Beatrice Beatrice komentáře u knih

Emma Emma Charlotte Brontë

Nešlo mi do hlavy, prečo sa tá kniha volá "Emma". No nakoniec som to pochopila a som rada, že som si túto knihu prečítala :) Pútavé, veľmi pekne vygradovaný dej, aj keď sa niekomu bude zdať nudný. A pán Ellin je rodený detektív :D

15.11.2011 5 z 5

Romantický řád Romantický řád Maarten Doorman

Kniha je písaná čítavým jazykom, zrozumiteľne, jasne a vďaka nej som KONEČNE pochopila podstatu, súvislosti a mentalitu romantického subjektu :)

08.03.2017 4 z 5

Prípad poručíka Seeborna Prípad poručíka Seeborna Ján Hrušovský

Muž s protézou. Poručík Seeborn je jednou z tých postáv, ktoré nenávidíte a predsa ich neskutočne ľutujete. Vojna ho zničila natoľko, že na to, aby si zachránil zvyšky svojej ľudskosti (?), nahovoril si, že mu amputovali srdce. Namiesto živého orgánu má srdce plechové. Práve touto protézou toľkokrát vysvetľuje svoje správanie (som zlý, lebo nemám srdce). Cynický, krutý, sadomasochistický kretén, ktorý týra svoju bývalú lásku, smeje sa tomu a predsa sa bojí a uteká pred zábleskami citov, ktoré sem-tam vylúdia nejaký tón v jeho protéze. V podstate je Seeborn už dávno mŕtvy. Veď dá sa žiť bez srdca? Novela Muž s protézou je silná psychologická jazda, ktorej spolucestujúcim je úbohý vojak, ktorý zabil v sebe posledný kúsok ľudskosti, aby zachránil svoju myseľ. Ale podarilo sa mu to?

23.03.2014 5 z 5

Teória literatúry Teória literatúry Michal Harpáň

Množstvo informácii, z rôznych sfér, všetko prehľadne a zrozumiteľne napísané, čerpá z rôznych zdrojov. Mne táto kniha veľmi pomohla pri štúdiu teórie literatúry. Odporúčam :)

06.01.2014 5 z 5

Záblesky melodie Záblesky melodie Emily Dickinson

Očarujúce. Som rada, že som objavila Emily Dickinson. Jej básne žijú svoj vlastný život :)

04.03.2013 5 z 5

Plamene inkvizície I. Plamene inkvizície I. Marija Jurić Zagorka (p)

Spočiatku som nechápala, čo na Plameňoch inkvizície ľudia vidia. Kniha je vychvaľovaná a považovaná za skvelý historický román. S rôznymi pocitmi som sa však prelúskala za 200-tú stranu prvého dielu a od tej chvíle som nemohla knihu pustiť z ruky. Toľko postáv a každá má svoj príbeh. Navzájom sa prepletajú a ponúkajú úžasný zážitok. Tak som sa zahĺbila, že to proste nešlo spať bez toho, aby som niekoľko desiatok strán neprečítala :) Teraz už viem, prečo sa ľuďom tento počin Zagorky páči a nečudujem sa im. Nezabudnuteľná kniha, ktorú si prečítam ešte minimálne tri krát :)

22.07.2012 5 z 5

Emma Emma Jane Austen

Hlavná hrdinka Emma mi nebola zo začiatku sympatická. Príliš istá sama sebou, príliš strkala nos do cudzích vecí. No po pár stránkach sa to zmenilo a s chuťou som sa zabávala na absurdných situáciách v knihe. Každý si tam o niekom niečo myslel a vo väčšine prípadov sa aj mýlil :D Zábavná, svižná a dokonalá :)

18.03.2012 5 z 5

Nie na ústa Nie na ústa Maxim E. Matkin

Škoda peňazí ... čo viac dodať.

