, vyhodila z okna a napsala něco zcela originálního.

Kniha nemá jednu hlavní postavu, nýbrž šest, a žádná z nich nebyla zrozena k nějakému vyššímu účelu. Jsou to psanci z okraje společnosti, zlomení životem, jejich hlavní cíl je přežít. Samotné postavy jsou nejsilnější stránka knihy. Leigh Bardugo se podařilo se šesti postavami, co mnoho autorů nedokáže s jedinou. Postavy jsou realistické, propracované a každá postava v knize dostala prostor vyvíjet se. Nejedná se o žádné hrdiny, ale životem zlomené mladé lidi, z nichž každý má svůj originální příběh, povahu a motivaci. Velmi taky oceňuji nenucenou diverzitu postav.

Ani děj není dle klasického YA návodu. Žádná záchrana světa se nekoná. Místo toho se plánuje loupež století. Každý postava má v tomto plánu svou roli, příběh se čte velmi lehce a velmi mě bavilo neustále se nechat překvapovat mozkem celé operace Kazem Brekkerem.

Závěrem musím říct, že jsem opravdu nečekala, že dám této knize plné hodnocení, ale Šest vran a jejich příběh se opravdu získali mé srdce a už se nemůžu dočkat, až se s nimi setkám znovu.

15.08.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

451 stupňů Fahrenheita pro mě bylo zvláštní čtení. Ve škole jsme o ní nemluvili, což, když se na to teď zpětně dívám, je dost zvláštní, ale já o ní slyšela tolik, že jsem si ji prostě musela přečíst. A nebudu lhát, byla jsem zklamaná. Velkou část na tom má to, že jsem již četla 1984, román, který se mnou neskutečně zamával a který je pro mě vrcholem literatury své doby. Čekala jsem něco podobného. Scifi tak reálné, až to člověku nahání husí kůži, toho jsem se dočkala. Ale jinak pro mě kniha byla tak nějak "all over the place." Pouhých 160 stran ani nemá možnost dát čtenáři nějaké rozsáhlejší informace o antiutopickém světě, ve kterém se příběh odehrává, a tak sledujeme pouze Montaga. Některé části knihy jsou poměrně zmatené, což jsem na začátku milovala, ale později mě to už jen rušilo od čtení.
Bohužel, tato kniha mi nedala víc než jen další odškrknutou klasiku. I tak ale četbu knihy rozhodně nelituju.

26.05.2018

Tajná historie Tajná historie Donna Tartt

Ke knize asi dokážu říct jenom tolik, že těch 600 stran opravdu stálo za ten pocit, který jsem měla na konci knihy. Mám pocit, že jsem přečetla velké klasické dílo, které ve mě už napořád něco zanechá.

09.10.2020 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Jsou tady knihy a pak jsou tady knihy od Dana Browna.

Nepopsatelný čtenářský zážitek.

19.02.2018 5 z 5

Knihu jsem nečetla ani poprvé ani podruhé a rozhodně ne naposledy. Tahle kniha pro mě představuje tu nejvyšší možnou úroveň které kniha může dosáhnout. Kniha nikdy nenudí a přestože má přes 700 stran, čte se téměř sama. Je realistická, živá a postavy jsou tak mistrně zpracované, že si k nim snad nejde vytvořit osobní vztah.

Knihu bych nedoporučila jen těm, které láká tajemno a kouzlo starověkého Egypta, ale všem, kteří chtějí společně s šibalským otrokem Taitou prožít nádherný příběh plný dobrodružství. Před autorem opravdu smekám a velmi mu děkuji - tahle kniha pro mě znamená opravdu hodně.

15.06.2017 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Poslední dobou jsem si říkala, že bych mohla trochu zpřísnit hodnocení a plný počet dávat jen opravdu výjimečným knihám. A ejhle, přijde Brown a zase mi to celé zamotá :)

U Browna už jsem zvyklá na precizní zpracování, rychlý spád děje a velké množství informací z historie a architektury, ale stejně mě jeho knihy vždy uchvátí. Téma knihy mě velmi zaujalo, ale nejvíc musím žasnout nad Brownovou schopností čtenáře si zcela podmanit a donutit ho myslet si to, co on chce. Zásadní dějové zvraty v ději knihy jsem upřímně nečekala a velmi mi zpříjemnili čtenářský zážitek.

