Bettinka Bettinka komentáře u knih

Zimní včely Zimní včely Norbert Scheuer

Naprostý souhlas se Zarou. Tato kniha je klenot. Poklidné, pomalu plynoucí vyprávění, válka vzdálená a ke konci již všudypřítomná. Láskyplný vhled do života včel, některé pasáže byly opravdu nádherné. V knihovničce postavím hned vedle Nahoře je ticho.

-- Nemohu dělat nic jiného než si nynější svět vtisknout do mysli tak hluboce, abych dokázal spatřit jeho skutečnou podstatu a případné štěstí v něm. --

-- Rád bych věděl, co se to s námi děje, že zvolna svůj úžas ztrácíme, až se v určitém okamžiku zdá, že tajemnost věcí, jež nás obklopují, zmizí docela. --

24.06.2022 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q mi přirostlo k srdci, tohle je ale zatím nejslabší díl z celé série.

08.06.2022

Měla by sis s někým promluvit Měla by sis s někým promluvit Lori Gottlieb

Ach ten překlad. To opravdu nebyla dobře odvedená práce.

Nicméně - knížka je to dobrá a pokud se zastavíte nebo alespoň zpomalíte u teoretičtějších vysvětlení a popisů a popřemýšlíte, dává spoustu věcí do souvislostí. Autorka působí velice lidsky a naproti Wendellovi bych se jednou chtěla ocitnout. :)

-- Vztahy v životě ve skutečnosti nekončí, i když už toho člověka nikdy neuvidíte. Každý člověk, se kterým jste si byli blízcí, někde uvnitř vás žije. --

-- Mezi podnětem a reakcí je prostor. V tomto prostoru se nachází naše schopnost zvolit si reakci. V naší reakci spočívá náš růst a naše svoboda. Viktor Frankl. --

06.06.2022 3 z 5

Deset žen Deset žen Marcela Serrano

Když si to tady pročítám, uvědomuji si, jaké jsem asi měla štěstí, že jsem knížku četla až někdy v pětatřiceti. Chápu mladší čtenářky a pro jednou jsem ráda, že už mám něco odžito, protože tahle knížka má v sobě velikou moudrost a zároveň kouzlo cizí, vzdálené země. Myslím, že v té prostotě a nepřekombinovaní celého příběhu je jeho veliká síla, protože i když čteme v jednotlivych povídkách o osudu deseti rozlišných žen, přesto je všechny v jeden příběh nakonec spojuje jistá pokora a láska k životu.

06.06.2022 5 z 5

Brambory na vloupačku Brambory na vloupačku Catharina Ingelman-Sundberg

Vůbec to nebylo špatné. Pobavilo, neurazilo, vzhledem k věku hlavních aktérů to mělo i spád. Velmi povedená oddechovka.

01.05.2022 5 z 5

Úvodní rozhovor s Michaelou.. ne, nenašla jsem tam absolutně nic a říkám si, co jsem přehlédla? Kamarád by řekl věčná nabíhačka na vidle. Nemohu si pomoci, ale prostor, který tento rozhovor zabral, mohl být věnován rozšíření těch s Apolenou, Sieglinde, Janou a Denisou. Obzvlášt děkuji za rozhovor s Apolenou, vyjádřené myšlenky, její zkušenosti, to, kam postupně došla, aniž by to vzdala a v podstatě vlastně i její ochota vůbec se o svůj příběh podělit... opravdu zaslouží uznání, i když o ně určitě nestojí. A Anetě hodně štěstí, snad se jí to opravdu podaří a prolomí ten mnohogenerační koloběh závislostí.

25.04.2022 4 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Mně se to líbilo moc. Bylo to laskavé, vtipné, chytré a moudré. I přes určité popisy mi to vulgární opravdu nepřišlo, prostě život. Vždycky mě nabije, když čtu knížku, u které si říkám, jak je ta čeština krásná. Grafické zpracování celé knihy na jedničku s hvězdičkou.

24.04.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

(SPOILER) Tak předně, myšlenka zaprodání duše a s ní 300 let dlouhá cesta jedním životem mi připadala krásná. Moc hezký, poetický jazyk a ta přirovnání, opravdu nádhera. Atmosféra navozena výborně, narušily ji až kapitoly s Henrym a s některými z jeho přátel, tam jsem silně zpomalila, poetický opar byl fuč a čtením jsem se musela vyloženě prokousávat. Chyběl mi Luc. Jak ten se povedl. :) Výborná postava, za mě jednoznačně klaďas a to hned od začátku. Konec mohl být dokonalý, kdyby jen Addie neodhalila svůj plán. To si Luc vážně nezasloužil.

+ hezký komentár Fallon443.

01.03.2022 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Pro děti a mládež? :) Vůbec ne, tohle je tak dobře napsané, že se v tom musí najít snad všechny generace. Krásný příběh, ve kterém má všechno "svůj čas" a který Vás, pokud už jste odrostlejší, jako např. já, hodí zpátky do dětství.. no dobře, dospívání. :) Už jenom kvůli těm dávno zapomenutým pocitům, které ve mně čtení této knížky vyvolalo, si určitě za čas přečtu znovu.

