Barbara182 Barbara182 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Moc pěkná kniha s reálným základem, hlavní hrdinka Anna je tak úžasně lidská a soucitná, sama neměla lehký život, ale i tak byla vždy ochotná pomoci ostatním a byla opravdovou hrdinkou, byť v obyčejném životě, třeba když se ujala dětí své německé sousedky nebo když pomohla manželovu příteli Viktorovi, to jsem opravdu nad stránkami smekala :-) Ale hrdinkou byla i ve svém manželství, že stála po boku svého muže v dobrém i ve zlém. Celkově ne úplně veselé čtení, ale rozhodně napínavé, čtivé a chvílemi i dojemné. Doporučuji :-)

31.03.2021 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Strašně dobře napsaná kniha. Přiznám se, že pro mě trochu překvapení, protože jedinou knížkou, kterou jsem od Backmana četla, byla Co by můj syn měl vědět o světě a pak Muž jménem Ove, kterou jsem po pár stránkách odložila, protože mě prostě nebavila. Medvědín mi oproti tomu přišel jako malé mistrovské dílo, stylem psaní mi to dost připomínalo Jodi Picoultovou, autor vás drží v přítomném okamžiku, takže jen lačně hltáte další a další stránky, abyste se dozvěděli, co bude dál. Navíc jsou tu krásně vykreslené vztahy a všechny ty emoce a motivy vřící pod povrchem, a to mě baví. Už si brousím zuby na druhý díl :-)

22.03.2022 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

I druhý díl "Medvědína" je skvěle napsaný a nemohla jsem se od něj odtrhnout. Líbilo se mi, že se autor věnoval dál hlavním postavám z předešlé knihy jako byl Benji, Ana nebo vůdce Skupiny Teemu Rinnius a přidal pár nových a neméně zajímavých :-) Opět jsem žasla, jak skvěle umí Backman vystihnout složitosti mezilidských vztahů (např. co drží pohromadě právě Skupinu, která zvenčí vypadá jako parta chuligánů), a samozřejmě to bylo místy dojemné, ale moc pěkné čtení :-)

27.06.2022 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Víceméně čistě historický román, líbilo se mi líčení Prahy a jejího rozkvětu za vlády Rudolfa II., jinak se ale většina děje odehrává na zastrčeném panství ve východních Čechách. Všemi těmi zašmodrchanci a intrikami mi kniha trochu připomínala historické detektivky Martina Nesměráka nebo Františka Niedla, rozhodně nečekejte žádnou červenou knihovnu, dialogů mezi ústřední dvojicí je v knize jako šafránu, přesto je napsaná čtivě a napínavě, že se mi ji nechtělo vůbec odložit :-)

31.07.2023 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nápad s téměř nekonečným množstvím různých možných verzí našich životů podle toho, jak jsme se kdy rozhodli, byl určitě zajímavý a přiznám se, že jsem úplně nečekala ten smutný a lehce depresivní začátek, ale bavilo mě to. První či druhá varianta života hlavní hrdinky byla fajn a neotřelá, ale s postupem času a narůstajícím počtem životů, které si vyzkoušela, mě to už tolik nebavilo a střed knihy mi tak přišel malinko plonkový, ale pak se to zase před koncem rozběhne a vlastně se mi hodně líbilo, jak to celé skončí. V knize je i pár věcí k zamyšlení, např. se mi hodně líbilo to, že když vám někdo pomáhá, můžete vlastně dělat laskavost vy jemu tím, že si připadá pro někoho potřebný.

19.06.2023 3 z 5

Hon na Cassandru Hon na Cassandru Lisa Kleypas

Další úžasná kniha ze série Ravenelových :-) Severinovy břitké charakteristiky románů Jane Austenové a dalších byly k popukání a já se u nich pokaždé smála nahlas, stejně jako u spousty jeho ostatních poznámek a ryze doslovných závěrů (zvlášť ta ponaučení z příběhů :-). Nemohla jsem si pomoct, ale podezírám ho z jisté formy Aspergerova syndromu :-)
Autorku chválím za krásně propracované charakteristiky a něžné pouto mezi Tomem a Cassandrou, zkrátka překrásná kniha, ke které se v budoucnu určitě ráda opakovaně vrátím. Jediné, co mi trochu kazí radost, je fakt, že už se nejspíš jedná o poslední díl, protože všichni z party hlavních protagonistů už mají své partnery :-(

08.11.2020 4 z 5

Setkání s cizincem Setkání s cizincem Lisa Kleypas

Mám pocit, že knihy z téhle série jsou čím dál lepší :-) Původně jsem si ji ani nechtěla kupovat, protože mě příběh podle anotace nijak zvlášť nezaujal, ale jsem ráda, že nakonec bylo nutkání mít ucelenou sérii silnější :-) Je to skvělá kniha, nádherná oddychovka jako dělaná pro boj s podzimními splíny. Líbí se mi, jak autorka do každé knihy přidá nějakou krásnou scénu, která je určitým způsobem specifická jen pro tu danou ústřední dvojici (jako u Pandory valčík) a tady lekce sebeobrany :-) Jinak je Setkání s cizincem podle mě zatím nejnapínavější knihou série, nebo mně to aspoň při té operaci tak přišlo. Jo a zbožňuju Westa a jeho neskutečně vtipné hlášky, několikrát mě rozesmál na celé kolo, a protože je to zároveň člověk s tak dobrým srdcem, naprosto jsem si ho zamilovala, přestože byl vlastně jen vedlejší postavou, a strašně ráda bych si přečetla díl taky přímo o něm :-)

