Berg1 Berg1 komentáře u knih

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Musím uznat, že už mě Temná věž dostala. Wizard and Glass je celkem netypický díl - prakticky celý se odehrává v době Rolandova mládí a kromě toho, že popisuje jeho osudovou lásku, tak zodpovídá i hodně otázek týkajících se jeho motivace. Ano, příběh popsaný v této knize by se vešel i na 100 stránek, ale asi by to nebylo ono. V dnešní uspěchané době je Kingův zdlouhavý styl vyprávění vlastně celkem osvěžující a já se už těším na další pokračování.

27.02.2020 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Shrnutí reportáží Jaroslava Kmenty na téma Babiš, které dost pomáhá udělat si ucelený obrázek o tom, co je náš premiér zač - z jakého prostředí vychází a co mohou být jeho cíle. Líbily se mi závěrečné kapitoly, které jednotlivé kauzy dávají do kontextu a naznačují, že možná ani zdaleka nevíme celou pravdu. Za mě super, jednoduché čtení a toho, kdo toho člověka dobrovolně volí bez nějakého osobního prospěchu nechápu a to vůbec..

07.12.2019 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Nádraží Perdido je rozhodně zvláštní kniha. Její nejsilnější stránkou je prostředí, ve kterém se odehrává - Nový Krobuzon je fascinující místo plné podivných tvorů a všudypřítomné špíny. Důležité ale je, že je uvěřitelný a díky autorově popisnému jazyku i dost dobře představitelný. Hlavní monstra jsou pak jedny z nejstrašidelnějších, se kterými jsem se kdy setkal. Skvělá kniha.

11.12.2018 5 z 5

Kniha o Jizerských horách Kniha o Jizerských horách Miloslav Nevrlý

Kniha psaná s obrovskou láskou k horám, přírodě a lidem, kteří v nich žili. Pan Nevrlý zažil Jizerské hory ve všech možných situacích a pravděpodobně neexistuje člověk, který disponuje touto zkušeností a který ji zároveň dokáže takovým způsobem předat. Klobouk dolů i za ten čas, který musel strávit hledáním v archivech a pátráním - informací, pověstí a legend tam je obrovské množství. Rozdělení po jednotlivých měsících nahrává tomu to číst po celý rok po částech a zažít pokaždé přírodu alespoň částečně tak, jak ji popisuje v knize p. Nevrlý.

08.05.2024 5 z 5

Odysseia Odysseia Homér

Návrat Krále. Odysseia je i s odstupem několika tisíc let moderní příběh, ze kterého více či méně vycházejí i příběhy ze současné doby. Napínavý od začátku do konce.

08.04.2024 5 z 5

50 let videoher 50 let videoher kolektiv autorů

Těšil jsem se na to, ale jsem spíš zklamaný. Plno zásadních her chybí (Deus Ex?) a taky netuším proč výčet her končí někdy před patnácti lety (co tedy znamená těch 50 let, když rozsah pokrytí v knížce je jen nějakých 35 let?). Také se mi moc nelíbilo, že články se spíše jen okrajově věnovaly samotným hrám, jejím postavám a případně tomu co přinesly nového - je to spíš příběh jejich vývoje, který při takovém počtu her dost splývá a je často podobný..Celkově to na mě působí jako hodně šité horkou jehlou, což je u takhle ambicíozní publikace škoda. I tak jsem ale rád, že jsem to pořídil, protože nic podobného na trhu podle mě není.

01.03.2024 3 z 5

Měsíční stín Měsíční stín J.M. DeMatteis

Měsíční stín a jeho cesta za osvícením, která je plná filozofie, satiry i humoru. K hlavnímu hrdinovi i ostatním postavám získáváte postupně vztah a jejich příhody prožíváte se stále větším zaujetím. Nejlepší na celém komixu je ale jeho grafická stránka - akvarelové malby zachycují většinou pouze náladu a emoce konkrétní situace, jsou tedy hodně silné a nechávají hodně prostoru i pro představivost. Je to fakt hodně dobré.

12.02.2024 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Příběh o svobodném duchu v nesvobodném těle. Vězeň v San Quentinu utíká před utrpením do minulých životů a nedává tak šanci dozorcům a šéfovi věznice ho úplně zlomit.
Jak je u Londona zvykem, je to skvěle napsané a hlavní poselství knihy je dost silné. Celkově mě to ale bavilo nejméně ze všech jeho knih, díky střídání příběhů a postav jsem se často nedokázal pořádně začíst.

02.10.2023 3 z 5

Habibi Habibi Craig Thompson

Ve světě, kde stále vládne otrokářství a který je prostoupen násilím a útlakem se náhodně potkají dva sirotci. Jejich situace vypadá většinou naprosto bezvýchodně, přesto najdou jeden v druhém smysl života a ani roky odloučení na tom nic nezmění. Příběh je to ve výsledku citlivý a přes všechno utrpení ve své podstatě pozitivní.

