beata-betsy2310 beata-betsy2310 komentáře u knih

Sestry Sestry Bernard Minier

Bernard Minier je môj obľúbený autor, vždy nedočkavo čakám na ďalšiu jeho knihu. Tak som sa tento víkend znovu vrátila k jeho tvorbe (tento krát som siahla po knihe v ktorej sa Martin Servaz nenaháňa za Julianom Hirtmannom a teda sa dá čítať i samostatne) a opäť som sa "nechala vlákať do pasce autorových myšlienok a obrazov, ako do pavučiny, hoci pavúk zostal neviditeľný" a s pocitom nervozity a strachu som znovu prežívala dej. Dej je napínavý, temný i keď občas pritiahnutý za vlasy (ale veď čítame fikciu) s prekvapením v závere... Veď prečítajte, určite stojí za to.

Vražda v Orient exprese Vražda v Orient exprese Agatha Christie

Tento príbeh snáď netreba nikomu predstavovať. A ak ho náhodou ešte nepoznáte tak to treba napraviť. Tento vyšetrovateľ na vyriešenie vraždy nepoužíva žiadnu modernú elektroniku, ale iba dobre kladené otázky a svoj mozog. Brilantne napísaná detektívka.

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

Keď zavládne ticho, kto bude počuť ich plač?
Táto knižná séria je každou ďalšou časťou lepšia a napínavejšia.
Tentokrát sa v jednom prípade vyšetrovatelia snažia napraviť a zaistiť spravodlivosť i pre tých ľudí, ktorých zvyšok spoločnosti dávno odpísal. Niekto na ulici napáda bezdomovcov, ktorých na tvári ocejchoval...
Druhý prípad je nočnou morou polície - sériový vrah hrá strašnú hru - z kože unesených a zabitých dievčat vyrába bábiky...
Dokonalé ticho je napínavá a temná kniha, ktorá nepotrebuje ďalší komentár..

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Vražedné pohádky - nie sú na dobrú noc
V Berne je objavené "umelecky" inscenované telo ženy s vyrytým tajuplným znakom.
Čo tým vrah sleduje? Prečo tu? Prečo takto? Prečo dnes? A prečo zrovna... táto obeť?

K prípadu je okamžite privolaný prípadový analytik Maarten S. Sneijder z Holandska. Ten nemôže uveriť tomu čo vidí na mieste činu. Rukopis páchateľa sedí iba na jedného, ale toho predsa už pre 5 rokmi zatkol a ešte stále si odpykáva trest v zariadení Steinfels pre psychicky narušených delikventov.

Obeť v Berne nie je jediná a tak sa spolu s kriminalistkou Sabine Nemezovou vydajú po krvavých nápovedách ktoré im páchateľ zanecháva.

V zariadení Steinfels sa zamestná mladá psychologička Hannah, ktorá tu za krátky čas odhalí smrteľné tajomstvo. Čo sa deje za múrmi väznice? A aký skutočný motív má Hannah, keď sa zamestnala práve tu?

Andreas Gruber patrí do zoznamu mojich obľúbených autorov a táto jeho tretia kniha (preložená zatiaľ iba do českého jazyka) NEMÁ v sebe jedinú chybičku. Zmeny medzi scénami z minulosti a prítomnosťou vás držia v napätí, všetko postupne pekne do seba zapadá a vy spolu s Maartenom S. Sneijderom (lebo on si potrpí na to "S" uprostred mena) objavujete všetky spojenia a súvislosti, ktoré Vás privedú k rozuzleniu. A v príbehu sú aj momenty, kedy som sa počula zvolať: "To vážne!? To čo je toto?!!
Hoci som zo začiatku mala pocit jemného Deja vú (dej mi pripomínal Mráz od Bernarda Miniera) kniha prekonala všetky moje očakávania.
Skvelé finále prvej trilógie o Maarten S. Sneijderovi a Sabine Nemezovej!

