Barbora216 Barbora216 komentáře u knih

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

5 hvězdiček za jazyk (nejen pro Nabokova, ale i pro překladatele) a 2 hvězdičky za obsah. Ze začátku knihy jsem byla nadšená, pak přišla svým způsobem nuda, kdy jsem se dostala i k přeskakování odstavců, konec byl zase super. Paradoxně se mi na knize ale líbilo, že bylo všeho trochu moc. Moc francouzských vět, moc popisů, moc myšlenek.. Líbila se mi slovní spojení a přirovnání, líbily se mi jeho verše, líbilo se mi, jak je na knize znát zkaženost, ubohost a chtíč Humberta, ačkoliv celý "příběh" byl jen v náznacích. Ale i přes všechna krásná slova se skoro žádný příběh nekonal, kniha vůbec neodsýpala, takže bylo celkem těžký spokojit se sice s pěkným psaním, ale obsahem téměř žádným. Měla jsem obrovská očekávání, takže za mě trochu zklamání, no ale jsem ráda, že mám knihu doma, nedá mi to a někdy ji zkusím zas.

01.07.2021 3 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Úžasná kniha. Příběhy tří žen, které se narodily každá v jiném koutu světa. Příběh je napsaný výstižně a věcně, v knize nejsou žádné zbytečné pasáže, které by knihu protahovaly. Možná z toho důvodu mi kniha přišla tak silná. Co jsem si taky z příběhu odnesla je, že ať máme životní podmínky jakékoliv, štěstí si musíme najít vždy v sobě, okolnosti nám to jen zněsnadňují nebo ulehčují, ale někdy život umí být opravdu krutý. Závěr knihy se mi taky moc líbil, autorka se nesnažila uměle vyvolat dojetí nebo nereálné setkání, opravdu skvělé. Kniha je pro ženy i muže, opravdu jsem byla nadšená.

28.02.2019 5 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

Můj první thriller, přečetla jsem ho ani ne za dva dny. Bylo to napínavý, ani chvíli jsem se nenudila a v knize nebylo žádný hluchý místo. Jen je příběh takový až moc “americký”, ale to vůbec nevadí. Určitě bych knihu doporučila.

17.02.2019 5 z 5

Klid je síla, řek tatínek Klid je síla, řek tatínek Zdenka Fantlová

Tuhle knihu by si měl přečíst každý. Je celkem krátká, ale je tam všechno. Zdenka musí být asi tou nejsilnější ženou na světě, když tohle všechno přežila a ještě o tom může vyprávět jakoby nic. Doporučuji podívat se i na DVTV na rozhovor se Zdenkou Fantlovou, ta její vůle k životu je neskutečná. V knize se mi ještě moc líbila moudra, která ji předával tatínek. Tuhle knihu by měl mít každý doma, a když si bude zoufat nad svým životem, tak si aspoň kousek přečíst. Neskutečný.

28.01.2019 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Mně se Vánoční koleda moc líbila, je to taková pohádka jak pro děti, tak dospělé. Sice je to čtení na jedno odpoledne, ale aspoň se dá číst knížka pořád dokola :) Nejen na vánoce moc krásné.

29.11.2018 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Krásná kniha, výborně se četla jako všechny knihy od Jodi Picoult. Výborně sestavený příběh, všechno na sebe dobře navazovalo a děj odsýpal. Po tolikati přečtených knihách o 2. sv. v. mám ale stále problém uvěřit, že se děli tak strašné věci, toho snad nikdo nemůže být schopen.

21.08.2018 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Mě tahle knížka teda naprosto nadchla. Výborně jsem se pobavila a věděla jsem, do čeho jdu, a že to má být místy docela "za hranicí". Věřím, že pro někoho některé pasáže mohou být dost nepředstavitelné a znechucující, ale já se u knihy moc bavila.

31.07.2018 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Moc hezké počtení. Dlouho jsem se této autorce vyhýbala, myslela jsem si, že nemám ráda červenou knihovnu. Ale po přečtení této knihy, která mě tak moc bavila, jsem věděla, že to rozhodně není poslední kniha od této autorky. Příběh byl čtivý, krásně napsaný, konec srdcervoucí. I když jsem před přečtením viděla film, který se mi moc líbil, kniha je ještě o moc lepší. Navíc romantické knihy nemám ráda, kvůli často předvídatelným koncům, ale tady mě konec naprosto ohromil.

31.07.2018 5 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Kniha je bezesporu psaná na náročné téma. Je skvělá, čtivá a i několik dní po dočtení ve mně je. Jsem ale ráda, že autorka nevynáší závěry, ukazuje, že každá mince má dvě strany.. co je ještě láska a co už znásilnění, kdy je člověk ješte dítětem a kdy se jím už necítí být.. koneckonců v 15 letech už člověk o svém sexuálním životě svobodně rozhoduje a ano znamená ano. S každou stránkou jsem v sobě víc a víc otázek. Nicméně ačkoliv dle zdejších komentářů byla Vanessa jednoznačnou obětí manipulace, nebyl snad i učitel obětí svých společensky nepřijatelných tužeb? Jak pomoct takovým lidem? Neříkala si Vanessa tak trochu o to? Nemohou snad být obětí zneužití i dospělí lidé? Nemůže se stát i dítě obětí manipulace či obtěžování jiného dítěte? Je skutečně potřeba tolik chránit patnáctileté holky před dospělými muži, kteří se navíc v této knize na svolení ptali? Nebylo by lepší zajistit, aby se naopak každý mohl svěřit se svým problémem a aby ani taková pedofilie nebyla tabu? Neměli by rodiče sehrát trochu větší roli, než jakou v knize sehrali? Otázky, samý otázky...