31.05.2017 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Staré knížky se mi čtou špatně a tohle nebyla výjimka. Do příběhu jsem se nemohla ponořit a knihu jsem dočetla opravdu jen odhodláním a silou vůle.

Co se příběhu týče, někdo to tady v komentářích vystihl dobře - cvokhaus. Mě knihy s depresivní tématikou nevadí, naopak, ale tohle nebylo ani tak depresivní jako to, že jsem si nad chováním postav museli ťukat na čelo. Nešlo si oblíbit skoro nikoho a vždy, když už jsem myslela že se mi to podařilo, postava zmagořila. V komentářích jsem hodně četla, že charaktery byly opravdu propracované. To mi taky nepřišlo.

Pro mě byla tolik opěvovaná Větrná Hůrka bohužel docela zklamáním.

22.07.2016 2 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Už ani nevím co ke knihám od této autorské dvojice psát - nějak mi dochází superlativy :)

16.01.2019 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Pilíře země pro mě rozhodně zůstanou nezapomenutelnou knihou. Aby ne, po více než 900 stranách vám příběh i postavy přirostou k srdci a nenechají vás jít ani poté, co knihu zavřete. U čtení si, pravda, moc neodpočinete, protože neustálý strach o osud vašich oblíbených postav je celkem vyčerpávající, ale zato si můžete být jistí, že vás kniha přenese z reálného světa do nepříznivé středověké Anglie. A to ať chcete nebo ne.

23.08.2017 5 z 5

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

Tahle kniha je taková pohádka pro dospělé - nereálné postavy, milostná zápletka, zlý záporák a nakonec šťastný konec a všichni žili šťastně až do smrti. Oproti jedničce jí chybí náboj a atmosféra, která pro mě z první Řeky bohů udělala nezapomenutelnou knihu. Přesto jí musím dát 4/5, protože nižší hodnocení by ji dle mého názoru uráželo. Kniha je akční, děj má spád, postavy si lehce oblíbíte a ve výsledku si u čtení moc hezky odpočinete aniž by jste se nudili.

20.07.2017 4 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Eragon je jedna z mích nejzamilovanějších knih a na mém paperbacku jde taky vidět, kolikrát jsem jej četla. Je to jeden z nejlépe promyšlených fantasy příběhů který jsem četla, děj do sebe nádherně zapadá, magie a kouzlení je promyšlenější než třeba i v Harry Potterovi, velká rozmanitost ras společně s jejich kulturami a jednoduše Alagaësie prostě ve vaší představivosti žije. Příběh se čte neskutečně lehce, nevázne a nepřestává bavit, těch necelých 500 stran je opravdu nic.

Upřímně jsem docela zklamaná z některých záporných komentářů. Vidím v tom ovšem stejný důvod, kvůli kterým je haněno mnoho knih a to, že YA literaturu čtou dospělí, kteří naprosto nepochopili, že kniha je určena pro mladé, a hledají v ní moudro světa. Životem znuděný třicátník, který chňapne po YA knize a pak ji kritizuje je v mích očích to samé jako malé dítě, které by se pokoušelo číst náročné klasiky a filozofické knihy. Pokud chcete realistickou fantasy, běžte číst Hru o trůny a pak nebručte, že je to moc drsné a že vám umřely všechny oblíbené postavy :)

26.07.2016

Červenka Červenka Jo Nesbø

Další naprosto skvělé dílo v mé oblíbené sérii. Kniha se mi příhodně dostala do ruky zrovna, když jsem měla chuť na tématiku 2. světové války, takže jsem z historické dějové linky byla nadšená. Jako obvykle jsem až do konce nevěděla, kdo za tím vším stojí, Nesbø je v tomhle opravdu mistr, dokáže vám to hezky celé zamotat. Taky je mistr v tom, zlomit mi srdce smrtí mé oblíbené postavy. Ačkoli to dělá v každé své knize a už jsem to měla čekat, stejně se mu to povedlo. V knize se sice dá občas trochu ztratit, hlavně ve jménech, ale pokud čtete knihu bez delšího přerušení, jde se v tom zorientovat.

