begonie226 begonie226 komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Od Agathy Christie jsem četla mnoho detektivek, ale na tuto klasiku došlo až teď. A musím konstatovat, že toto dílo patří mezi nejlepší. Napětí až do konce a překvapivé rozuzlení . Také oceňuji, že děj dokázala sepsat stručně a detektivka není obsáhlá.

18.11.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moc se mi líbilo prolínání děje z pohledu otce a z pohledu Bohdany, i to, jak jedna kapitola končí a další stejnými slovy začíná.
Skvěle vykreslené hlavní postavy, které s přibývajícími stránkami odhalovaly svá další tajemství.

06.12.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Zase další román od Aleny Mornštajnové, který vám zůstane pod kůží. Šedivě mrazivá doba, represe, strach, rozkastování obyvatel a umělé udržování v nevědomosti. Ještě že to dopadlo v listopadu jinak.

23.09.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Moje první kniha od této autorky a musím konstatovat, že ráda sáhnu po další. Ponurá atmosféra pošumavské vesnice mě vtáhla, stejně jako svérázné postavy.

28.01.2022 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tuto knihu jsem si přečetla na doporučení. Nelituji toho. Příběh Sisi zasazený na Šumavu a do Plzně je čtivý a má spád. Jen ten konec knihy mi nějak nedá spát. Tak nějak nevím, jak si ho vyložit.

05.06.2021 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Těžké a temné téma, k jehož zpracování je třeba nastudovat mnoho podkladů, ale i sebrat odvahu. Osud Grety a jejích soupoutnic napříč válkou, poválečnou a komunistickou dobou ve mně zanechal silný dojem. A tak jako vždy, největší rány dopadly na obyčejné lidi.

26.01.2022 4 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Nadčasovost tohoto díla až mrazí. Myslím, že tohle téma pasuje do jakékoli doby. Je to kniha, jejíž obsah se nezapomíná.

28.01.2021

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Poutavý příběh psaný pohledem autistického chlapce Christophera, který nás nechává nahlédnout do jeho komplikovaného světa, kde i obyčejné věci jako třeba jízda vlakem, mají hodnotu zdolání osmitisícovky.

20.01.2021 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Na další případ Eriky Fosterové jsem se moc těšila a musím konstatovat, že mě nový případ nezklamal.

28.01.2023 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Další případ Eriky Fosterové je pro mě asi zatím nejlepší. Zápletka není tak strašně překombinovaná, děj postupně graduje a hlavní postavy vyšetřovatelů mají obyčejné životní trable. Už se těším na další dílo.

11.09.2021 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Vyšetřovací tým Holgera Muncha je opět pohromadě a takřka každý jeho člen má své osobní problémy. Hlavní dějová linka se pak točí okolo zdánlivě na sobě nezávislých vraždách, které spojuje jen nález fotoaparátu s označenou čočkou. Kniha se mi dobře četla, má napětí ale rozuzlení bylo trochu osekané. Ale i tak se těším na další případ.

07.05.2021 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Velké téma, které se autorce povedlo poutavě zpracovat. Po přečtení knihy mám chuť Bílou Vodu navštívit a nasát tu smutnou atmosféru česko - polského pohraničí.

20.05.2022 5 z 5

Pustina Pustina Stina Jackson

Pustina, ponurá krajina, řídce osídlená, kde každý musí spoléhat sám na sebe a svoje nejbližší. Rodinné tajemství se pomalu rozplétá a vrahem Vidara může být prakticky kdokoliv. Za mě povedené dílo.

28.03.2022 4 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Pěkný špionážní román plný nečekaných zvratů. Hlavní postavy jsou dokonale propracovány a chvílemi mi tedy naskakovala husí kůže. Už se těším na pokračování.

04.10.2021 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Přestože měli moji rodiče tuto knihu ve své knihovně, nikdy se mi do ní nechtělo. Určitě to bylo pro její rozsáhlý obsah. Ale snad právě díky databázi knih jsem po ní teď sáhla a nelituji. Děj je dynamický a vyprávění Sinuheta mě dokonale vtáhlo do starého Egypta. Trhám si tedy roucho a sypu si na hlavu popel, že jsem si ji nepřečetla již tehdy.

15.02.2021 4 z 5

Úsměvné vyprávění o několikadenní výpravě tří přátel ( a psa ) po řece Temži okořeněné anglickým humorem. Nechce se věřit, že je této knize už přes stotřicet let.

29.06.2021 3 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Napínavé čtení, které rozplétá minulost jak Cyruse, tak Evie. V jedné knize se to nestihlo, tak už se těším na další.

28.12.2022 4 z 5

Spící panna Spící panna Jeffery Deaver

Moje první kniha od tohoto autora, kterou jsem si přečetla na doporučení kolegy a opravdu top detektivka. Vyšetřovatelka Kathryn Danceová je odbornicí na kinezickou analýzu, se kterou při honbě za uprchlým manipulátorem Pellem slaví úspěch. Otázkou je, jestli ji její znalosti nekomplikují osobní život. V knize není hluchých míst, přečetla jsem jí jedním dechem a už se těším na další dílo.

18.05.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Osamělost hlavní hrdinky navzdory všem je kompenzovaná životem uprostřed bažiny, kde jejími nejbližšími jsou ptáci, savci nebo třeba ryby a mušle. Silný a dojemný příběh, který se dobře čte.

01.03.2021 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Kniha o Holdenových patáliích se mi četla sice dobře, ale tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že v určitém věku ( mladším) by mě její děj oslovil více.

07.12.2022 3 z 5