begonie226 begonie226 komentáře u knih

Krásně zpracovaný příběh baronky z rodu Battaglia, částečně smyšlený, částečně založený na skutečných událostech. Děj je zasazený do jihočeských Bratronic, kde na rodném zámečku vyrůstá Blanka a její bratr Kristián, kde vzniká i jejich láska k dobrodružným výpravám na kolech. Osudová láska v nešťastné době, láska k rodině, prvovýlety na kole do Alp i kolorit vedlejších postav, to vše dává dohromady velmi čtivý román .

16.06.2021 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tuto knihu jsem si přečetla na doporučení. Nelituji toho. Příběh Sisi zasazený na Šumavu a do Plzně je čtivý a má spád. Jen ten konec knihy mi nějak nedá spát. Tak nějak nevím, jak si ho vyložit.

05.06.2021 4 z 5

Dívčí hrob Dívčí hrob Jeffery Deaver

Netradičně pojatá detektivka, která mě překvapila. Už jen to, že povolání hlavní postavy nebyla psychologie, ale literatura. Zaujal mě i náhled do světa neslyšících dívek.

28.05.2021 3 z 5

Krásné dílo o významných ženách, silných osobnostech. Medailonky jednotlivých postav jsou krátké a srozumitelné. Výběr 60 hrdinek je tak akorát dostačující, i když by mě pár jmen napadlo. Ilustrace knihy studenty plzeňské univerzity považuji za koření celého díla.

26.05.2021 4 z 5

Spící panna Spící panna Jeffery Deaver

Moje první kniha od tohoto autora, kterou jsem si přečetla na doporučení kolegy a opravdu top detektivka. Vyšetřovatelka Kathryn Danceová je odbornicí na kinezickou analýzu, se kterou při honbě za uprchlým manipulátorem Pellem slaví úspěch. Otázkou je, jestli ji její znalosti nekomplikují osobní život. V knize není hluchých míst, přečetla jsem jí jedním dechem a už se těším na další dílo.

18.05.2021 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Vyšetřovací tým Holgera Muncha je opět pohromadě a takřka každý jeho člen má své osobní problémy. Hlavní dějová linka se pak točí okolo zdánlivě na sobě nezávislých vraždách, které spojuje jen nález fotoaparátu s označenou čočkou. Kniha se mi dobře četla, má napětí ale rozuzlení bylo trochu osekané. Ale i tak se těším na další případ.

07.05.2021 4 z 5

Made in Sweden Made in Sweden Anders Roslund

Kniha, která mi sice nezapadá do kategorie severských mrazivých detektivek, ale zařadila bych jí hodně vysoko. Příběh vycházející ze skutečných případů Vojenského gangu je prolínaný retrospektivním náhledem do ne zrovna idilického dětství hlavních postav. Dílo je poměrně obsáhlé, ale to počet úspěšně vyloupených bank také. Takže ke konci knihy už je to čekání na osudovu chybu, která vše zboří, jako domeček z karet.

30.04.2021 4 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Kniha, která neurazí. Tak bych ji asi po přečtení definovala. Líbilo se mi zasažení děje do Irska, ale samotný příběh mi přišel hodně vykonstruovaný až nereálný. Třeba komunikace dívek s vrahem po zákrocích, ale třeba i to, že Katie konzultuje průběh vyšetřování s kdekým. Hlavní postava je asi opravdu silnou osobností, protože přes všechny události, které ji postihnou, a že jich ke konci knihy není málo, dokáže vše ustát a dořešit.

29.03.2021 3 z 5

Svíčka za mrtvého Svíčka za mrtvého Ann Granger

Mám ráda tuto detektivní sérii Mitchellová a Markby. Je to sice trochu zdlouhavé namlouvání hlavních postav, ale samotný děj detektivky má spád a líbí se mi i zasazení do anglického venkova.

09.03.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Osamělost hlavní hrdinky navzdory všem je kompenzovaná životem uprostřed bažiny, kde jejími nejbližšími jsou ptáci, savci nebo třeba ryby a mušle. Silný a dojemný příběh, který se dobře čte.

01.03.2021 4 z 5

Problémové partie Problémové partie Mark Haddon

Chvíli mi trvalo, než jsem zaplula do předsvatebního blázince, ale ke konci to nabralo spád. Myslím, že ráda sáhnu i po dalších knize tohoto autora.

20.02.2021 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Přestože měli moji rodiče tuto knihu ve své knihovně, nikdy se mi do ní nechtělo. Určitě to bylo pro její rozsáhlý obsah. Ale snad právě díky databázi knih jsem po ní teď sáhla a nelituji. Děj je dynamický a vyprávění Sinuheta mě dokonale vtáhlo do starého Egypta. Trhám si tedy roucho a sypu si na hlavu popel, že jsem si ji nepřečetla již tehdy.

15.02.2021 4 z 5

Skvělé místo pro smrt Skvělé místo pro smrt Ann Granger

Kvalitně napsaná detektivka z anglického venkova, která se dobře čte a nemá hluchá místa. Ráda si přečtu další díl.

03.02.2021 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Nemohu se zbavit pocitu, že už se téma aristokratky vyčerpává a má sestupnou tendenci. Stále sice budí úsměv, ale do prvních dílů má daleko.

01.02.2021 3 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Nadčasovost tohoto díla až mrazí. Myslím, že tohle téma pasuje do jakékoli doby. Je to kniha, jejíž obsah se nezapomíná.

28.01.2021

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Milé, úsměvné postřehy dávkované po troškách ,které občas nutí k zamyšlení. Nejvíce pobavil sloupek o zahradničení a vánoční cukroví .

26.01.2021 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Podobná dějová linka jako v Dívce ve vlaku, ale myslím, že se autorovi krásně podařil vygradovat závěr knihy. Chvílemi jsem měla pocit, že potřebuji pomoct Anně uklidit a sebrat jí láhve s Merlotem.

24.01.2021 3 z 5

Lužanská mše - Vita Brevis Lužanská mše - Vita Brevis Valja Stýblová

Po této knize jsem sáhla, protože jsem se chtěla dozvědět něco o Josef Hlávkovi. Otisk tohoto mecenáše je viditelný nejen na přešticku, kde se pravidelně pohybuji. Autorka zpracovává životopis podrobně, konkrétně v této první části od dětství přes studia , stáž v cizině až po začátek úspěšné kariéry. Ráda stáhnu i po dalších dílech Lužanské mše.

21.01.2021 3 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Poutavý příběh psaný pohledem autistického chlapce Christophera, který nás nechává nahlédnout do jeho komplikovaného světa, kde i obyčejné věci jako třeba jízda vlakem, mají hodnotu zdolání osmitisícovky.

20.01.2021 5 z 5