Bee Bee komentáře u knih

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

O prvním díle jsem tady tuším psala, že mě příjemně překvapil, ale že hlavní hrdinka není úplně podle mého gusta.
Oh my.. To byla chyba. Druhý díl tuhle sérii vystřelil snad až na první místo mých knižních oblíbenců, překonal dokonce i sérii Skleněný trůn nebo Mercedes Thompsonovou, která doteď byla mou favoritkou. Co se týče děje, stránky mi neskutečně ubíhaly, až mi to bylo skoro líto. A ten konec!
Práce s postavami mě neskutečně bavila, Feyre prošla značným vývojem a dostali jsme se na kobylku i Rhysovi (co si budeme povídat, to je prostě něco ❤️ ) a také jeho přátelům. Co se mi tady líbí nejvíc je, že autorka pracuje se všemi postavami, nejen s těmi hlavními.
Kniha mě naprosto nadchla, jediné, čeho lituju je, že tady není šestá hvězda, kterou bych mohla hodnotit.

25.08.2017 5 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Sarah J. Maas je bohyně.
Přiznám se, že jsem Říši bouří rozečítala s obrovskou nechutí, protože jsem věděla, že to bude o nervy a na konci to bude utrpení, protože to je přesně autorčin styl. Takže jsem se rozhodla, že budu číst pár řádků denně a bude to v klidu.
Ha ha.
Trvalo to dva a půl dne.
Pořád tedy víc žeru sérii Dvůr trnů a růží, ale musím říct, že tohle teda byla parádní jízda. Dějově se to posunulo naprosto neskutečně a stalo se toho tolik, že ani nemám slov, abych to popsala. Opravdu ne. Postavy miluju všechny do jedné (dobře, kromě jedné a doufám, že ta mrcha zmizí z povrchu zemského), děj naprosto dechberoucí.
Ten konec..
Ten konec mě rozerval a mám pocit, že jsem nikdy nic takového u knihy nezažila. Poslední kapitoly byly opravdu silné a teď už jen čekat a čekat a čekat.
Autorka je v ukončování knih sadistka nejvyššího kalibru.
Ale každý řádek stál za to.

BTW - ještě si neodpustím dodatek k českému překladu: tentokrát je to opravdu katastrofální, jak stylisticky, tak gramaticky. Hrubky v knihách jsou ohavností všech ohavností, nehledě na to, že jsem několikrát postřehla jméno postavy v ději, kde ta postava vůbec není, takže tentokrát opravdu děs.

05.10.2017 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nemůžu uvěřit, že jsem s přečtením téhle knihy tak otálela, mám ji už neskutečně dlouho. Tohle je jeden z mála případů, kdy ani nevím, jak komentář seskládat, aby dával smysl. Hodně na mě zapůsobil celý děj a všechny postavy, a ačkoliv je to náročnější četba, určitě doporučuji.

25.07.2018 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Ke komentáři k téhle knize se už nutím od chvíle, kdy kniha vyšla. Četla jsem v originále ihned po dočtení druhého dílu, protože ty "Maasovské" konce by člověka zabily.. Pak jsem to znovu četla, jakmile to vyšlo v češtině. A musím říct, že mě kniha prostě uchvátila. Každý díl je svým způsobem jiný, jsou jiné i postavy a tím, jak čtenáři přibývají informace, se mění i náhled na věc - alespoň tedy u mě.
Já se neskutečně těšila, co bude Feyre vyvádět na Jarním dvoře a absolutně mě to nezklamalo. Její proměna je tady už fakt fest znát - rozhodně oproti prvnímu dílu - a chvílemi je tady opravdu brutální.
Po návratu zpět jsem už jsem byla nadšením bez sebe. Druhý díl byl takový románek, ale tady už se chystáme do bitvy, sledujeme vyjednávání mezi vladaři, uzavírání všemožných dohod. Naprosto, ale fakt naprosto, žeru "monstra" v téhle sérii - ať už Tkadlenu, Řezbáře, Suriela, nebo další - nechte se překvapit, ale fakt jsou boží. Autorka pracuje s postavami bezvadně, nikdy mě nepřestávají bavit a člověk to prostě prožívá s nimi.
Jasně, dalo by se argumentovat, že už je to překombinované a neskutečné, ale můj názor je, že čtu o vílách v zemi, která ani neexistuje, takže nějaké zakotvení v realitě mi je víceméně šumák a nechávám se bavit. Za mě tedy čtení rozhodně stálo za to a vracím se k ní pravidelně.

