Bilky Bilky komentáře u knih

Karel ČAPEK je pre mňa unikát nielen ako románopisec, či poviedkár, ale aj ako dramatik, novinár, esejista, filozof, cestovateľ aj fotograf a predovšetkým ako ČLOVEK. Ale nebojte sa, nejdem sa tu odbavovať superlatívmi a samou chválou nad jeho dielom, len ho krátko ospievam ;)

Samotné poviedky sú tak rôznorodé, že okrem žánru krimi, pretínajú aj rovinu filozofickú. Spájajú glosátorské prvky s nadhľadom tak vecným a inteligentným, až autora podozrievam z geniality :) Toto všetko sa mu darí na minimálnej ploche a popritom úplne zľahka a nenútene používa psychológiu aj mystiku na prehĺbenie napätia, alebo na prinútenie čitateľa k zamysleniu (sa).

Majstrovu jazykovú štylistiku ani nejdem rozoberať, ale vďaka nej sa vám zhmotní starý sebestredný akademik rovnako verne ako vyslúžilá prostitútka, či kaviarenský povaľač a to oveľa vernejšie, akoby ste si pustili 3D LED TV značky PANASONIC made in Czech republic!

ODPORÚČAM: blogerom, hejterom a notorickým prispievateľom na FCB a iné sociálno-psychopatické siete, ale aj ľudom ktorí už dávno v médiach publikujú - lebo učiť sa od najlepšieho, nie je nikdy hanba ;) 95%

15.03.2016 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Tak a 4.severan za mnou! A JØ, musím priznať, že tento ma oslovil. Po KEPLERovi, LARSSONovi a OLSENovi, ktorých si už teraz pletiem, sa mi tento JoJø dostal pod kožu.

Jednak to bolo hlavným hrdinom, ktorý mi veľmi verne pripomenul postavy z americkej drsnej školy, jednak spojením edukatívnych vložiek v spojení s dedukciou a forenzným pátraním detektívov. A v protiklade s tým ma prekvapilo pomalšie tempo príbehu. Neviem, či je táto kniha len výnimka, alebo autor vždy takto zabieha do popisov miesta deja, či historických súvislostí, ale mne to presne sadlo. Oceňoval som nenásilné prepojenie príbehov jednotlivých postáv s históriou krajiny, ale aj s ich charakterom a motiváciou, čo mi u OLSENA napríklad chýbalo.

Drobné výtky mám k mluve niektorých postáv, ktoré vzhľadom na svoj pôvod, vzdelanie a životné skúsenosti majú až prekvapivo kvetnatý rozprávačský štýl plný metafor. A samozrejme ani NESBO sa nevyhol centralizácií skoro všetkých dejotvorných udalostí k hlavnej postave. Ale to už k tomuto žánru patrí ako teplošské oblečky ku komixovým postavám ;)

ODPORÚČANIE: Nečítať po opici ani počas ramadánu či odvykacej kúry na Prednej hore, lebo množstvo alkoholu na každej stránke vás spoľahlivo prinavráti k tomuto česko-slovenskému sprostonárodnému zvyku č.1
Naproti tomu odporúčam toto dielo priaznivcom multikulturálnej Austrálie, transvestitom a ľuďom ktorých heterosexualita už nudí ;) 73%

08.03.2016 4 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Po OLSENovi je toto druhý škandinávec, ktorého som opáčil v snahe zistiť, prečo sú kníhkupectvá plné najmä týchto autorov. A nepochopil som to doteraz.

KEPLER je rovnako ako prvý zmienený autor príliš zahľadený do formy a vypiplávania svojich postáv, že mu uniká to, čo je na krimirománe pre mňa najdôležitejšie: príbeh. Nie filmové kotrmelce, kopec zavádzajúcich náhod a vedlajších postáv. Ani prekombinovaný záver a hollywoodske finále v pompéznom štýle a so svetelnými efektami (v tomto prípade s ohňovou show) Ale azda najviac mi vadilo, že skoro každá druhá postava mala nejakého kostlivca v skrini, alebo mala nejakú úchylku, či strašné tajomstvo minulosti. Akokeby všetci švédi boli pošahanci... A tie odbočky a falošné línie, ktoré mali len nabalovať počet strán a tým cenu diela sa mi javili dosť vykalkulované