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

"Tohle je váš život a máte na nej jen jeden pokus."
Helen Fieldsová sa v tomto príbehu venuje chúlostivej téme, zameriava sa na ľudí, ktorí sa z rôznych príčin ocitajú v zúfalých situáciách aby potom robili zúfalé rozhodnutia.
Zaujímavé bolo pre mňa zistenie ako sa mi jednotlivé postavy dostali pod kožu. Kým niektorých som zo začiatku nemohla vystáť, teraz ma veľmi bavili.
V Dokonalom zločine sa to akciou len tak hemží, napätie je občas doplnené čiernym humorom a nájdu sa tu aj "sladké miesta".
Pre mňa bola opäť táto kniha rovnako strhujúca ako predošlé časti a nedala sa odložiť. Dokonalý zločin je ďalšia skvelá kriminálka.

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

V tejto knihe od začiatku viete kto je zločincom a napriek tomu to napätiu vôbec neubralo. Príbeh je vyrozprávaný dobre, striedajú sa v ňom kapitoly rozprávané z pohľadu detektívov, ale i zločinca, od prvej strany vtiahne do deja a úroveň napätia sa za pochodu zintenzívňuje. S Lucom a Avou veľmi rýchlo začnete sympatizovať. Ich sparing je náznakom ďalšieho vývoja postáv ako to v knižných sériách býva zvykom. Je tu ešte zopár vedľajších postáv, ktoré vytvárajú nejaké tie zápletky, vďaka ktorým nie je čitateľova pozornosť zúžená do jedného bodu. Ale nie je ich ani príliš, takže nebudete mať problém sa rýchlo medzi nimi zorientovať. Škoda len, že autorka vrhla tak málo svetla do vrahovej mysle, chýbala mi tu akási "motivácia" jeho správania...
Autorka Helen Fieldsová nie je žiadna slečna Marplová, ale taký britský Chris Carter v sukni, takže tým čitateľom, ktorí majú radi tento štýl by sa kniha páčiť mohla.

Zelená míle Zelená míle Stephen King

príbeh ku ktorému sa vždy rada vraciam
Opäť som sa ponorila do smutno krásneho príbehu z pera majstra Kinga - Zelená míľa. Skvelý príbeh, ktorý sa mi nezunoval a aj po rokoch ma vtiahol do deja, opäť som precítila všetku tú bolesť, smútok, nespravodlivosť a bielu mágiu v rukách čierneho muža (John Coffey je moja najobľúbenejšia knižná postava, akú King stvoril). Zelená míľa je skrátka príbeh ku ktorému sa vždy rada vraciam, či už v knižnej, alebo filmovej verzii.

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Vlna zločinu, ktorá desí občanov Edinburghu...
Helen Fieldsová na pohľad nežná blodýnka ma vtiahla do 2. časti jej Dokonalej série. Toľko žuvačiek čo som vyžuvala počas čítania až ma sánka bolela... Pfúúú, toľko adrenalínu, som v tele nemala už dávno (mohla by som ho rozdávať na JIS...)
Ale pekne poporiadku, Tí čo ma už trošku poznajú vedia, že krimipríbehy sú moje obľúbené. Tento príbeh - Dokonalá korisť - (asi autorka čerpala inšpiráciu z knihy od Chrisa Cartera Jeden za druhým) sa nedá zabudnúť. Ak máte radi zločin v knihách ktorý je temný, nepredvídateľný tak Dokonalá korisť je kniha pre vás.