17.01.2022 5 z 5

Porodní bába od fjordu Porodní bába od fjordu Edvard Hoem

(SPOILER) Kronika venkovského života, s hlavním zaměřením na Stinu, její cestu porodní báby a na její rozrůstající se rodinu. Popis těžkého živobytí a bídy především na počátku 19. století. Těšila jsem se, že se dozvím, jaké to bylo být porodní bábou a průkopnicí v tomto oboru. Nicméně těchto zajímavostí je v knize malinko, jde spíše o konzistentní výčet porodů a případně jak dopadly, pozvolných změn na venkově na pozadí měnící se politické situace, rybolovu, sezonních prací. Na styl psaní jsem si poměrně dlouho zvykala, autor několikrát nadhodil nějakou informaci s takovým jakoby příslibem, že k tomu ještě něco dodá nebo myšlenku nějak uzavře, ale to se nestalo. Byly to takové momenty, kdy jsem vlastně nepochopila, co chtěl některými sděleními říci. Ve chvíli, kdy Stinu její manžel vyzvedává po porodnickém kurzu 7. října 1821 a po popisu jejího návratu domů, následujícím onemocnění tyfem, překonání nemoci... a pak porodem synka - opět 7. října 1821, přestala jsem sledovat časovou linku příběhu a začala jsem vnímat knihu jako soubor obrázků ze života na venkově, které byly pospojovány dohromady ze zachovaných zánamů z kronik a doměnek autora či toho, co si na základě získaných informací dovodil.

Celkově to bylo zvláštní čtení, určitě stálo za to, protože pro mě to byl úplně jiný svět, jiná mentalita - např. z dnešního pohledu, kdyby mi někdo vyprávěl, že mladá žena v té době odejde od několika měsíčního miminka, aby se zúčastnila několika týdenního porodnického kurzu - asi bych tomu moc nevěřila. Palec nahoru za odvahu a odhodlání. Zajímavý byl také detailní popis dražby majetku po zesnulém Hansovi a vůbec informace týkající se obecně povinností a závazků, kdy jeden z manželů zemřel. Nejvíce se mě však dotýkal pocit jistého odciení mezi Stinou a většinou jejích dětí. O to silněji pak vyzníval Stinin celoživotní láskyplnný a respektující vzah s jejím otcem.

15.01.2022 4 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Mé první setkání s autorkou a jsem za něj velice ráda. Krásný příběh, místy velmi smutný. Čtete o osudech obyvatel jednoho domu a tak nějak si přejete, abyste k nim také patřili. A také si přejete, aby to pro spousty jiných dětí dopadlo minimálně tak, jako pro Axela. Velmi příjemná kniha.

06.01.2022 5 z 5

Poslední dny Rabbit Hayesové Poslední dny Rabbit Hayesové Anna McPartlin

Tohle se nepovedlo, bohužel. Bylo to přeslazené, zároveň však pravidelně prošpikované vulgaritami, které však v kontrastu s onou přeslazeností působily lacině a hloupě. Postavy, s vyjímkou Johnnyho a Rabbit, více či méně nedávaly smysl, jejich pocity a chování těžko uvěřitelné, takové ode zdi ke zdi. Při čtení některých vět mi bylo až trapně, trochu jako učesaná verze Google překladače. Až na předposlední a poslední kapitolku to bylo docela utrpení, knihu této úrovně bych od nakladatelství Host nečekala. Škoda. 2 hvězdičky za pasáže s Johnnym, přebal a konec.

27.12.2021 1 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

Krásný příběh. Přečteno na jeden zátah. Autorce se podařilo skvěle navodit atmosféru, všechny 3 hlavní hrdinky byly tak milé postavy a v podstatě byly i příjemným překvapením, protože - ač by se to obzvlášť v dnešní době nabízelo - autorka je dokázala napsat lidsky a naprosto přirozeně a naštěstí nenajela na vlnu silných emancipovaných žen. Přebal knihy se také moc povedl. Výborná prvotina, doufám, že nezůstane jen u ní.

05.11.2021 5 z 5

Aromaterapie pro každého Aromaterapie pro každého Robert Tisserand

Utlá knížka o 165 stranách, která je nabitá informacemi o aromaterapii - poměrně obsáhlá historie, vliv aromaterapie na psychiku, kapitolky na téma důležitosti doteku, léčebné energie, přírodní rovnováhy, to je jen zlomek z toho, co v knížce najdete. Jsou zde popsány případy pacientů, jejich neduhů a léčby za pomoci aromaterapie. Také zde naleznete profil esenciálních olejů z šalvěje, levandule, máty peprné, růže damašské, rozmarýnu, santalového dřeva, čajovníku a Ylang-ylangu a pár receptů na masážní oleje ap. Přesto, že vizuelně zaostává za novějšími publikacemi o aromaterapii, nenechte se zmást. Text je sice poněkud jednolitý, trochu na pohled připomíná skripta, ale je velmi čtivý a veškeré informace jsou velmi zajímavě podány.