Co bych vyzdvihl nejvíc je grafické zpracování - černobílá barva tentokrát nepůsobí minimalisticky, ale je naopak vidět velká snaha jít všude do velkého detailu. Některé kresby jsou roztaženy i na celé strany a v podstatě každá je svým způsobem umělecké dílo. Hlavní příběh je pak po celou dobu citlivě provázaný s náboženskými/pohádkovými příběhy, které doplňují vyprávění hlavních hrdinů.
Po všech stránkách skvělá kniha, ke které se určitě někdy vrátím.

19.02.2023 5 z 5

Až do konce času Až do konce času Brian Greene

Při čtení anotace jsem se trochu bál, zda Brian Greene v této knize nesklouzne příliš do oblasti filozofie a spekulací. Naštěstí tomu tak není, snaží se očima vědy a současných poznatků zaměřit na vznik vesmíru, života, náboženství atd. a hlavně překládá vizi toho, jak to vše skončí. Ta entropická cesta od počátku až ke konci je strašně zajímavá, ale určitě je znát, že popsat něco takového v jedné knize je hodně ambiciózní plán a proto se nedostaneme do větších detailů, jak je to třeba u jiných Greenových knih. Rozhodně to ale stojí za přečtení.

14.02.2023 4 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

Těžko stravitelné, ale zajímavé čtení. Příběh se odehrává spíše na pozadí vyprávění o právu Kanun - starodávného práva, které obyvatelé oblasti Prokletých hor aplikovali na všechny oblasti svého života. Hlavní hrdina Gjorg knihou a horami bloudí, naprosto bezmocný jakkoliv ovlivnit svůj smutný osud, určený krevní mstou. Depresivní atmosféra hor na čtenáře těžko dopadá a ten je postupně seznamován s podstatou práva a kastou jeho vykladačů a vynutitelů. Jako částečné zjevení pak působí manželský pár z Tirany, jejichž příběh ale zanedlouho upadne do všudypřítomné deprese také.
Knihu jsem četl během cesty po Albánii i po Prokletých horách - na symboliku Kanunu je zde možné stále narazit, pro místní je to ale téma o kterém se přirozeně příliš bavit nechějí. Těch (zbytečně) mrtvých jen za minulé století musí být nepočítaně..

17.06.2022 3 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Vyprávění o životě Jacka Londona, zaměřené především na jeho setkávání se s Démonem. Celkem syrový popis tehdejší společnosti i toho jak plíživě si alkohol počíná, než vás úplně pohltí ve chvíli kdy to nejméně čekáte. Na druhou stranu je kniha napsána spravedlivě, autor přiznává, že pokud by nepil tak by neprožil tak zajímavý život, přišel by o většinu svých nejlepších zážitků a nesetkal se s tolika zajímavými lidmi. Dobrá je i jeho (z dnešního pohledu) naivita, kdy předpokladá že schválením volebního práva pro ženy se okamžitě alkohol navždy zakáže. Nečekal, že ženy místo zákazů začnou pít sami :) Moc mě to bavilo, moje první setkání s Londonem a určitě ne poslední.

07.01.2021 4 z 5

Život plný dobrodružství - Světem křížem krážem Život plný dobrodružství - Světem křížem krážem Leoš Šimánek

Leoše Šimánka mám moc rád, obdivuju jaký život dokázal prožít a rád si čtu jeho zážitky z cest. Na jeho diashow jsem chodil už jako malý kluk v době, kdy informace o exotických krajích nebyly tak snadno přístupné jako dnes.
Tato kniha je pokusem zachytit celý jeho život i všechny expedice, kterých se účastnil. Problémem je ale její rozsah - má asi 150 stránek, z čehož slušnou část zabírají fotografie. Jak je možné nacpat celý život zajímavé osobnosti do knihy, kterou přečtete za 3 hodiny? Z každé expedice nebo úseků života jsou tedy vybrány jen ty nejzajímavější zážitky a události. Bavilo mě to hodně, ale jestli to měla být kompletní autobiografie, tak to považuji za zklamání. Autor a jeho život by si zasloužili o hodně větší rozsah. Škoda

03.01.2021 3 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Scott Carney

Inspirován WHM, Scott Carney jezdí po světě a zkoumá jak si zvyšovat odolnost organismu. Některé kapitoly byly super - Kilimanjaro, historie, biologie..Některé mi ale přišly navíc a zajímavé pro mě nebyly vůbec. Celkově ale dobrá kniha. O konkrétních věcech týkajících se WHM se tam moc nedovíte, ale pokud se chystáte metodu učit a praktikovat, je tato kniha dobrý otvírák.