24.08.2022 5 z 5

Ak máte radi sarkazmus, politickú satiru, čierny humor a radi sa stretávate s nezvyčajnými postavami vydajte sa na nemožnú jazdu históriou 20 storočia.
Príbeh, v ktorom sledujete svetovú politiku (americký nacionalizmus, čínsky a sovietsky komunizmus, náboženské konflikty, vojny 20. storočia, stretnutia s najvplyvnejšími ľudmi sveta) absurdne vtipným a zábavným spôsobom v podaní 100 ročného starčeka Allana Karlssona. Áno, pri čítaní som si veľa krát povedala, že postava je podobná Forestovi Gumpovi (i keď tieto 2 príbehy sú si podobné, sú úplne odlišné), napriek tomu som sa ani minútu nenudila. O nepravdepodobné, nebezpečné a najmä hlúpe momenty v životnom príbehu Allana nie je núdza a práve pri tejto knihe som si viac krát povedala, že netreba brať v živote veci príliš vážne. "Je to tak, ako je, a bude tak ako to bude".

24.08.2022 4 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

"Vidíme svet taký, aký sme my. Pre láskavého človeka je láskavý, pre neprívetivého neprívetivý.
Preukazuj dobro desať rokov a nikto si to nevšimne. Rob hodinu niečo zlé a začne o tebe hovoriť celý svet."
...
V Berne je objavené "umelecky" inscenované telo ženy, s vyrytým tajuplným znakom.
"Spoločnosť treba chrániť pred jednotlivcom. Kto ochráni jednotlivca pred spoločnosťou?"
Skvelé finále prvej trilógie o Maarten S. Sneijderovi a Sabine Nemezovej!

17.08.2022 5 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Posledný diel knižnej série s Fabianom Riskom vraví, že zlo si nájde cestu všade.

Vydieral. Zneužíval. Znásilňoval. Aby sa dostal až na vrchol, išiel cez mŕtvoly. V každom ohľade je to odporný človek. Volá sa Kim Sleizner a pracuje ako policajný šéf v Kodani...

Na dne jazera nedaľeko Kodane je nájdené auto s dvoma obeťami. Už na prvý pohľad je jasné, že neišlo o autonehodu. Vyšetrovanie "by malo ísť hladko" veď "slizák" Kim Sleizner poveril týmto prípadom novovymenovaného šéfa vyšetrovacej jednotky Jana Heska, ktorý nie je zrovna úspešný. No postupne je Hesk bližšie k pravde čo sa Sleiznerovi nepáči. Aké to bude mať pre neho následky?

Fabian Risk po šokujúcej správe chce zistiť pravdu o svojom synovi Theodorovi za každú cenu. Postupne zisťuje, že stopy vedú do Kodane, kam sa vyberie na vlastnú päsť.
Dunja Hougaardová bývalá policajtka sa po predošlých udalostiach stiahla do úzadia a celé mesiace sa pripravuje zazbierať čo najviac informácií o policajnom šéfovi Sleiznerovi, aby v tom správnom okamžiku ukázala verejnosti jeho pravú tvár.
Všetci nenávidia Kima Slezinera - a on nenávidí ich.

3 dejové linky, každá je plná napätia a nepredvídateľných zvratov. Autor postupne skladá jednotlivé dieliky ako puzzle, až nás nakoniec privedie do veľkého finále. Kapitoly sú dlhé tak akurát, aby sme stihli nasať a prežívať temnú atmosféru.
Ahnhem píše podľa mňa vynikajúco! Rovnako ako v predchádzajúcich knihách zo série, aj tu sú opisované surové, nechutné vraždy a zločiny. No ak ste nečítali predchádzajúce knihy Poslední hřebík si tak "neužijete", pretože priamo nadväzuje.
Už teraz som zvedavá čím autor vyjde nabudúce.

17.11.2022 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

"Naše pravidla pocházejí od tří opic: Mizaru, Kikazaru, Iwazaru, někdy se jim říká tři moudré opice, které definují zákony, podle kterých bychom měli žít, ale ve skutečnosti jsou čtyři, no o té čtvrté nikdo nemluví. Ta čtvrtá opice je nedůležitější. Jmenuje se Shizaru... Ta reprezentuje myšlenku nečiním zlo...
Když někdo vidí nebo slyší zlo, nemůže s tím nic moc dělat. Když někdo mluví zlo, dá se to považovat za provinení, ale když někdo činí zlo... v takovém případe už není prostor pro odpuštění."