Na druhej strane jeho psychologické popisy a charakteristika postav boli tak prepracované a tak rozdielne, hlavne pri popise ženských postav a ich konania. Až tu som zistil, že autorom sú manželia a všetko do seba zapadlo ;) Ale to hodnotím pozitívne. Ťažko však hodnotiť ich odlišný, nezúčastnený rozprávačský štýl, v televízií by som to nazval dokudramatický - mne tento odosobnený pohľad na konanie svojich postav prišiel zaujímavý, ale možno pre niekoho bol prekážkou sa zžiť s jednaním či myšlienkami hlavných hrdinov. A možno aj preto mne hlavná postava Joona Linna veľmi nesedela a nie som si istý, či sa ešte niekedy stretneme...

ODPORUČANIE: Priaznivcom RENČovej prvotiny Requiem pro panenku, kde si mladé holky tiež prežili svoje, ale aj schizofrenikom lebo postavy tu nie su len čiernobiele a nakoniec priaznivcom okultizmu a fakírom-amatérom ;) 66%

08.03.2016 3 z 5

Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana Vlastislav Toman

prakticky detto, čo som napísal o ZKK Václava Šorela (nájdi 10 rozdielov):

Klasika českého komixu a zároveň nádherný darček pre chalanské duše vo veku od 9 po 99 rokov! :)
K dokonalej pocte majstra Tomana a veľmi pekne spracovanej knihy mi chýbal snáď len väčší priestor pre zákulisie vzniku tohoktorého seriálu, rozumej komixu. Aj keď dielo obsahuje stručnú históriu spolupráce týchto nestorov českého kresleného sci-fi aj ich stručné predstavenie - tak moju zvedavosť to neukojilo ;) a nostalgia odpustí kostrbaté polopatistické dialógy či naivnučký dej - PRÍBEH je základ! A z týchto by mal radosť aj pán režisér Karel ZEMAN

ZKK Šorela je viac vesmírna a technická, pán Toman zas vsadil na históriu a pravek - obe sú právom nazývané Zlaté :)

Odporúčam: malým školákom aj veľkým záškolákom, všetkým s fantáziou pre spomienku aj tým bez fantázie ako darček pre tých druhých ;) 92%

09.12.2015 5 z 5

Zlatá kniha komiksů – Václav Šorel Zlatá kniha komiksů – Václav Šorel Václav Šorel

K dokonalej pocte majstra Šorela a veľmi pekne spracovanej knihy mi chýbal snáď len väčší priestor pre zákulisie vzniku tohoktorého seriálu, rozumej komixu. Aj keď dielo obsahuje stručnú históriu spolupráce týchto nestorov českého kresleného sci-fi aj ich stručné predstavenie - tak moju zvedavosť to neukojilo ;) a nostalgia odpustí kostrbaté polopatistické dialógy či naivnučký dej - PRÍBEH je základ! A z týchto by mal radosť aj Karel Čapek...

Je jasné, že dnešným deckám v dobe CGI animácií tieto retro prežitky asi už nebudú voňať ako nám - ale čo keď..? ;) keď mňa tieto kresby doviedli k scifi a fantastike a nikdy som nepotreboval tie od Marvelu: a tak všetci takto budú odteraz robiť! Lebo bohuotcuprisahám dám všetky tie americké braky podpáliť...hups, pardón, trochu som sa nechal uniesť do inej doby ;)

Odporúčam: malým školákom aj veľkým záškolákom, všetkým s fantáziou pre spomienku aj tým bez fantázie ako darček pre tých druhých ;) 97%

09.12.2015 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

V prvom rade musím vysloviť údiv nad húfom hviezdičiek okolo tohto diela. Dlho som odolával všeobecnému šialenstvu nad novým diktátom škandinávskej vlny ultradrsoňov a zakúpil pár Larssonov, Olsenov, a ďalších "ondoň-ov". Začal som ako panic dielom tohto Dána a sorry, myslím že chalan lepšie pije ako píše.