24.05.2021 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Výborný! Po dlouhý době kniha, která mě fakt chytla a kterou nešlo přestat číst. O to zajímavější je, že se nejedná o jeden příběh, ale rozhovor. Dr. Beneš je pro mě velkou inspirací, líbily se mi jeho názory, příběhy pacientů, jeho životní příběh a samozřejmě jsem hltala všechny informace ohledně fungování mozku a operacích. Určitě knihu někdy koupím jako dárek.

01.02.2021 5 z 5

Almužna jen pro bohaté Almužna jen pro bohaté Hana Marie Körnerová (p)

Knize bych dala 4,5* moc dobře se četla, příběh měl spád a byl skvěle vymyšlen. Půl hvězdičky ubírám pouze za to, že mi jiné knihy od H. M. Körnerové přišly o malinko lepší. Ale i tak už se moc těším na její další knihu.

15.06.2020 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Někdo blízký je fajn kniha. Děj má spád, přečetla jsem ji celou během pár hodin, protože jsem byla fakt zvědavá, jak to všechno dopadlo. Ale závěr byl trochu zklamáním - celou dobu to vypadalo, že konec bude šokující a bude to fakt pecka, nakonec mi přijde, že i když nápad jak knihu ukončit byl super, ten moment překvapení a pocitu, že to “musim rozdejchat” jsem tam neměla, spíš ten super příběh tak nějak vyšuměl do jakýhosi vysvětlení, které mi přislo prostě zbytečně ošizené.

22.09.2019 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

V první polovině knihy jsem se do čtení musela vyloženě nutit, u druhé poloviny jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Příběh je rozhodně slabší než první díl, ale i tak celkem povedený. Jojo píše krásně, dávám o hvězdičku míň, za slabší příběh oproti jedničce, i tak je kniha moc hezká.

26.12.2018 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Knížka s dojemným příběhem, není psána složitě, tak se četla moc hezky a plynule. Někdy se k ní možná vrátím.

28.11.2018 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Stařec a moře jsem přečetla během čekání v čekárně u lékaře. Jelikož to byla moje první kniha od Hemingwaye, nevěděla jsem do čeho jdu a kniha se mi docela líbila. Ač to není něco, co bych běžně četla, možná právě kvůli tomu, že je kniha krátká, mě nestihla znudit. U druhé knihy Hamingwaye jsem ale zjistila, že je to na jedno brdo, takže díky tomu, že jsem tuto knihu od výše zmíněného autora četla jako první, dávám tři hvězdičky.

31.07.2018 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Rozmarné léto jsem si vybrala k maturitě, protože je ta knížka krátká. Nakonec jsem zjistila, že by bylo mnohem snažší vybrat si knihu delší, ale čtivější. Rozmarné léto jsem četla kvůli maturitě třikrát po sobě, abych vůbec věděla, o co tam jde, protože jsem tomu vůbec nerozuměla a knížka to pro mě byla fakt náročná. Nakonec se mi to vyplatilo, protože jsem si ji u maturity vytáhla. :D Ale kdyby nebylo školy, po prvních stránkách bych odložila. Dvě hvězdičky za originalitu jazyka.

12.07.2018 2 z 5

Sezdány válkou Sezdány válkou Soraya M. Lane

Tak to se mi fakt těžce četlo. Ne proto, že se jednalo o náročné válečné čtení, ale protože tolik vzdechů a jednoduchosti jsem nečekala. Příběh víceméně žádný, jen pořád ty stejné myšlenky hlavních hrdinek, kdy jsem mohla přeskakovat odstavce ve velkém a nic mi neuniklo. Nedozvěděla jsem se o válce zhola nic a konec nemohl být jiný. Myslím, že by si stačilo přečíst název knihy a konec bych znala. Ani nevím, za co dávám ty dva body, asi že jsem to vydržela až do konce, pěkná obálka a.. nevím.

03.08.2020 2 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Za mě velké zklamání. Vzhledem k hodnocení a anotaci jsem se moc těšila na humornou knihu. Nevím proč, ale nezasmála jsem se asi ani jednou, děj neměl žádný spád a takhle útlou knížku jsem četla snad několik týdnů. Co bych ocenila je nádherná čeština a neobvyklý nápad. Za mě ale slabší průměr, možná to za pár let zkusím znova.

02.05.2020 3 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Dokonalost. Od knihy jsem měla velká očekávání a ta se mi splnila. Každou chvíli jsem byla překvapená, vyprávění bylo svižné, příběh odsýpal a já měla pořád chuť číst dál. Super, rozhodně parádní thriller, konec byl možná malilinko překombinovaný, ale celkový dojem je určitě na pět hvězdiček.

05.02.2020 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Kniha byla moc dobrá a čtivá, ale abych dala pět hvězd, něco chybělo. Příběh mi přišel trochu neuvěřitelný, a aby se sešla taková parta narušených lidí se mi taky zdálo dost přetažený za vlasy. Byly části, kdy jsem si říkala, že asi čtu Fifty shades. :-) Ale námět skvělej, kapitoly se svižně střídaly, zvyšovaly tak napětí, zvědavost a čtivost. Konec byl super, byla jsem překvapená, ale na pět hvězdiček to nebylo.

19.10.2019 4 z 5