Nepočuť, nevidieť, nehovoriť a napokon ani nekonať zlo. To je odkaz, ktorý zanecháva sériový vrah detektívovi Samovi Porterovi, ktorý sa ho viac ako 5 rokov snaží dolapiť. Vždy je scenár rovnaký. Najskôr unesie svoju obeť, ktorá je úzko spätá s človekom, ktorý má nedostatok morálnej zodpovednosti a svojimi činmi koná zlo. O dva dni vrah "pošle" prvú krabičku, v ktorej je ucho unesenej osoby. O ďalšie dva dni je doručený druhý balíček s očami, potom s jazykom a nakoniec polícia nájde telo obete. V hre na mačku a myš medzi detektívom a sériovým vrahom ťahá Sam za kratší koniec. Až jedného dňa je Sam Porter prizvaný k autonehode, kde sa pri nešťastníkovi, ktorý skončil pod kolesami autobusu nájdu "dôležité veci", spolu s denníkom Opičieho vraha. Ten odhaľuje počiatky skazenej mysle človeka, z ktorého sa stalo monštrum. Podarí sa vďaka denníku Porterovi a jeho tímu konečne dolapiť vraha a zachrániť jeho "zatiaľ" poslednú obeť? Porter vie, že vrah je chytrý a času na jeho dolapenie má žalostne málo.

Príbeh autor čitateľovi predkladá z viacerých uhlov. Prvým je už spomínaný denník, ďalším je pohľad z uhlu obete a detektívov Portera a jeho tímu. Kapitoly sú svižné a výborne prepojené, čím sa napätie v knihe znásobuje a núti Vás knihu čítať ďalej, pretože zúfalo chcete vedieť ako sa budú udalosti vyvíjať.

Je ťažké písať o takejto knihe, že je výborná. Preto to skrátim a poviem, len že Barker píše výborne. Ešteže som sa zásobila a môžem sa ponoriť do pokračovania tejto knižnej série a žasnúť nad tým čo si pre nás Barker vymyslel. Ak som Vás navnadila, tak na čo čakáte?

"Když lidé nebudou sdílet vědomosti, nedočkají se pokroku."

03.09.2022 5 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

toto by nemal nikto zažiť...
Úžasne spletitý príbeh zatiaľ poslednej časti knižnej série - Dokonalá tma, ma úplne pohltil. Tento príbeh je trošku odlišný oproti predchádzajúcim knihám, pretože obľúbená dvojica vyšetrovateľov AVA a LUC vyšetrujú samostatné prípady.
Helen Fields napísala desivý a strhujúci thriller, v ktorom odhaľuje podhubie spoločnosti, v ktorej sa niektorí jedinci či skupiny z vlastného potešenia a zábavy púšťajú do bezdôvodného násilia. Kapitoly v ktorých opisuje prežité skutočné hrôzy z pohľadu obetí sú nočnou morou reálneho života - toto by nemal nikto zažiť...

Dokonalá tma ma nesklamala, rovnako ako celá knižná séria.

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Stuart Turton

Kniha prináša komplikovaný, ťažko predvídateľný príbeh, ktorý vyžaduje sústredenie (pripravte si veľkú zásobu "lepiacich papierikov"). - Buď si ju zamilujete, alebo ju budete nenávidieť. - No napriek tomu som bola od prvej strany na 100 % nadšená, takéto knižné puzzle som ešte nečítala... Pre mňa nečakaný, bravúrne napísaný príbeh, ktorý som síce prečítala jeden krát, ale ak vezmem do úvahy, ako často som sa vracala do predošlých kapitol, tak zisťujem, že som ju vlastne prečítala viac krát.