Nebudem len haniť, dejovo rozohraté to mal vcelku dobre, štýl bez väčších výčitiek, práca s napätím fpoho... Čo sa mi však zdalo prvoplánové bola dejová rovina s neustálymi flashbackmi. Touto formou sa snažil autor dohnať plochý dej a prakticky nefunkčnú psychológiu postáv. S prekvapením tu v komentoch čítam ódy práve na tento aspekt autorovej tvorby, ale mne teda nejaká ta psychológia hrdinov až na jedinú postavu (Kimmie) naozaj ušla. Iba žeby vnútorná reč detektíva ktorého vypočúva interná psycholožka a on ju nepočúva, ale jej hodnotí kozy - bola ťažká psychológia. Tak fajn, mám potom denne pár psychookienok aj ja. Asi keď vyrastiem, budem psychológ. Alebo aspoň psychopat ;) Tými sa btw toto dielo len tak hemží, narátal som ich tu 7 ako v kultovom filme od KUROSAWU.

Napriek takej hustote magorov na m2 sa im 20 rokov podarí unikať spravodlivosti, hoci patria k smotánke a vraždia po každej dávke Orandžu a koksu XY rokov. (odbočka - po KUBRICKovom Pomaranči som mal chuť zabíjať aj ja - hlavne jeho). Čiže už fabula je mocne pritiahnutá, ale skalp sa utrhne v druhej polovici knihy, kedy poškodený jednotlivec (magormi odvrhnutá magorka) sa po viac ako desaťročí rozhodne, že revanš je lepší ako terapia. A ide na to BRONSONovským štýlom a Kill Bill si môže robiť poznámky. Nechcem spoilerovať a tak nebudem uvádzať, čo za wtf scény autor na konci vyfantazíroval, ale evidentne si zo záverom už poradiť nevedel a tak ho ustrelil. Doslova :)

Vôbec mi nevadí násilie, kľudne zlomím hajzlovému pavúkovi členok, ale kde je HARRISovo Mlčanie jahniat a kde je tento román? Nevravím, že je to odpad, ale vrámci žánru nič viac ako čistý priemer. U mňa menej, lebo americká stará drsná škola sa aspoň na nič nehrá. Tu navyše ešte aj vyšetrovacie komando bolo v snahe byť za každú cenu originálne - zlepené z nesympatických existencií. Aby toho nebolo málo si OLSEN ešte požičal niečo aj od Jeffery DEAVERa.
Možno som príliš kritický, ale vplyvom marketingu, čitateľských orgií nad každou autorovou knihou a DK hodnotenia sa skôr cítim podvedený. Ale nehádžem flintu do Žida ani do tohto Dána (max. do Dominika) a skúsim ešte Ženu v kleci. Ak ale ani tam nebude krimi nirvána tak tu flintu aj nabijem, Olsene!

Odporúčam: priemernej populácii s priemerným iQ oddelením v komerčnej spoločnosti ako únik pred iným masmédiom a filmovým spracovaním tejto knihy. Alebo vyznavačom KUBRICKových onanií. 45%

03.12.2015 2 z 5

Zločinecký gang penzistov Zločinecký gang penzistov Catharina Ingelman-Sundberg

Už keď raz investujem do knihy, tak len máloktorú nedočítam. Bohužiaľ u tejto som skončil niekde v polovici a pochybujem, že sa k nej ešte niekedy vrátim. Asi ani keď budem už slintať a čúrať na koliečkovom kresle o 40 rokov ;) Ale moja chyba, dal som sa nachytať na marketingovú módnu vlnu škandinávskych autorov a bizarného spojenia krimi a dôchodku. Veď keď to geniálne vyšlo JONASSONovi so 100-ročným Alanom, tak hádam to táto švédska teta neposere... A ona áno:

