Ben Nevis Ben Nevis komentáře u knih

Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

Když dáme Drek = žid a čistý = árijec, dostaneme krásný holocaust. Takže udělat ze skupiny lidí odpad společnosti není žádné scifi. Samá autorka se přiznává, že má obavy ze sílící nevole proti imigrantům.

Jenže v knize se neřeší politika, ale zakázaná láska. ON žil celý život s klapkami na očích a uších a prozřel v cirkusu. ONA má jedinou funkci - aby se čtenář bál o její život a litoval ji a všechny ostatní Dreky.

Děj je dost schematický a postavy jsou ploché. Jedna strana jsou oběti, druhá strana ku-klux-klan a skoro nic mezi tím. Pro děcka dobré, ale dospělý čtenář má problém najít širší souvislosti.

24.01.2020 2 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Kniha by si zasloužila 5/5 ve srovnání s tvorbou v žánru, ale ve srovnání s Kingem nedotahuje nejúspěšnější kousky. První polovina je napínavá, protože pátráme po "jak". Pak už je pachatel jasný a na můj vkus se dostává moc prostoru analyzování, jestli je to vůbec možné, jestli věřit nebo hledat logické vysvětlení v rámci reality.

Outsider připomíná román To, kde se o to důležité postarala dětská schopnost věřit v pohádky. Jenom s dospělými to už není ono.

02.12.2019 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Čekala jsem podle názvu něco víc humoristického, ale nejvíc mi vadilo, že konec je takový nekoncový, hlavní hrdinka neudělala žádný vývoj. Taky mi přišlo divné nedostatek komunikace v rodině. Například matka někam cestuje a čtenář se ani nedozví, proč a s kým. Anebo nám to Eliška nechtěla sdělit a je špatná komunikace mezi vypravěčem a čtenářem.

26.08.2019 3 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Autorka umí psát detektivky, aby byly napínavé a něco se tam dělo. Moc žen nezvládne tvorbu s akčním a logickým dějem, takže respekt.
Hlavní hrdinka je taky povedená. Její nevraživost je vysvětlena strastiplnou minulostí, ale zároveň je empatická a má hluboký smysl pro čest. Tato kombinace asi v reálu nedává smysl, ale na stránkách vytváří sympatickou osobnost.

Mám však velkou výtku - nečetla jsem všechny knížky po řadě, tudíž vyzrazení zápletky a rozuzlení z předchozích knížek asi nepovede k tomu, že si čtenář poběží koupit předcházející díly.

29.07.2019 4 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Dávám body za originálního psychopata.

09.07.2019 5 z 5

Pod zámkem Pod zámkem Maude Julien

Některým stačí špatní rodiče, aby skončili jako celoživotní dochazeč na terapii. Ale existují i špatní rodiče, kteří mají Poslání.

Připomíná mi to knihu "Byla jsem otrokyní v satanské sektě", kde se oběť do normálu nikdy nedostane. Tady autorka ještě zažila selanku, čímž nechci snižovat její utrpění. Bohužel separací od tyrana nekončí utrpení a nezačíná šťastný život.

09.07.2019 3 z 5

Chlapec, který přežil pochod smrti Chlapec, který přežil pochod smrti Pavel Taussig

Příběh by měl silnou vypovídající hodnotu, kdyby neexistovala spousta dalších s hrůznějšími osudy. Nicméně deník je jedinečný, protože se nedívá zpětně přes politické kukátko. Týraného člověka (a ještě dítě) opravdu nezajímají principy, ale jídlo. Neřeší, jestli dotyčný je nácek nebo partyzán, zajímá ho, jak se chová k vězňům.

V přežití žádná ušlechtilost není, maximálně v románech.

09.07.2019 3 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Taková detektivka s rodinnými kostlivci ve skříni. Závěr bohužel překombinovaný kvůli tomu, aby to každý hned neuhádl, ale kdo má rád psychologické sondy, dobře si počte.

29.05.2019 4 z 5

Pokrevní sestra Pokrevní sestra Jane Corry

Začátek se mi hodně líbil, ale pak to začalo ztrácet logiku, která ke konci úplně umřela. Autorka se až křečovitě snaží šokovat. Připomnělo mi to sérii "Roztomilé malé lhářky", akorát že puberťácká dramata a křivdy řeší dospělá žena. Na hlavní hrdince není nic, kvůli čemu by mohla být sympatická.