25.04.2018 5 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Musím se přiznat, že k erotickým románům už jsem opravdu hodně skeptická, proto jsem Nabíječi tak dlouho odolávala. Nakonec mě asi ukecala hláška na obálce, která tvrdí, že se jedná o druhou nejvtipnější knihu roku.
Kupodivu - je to pravda. Tohle je totiž erotický román, jak má být - nejsou tu divní lidé s psychologickými poruchami a fakt prapodivnými choutkami a úchylkami, žádná hysterka, ani holka, kterou nedokážete pochopit, ani když se sebevíc snažíte. Je to příběh o celkem normálních lidech, plný humoru a neskutečně dvojsmyslných hlášek, které jsou často tak peprné, že naprosto vynahrazují absenci sexu na každé druhé straně na jedno brdo, jako to vídáme v jiných knihách.
S Nabíječem jsem se neskutečně pobavila, nedošlo k žádnému odumření mozkových buněk a celkově to stálo za přečtení :)

02.04.2014 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tak to bylo rozhodně úžasný překvápko!
Kniha mě chytla už od začátku a velkou zásluhu na tom má Ketterdam a celé okolí, které je úžasně propracované a dokáže si udržet takovou zvláštní atmosféru. Postavy jsem si oblíbila prakticky okamžitě a autorka s nimi úžasně pracuje. Celá šestice je skvělá a funguje mezi nimi perfektní chemie, takže je to radost číst. Možná se nedá ubránit srovnání s filmem Dannyho parťáci, alespoň já to tak vnímala, ale podle mě to vůbec není na škodu. Mě takové party děsně berou. Také se mi líbí, jak autorka postupně odkrývá minulost postav, nedá nám to najednou, ale na opravdové lahůdky si musíte počkat.
Děj má skvělé tempo, které si dokáže udržet celou knihu a já se celou dobu čtení královsky bavila. Troufám si říct, že je to pro mě jedna z nejzajímavějších knih letoška.

01.11.2017 5 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Musím se přiznat, že když jsem kolem téhle knihy kroužila, vždycky mi proběhlo hlavou, že to určitě bude nějaká "trapná motivační kniha, na kterou momentálně nemám čas". Ale nedalo mi to a jeden výtisk jsem ukořistila v knihovně. Jaké pak bylo moje překvapení, když jsem se po pěti minutách začetla takovým způsobem, že jsem to přečetla na jeden zátah! ( a navíc zjistila, že to s motivační knihou nemá pranic společného )
Rozhodně jsem nečekala takový krásný a poutavý příběh, přistihla jsem se, že jsem po dlouhé době opět četla nedočkavě a nemohla se odtrhnout.
Podle mě je velkým plusem rozdělení knihy na dva pohledy a různé časové úseky a určitě také skvělá práce s postavami a hlavně jejich psychologií. Celé je to navíc psané opravdu zvláštním stylem.
Kniha je podle mě naprosto geniální, a budu se opakovat - krásná. Autorka nádherně pracuje s postavami a dokáže udržet čtenáře napnuté jako kšandy. Za mě rozhodně pět hvězd a musím si ji okamžitě pořídit do sbírky.

12.04.2016 5 z 5

Magie ničivá Magie ničivá Ilona Andrews

Tak to bylo naprosto boží. Fakt.
Nevím, jak je to možné, ale tenhle díl byl snad ještě lepší, než ten předchozí. V téhle sérii jsem si oblíbila snad každou postavu - nemusím snad říkat, že mými favority jsou Kate a Curran, ale takový Derek, Ascanio nebo třeba Jim jsou taky úžasňáci. Co se týče postav, nemám autorům absolutně co vytknout. Skvěle s nimi pracují, jsou uvěřitelné - pokud jste schopní skousnout fakt, že ovládají všemožný druhy magie a jsou to všechno namakaný týpci, který byste naštvat prostě nechtěli - a hlavně TEN HUMOR. Málokdy se u něčeho tak zasměju jako u této série. Humorem mi to sedlo perfektně.
Děj.. co k němu dodat. Jako vždy je to nabitý akcí a jako plus určitě musím zmínit, že kdykoliv čekáte, že se to bude odvíjet nějakým směrem, zaručeně se mýlíte a stane se něco, po čem složitě musíte sbírat svoji spodní čelist zpod sedadla vlaku. Bavila jsem se každou vteřinu a v nejbližší době si to přečtu znova. Jsem opravdu zvědavá, co přijde dál, protože nemám tucha, co si představit. Jediný, co autorům vytknu, je to, že od doby, co jsem Kate Daniels začala číst, mi veškerá další četba už nepřipadá tak dobrá jako dřív. Postavili laťku hodně vysoko.