Najviac ma iritoval na tomto diele úplne naivný príbeh. Ako keby to písala pubiška, čo si takto idealizovane predstavuje svoju šedivú babičku, či večne frfľajúceho, ale v podstate dobrosrdečného starého otca. Nefunguje to vôbec. Ani ako rozprávka pre mládež, ani ako paródia na zlodejskú gangsterku. A už vôbec nie ako detektívka. Aj starý dobrý EMIL mal väčší šmrnc a hlavne grády.
Dôvodom je hlavne veľmi slabý jazykový štýl autorky. Pravdupovediac som po pár stranách checkol jej ročník a bol som nemilo prekvapený - dovtedy som myslel, že autorkou je Pipi dlhá pančucha ;)
Na ilustráciu uvádzam mená dvoch hlavných protagonistov: Hrabľoš a Génius. Origošné, fšak? Ani avizovaný humor tu nefunguje, príbeh mi pripadal tak silený, že som sa chvíľami cítil trápnejšie, ako celý ten dôchodcovský gangbang.

Kniha teda vonkoncom nenadviazala na úspechy kolegov z rodného Švédska a BACKMAN aj JONASSON ju hravo strčia do vrecka. Paradoxne má vekovo k danej téme SUNDBERGová najbližšie.

Odporúčam: Ľuďom, čo majú radi naozaj JEDNODUCHÝ vyjadrovací jazyk a deťom do 12 rokov, ktorým chýba akčnejšia babička. Tým, čo chcú inteligentnejšie rozprávky odporúčam knihy kamaráta Branislava JOBUSa. Alebo niečo z tohto môjho výkladu: http://www.databazeknih.cz/seznamy/bilky-93851/gerontomania-pre-mladych-aj-starych-6563
20%

01.12.2015 1 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tak tento príbeh môžem! A v každom skupenstve :) vynikajúca knižná predloha, veľmi dobrá 4-dielna miniséria a vcelku vydarený aj celovečerný film, ktorý je vlastne zostrihaný výcuc z minisérie. A audiokniha načítaná Janom HARTLom je rovnako dobrá ako tá, ktorú prerozprával predstaviteľ hlavnej postavy a to Oldřich VÍZNER... Už chýba len komix :)

JIROTKOVI, aj keď je úplne zrejmé, že sa inšpiroval britskými autormi ako Pelham Grenville WODEHOUSE (jeho séria o JEEVESovi, alebo Archibald) a Jerome KLAPKA JEROME (3muži) sa podarilo krásne vystihnúť atmosféru 30-tych rokov a s typicky anglickým ironickým humorom vyrozprávať anekdoty o svojich hrdinoch. Trefne a zábavne. Pritom neskĺzava k fraške, ale s humorom podáva svedectvo o malomeštiactve a ďalších negatívnych ľudských vlastnostiach. Robí to s anglickým šarmom, takže je pomerne sarkastický a ironický, ako v prípade Milouše a tety Kateřiny, ale aj filozofický (doktor Vlach, dedeček) a často aj romantický (sl.Barbora a Oulický). Je to kniha zábavná a rozhodne vás nesklame.

Odporúčam: všetkým ktorým chýba sluha, mladým rojkom, čo chcú zbaliť ženu svojich snov a nevedia ako na to a v neposlednej rade milovníkom prísloví a porekadiel, lebo Ako sa do hory volá, sám do nej padá... alebo tak nejak! 90%

30.11.2015 5 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Tak pôsobivé a realistické až z toho mrazí!

Skláňam sa nad formou a silou slova, ktoré autorka zvolila a na tak malej ploche dokázala poskytnúť výpoveď svojej doby. Dva svety, dve duše, dva prístupy, dva charaktery - to všetko formuje spoločnosť a zvrátenosť doby....

Ultra protitotalitné epištolárne dielo spolu s FARMOU ZVIERAT (podobný aj rozsah) ktoré nádherne odkrýva slabiny ľudského charakteru.
btw: Audioverzia je skvelo, pritom jednoducho zrežírovaná a prednes Ivo Trojana i Mareka Erbena stojí za posluch.