15.10.2021 5 z 5

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Parádní jízda. :) Knížka se četla velmi dobře, humor je temnější, ale mě tedy bavil pořádně. Občas dojde k uzemnění, když vyprávění z ničeho nic zvážní, i to je však velmi povedené. Přesto, že se zde řeší těžké téma stárnutí, partnerského odcizení, pomalého chátrání jak fyzického, tak mentálního, nepůsobí kniha vůbec depresivně. Desirého životní bilancování, které se vine celým příběhem, vyznívá docela smutně. Vlastně se dá pochopit, že se pro poslední životní etapu rozhodl tak, jak se rozhodl.

-- V životě člověka je nevyhnutelné, že se v určitém okamžiku, někdy z nějakého důvodu, ale často prostě bezdůvodně, vrátí k jednomu z těch malých zlomových bodů ve své existenci. A že si říká, jak by to s ním dopadlo, kdyby v onu chvíli balancoval trošku jinak. --

14.10.2021 5 z 5

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Nádherná knížka. Těžko se mi hledají slova, všechny postavy do knihy patřily, nebyl tam nikdo, kdo by nezapadal. To, jak byla vykreslena jejich celoživotní přátelství, vztahy, každodenní život, vzájemná podpora, sounáležitost, láska - za mě dokonalé. Skvělý jemný humor, kterého sice nebylo moc, ale byl dokonale nadávkovaný. Dlouho jsem čekala na knížku, jako je tahle. I přesto, že to bylo místy dost smutné a bolestivé čtení.

08.10.2021 5 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

Ze začátku to bylo super, knížka se četla sama, vlastně tak do dvou třetin jsem si říkala, že na to, že je to prvotina, tak teda klobouk dolů. Ale pak jsem se nějak zadrhla, najednou toho bylo moc, všechny ty propletené vztahy, malá i větší dramata a nebralo to konce. Přitom postavy byly vesměs sympatické, neslo se to v pohodovém duchu... Ale bylo toho nakonec moc, jako by se autorka snažila použít každou svou myšlenku a nápad. Tím, jak jsem se do dočtení musela ke konci vyloženě nutit, začala jsem si o to více všímat, jak špatný je překlad a přemýšlet o tom, nakolik překlad samotný knížce ublížil. Ani vlastně nevím, komu bych doporučila. Moc hloubky knížka nemá, což samozřejmě nevadí, všude nemusí být. Ale i na lehké dovolenkové čtení je to moc dlouhé a rozvleklé. Pocit po dočtení knihy? Vyčerpání.

Pár překladových perliček... .)

Sneseš zastávku v boxech?

Asi není zrovna parkové počasí.

Všichni se s něčím potýkají a peníze v tom nehrají rozdíl.

...poskytovala obživu skeptickému kojenci.

28.09.2021 1 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Zvláštní kniha, která dokázala několikrát vyvolat pocity a nával emocí, které jsem nečekala. První půlku jsem přečetla s lehkostí a poměrně rychle, vyprávění bylo velmi čtivé a těžko se od něj odtrhávalo. Poté, co autorka začala vyprávět příběh po příjezdu do USA, to šlo pomaleji a pomaleji. Několikrát mi až vadilo, že některé příběhy autorčiných pacientů neměly konec, rozuzlení. Někdy působilo vyprávění neuceleně, přesto se i druhou půlkou míhaly krásné myšlenky. Kniha určitě stojí za přečtení, dojem trochu kazí spousta překlepů a chybějících slůvek, s takovým množstvím jsem se ještě v žádné jiné knize nesetkala.
No a autorčino poděkování na konci knihy? Krásné, lidské a několikrát vykouzlilo úsměv a silný pocit souznění.

06.08.2021 4 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Je několik knih, které ve mně zanechaly hlubokou stopu a někdy přemýšlím, kterou bych zvolila, kdybych měla volbu jen jedné jediné. A s největší pravděpodobností by to byla právě tato knížka. Humor je krásně lidský a pohodový a knížka přináší čistou radost a takový ten pocit, kdy vám je bytostně dobře a nic vám nechybí. Poprvé jsem četla před asi 20ti lety a od té doby jsem ji párkrát podarovala a půjčila a vždy se líbila. Pro mě je to jedna z knížek, kterou když přečtete, už s vámi zůstane. Krásná a určitě stojí za přečtení.

25.03.2021 5 z 5

Králík je taky jenom člověk Králík je taky jenom člověk Komára (p)

Tohle bylo tak hezké. :) Tak mile dětské, ale i správně dospělácké a taková sranda. Smáli jsme se se synem v posteli oba a nahlas. Krásné ilustrace a příběh, tohle se snad musí líbit úplně každému. A jako bonus na vnitřním přebalu králíčci na vymalování. Tahle knížka nemá chybu. :)

24.03.2021 5 z 5