24.04.2019 3 z 5

Okno do dvora Okno do dvora Pauliina Susi

Trošku těžkopádněji napsané nebo přeložené. Postavy jsou rozebrané na mnoha stranách a stejně nemůžu říct, že bych se s nimi sblížila. Nejpochopitelnější byl možná ministr. Ostatní se chovají strašně nelogicky, hlavně chytrý "ajťák". Taky ubírám body za multikulti masírku.

11.04.2019 3 z 5

Kouzelná skříňka pro Gwendy Kouzelná skříňka pro Gwendy Stephen King

Bohužel mírné zklamání. Hlavně co se týče délky knížky, protože se tu někdo napakoval na jménu autora. Nápad má potenciál na pořádný román podobného ražení jako Nezbytné věci. Kouzelná skříňka pro Gwendy je psaná pro děti 12-15 let, které sní o zázračném léku na akné, hloupost nebo nemotornost. Prostě cokoliv, co je pozvedne mezi populární děti.

I když počtení to bylo příjemné, s iniciálami R. F. bych čekala něco temného a zkaženého. Mám ráda romány o dětech, i některé pro děti (třeba Harry Potter), ale Gwendy toho hodně postrádá.

28.02.2019 3 z 5

Anihilace Anihilace Jeff VanderMeer

Už dlouho jsem nečetla méně povedenou ságu. Tohle je první díl, ale bude hůř. I díky tomu, že jsem četla v originále, jsem se v textu ztrácela a samovolně přeskakovala pasáže.
Hlavní hrdinka není extra sympatická a aby se neměl čtenář čeho chytnout, ani ostatní postavy nemají jména, pozadí a ani významnější roli kromě křoví. Celá expedice vypadá jako amatérský průzkum thajské jeskyně dětským fotbalovým týmem. Na to, že je to už bůhví kolikátá výprava, dělají pořád stejné chyby. Většina knížky se točí kolem toho, jak bioložka miluje sviňky víc než lidi.

10.07.2018 2 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Hadohlavec mi byl sympatický tím, jakou dostali uprchlíci čočku a že ta mexická zeď má smysl i pro jejich ochranu. Kdyby, blbci, migrovali do EU, dostanou ubytování, kapesné i právní pomoc bez nutnosti dřít na dluhy v továrně. ;-)

Lehký spoiler: Musím zkritizovat lehkověrný přístup postav ke smrtelné nákaze. "Sice mám v sobě virus, který může zabít miliony, ale nenechám si tím omezovat život. Přece stačí, když se budu vyhýbat nějaké potravině".

08.12.2017 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Nemůžu říct, že by příběh byl bez chyb. Vyšetřování se schválně vyhýbá bodům, které si autorka šetří na závěr. Nebo bylo špatně vysvětleno, proč se vyšetřování neubíralo hned tím směrem. Chování zločinců je taky občas divné. Nicméně musím zatleskat tempu a dobře udržovanému napětí, kde není místo na vatu.

08.12.2017 5 z 5

První muž Říma První muž Říma Colleen McCullough

Vynikající dílo talentované autorky. Asi si přečtu i Ptáci v trní. :-)
Bála jsem se, že to bude nějaká romance zasazená do prostředí Antiky (takových knížek je spousta), ale je to čistokrevný životopis skutečných postav, přibarvený samozřejmě tam, kde chybí dobové informace.
Což má i své neduhy, jako například krkolomnější čtivost a místy ne nezbytná rozsáhlost.

Nejvíce mě však zaujalo, jak se římská republikánská politika podobá té naší. Reformátoři narážejí na strach tradicionalistů o svoji moc a majetek. A jak často je dobrý úmysl vykoupený nečestnými prostředky.

13.11.2017 5 z 5

Vzestup draků Vzestup draků Morgan Rice

Tohle bylo první setkání s autorkou a nejspíš i poslední, protože paní Rice dává přednost kvantitě před kvalitou.

Máme tu patnáctiletou žábu, která má věrného vlka, protože psi nejsou dost kůl. Je dobrá v boji s dřevěnou holí, kterou dokáže porazit bojovníka s mečem. Ale když potřebuje, přelomí tu hůl o koleno. Kniha je plná dalších podobných nesmyslů, popírá fyziku a logiku. Jakoby autorka vůbec nevytáhla paty ze svého paneláku, ale přesto psala knihy o zálesáctví. A všemu vévodí název pro odporné skřety - Skřítci.

Co se týče samotného příběhu, máme tu neoriginální klasiku o boji dobra proti zlu. Přičemž zlo je černobílé a tudíž nudné. Charaktery jsou tak plytce popsány, že sotva jsem se sblížila s hrdinkou, už je konec.

Kniha je určená pro nováčky v žánru, kteří nikdy nečetli Tolkiena, Martina nebo Sapkowského.