ODPORÚČAM: ako povinnú literatúru na školách - zásadné protivojnové dielo. A v dnešných časoch imigračného šialenstva aj pre všetkých okolo. 96%

24.11.2015 5 z 5

Game Game Anders de la Motte

Príbeh trošku kríva, ale téma je zaujímavá a zvolená forma pohľadu na príbeh z dvoch strán je [cool] (akoby hláškovala hlavná postava) Forma je asi to, čo čitateľa upúta spoľahlivo: výpovede dvoch hl.postáv sa striedajú a autor vynikajúco rozdeľuje nielen dejovú zápletku s flashbackmi, ale mení aj vyjadrovací jazyk oboch postáv. Osobne sa mi skôr pozdávala psychologickejšia rovina ženskej postavy, ako príliš akčná a neuveriteľná spanilá jazda protagonistu HP.

K toľko kritizovanému použitiu angličtiny: osobne si neviem predstaviť lepšiu charakteristiku danej postavy a zvlášť v spojení s hi-tech témou. Jo a skúste si vypočuť reč našich dnešných puberťákov- aj ten čo z angličtiny prepadá, výrazy ako cool, shit, fuck, job používa. Pritom je vo Švédsku znalosť AJ na úplne inej úrovni.

Ale ako námet na hollywoodsky technologický akčák to nemá chybu, aj keď už po prvých stránkách mi bolo jasné, čím sa autor inšpiroval. Vynikajúcim snímkom GAME s MICHAELom DOUGLASom.

Odporúčanie: Večným idealistom, odporcom korporátokracie a politickým aktivistom, ako návod UROB SI SÁM. Mladým angažovaným holkám, čo radi počúvajú ako si kategoricky vybaviť účty s domácim násilím. A v neposlednej rade ako učebnú pomôcku angličtiny pre getto, slumy a mladých radikálov. 68%

24.11.2015 4 z 5

Cestopis Cestopis Peter Moskaľ

"Do mesta som docestoval na pupočnej šnúre. Fialový, zošúverený, tvrdohlavý baranček vrieskajúci do noci na plné pľúca. Život ma plesol po zadku v starej ošumelej pôrodnici a ja som sa z toho života začal posierať do plienok mliečnymi hovienkami. Mestu ten nevinný smrad nevadil a rástlo mi rovno pred mojími zvedavými, hnedými očami." (Najväčšie mesto)

MOSKI-ho výber 29.poviedok, ktoré publikoval na blogerských weboch, je príkladom skvelo použitého jazyka v netradičných spojeniach, fantastických metaforách, neotrepanej štylizácie a hlavne - neokukaného pohľadu na svet okolo seba. Na svet, na nás, na seba. Jeho výrazové prostriedky sú kvetnaté a MOSKI sa ich nebojí spájať do "chlpatých uzlíkov písmenkových retiazok" (dovolil som si napodobniť jeho metafory) Ale pre mňa je asi najdôležitejšie, že sa obíde bez sarkazmov a lacných kritických súdov súčasnosti a jeho krátke eseje vás skôr naladia na mladícku nôtu večného tuláka so srdcom básnika ;)

"Polia sú ostrihané na žltého ježka, slamené balíky čakajú na poštárov a leto k nám každý deň otáča vačšiu časť svojho vysušeného zadku. Plieskame po ňom na dovolenkách polepení pivom v umelohmotných pohároch a broskyňami. Opití lenivým poobedným spánkom a horúcim vzduchom, čo sa definitívne prestal hýbať, sme majtri sveta v ničnerobení. Len plieskajme. Kým je tu. Ani sa nenazdáš a odíde po udupanej tráve kúpalísk spolu s poslednou bosou nohou. Zamkne za sebou zmrzlinový stánok. Už čoskoro." (August)

ODPORÚČAM: na každé ráno k voňavej vianočke s džemom jednu poviedku, aby ste mali lepšie vyladený deň, alebo len tak počas dňa na chvíľu si odskočiť a zacestovať do "hlubin študákovy duše"
89%

18.11.2015 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Neuveriteľne jednoducho vyrozprávaná mladosť autora cez oči a hlavne ducha mladého klučiny. Jemne, citlivo a nenásilne ale pritom o ťažkých vojnových časoch vám Zdeněk SVĚRÁK podáva príbehy určite odžité, možno odpočuté, ale hlavne plné reálnych charakterov svojich hrdinov. Bez zbytočných jazykových kudrliniek a zložitých metafor sa autor dostane do vášho srdca rovnako rýchlo ako jeho filmy s ktorými zdieľa rovnako dojemnú nostalgiu a patinu (najviac asi Obecná škola)