04.08.2020 3 z 5

Astronautův průvodce životem na Zemi Astronautův průvodce životem na Zemi Chris Hadfield

Kdo se jako malý nechtěl stát astronautem? Tady Chrisovi se to povedlo a navíc o tom dokáže výborně vyprávět. Musím říct, že po přečtení knihy mám na tuto profesi docela jiný náhled a vnímám tu obrovskou dřinu a desetiletí příprav, než člověk do vesmíru vzlétne. Je to výborný, v první polovině mě ale tolik nebavily kapitoly zaměřené na předání životních rad a zkušeností.

19.05.2024 4 z 5

Peru pod kůží Peru pod kůží Vladimír Plešinger

Styl knihy mi úplně nesedl. Prokládá zajímavé části o historii míst v Peru s osobními zážitky autora, které upřímně tolik zajímavé nejsou. Díky tomu, že chtěl obsáhnout takřka celou zemi a každý její region je to také docela rychlá jízda a ty nejzajímavější příběhy se nemohou tolik rozvinout. Určitě mě to ale většinu času bavilo, i když jsem čekal o něco víc.

13.07.2023 3 z 5

Geniální potraviny Geniální potraviny Max Lugavere

Zajímavé čtení o tom, které potraviny jsou prospěšné pro náš mozek a které mu naopak škodí. Ano, je to vlastně méně radikální ketodieta a autor asi závěry o tom, že bychom měli hodně spát, hýbat se a do toho jíst hodně zeleniny neobjevil Ameriku. Je to ale zajímavě pospojované dohromady a obsahuje to odkazy na plno studií a dalších zajímavých informací. Není asi potřeba brát vše úplně doslova jako dogma, co si z toho kdo vezme je na každém konkrétním čtenáři.

22.05.2023 4 z 5

Čtení mraků: Předpověď počasí pohledem na oblohu Čtení mraků: Předpověď počasí pohledem na oblohu Oliver Perkins

Asi to byl záměr, ale kniha je dost jednoduchá - něco se v ní autor vysvětlit snaží, některé důležité věci pro pochopení celého komplexu chybí. Myslím, že se trochu projevuje to, že je mu 15 let. Jsou tam ale pěkné fotografie a jako jednoduchý kapesní průvodce to posloužit asi může.

28.01.2022 3 z 5

Temná věž Temná věž Stephen King

Minulý díl jsem hodně zkritizoval, tak tady musím být hodnější. Poslední díl je rozhodně důstojným završením celé série. První polovina je znovu trochu rozvláčnější, ve druhé ale nabere děj rychlý spád a závěrem(který je mimochodem skvělý) už spíše jen profrčí. Po několika tisících stranách je samozřejmě čas i na nostalgii - rozpad ka-tet je sice smutný, ale nevyhnutelný. Pozornost na sebe tentokrát více strhne Mordered a jeho pronásledování, které mi připomnělo první díl a Rolanda s Walterem. Celkově musím celou sérii hodnotit kladně, i když přiznávám že jsem s ní v některých fázích hodně těžce bojoval a pořád mám pocit, že potenciál celého příběhu byl ještě o level výše, než jak se to Kingovi v reálu podařilo zrealizovat. Rozhodně jsem ale rád, že jsem se na tu cestu vydal a hlavní postava Rolanda je určitě jedna z těch nejlépe napsaných, se kterými jsem se na stránkách knih setkal. Jeho osud, který se na konci naplní je pak dost symbolický..

03.09.2021 5 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Myslím, že se King do svého díla začal dost zamotávat. Na Temné věži se mi líbilo putování hlavního hrdiny postapokalyptickým světem s jeho fantasy prvky. Zvrhlo se to ale v nepřehledné cestování v různých časových linkách i světech, kde moc věcí nedává smysl. Do jedné z hlavních rolí navíc autor obsadil sám sebe.
Nebavilo mě to a zejména z důvodu, že jediné dvě opravdu zajímavé postavy (Roland a Jake Chambers) jsou v tomto díle spíše v pozadí a prostor dostává především Susannah - Detta - Odetta - Mia, která mi zajímavá nepřijde vůbec a její rozvleklé dialogy jsem spíše protrpěl.
Postava Kinga se v průběhu knihy vyjádří v tom smyslu, že Temná věž měla být jeho mistrovské dílo, stejně jako má Tolkien svého Pána Prstenů. Přijde mi, že se nechal příliš unést svou ambicí zanechat po sobě něco mimořádného a velký potenciál celého příběhu díky tomu zůstane nenaplněn.
Ale budu doufat, že mě poslední díl vyvede z omylu, vrátí se ke kořenům a podaří se mu celou sérii důstojně uzavřít.

22.06.2021 2 z 5