17.08.2017 1 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Dávám 5/5 i přesto, že mám k celé trilogii plno výhrad. Důvod je jednoduchý - čtení působilo potěšení i přes všechny výhrady a neduhy.

Hlavní kritika směřuje k počtu bitev, bojů, soubojů. No přežila jsem Pána prstenů, přežila jsem i Stín krkavce. Dokonce to má i podobné schéma - zatímco jeden hrdina hledá řešení, jak pobít nadpřirozeného záporáka, zbytek bojuje s jeho armádou na různých frontách. Nakonec se vše rozumně spojí a uzavře, a to je hlavní.

Vývoj postav je bohužel pevně daný od začátku, takže mají malý prostor vybočit ze stereotypu. Ale tím trpěl i Tolkien. Líbilo se mi však, že nepřítel má své problémy a vše nestojí a nepadá na jedné bytosti.

04.04.2017 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Druhý díl mě bavil minimálně stejně dobře jako díl první. Přidání pohledu více postav příběh zpestřuje a rozšiřuje. Nicméně více mě bavila první polovina knížky, protože ve druhé se pořád válčí. Taky nevím, jestli bylo nutné, aby nám prology s kronikářem oznamovaly děj dopředu. Ještě bych vytkla, že Velín se stal otrokem písně krve, nic nedělá za své vůle a nechá se vést "Silou", jak by řekl rytíř Jedi.

Každopádně Velín je sice vojevůdce, ale víc mi k srdci přirostl Frentis. U Revy jsem čekala, že jí bude dvanáct, takže mě překvapil její skutečný věk. Její přerod ze zfanatizovaného fracka je poněkud zázračný. Lyrna rovněž překvapila. Dostala lekci a vývoj její postavy je uvěřitelnější.

22.03.2017 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Už jsem četla Souostroví Gulag, takže vím, že vyprávění podané v této knize není vůbec nadsazené a zveličené. Hodnotu lidského života známe jenom pár desetiletí a v Rusku možná ani teď ne. Na Věře a Nadi (i na jejich matce) byla spáchaná hrozná křivda a je mi líto, že nevymohly odškodné. Gulag si s ničím nezadal s koncentrákem, akorát trýznění vězňů spíš způsobovala hloupost a liknavost nadřízených než důmyslná krutost.

Česká část je taky děsivá, protože ČSSR si nechtělo znepřátelit SSSR bojem o nějaké polorusky.

Knížka je zajímavá i díky čtivě podanému vyprávění.
Trošku kritiky:
- pan Kupka si občas domýšlí situace, u kterých nebyli žádní svědci. Třeba jak vedoucí nakládali s dopisy, proč dělali to a ono.
- to se Věra za 19 let nenaučila rusky? Připadá mi, že holky ztratily spoustu času doufáním v návrat, místo aby si snažily polepšit v Rusku (v době, kdy už vězení polevilo).

Pořád jsou na světě zlé režimy a takový příběh se může stát každému z nás. Stačí jet na dovolenou do nevhodné země...

06.10.2016 5 z 5

Deník 1938–1945 Deník 1938–1945 Helga Hošková-Weissová

Holocaust je to nejhorší, co mohla moderní Evropa zažít. Ve světě se to děje pořád - genocidy obyvatel podle rasy, náboženství, ale snad se v Evropě poučíme a nebudeme historii opakovat ani po smrti posledního pamětníka.

Helžin deník asi zanikne ve spoustě vzpomínek na koncentrační tábory. Sama jsem jich četla několik a výpovědi se podobají jako vejce vejci. Helžin unikát je v autorčiných doprovodných obrázcích. Nedivím se, že se Helga dala na výtvarnou dráhu, i když ve spisovatelské kariéře by taky uspěla (pokud nelže a deníkové zápisky nejsou editovány).

Druhá zvláštnost vzpomínek - deník je vhodný i pro mladší čtenáře, protože se nevyžívá v líčení jednotlivých utrpení a nespravedlností, ale spíš ironizujícím tónem líčí celkovou atmosféru. Kromě pár zmínek zde není ani žádné obviňování či sebelítost.

Stejně jako ve vzpomínkách dalších účastníků transportů, i tu je patrné, že lidé lpící na morálních zásadách neměli šanci dožít se konce války. Přeživší pamětníci vesměs měli možnost získat lepší příděly, bez kterých by nevydrželi. Čestní a spravedliví (třeba Helžin tatínek, který nechtěl mít výhody na úkor jiných) pomřeli mezi prvními.

02.08.2016 3 z 5