ODPORÚČAM: sentimentálnym častiam vášho ja, ľudskejšej stránke tvojho ty a znalcom českého jazyka a histórie ako on ;) 83%

12.11.2015 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

"Presne môj šialok kávy"- akoby by povedala jedna z mojich mála obľúbených mainstreamových speváčok - DARA ;)

Obsahovo ide o návrat k tradičnej americkej drsnej škole krimirománov Elmore LEONARDa, alebo J.H.CHASEho. Autor sa tu ale viac púšťa do psychológie hlavného hrdinu a jeho vnútorné monológy sú pretkané sebairóniou a vlastným hodnotením diania okolo cez optiku drsného českého fízla - pochôdzkára, typu "Márnosť nad márnosť".

Napriek tomu, alebo vďaka tomu má román navzdory pomalšiemu rozprávačskému tempu slušný spád v dvoch rovinách: jednak osobného života a vzťahových problémov a jednak profesnú rovinu - pátranie po týranej tínedžerke. Pražská mluva, policajný a military žargón ako aj české reálie dodávajú knihe autentičnosť a svieže a vtipné sarkazmy spríjemňujú čakanie na rozuzlenie. Držím autorovi palce a uvítam odklon jeho hororovej tvorby skôr týmto smerom ;)

ODPORÚČAM: všetkým škandinávcofilom a ožiarencom z "qualitnej" severskej literatúry - takto má vyzerať solídna krimi, čo má gule! 88%

10.11.2015 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Brutálne, morbídne, úchylne! Ale...
pravdou je, že som to hltal každý večer kým som neskončil ;)
Niekedy som sa strácal v množstve postáv, niekedy chechtal nad čiernym humorom a hláškujúcimi hrdinami a niekedy sa zas divil na čom autor fičí, najmä keď detailne popisoval pekelné artefakty, či podrobné opisy mučenia a zranenia. Občas to bolo na mňa moc, ale príbeh mal slušné tempo aj zápletku, sympatických antihrdinov, kvetnatú reč, neskutočné metafory a kopec morbídnych hlášok. Amen.

ODPORÚČAM: silným povahám, začínajúcim satanistom a sektárskym novicom, priaznivcom rannej tvorby Ozzyho a Marylina Mansona, filmovým kritikom a najmä Barbare Nesvadbovej ;) 77%

10.11.2015 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

uff :( toto je čistý kalkul a v 80-tych rokoch by išlo o Červenú knižnicu. Alebo Čiapočku? ;)

Priznám sa, že som to začal čítať, keď kamarátka pritom začala smokliť na dovolenke, vzápätí to dojatá odovzdala mojej holke a tá sa do toho ponorila. V 1/3 som s tým s úľavou skončil, keď moja priateľka po prečítaní prehlásila, že je to brak.

Určite to má klasickú zápletku a dojemný príbeh, ale pre každého, čo už prečítal pár desiatok kníh na vzťahové téma, to už nemôže byť nič nového a tlačenie na pílu a dojemné citové vydieranie sú skôr kontraproduktívne.

ODPORÚČAM: na prvé romanticko-dojemné a v koncovke určite horko-bolestné zážitky rozhodne ÁNO, ale existujú tisícky kníh a stovky autorov, čo to vedia lepšie. Dokonca aj od nás... 33%

09.11.2015 2 z 5

Alfred Hitchcock ponúka príjemné zimomriavky Alfred Hitchcock ponúka príjemné zimomriavky * antologie

Za socíku vstupenka k horrorovému resp. na dnešnú dobu už len thrillerovému žánru a pre mňa zoznamka s ROALDom DAHLom, ALFREDom HITCHCOCKom, či ALANom FOSTERom.
Samozrejme rovnako ako podobne koncipovaná zbierka STRAŠIDLÁ NAJSTRAŠNEJŠIE alebo STRAŠIDLÁ NA DOBRÚ NOC - je aj tu rôzna kvalita poviedok, ale rozhodne v rozmedzí 3 - 5*, nie nižšie, ako je to pri súčasných zborníkoch...

