Birlibán Birlibán komentáře u knih

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

(SPOILER) Moje první kniha od Roberta Bryndzy. V první polovině jsem chtěla knihu odložit a už se k ní nevracet. Druhá polovina je lepší, více akce a závěrečné rozuzlení. Největší problém jsem měla s "nesmrtelností" hlavní hrdinky. SPOILER: Několik zranění, poté potápění v noční jeskyni, výbuch na lodi, cesta přes půl Evropy. A to vše v 47 letech. Kdo z nás by to dal? Za mne dost nereálné. Skoro jako James Bond v sukních. Hodnocení mezi 3 až 4.

12.01.2024 3 z 5

Tak o co jde? Tak o co jde? Ivan Hamšík

Kniha je velmi čtivě napsána, doplněna příklady a vtipy.
Autor se zamýšlí nad pohledem na život. Jaké emoce vysíláme k ostatním, takové se nám obratem vrací.

Moto pro život:
Máte nějaký problém? Ne. Tak o co jde?
Máte nějaký problém? Ano. A dá se nějak řešit? Ano. Tak o co jde?
Máte nějaký problém? Ano. A dá se nějak řešit? Ne. Tak o co jde?

13.12.2023 5 z 5

Výjezdovka Výjezdovka David Urban

Autor pracuje u policie a vychází ze svých zkušeností. Popisuje reálné postupy při vyšetřování různých kriminálních případů, které sám zažil. Proto nelze čekat vždy "happy end" nebo dramatický závěr. Popis je někdy značně realistický, ale takový je život. Hodnocení povídek vychází z toho, co od knihy očekáváte. Nejsou to fiktivní případy ve stylu severské krimi, které by měly vygradovanou zápletku. Prostě popis běžné rutiny výjezdové skupiny v Praze. Za mne očekávání splněno, ikdyž velký literární klenot to není.

17.11.2023 3 z 5

Povídky o vlasti Povídky o vlasti Dmitry Glukhovsky

Kniha povídek od autora Metra 2033, naprosto jiného žánru. Prolíná se zde život v současném Rusku se světem sci-fi, rozhodně stojí za přečtení.

11.02.2022 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Dávám čtyři hvězdičky. Líbí se mi víc než Kříďák, na druhou stranu je zde asi skrytá inspirace knihou S. Kinga Řbitov zvířátek. I tak ale stojí za přečtení...

07.03.2020 4 z 5

Stoletý stařík byl lepší, už pro ten nápad projít dějinami dvacátého století. I analfabetka se mi líbila víc. Téma i autor už zdají se vyčerpáni...

30.04.2019 3 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Ačkoliv je dílo obsáhlé, bavilo mě to. Nejvíce asi interakce mezi Kirou a mimozemským organismem, objevování jeho možností a taky účelu k němuž byl stvořen. V tomto směru má autor bohatou fantazii. Neustálé boje s mimozemšťany a přesuny vesmírem už byly ke konci zdlouhavé. I tak zůstává prostor na nalézání dalších artefaktů zmizelých či další možné pokračování. Tím nemyslím Fraktální šum, který je skokem zpět a nemá větší vliv na děj v dalších dílech. Jako vesmírná fantasy pobavilo.

19.02.2024 4 z 5

Fraktální šum Fraktální šum Christopher Paolini

Putování za objasněním záhady kruhové jámy na neobydlené planetě. Čtyři vybraní členové posádky se snaží dostat co nejblíže k okraji propasti.
Cesta je to velmi náročná, trochu jako Scottova výprava k jižnímu pólu, i když bez poníků. V postupu jim brání nejen setrvalý protivítr, ale i neustálé rozpory mezi jednotlivými členy expedice. Hlavní hrdina se nemůže vyrovnat se svou minulostí, další dva staví proti sobě víra a ateismus. Zjistí kdo jámu vyhloubil, jak a proč?

12.02.2024 3 z 5

Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky Slovenský nářez: Antologie nejlepších autorů slovenské fantastiky * antologie

Dobře vybrané povídky slovenských autorů doplněné jednou od mistra Kotlety. Určitě stojí za přečtení. Nejvíc se mi líbil Žoldnéř, Petr hledá dům, Vae victis. Atmosféra v povídce S císařem na věčnost. Cestování v čase V zajetí času. 16.červen 1919 prolínání historických událostí s nadpřirozenem.