30.06.2015 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Němý křik mě opravdu příjemně překvapil. Četlo se to skoro samo a zvládla jsem to na posezení. Hlavní hrdinka mi sedla už od prvopočátku, a co by to bylo za detektivku, kdyby detektivem nebyla trochu složitá osobnost s velice specifickými vyšetřovacími metodami. Co se děje týče, nemám k tomu co vytknout, stránky jsem doslova hltala, žádné části jsem ani nemusela přeskakovat. Nejsou tady sáhodlouhé popisy událostí a míst, naopak poměrně krátké kapitoly dobře posloužily k udržení čtenářovy pozornosti.
Co se zápletky týče, opravdu mě bavila. Za mě paráda, další díly určitě pořídím.

08.11.2016 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Jodi Picoult si v poslední době našla stálé místo v mé knihovně. Po dočtení Až na konec všech dní jsem byla přesvědčená, že už se tomu nic nevyrovná, ale Vypravěčka to dokázala. Určitě bych od knihy neočekávala nějakou akčnost nebo dobrodružství, ten největší skvost se totiž odehrává přímo v hlavní hrdince. Téma holocaustu je věc, o které by se mluvit mělo, aby se na něj nezapomnělo. Autorka o tom píše realisticky, ale zároveň tuto tématiku zvládla poměrně citlivě. Líbí se mi i vyprávění babičky, postava Josefa Webera je také úžasně zpracovaná a ten konec nemá chybu. Bavil mě i vývoj Saginy osobnosti, byla to uvěřitelná postava a poměrně sympatická. Autorka s postavami opravdu skvěle pracuje, dokáže popsat vývoj osobnosti vlivem okolností jako by to sama prožila. Za mě skvělé čtení a určitě se k tomu ještě vrátím.

25.08.2016 5 z 5

Učiněná katastrofa Učiněná katastrofa Jamie McGuire

Absolutně jsem netušila, co od toho mám čekat, ale ani náhodou mě to nezklamalo. Líbí se mi, že jsme taky dostali pohled druhé strany a ač jsem vlastně četla to samé, neztratilo to humor. Dostala jsem taky spoustu dalších detailů, které autorka v prvním dílu vypustila. Jako bonus tu máme scénu o X let později, což mě naprosto nadchlo, protože jednička mi přišla ukončená strašně na rychlo. Travis Maddox je prostě pan úžasňák a z jeho pohledu se to zdá ještě lepší než od Abby, která to přeci jenom prožívala trochu jinak, než on. A navíc už víme, kde se vzala ta přezdívka Holubička. Tohle bych mohla číst pořád dokola :)

22.03.2014 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Tohle je už několikátá kniha od této autorky, co se mi dostala do rukou a musím říct, že absolutně nejsem zklamaná.
Námět je ohromný a autorka s tím skvěle pracuje. Dvě dějové linie jsou zvládnuté na jedničku. Osudy hlavních hrdinek jsou jako vždy dost pohnuté a to je skvělý způsob, jak si udržet čtenářovu pozornost. Sophiin život jsem sledovala napnutá jak kšanda až do poslední stránky. Válečné téma je pro mě vždy zajímavé a když si s tím autor poradí, určitě to za čtení stojí. V knihách většinou dostaneme příběhy vojáků, ale náhled do života obyčejných lidí je tu perfektní. Liv jako postava také fungovala dobře, takže za mě je určitě kniha, ke které se vrátím.