ODPORÚČAM: priaznivcom starej školy a mladým čitateľom aby zistili, že aj bez litrov krvi a drastických scén sa dajú privolať zimomriavky ;) 75%

09.11.2015 5 z 5

Dětská encyklopedie Dětská encyklopedie Bohumil Říha

Moja prvá "dospelácka" kniha s jednoduchými ilustráciami ale "sakrazložitým" textom ;)
A konečne moja prvá, čo nezačínala: Kde bolo, tam bolo...

ODPORÚČAM: všetkým pamätníkom alebo sochám :)
tým súčasným deťom už určite upgrade verzie a pokiaľ také sú na trhu, tak určite od autorov z okolitých končín, žiadnych anglosasov, či amerikancov. Tí sú schopní aj šerbeľ popísať príliš sofistikovane!
Udeľujem nekritických a subjektívne prepálených 99%

09.11.2015 5 z 5

Ako, prosím? Ako, prosím? David Lodge

Vynikajúci román! Celú dobu som mal pocit, že situácie a trapasy sú neuveriteľne plasticky a reálne vykreslené... Až po prečítaní som sa dozvedel, že autor si skutočne podobný "trest" odžil.
LODGE je tu ako vždy zábavný a jeho suchý humor prechádza viac ako inokedy (v porovnaní s jeho univerzitnými románmi o Profesoroch) častejšie do cynizmu. Vzhľadom k hlavnému hrdinovi s autobiografickými prvkami je to pochopiteľné. Jedinou kritikou je slovenský preklad - po pár kapitolách som si kúpil českú verziu NEJTIŠŠÍ TREST, lebo v slovenskom AKO PROSÍM? sa polovica narážok a krásnych dvojzmyslov úplne vytráca :(

ODPORÚČANIE: všetkým, ktorí majú radi ironický anglický humor - najmä mladším ladies ako dezert po čaji o piatej, starším gentlemanom k whisky po večerných news a tým najstarším ročníkom ku knihe jedine lupu or braillovo (čítaj brejle-ovo) vydanie ;) 89%

02.11.2015 5 z 5

Prázdniny na planéte Coleida Prázdniny na planéte Coleida Kir Bulyčov (p)

Kniha môjho detstva, kvôli ktorej som si navždy obľúbil SCI-FI.
I keď je to detsky naivné a rozprávkovo poňaté, má to ten zvláštny ruský poetický šarm. Okrem neho veľmi pôsobivý akčný štýl s humorom a nadhľadom. Krátko a jednoducho: Vedecko-technická rozprávka pre staršie deti pred pubertou ;)

ODPORÚČANIE: všetkým, ktorí boli deťmi alebo nimi ešte chcú byť ;)
a samozrejme všetkým deťúrencom, ktoré majú fantáziu a radi biológiu. 90%

18.10.2015 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Skvelý námet ale premršťený rozsah. Niekedy je menej viac a ako to nepochopil Hitler vo svojom manifeste Main Kampf a ani vo svojej politike, tak po jeho vzore sa ani VERMES vo svojej knihe nevyhol opakujúcej sa šablone a papagájovaniu Adolfových xenofóbnych svetonázorov.
Ale tým rozhodne knihu nezatracujem, stále ju pokladám za originálnu a nápaditú, miestami vtipnú, miestami filozofujúcu, ale pomerne trefne parodujúcu dnešnú spoločnosť so zameraním sa na masmédia a ľudí okolo nich. Audiokniha je brilatne nahovorená Miroslavom Táborským, jeho Adolf je skutočný naczi, himlhergotdonerweter!

ODPORÚČANIE: pre všetkých konzumentov marketingových agentúr, producentov a ľudí od showbiznisu. Pre nich je to povinná literatúra - teda ak znesú nastavené zrkadlo ;) A keď nie - Dolfi im to dá rozkazom :) 72%

17.10.2015 4 z 5