betys6914 betys6914 komentáře u knih

Cesty se rozcházejí Cesty se rozcházejí Veronica Roth

Tahle knížka dalece přesahuje první díl. Série dospěla a vyzrála. Postavy jsou lépe prokreslené, témata vážnější a galaxie daleko komplexnější. Už to pomalu připomíná víc sci-fi než typické YA a to mě nesmírně těší. A navíc, takhle dobře napsaný závěr knih už jsem dlouho nečetla.

25.10.2018 4 z 5

Z ohně a papíru Z ohně a papíru Rachel Caine (p)

Boj proti velké knihovně pokračuje a rozhodně to není žádná procházka růžovým sadem. Hlavní hrdinové už zcela ztratily naivní představy o Knihovně a musí čelit její bezmezné touze po moci a krutosti, která se s ní pojí. Knihovna se totiž nezastaví před ničím, aby svá tajemství uchovala.

Romantická linka nastíněná v prvním díle velmi ustupuje a její místo zaujímá důraz na přátelství, rodinu, soudržnost a především odvahu jít za svým cílem a nevzdávat se. Těším se na další díl!

14.10.2018 4 z 5

Temný karneval Temný karneval Ray Bradbury (p)

Bradbury zase dokázal, že je skvělý spisovatel. Ať už píše cokoli. Temný karneval je skvělou sbírkou plnou děsivého hororu, zábavné grotesky i silně znepokojujících příběhů sahajících do našeho podvědomí. Tuhle knížku prostě chcete číst, když se venku smráká.

24.09.2018 5 z 5

Odd a mraziví obři Odd a mraziví obři Neil Gaiman

Ač je to vůči Gaimanovi a jeho skvělému spisovatelskému umu poněkud zlé, tuhle knihu chcete hlavně kvůli ilustracím. Styl kresby Chrise Ridella je naprosto úchvatný, černobílá ilustrace se stříbrnými detaily si podmaní každého.

03.08.2018 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Kdo by chtěl obsáhlý román o ruském šlechtici protínající milníky ruských dějin, tomu bych Gentlemana v Moskvě do ruky nedala, ale kdo chce svěží a optimistickou knihu o vůli žít a život si užívat nehledě na okolnosti, pak je hrabě Alexander Iljič Rostov jako Gentleman v Moskvě přímo pro vás.

23.07.2018 3 z 5

Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Nový tajný deník Hendrika Groena, 85 let Hendrik Groen

Druhý díl tajného deníku tohoto sveřepého staříka funguje stejně dobře a místy snad ještě lépe, než ten první. Dočkáte se notné dávky humoru, lehkého cynismu, pevných přátelství, ale i smutku a samoty. Pokud se vám líbil první díl, druhý vás potěší stejnou měrou.

25.06.2018 4 z 5

Brána času Brána času Cecilia Randall

Kdybych to měla hodnotit jako Lit RPG jak se kniha žánrově prezentuje, byla by to slabá hvězdička, tahle knížka rozhodně Lit RPG není i když se tak snaží cca 30 stran tvářit.

Pokud si ale odmyslím žánr, dostanete vlastně hezkou knihu, kde je trochu cestování časem, řádná akce a trochu té středověké romantiky a jedno děvče, které netuší, co si počít. Některé zvraty jsou hodně předvídatelné (obzvláště ten první), na druhou stranu mě autorka potěšila, že nakonec nedala otřesné romantické klišé, naopak ho nechala otevřený pro další díly.

Knížka sice pro fanoušky RPG není, ale rozhodně neurazí a některé části jsou opravdu čtivé. Když se smíříte s romantickou linkou hned na začátku, nakonec si čtení i užijete.

14.06.2018 3 z 5

Za hranice království Za hranice království Chris Colfer

Zase je to jízda! Matka husa naprosto perlí, dvojčata vám rostou před očima a ze zdánlivě nevinné pohádkové série se stává čím dá tím vyzrálejší fantasy pro mládež se vším všudy. Jen škoda plně nevyužitého potenciálu ostatních světů, z Alenky v říši divů bych určitě ocenila víc.

05.06.2018 4 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

"A žili šťastně až na věky", je snad věta, které se Joe Abercrombie štítí. Joe vláčí soje postavy bahnem, krví, nemocemi, stokami a naprostým zoufalstvím. A já naivní se modlila za dobrý konec alespoň pro jednu jedinou z postav, ale jak by řekl Logen: "Člověk musí být realista", takže jsem nakonec nebyla ani překvapená, když vše dopadlo, jak dopadlo. Hořkosladké a realistické konce však nemění nic na tom, že tohle je neuvěřitelná fantasy, hutná a skvěle promyšlená a doporučuji ji každému, kdo má dost klišé a ohraných zápletek.