07.10.2016 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Tak jsem objevila další sérii, kterou naprosto zbožňuju. Autorka má výborný styl psaní, kniha mě zaujala prakticky okamžitě a začetla jsem se ani nevím jak. Přečteno na jeden zátah. Zápletka je skvostná a příběh plný záhad, takže vás to přímo nutí číst dál a zjišťovat. Trochu jsem se bála, když jsem zavětřila další milostný trojúhelník, ale nakonec se to vyvíjelo poměrně dobře. Celaena je postava podle mého gusta, opředená tajemstvím a povahově mi sedla. Líbilo se mi, jak ji autorka vylíčila komplexně, není to jen vražedkyně, ale má spoustu dalších vlastností a manýrů, takže to nemá chybu.
Navíc jsem se zamilovala do Chaola, to sérii taky hodně pomohlo :)

09.09.2016 5 z 5

Magie na vzestupu Magie na vzestupu Ilona Andrews

Ano, opět tady budu pět ódy na spisovatelské duo, které stojí za touhle sérií - která, abych se opakovala dostatečně často a hlasitě, je mojí nejoblíbenější spolu s Mercedes Thompson. Dokonce mě ta série baví tak, až mě kompletně přešel strach, že by se kvalita knih mohla snižovat jejich kvantitou, protože už jsem se tolikrát přesvědčila, že to prostě není možné.
Kate s Curranem tady čeká velká věc - aby zachránili děti kožoměnců před proměnou v lupy, musí jet do Evropy a už předem ví, že to je past. Už to samo o sobě udrží čtenáře ve střehu a co se děje týče, je to vyšperkovaný a plný akce, takže jsem četla do dvou do rána a dneska do práce se mi vstávalo fakt těžko. Blažil mě ale ten pocit, že jsem to dočetla a bylo to boží.
Postavy jsou tu propracované naprosto všechny a všem jim věřím. Nechybí tomu humor, který mě baví a vyloženě mi sedne a hlavně je tu několik zlomových okamžiků, u kterých mi lezly oči z důlků, takže skvělá práce :)

23.02.2015 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Tohle byla naprosto parádní četba.
Kniha začíná z pohledu šerifa, který toho má už dost, tak se rozhodne, že chce jít ven. Vedení Sila mu to samozřejmě umožní, a to pod podmínkou, že vyčistí senzory. A tak šerifa navléknou do obleku a vyšlou ho do nedýchatelného vzduchu rozbombardované země. Co nutí odcházející k čištění, když by mohli prostě zmizet za kopcem? Co vlastně přesvědčilo šerifa k odchodu? Tyhle a mnohé další otázky nedávají nové šerifce spát, a tak se rozhodne dráždit hada bosou nohou...
Atmosféra knihy je perfektní a autor si skvěle poradil s dějem, takže se každou přečtenou stránkou dozvídáte další a další informace, až se vám začne zaplňovat jasnější obraz. Zápletka je pro mě geniální, postavy mě bavily - konečně se tu nesetkáváme s chrabrými puberťáky, co zvládnou nemožné a zachrání svět, a tak se mi to líbí. Nemám co vytknout.

26.11.2014 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Když jsem si Hledání Aljašky odnášela domů, byla jsem hodně skeptická, protože jsem věděla, že to Hvězdám nemůže sahat ani po kotníky. Ach, mé hloupé, naivní já. Po kotníky to samozřejmě nesahá, protože tyhle dvě knihy se vůbec nedají srovnávat. Obdivuju autora za to, že dokáže psát o tak rozdílných věcech a zní přitom věrohodně. Úžasně pracuje s postavami, takže bych ani nemrkla, kdybych je někde potkala na ulici a zjistila, že jsou skuteční. Nechybí tomu neuvěřitelnej smysl pro humor - v jednu chvíli jsem se tak hlasitě smála, že jsem musela vypadat jako totální magor.. Líbí se mi rozdělení knihy na "Předtím" a "Potom", protože to funguje jako perfektní hnací motor a nedokázala jsem to odložit. Abych to ukončila - určitě budu číst každou Greenovu knihu.