09.10.2011 1 z 5

Scenár Scenár Etela Farkašová

Mám rada filozofujúce knihy - zamýšľanie sa nad životom, nad cestami, ktorými sme nekráčali, nad ľuďmi, ktorými sme mohli byť. Rozprávačkou je postaršia pani, ktorej život plynie pomaly, a preto očakávať od knihy strhujúcu naráciu je zbytočné. Slová plynú pomaly, myšlienky sa vracajú k niekoľkým základným motivickým poliam. Sofistikované rozprávanie o vyrovnávaní sa so starobou, o medziľudských, rodinných vzťahoch, problémoch, trápeniach, defektoch spoločnosti je, pre niekoho prekvapivo, zaujímavé. Knihu by som hodnotila ešte lepšie, ak by sa vypustilo pár strán a niečo z pasáží venujúcich sa hudbe (príliš odborné, príliš veľa mien, zbytočne idúce do takej hĺbky), ktoré po čase začínajú trošku iritovať. V celku je to kniha príjemná, donúti vás spomaliť a vnímať niektoré maličkosti z inej perspektívy :)

09.07.2018 4 z 5

Sirota Podhradských Sirota Podhradských Terézia Vansová

Prvý ženský slovenský román. Môžem povedať, že sa takmer ničím nelíši od iných, z iných krajín. Je to typicky ženská literatúra, vhodná pre mladé dievčatá (v budúcnosti, keď budem mať dcéru, jej túto knihu určite podsuniem :). Nájdeme tu hlavnú hrdinku, samozrejme trochu idealizovanú, ktorá znáša rany osudu s chladnou tvárou. Mnoho romantických motívov, prírodu, švárnych mládencov, ale aj zákernosť macochy, či sesternice, smrť, zradu, peniaze, závisť,... Páčilo sa mi, že Viola bola tak citovo chladná, držala si odstup a nevedela prejaviť city, prebudiť ich v sebe. Bolo to trošku iné, pochmúrne, trošku temno romantické. Avšak na môj vkus príliš sentimentálne a predvídateľné v niektorých aspektoch. Avšak pre dievčatá určite odporúčam, je tam všetko, čo má v romantickej knihe byť. Ďalšie plus je to, že je to od našej - slovenskej autorky. :)

06.01.2014

Nákaza Nákaza Guillermo del Toro

Nákaza je v plnom prúde, z ľudí sa stávajú šialení upíri a z tých, ktorí prežili, štvaná zver. Malá svorka odhodlaných bojovníkov proti upíriemu vírusu bojuje ako sa dá, no svet sa rúca príliš rýchlo. Potoky bielej hustej krvi, odseknuté hlavy a končatiny, Gus a jeho nová banda lovcov upírov, Ephraim so Zackom proti upírej matke, profesor Setrakian a odvaha zbaviť sa raz a navždy Majstra. Znova skvelá atmosféra, akcia, láska a priateľstvo, napätie...ani táto časť ma nesklamala a púšťam sa do poslednej :)

09.09.2012 5 z 5

Žihadlá Žihadlá Guillermo del Toro

Tak takýchto upírov som nečakala . Od samého začiatku je atmosféra pochmúrna, priam strašidelná (teda pre mňa určite bola), ovzdušie plné napätia, čo sa stane. Upírsky vírus? Prečo nie. Keď mŕtvoly ujdú z márnice a navštívia svojich blízkych, začína sa poriadna nákaza, a z ľudí sa na každom kroku stávajú upíri. Čítala som to jedným dychom, miestami odpudivé scénky, inokedy som bola ako na ihlách. Určite odporúčam milovníkom upírov, ktorí tu nájdu upírov s veľkým U :D a pozor na žihadláááá....

15.08.2012 5 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Georges Duroy je jeden márnotratný, namyslený, egoistický a sebecký mladík. Miluje sám seba a chce sa dostať čo najvyššie. Keď to dosiahne, už mu to nestačí a baží po ešte väčšej moci a vyššej sume peňazí. Taká nesympatická postava, taký zhýralec a ignorant k ženským citom , sa tak ľahko nevidí. Kniha má spád, miestami vtipná, svižná... Pri niektorých situáciách som v duchu nadávala na Duroya. Maupassant napísal naozaj čtivé dielo, ktoré zaujme aj v dnešnej dobe.:) A už len to, že dokázal vzbudiť silnú emóciu, hoci to bolo znechutenie nad charakterom hlavnej postavy, si zaslúži rešpekt :D

13.05.2012 4 z 5