17.05.2016 5 z 5

Asi mi byla kniha příliš vychválena a já jsem z ní ve výsledku zklamaná. Některé kapitoly mě bavily, některé jsem z velké části pouze prolistovala. Z knihy je velmi jasné, že se nejedná o objektivní literaturu faktu, nýbrž autorovy myšlenky, které často nejsou nijak fakticky podložené, a potom už je jen na čtenáři jak s nimi naloží.

18.08.2020 3 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Snad nejlepší kniha z celé ságy. Zamilovala jsem si Milwu a Regise a neskutečně mě bavila cesta Geralt a jeho "podivné kompanie." Moc se mi líbí, jak do akční fantasy knížky dokáže Sapkowski přirozeně a nenuceně zapracovat humor, protože ačkoli je celá kniha napínavá, nasmála jsem se u ní taky dost.

28.06.2019 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Jako první jsem viděla film, který mě naprosto dostal, takže jsem neváhala a sáhla po knize.
Nebyla jsem zklamaná. Děj mě hned vtáhnul a i přes to, že jsem viděla film a věděla tedy, co čekat, stejně jsem se (dobrovolně) nechala vtáhnout do psychologických her a naprosto jsem si to užila. Hvězdička dolů za konec, který mě trochu zklamal. Úplný závěr knihy byl skvělý a podal vám to, co film nedokázal, ovšem bylo mi líto, že jsme byli ochuzeni o celý příběh Amyina návratu domů. Přišlo mi to moc zjednodušené.

↓obsahuje spoilery↓
Když jsem četla recenze, setkala jsem se s hodně kritiky a ačkoli vím, že každý má právo na svůj názor, připadá mi, že neodůvodněné. Například že si nejde oblíbit ani jednu hlavní postavu. Já si teda naprosto zamilovala Amy (originální postava + se zajímám o psychologii), ale chápu, když někdo ne. Ale to to přece šlo! Hlavními hrdiny jsou psychopatka a její nesympatický, stoický a nevěrný manžel. Tady nejde hrát na oblíbené týmy, jen sedět a pozorovat vývoj příběhu. Že děj je moc šílený, brutální? Opět, pointa knihy, Amy je psychopatka! Nebo snad že se v knize vyskytuje moc hrubých slov? Drazí, opravdu by vám tu správnou atmosféru knihy nastolila sladká slova? :) Myslím, že ne. Kniha ve vás měla vyvolat zmatení, strach, odpor, nenávist, pokud se tam povedlo, gratulujte autorce.

25.05.2016 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Tolkien mě neoslovil. Přespřílišné popisování krajiny, strohý popis děje a nulová uvěřitelnost postav. Příběh se navíc odehrává v mrtvé zemi - nevíme o ní prakticky nic, tudíž si ji nedokážeme představit.
Kniha mě bavila snad jen chvíli na začátku - to jsem byla přesvědčená, že ji dočtu a v mysli si pohrávala s hodnocením 3-4 hvězdy. Časem jsem ale mé zážitky ze čtení nedokázala popsat jinak než psychickou kastraci tupým nožem. Knihu proto odkládám nedočtenou s nejnižším hodnocením.
Omlouvám se všem příznivcům Tolkiena, ale jeho styl psaní opravdu není můj šálek kávy.

09.04.2014 1 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Moje nejmilovanější dětská kniha. Nikdy mě nepřestane bavit prožívat s Bílým Tesákem jeho příběh. Před Londonem nemůžu víc než smeknout, protože málokterý autor by dokázal napsat knihu z pohledu zvířete, prakticky bez žádných dialogů, tak čtivě a napínavě.

18.02.2014 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Po kratší pauze jsem se vrátila z sérii Zaklínač a už si zase živě pamatuji, proč mě předchozí knihy tak pohltily. Hodně jsem se bavila u Geraltova pohledu na kouzelnický sněm a na konci knihy jsem ani napětím nedýchala. Bohužel v určitých částech druhé poloviny knihy jsem se cítila opravdu ztracená. Autor zapojil do děje války a politikaření, což znamená velké množství jmen, které na nás autor vychrlil tak rychle, že čtenář opravdu nemá šanci si je všechny hned zapamatovat a zorientovat se kdo je kdo. A když se všichni navzájem začnou zrazovat, jak už to ve válkách bývá, tak je z toho jeden velký guláš a upřímně jsem si několikrát během četby musela googlit kdo je vlastně kdo.

19.06.2019 4 z 5