24.02.2014 5 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Tohle je jednoznačně nejlepší díl z celé ságy. Konečně to má nějaký spád, i když číst z pohledu Jacoba mi občas přišlo ještě horší, než Bellina mentalita starý ženský. Nejsilnější je pro mě závěrečná část knihy, kde přibyla spousta nových postav, Bellina výprava za padělatelem dokladů taky byla parádní, ačkoliv škoda toho neuskutečněného boje. Všimla jsem si, že autorka o tom asi nechce moc psát, protože ani v Zatmění bitvu nějak moc nerozpivávala. Každopádně se mi to líbilo. :))

29.02.2012 4 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Ani jsem nečekala, že mě to bude až tak bavit. Mně se líbily už úryvky ve Fangirl, takže jsem se do toho pustila okamžitě. Trošku jsem v tom měla zmatky, protože navazujeme na děj tam, kde by měl být (snad) sedmý díl, takže skáčeme rovnýma nohama do už hotového světa, kterému nerozumíme. Jasně, zlí jazykové budou srovnávat s Harry Potterem.. Já říkám: No a co? Je to fanfikce k fikci z knihy, a je parádní :)
Srovnání s HP jsem se v hlavě neubránila ani já, a pokaždé, když se objevila zmínka o něčem moderním (mobil, elektřina, apod.), chvíli jsem v šoku zírala a nechápala, protože jsem zvyklá na lucerny, lumos a psaní brkem :) Svět mágů mě bavil, i když si myslím, že kniha není o perfektním ději nebo rozsáhlém světě, ale hlavně o postavách. A ty mě nadchly. Zatímco Simon je takový trošku ňoumes (což je u hrdiny příjemná změna), Baz to vše vynahrazuje. Baz je prostě boží. Fakt jsem se u knihy nasmála (díky Bazovi. A jo, Baz mě fakt nadchnul. Jak jistě vidíte, protože jsem ho právě zmínila po čtvrté ve dvou větách). Zkrátka a dobře, bylo to skvělé (a sladké).

02.03.2018 5 z 5

Město zrcadel Město zrcadel Justin Cronin

Tahle kniha, vlastně celá tahle série, je tak rozsáhlá a tak plná informací, postav, příběhů a osudů, že ani nevím, co mám do komentáře napsat. Je pravda, že jsem si před závěrečným dílem přečetla oba předchozí díly (bylo to jako vracet se ke starým přátelům, nic jsem i po té době nezapomněla, a to o něčem svědčí), a proto pro mě bylo Město zrcadel zpočátku náročné. Jako čtenáři máme tendenci tíhnout ke svým oblíbeným postavám a tady vám tak trochu proklouzávají mezi prsty, prakticky od prvního dílu až do konce - ať už jsou to skoky časem, nebo nemilosrdná smrt ve spárech viráků...
Co se týče děje, byl tu už takový typický pomalý rozjezd, ale ještě pomalejší, než jsme asi zvyklí. Jenže to už mě měl autor úplně zaháčkovanou a bavilo mě to stejně. Neskutečně mě tu baví to sledování osudů postav, jejich vývoj, vývoj samotného lidstva... Opět tu dostaneme i další část příběhu z minulosti. Na Nulu jsem se opravdu těšila a chvíli jsem se obávala, že mě zklame, ale opak byl pravdou. Cronin se umí postavou zabývat tak dopodrobna a mapovat její psychologii, že si vás nakonec získá každý. I ten záporák.
Od poloviny knihy se toho událo tolik, že jsem nestačila valit bulvy a rozhodně to nenudilo. Konec (čti: posledních dvě stě stran) pro mě byl přímo srdcervoucí, protože v téhle knize nemůžete lpět na nikom a na ničem. Samotné zakončení bylo takové hořkosladké. (a budu se opakovat - srdcervoucí). Neumím si představit lepší konec, i když pořád tak nějak bažím po dalších informacích. Myslím, že to je přesně ten pocit, který ve vás má perfektní série zanechat.. Já se k Přechodu budu vracet asi často, je to pro mě mistrovský kousek.

16.02.2018 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Jednou za čas sklouznu k tomuto žánru a teď jsem dlouho na nic nemohla narazit. Až jsem narazila na tohle. Kniha má slibný rozjezd a pak jsem zjistila, že mě naprosto pohltila. Racionální část mysli na mě plive hned několik nedostatků, ale kniha na mě zapůsobila čistě na emocionální úrovni. Proto plný počet. Líbila se mi práce s postavami, jejich vztah a jejich rozhovory, ale nedokážu posoudit jejich reálnost. Člověk si běžně staví bariéry a většinou si nechává své myšlenky bezpečně v sobě. Možná na světě existuje pár lidí, kteří jsou schopni takové upřímnosti. Kdo ví?
Já už teď vím, že se ke knize jednou vrátím.

21.07.2017 5 z 5