26.05.2018 5 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Abercrombie snad nemůže zklamat. Plynule navazuje na Samu čepel, děj se opět odehrává v několika rovinách, i když některé jsou zábavnější a zajímavější než jiné. Rozhodně vás navnadí na třetí díl!

20.05.2018 4 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

Teda, tohle si tu magnesii literu za překlad rozhodně zaslouží. Sice laikovi dojde jaká s tím musela být práce až díky doslovu překladatele (pokud si ho přečte), ale i tak všechna čest.

Prvoplánově vtipné to rozhodně není, nenarazíte na zábavné scénky ani směšné figurky, spíš se zasmějte lidským vlastnostem (převážně těm špatným) a faktu, že ani v záhrobí nemáte klid od otravných sousedů, nevyvedených příbuzných a politiky.

Závěrečné poznámky k textu ocení hlavně ti, kteří chtějí porozumět všem reáliím, postavám a odkazům v knize.

29.04.2018 4 z 5

Sobí hora Sobí hora Karin Tidbeck

Pokud opravdu chcete něco nevšedního, něco, co možná ani nedokážete plně pochopit, příběhy, které se vám na dlouhou dobu usídlí v hlavě, pak je Sobí hora tím pravým. Úžasná sbírka nefalšované severské podivnosti, tajemných tvorů a žen vycházejících z lesů. Doufám, že se zamilujete stejně jako já.

29.04.2018 5 z 5

Dívka, která četla v metru Dívka, která četla v metru Christine Féret-Fleury

Hrozně mi připomínala film Amélie z Monmartu, taková hezká poetická jednohubka o síle knih a jejich čtenářích.

01.04.2018 3 z 5

Rodina a jak v ní zůstat naživu Rodina a jak v ní zůstat naživu John Cleese

Cleese zbožnuji, ale tohle byl trochu krok vedle. Forma rozhovoru mi přišla dost nešťastně zvolená, protože jsem se místy ztrácela, kdo vlastně mluví. A až na vtipy s kachnou a komunisty tam s Cleesova pověstného humoru opravdu moc není. Na druhou stranu je to zajímavá sonda do psychologie nejen rodinných vztahů.

17.03.2018 3 z 5

Replika Replika Lauren Oliver

Tématem i pojetím vyprávění rozhodně zajímavá kniha. Sice nastavená na klasické YA šabloně, ale zpracovaná opravdu netradičně a tím se nad ostatními tyčí. Lauren Oliver mě opět nezklamala.

04.03.2018 4 z 5

Hra Hra Leopoldo Gout

Konečně zajímavá kniha pro mládež vybočující z řady. Téma hackování, programování a zneužívání osobních dat díky internetu, je více než aktuální. Pokud se odprostíte od drobných klišé a skoro zázračných schopností mladých hrdinů, kdy hacknou kvantový počítač během pár minut (já jsem ráda, že nastavím wifi), čeká vás svižný a chytře vystavěný příběh, který přečtete na jeden zátah.

11.02.2018 5 z 5

Všichni krásní koně Všichni krásní koně Cormac McCarthy

Obstát sám za sebe a najít si své místo v životě nebylo nikdy jednoduché. A i když se chováte a děláte vše podle svého nejlepšího mínění, někdy vám svět prostě podrazí nohy. Otázkou je, zda mu to oplatíte.
Další kniha od koní z horkého Mexika, která nás jen usvědčuje v tom, že svět opravdu není spravedlivý, ale můžeme se pokusit postavit se mu.

11.02.2018 4 z 5

Adaptace Adaptace Jeff VanderMeer

Třetí díly bývají ošemetné, ale tenhle mě nezklamal. Nesl se v duchu prazvláštní atmosféry celé série a i když jsem se nedočkala skoro žádných odpovědí, byla jsem spokojená, přišlo mi, že to k sérii a hlavně oblasti X jednoduše patří.

11.02.2018 4 z 5

Listopadoví motýli Listopadoví motýli Auður Ava Ólafsdóttir

Zvláštní, ale nádherně napsaná kniha. Děj sice nedává moc smysl a často je až šílený, ale krásný. Škoda nevyužitého potenciálu se znakovým jazykem.

02.02.2018 4 z 5

Nebylo to špatné, i když hlavní hrdina byl někdy neuvěřitelně na pěst.

28.01.2018 4 z 5