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

2 dni strávené v spoločnosti Harryho Hola. Začala som, ako je u mňa zvykom pekne po poriadku... a pustila som sa do zoznamovania s toľko oslavovaným hrdinom od Jo Nesbo. A priznám sa, že som sa zo začiatku aj hnevala. Napätia v príbehu v prvej polovici nebolo ani za mak, aspoň že som sa v množstve opisov čo to dozvedela o osídlení Austrálie a živote domorodého obyvateľstva - čo bolo zaujímavé, ale ja som sa pustila do detektívky, či? Rovnako dynamike príbehu uberali aj opisy Harryho života, či jeho spomienok na udalosti dávno minulé. Aj napriek frflaniu počas čítania som sa nevzdala a konečne, síce až v poslednej tretine knihy som "bola odmenená". Manikúra to prežila bez ujmy, ja tiež, tak idem na Švábov.

13.03.2023 2 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Príbeh v ktorom sa vyšetrovatelia zločinov ocitnú na hranici zákona...
V Edinburgu sa blíži koniec roka, zima je tak studená, že sa aj "psy lámu v zákrute", keď sa v kopcoch za mestom nájde telo mladej dievčiny, ktorá na prvý pohľad zomrela nešťastnou náhodou - na podchladenie. V takej zime nič nezvyčajné, no mladá žena bola počas svojho krátkeho života po všetkých stránkach úplne dokonalá a keď sa po obhliadke tela nájdu stopy po vysokých dávkach nezvyčajnej drogy prípad už nie je taký jasný.
O pár dní neskôr zomiera "nešťastnou" náhodou ďalšia žena, ktorá pár dní pred smrťou mala príznaky podobné brušnej viróze... Súvisia tieto dva prípady? A keďže tím vyšetrovateľov Edinburgkej polície neverí na náhody musia byť rýchlejší a skrátiť náskok, ktorý páchateľ má. Ale aký motív má páchateľ?
A tak sa v jednej dejovej linke rozbieha vyšetrovanie, kým v druhej sa autorka venuje aj osobnému životu Luca Callanacha, čo síce spôsobilo pomaljší rozjazd, ale potom už len príbeh naberá na intenzite a napätí aby došiel do výbušného záveru.
Do príbehu sa vracajú známe tváre z predošlých častí, takže je lepšie ak máte prečítané aj predošlé 2 časti série.
Keďže mám tento tip kníh rada, urobila som si v knižnici dostatočné miesto na celú sériu, ktorá sa bude dúfam rozrastať.

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

(SPOILER) "Minulost nikdy nezůstává minulostí."

Príbehy Kim Stoneovej sú čím ďalej, tým lepšie. 8 kniha Skryté karty, rozhodne patrí doposiaľ k najlepším, ktoré som čítala. Tentokrát sa dej odohráva v prestížnej škole Heathcrest. Tu študuje iba elita Britskej spoločnosti, budúci lekári, právnici, špičkový športovci či politici, ale aj potomkovia nechutne bohatých či šľachtických rodov.... A práve na pôde tejto inštitúcie, ktorej VEĽMI záleží na dobrom mene dôjde k úmrtiu "problémovej" 13 r. študentky. Všetko na prvý pohľad vyzerá na sebevraždu, a tak by sa táto udalosť i uzavrela, keby na miesto činu neprišla Kim a "hups" všimne si to, čo iným očiam uniká a zo sebevraždy je odrazu vražda. Kim a jej tím čaká neľahká úloha. Heathcrest sa považuje za inštutúciu, ktorá produkuje nadradených jedincov. No Kim cítila, že Heathcrest len vyvoláva v ľuďoch pocit nadradenosti.

"Dokonalost není opravdová. Je to jen slupka, pod kterou se schováva ošklivost."

Zdá sa, že hierachia v škole sa ničím nelíši od iných škôl, aj tu sú 4 kluby kam by chcel patriť skoro každý. No sem sa dostanú len Tí, ktorým príde pozvanie. Pozvanie, ktoré z Vás urobí člena "jednej karty" na zvyšok života. A "Karta se neodmítá!"