31.12.2023 4 z 5

Osvícení v temnotě Osvícení v temnotě * antologie

Popravdě jsem po třetí povídce (Román o holocaustu) chtěla knihu odložit a už se k ní nevracet. Nakonec jsem ji přečetla celou. Za mě nejlepší povídky: Vábení plamenů (opravdu místy děsivé), Strážcův průvodce (překvapivý závěr), Aeliana (milá kočička), Pidžin a Theresa (humor). Nejmíň mne oslovily: Modrý kompresor a Román o holocaustu

01.03.2023 3 z 5

Poslední odbočka na Babylón Poslední odbočka na Babylón Roger Zelazny

Hrdinové se pohybují po cestě vedoucí časem, je možné kdekoliv zastavit a navštívit dané období. Na cestě se tak potkávají cestující z různých období i z daleké budoucnosti. Zrzek hledá místo odkud pochází, je doprovázen umělou inteligencí Květou. Kniha je psána humorným stylem, situace se neustále mění až k překvapivému závěru.

31.01.2023 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

(SPOILER) Kniha časově předchází románu Silo. Nutí k zamyšlení jak může malá skupina osob rozhodovat o přežití lidstva. Pokud zavřete skupinu lidí do prostoru s omezenými zdroji vždy se něco pokazí. Na druhou stranu u lidí vždy převládne touha dostat se ven a zjistit co se skrývá za obzorem.

15.01.2023 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Není to špatné, ale s Kingem bych autorku nesrovnávala. Bohužel místy i trochu nudí...

13.03.2019 3 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Graficky zajímavá kniha. Shrnutí výživových informací známých i méně známých. Mnohdy se opakují i základní věci, působí to na mne občas jak vysvětlování pro méně inteligentní čtenáře. Nicméně kniha stojí za přečtení, úvahu a vyzkoušení výživových doporučení.

13.07.2018 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Třetí díl je hlavně o Juliette a její snaze zajistit obyvatelům sila lepší budoucnost, ať už to bude kdekoliv. Bohužel chování lidí je většinou stále stejné, dav se dá snadno manipulovat samozvanými vůdci, v tomto případě ze strany církve.
V sile jedna dochází k překvapivým zvratům až do poslední chvíle.
Co říci závěrem, celá myšlenka sil jako záchrany lidstva před zničením byla dobrá, ale bohužel si myslím, že by nevyšla. Lidé by se v omezeném prostoru s omezenými zdroji brzy "požrali" mezi sebou, takže počet nuceně vypnutých sil by byl asi dost vysoký.

23.01.2023 4 z 5

Pandemie Pandemie Robin Cook

Forenzní patolog řeší náhlou smrt související s transplantací srdce. Kniha je čtivá, napínavá, plná zvratů. Naštěstí zatím nejsou medicínské technologie tak daleko jako v knize, ale co není, může brzo být ...

31.12.2019 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Druhý díl se mi líbil víc než první. Napínavé putování v čase a boj s netvory a stvůrami, kdy se Jacob snaží zachránit svět svých přátel před zničením.

02.09.2019 4 z 5

Zajímavý příběh s otevřeným koncem ...

29.08.2019 4 z 5

Hitlerovo tajemství Hitlerovo tajemství Rory Clements

Profesor historie je poslán do nacistického Německa, aby doručil do Anglie tajnou zásilku. Přiznám se, že jsem měla zpočátku problém s tím, proč byl vybrán pro takovou akci právě profesor historie a s existencí "zásilky" jako takové. Proto se mi první polovina knihy líbila méně než druhá. Dobrodružství profesora Wilda v Německu mne tolik neoslovilo, druhá půle se mi jevila akčnější a napínavější. Váhala jsem mezi třemi až čtyřmi hvězdami. Pokud povolíte uzdu fantazii a baví vás špionážní thrillery, tak se vám kniha bude líbit.
Občas se vyskytují překlepy v textu, ale co už.

23.02.2024 4 z 5

Červený trpaslík – Omnibus Červený trpaslík – Omnibus Rob Grant

Pro znalé seriálu je tato kniha nezbytnost. Vše podstatné už shrnuli v komentářích Eridan a Ondra086. Jen dodám, že ač má kniha přes tisíc stran, bylo mi líto, že skončila. Absurdní putování vesmírem s přeskakováním do různých dimenzí skrývá příběh přátelství čtyř různých tvorů. Ač se dostávají do komických situací, občas lze nalézt hlubší význam.

09.02.2024 5 z 5