Výborná a pre mňa nová zápletka vsadená do prostredia internátnej školy, ktorá má svoje temné tajomstvo. Aj v tejto knihe si autorka zobrala do hľadáčika ďalšiu tému: Ľudskú náturu Potreba niekam patriť sa počíta medzi najzákladnejšie procesy utvárania osobnosti. Všetci patríme k nejakej skupine, či je to rodina, priatelia, kolegovia, cirkev... Máme potrebu byť súčasťou niečoho väčšieho, než sme my sami. No čo sa stane, ak dieťa vstúpi do skupiny, ktorá začne na neho vplývať a tvarovať z neho jedinca podľa svojich pravidiel? Môže spáchať vraždu i dieťa?

"Existují vůbec zlé děti a bylo by toho nějaké schopné?"

Odporúčam prečítať Skryté karty aby ste sa dozvedeli, ako ďaleko niektorí zašli, aby ochránili svoje najtemnejšie tajomstvá.

07.05.2023 5 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

(SPOILER) Príbeh o jednej najtemnejšej, najkrutejšej a najnebezpečnejšej ženskej sériovej vrahyne Belle Gunnesovej - výborne spojený skutočný príbeh s fikciou. Všetko sa začína v rodnom Selby v Nórsku kde mladá Brynhilda žije smutný život v chudobe ako slúžka na statku. Osud sa s ňou nemaznal, ťažko pracuje, poctivo chodí do kostola, napriek tomu je šikanovaná a znevažovaná. Už v mladom veku zisťuje, že svet je stvorený len pre mužov, ktorí všetko vlastnia. Keď zistí, že čaká dieťa s Andersom, synom statkára, vezme si do hlavy, že v hanbe nezostane a chce, aby si ju Anders zobral za manželku. Ale ona je mladá chudobná žena, nemá právo niečo také žiadať!!! Anders ju brutálne napadne a zlomí ju. Brynhilda nenávidí svoj doterajší život a odíde do Chicaga za svojou staršou sestrou Nelly, ktorá jej chce pomôcť začať nový život.
Nový život znamená nové meno a tak sa z Brynhildy stáva Bella. Jej pýcha, chamtivosť a túžba ovládať mužov ju postupne vedie k temným rozhodnutiam.
Bella je manipulatívna, šialená, plná zloby... jediné vzrušenie ktoré ju uspokojovalo hoci iba na krátko, bolo zabíjanie.
Pôda na farme bola mäkká a lačná. Mrtví jej vôbec nevadili. Belle to pripadalo zázračné, keď lopatou utlačila hlinu, jej hladký povrch nič nevyzradil.

Nikto jej neprišiel za celé roky na činy ktoré napáchala: "Nikdo, jen Bůh, ale ten už se pěkne dlhouho neobtěžoval."
"Tak teda ďábel. Ach ten. Ano, ten je všude kolem nás."

Bella: "V zášti jsem dobrá, a ďábel mě ješte na holičkách nenechal."
James: "Nenechal. Předpokládám, že na to ho tvoje kousky až moc baví."

Príbeh je vyrozpávaný z dvoch pohľadov. Ten prvý sú Belline myšlienky a činy, druhý rozpráva jej staršia sestra Nelly. Nelly ktorá svoju "malú sestričku" miluje, snaží sa ju chápať, pomáhať, no napriek tomu má podozrenia.
Nelly, sestre chcela veriť. Verila jej? Čo iného sa dalo robiť, než veriť? Bola koniec koncov Bellina krv.
Tento príbeh čiernej vdovy z farmy v La Porte bol pred 100 rokmi morbidnou turistickou atrakciou a nočnou morou vtedajšej polície. Aj po tak dlhom čase, ktorý od týchto udalostí uplynul, stále táto žena z pekla, priťahuje pozornosť.

29.09.2022 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

"Nebojte sa těch, kdo zabíjejí tělo, ale duši zabít nemohou. Radeji se bojte Toho, který může duši i telo zahubit v pekle..."

V napínavom pokračovaní knižnej série je detektív Sam Porter so svojim tímom opäť v akcii, keď sa v jazere v Jackson Parku, ktoré je zamrznuté už 3 mesiace, nájde telo mladej Elly Reynoldsovej, ktorá je nezvestná len 3 týždne. Ako sa Elly dostala pod ľad? Prečo má na sebe odev iného dievčaťa, ktoré zmizlo len deň pred tým? Nanešťastie pre Portera a jeho tím, počet nezvestných a následne nájdených tiel stále rastie.

"Nemůžeš si hrát na Boha, aniž bys poznal Ďábla."

Jednu z dejových liniek som načrtla v úvode, a tú druhú nebudem spomínať, pretože nie som v písaní tak dobrá ako J.D. Barker, aby som dokázala napísať "anotáciu" bez toho že prezradím dôležité momenty.Tí čo sa pustili do čítania predošlej knihy by sa mi nepoďakovali.
Môžem len povedať, že som bola ohromená z toho ako je dej výborne prepracovaný, napínavý a strašidelný. Autor skutočne odviedol skvelú prácu, pretože ma udržal v napätí až do konca a okamžite po poslednej stránke som musela zobrať do rúk pokračovanie. Skrátka, ak máte radi nepravdepodobné zločiny, páchateľa, ktorí je vždy o jeden dva kroky pred políciou a všetko do seba perfektne zapadá, tak si tých necelých 600 strán užijete. Ale dôrazne vám odporúčam, aby ste si prečítali najskôr prvú knihu zo série „Čtvrtá opice“.
"Pud sebezáchovy a strach jsou dva nejsilnejší lidské instinkty. Porter si nebyl jistý, jestli chce poznat člověka, který ani jeden z nich nemá."

15.09.2022 5 z 5

Ja, Pútnik Ja, Pútnik Terry Hayes

Chceš preklínať tmu, alebo zapáliť sviečku?
Keď som brala do rúk túto knihu, netušila som ako ma 610 akčných strán doslova priklincuje do kresla. Príbeh, ktorý je vyrozprávaný z pohľadu Pútnika - muža ktorý má viac mien, ako ktorákoľvek žena šiat v skrini. Prečo? Pútnik je americký špión, ktorý pracuje v tajnej službe zvanej "Divízia" , kde sa za pomerne krátky čas vypracuje až na najvyšší post a stane sa z neho tzv. Modrý jazdec. No potom príde dátum, ktorý zmenil nielen americké dejiny - 11.september 2001 a Divízia prestane existovať. Pútnik sa ocitne na "výsluhovom dôchodku" a napíše pod falošným menom knihu o moderných vyšetrovacích metódach. Užíva si "normálny" život v Paríži, kým v New Yorku polícia nenájde zavraždenú ženu v jednom hoteli, ktorá je zabitá podľa knižného návodu Pútnika. Vyšetrovateľ Bradley vynaloží enormné úsilie, aby našiel skutočného autora knihy a príbeh za môže začať....
Nejde o klasickú krimi, Terry Hayes šikovne skĺbil špionáž s detektívkou a terorizmom. V knihe som nenašla ani jedno "hluché miesto" ani riadok, ktorý by ma nebavil. Naopak, za 3 večery som doslova zhltla túto knihu a je mi ľúto, že mala iba 610 strán. Za seba dávam tejto knihe zo 6* 7.
Citát, z knihy, ktorý si chcem zapamätať:
"Dali ste mi druhú šancu, šancu na život, lásku a deti. Ako sa Vám odvďačím? Možno sa už neuvidíme, no pamätajte si, že zakaždým v tento deň prestrieme pri večernom stole aj Vám a budeme čakať, že zaklopete na dvere."