26.11.2018 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Tak tohle byla jízda! Nečekala jsem od knihy nic světoborného, ale opak je pravdou, je to hrozně milé, romantické, vtipné a tak čtivé, že jsem se nemohla odtrhout a prostě to musela dočíst, což už se mi zase delší dobu nestalo :-) A neskutečně jsem si čtení užívala. Postavy jsou hrozně sympatické (včetně nabručeného pana profesora) a ti jejich kamarádi! K popukání. Fakt mě to bavilo a určitě jsem knihu nečetla naposledy :-)

28.06.2023 5 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

Přiznám se, že jsem si myslela, že se mi druhé pokračování série Rebelky z Oxfordu nebude moc líbit, protože Lucie v prvním díle působila hrozně sebevědomě, ale autorka to napsala tak skvěle, že si hlavní hrdinku prostě zamilujete a neměla jsem problém jí chápat (včetně toho, že se navenek tváří, že všechno zvládá, ale uvnitř umírá touhou, aby jí někdo pomohl a ulevil). A její protějšek lord Ballentine měl taky hloubku a svá traumata z minulosti, takže super. Zkrátka hodně povedené romantické čtení, které má navrch i hlavu a patu (docela mě dostalo, že bylo potřeba povolení vlády k tomu, aby ženy směly jezdit na bicyklu :-(

02.01.2023 4 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Skvělá kniha, ani jsem nečekala, že se u ní budu tak báječně bavit :-) Hlavní hrdina, profesor genetiky Don Tillman, je evidentní autista a z nedostatku jeho sociálního cítění vznikají poměrně vtipné situace, zvlášť ve chvíli, kdy se rozhodne vyhledat si svým typicky analytickým způsobem životní partnerku. Naštěstí mu náhoda přivede do života barmanku Rosie, která svojí spontánností trvale naruší jeho do minuty nalinkovaný rozvrh :-) Chvílemi nechybělo ani dojetí, protože autor dovedl skvěle vystihnout Donovy vnitřní myšlenkové pochody, včetně toho, že si uvědomuje svoji neohrabanost v mezilidském kontaktu a vlastně jí dost trpí. Určitě si přečtu i pokračování :-)

27.10.2022 4 z 5

Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Moc pěkný úvod do nové středověké série od pana Niedla :-) Kniha je jako vždy nesmírně čtivá, napínavá (nechybí dobývání hradů) a hlavní hrdinové jsou neuvěřitelní sympaťáci :-) Taky mě potěšilo setkání s postavami ze série Vřesovských, to byl doslova balzám :-) Už se těším na druhý díl!

13.10.2022 4 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Překvapivě dobrá detektivka, nemohla jsem se od stránek odtrhnout a hořela zvědavostí, jak to bylo s vyvražděním rodiny Hadlerových i s dvacet let starým případem utonulé dívky. Autorka píše čtivě a nechá vás tápat až skoro do samého konce, což mám u podobných příběhů ráda. Hlavního hrdiny Falka mi bylo celkem líto (maloměsto dokáže být kruté) a místní policista Raco byl neuvěřitelný sympaťák. Určitě se ještě mrknu na další knihy téhle spisovatelky :-)

29.07.2022 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Čtivě napsaná kniha, které udává tón hlavní svérázná postava :-) Eleanor sice hodně připomíná Rainmana, ale stejně jako on vám bude i přes svoji praštěnost sympatická hned od začátku. Navíc jakmile začnete odhalovat její minulost, hodně věcí se tím vysvětlí a vám coby čtenáři pro ni bude krvácet srdce a budete jí držet palce, aby to dobře dopadlo :-) Velice příjemné čtenářské překvapení :-)

10.05.2022 4 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

Dokonale odpočinková knížka, to počáteční dohadování ústřední dvojice mě neskutečně bavilo :-) A oceňuju, že autorka slušně rozvinula postavy obou hlavních hrdinů, takže to nebyly jen ploché figurky, ale každý z nich měl docela pohnutou minulost, se kterou se museli vyrovnávat. Opravdu skvělá knížka, vlastně ani nevím, proč mi tak dlouho trvalo, než jsem se dostala k jejímu přečtení :-)

19.04.2021 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Kniha splnila očekávání - zatím první, co jsem od Fredrika Backmana četla, ale nejspíš ne poslední :-) Kniha je jakousi sbírkou fejetonů plných příjemného a laskavého humoru, prokládaných krátkými poznámkami či přepisy dialogů autora s manželkou, kamarády a tak, zkrátka ideální čtení na zlepšení nálady do MHD :-) Hodně mi to připomínalo počáteční knížky Roberta Fulghuma.

30.10.2017 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Viděla jsem nejdřív film, ale i tak mě čtení knihy bavilo. Je psaná malinko poeticky (hlavně líčení vší té přírody), ale přitom čtivě, a dodala povedenému filmovému zpracování zase ještě další rozměr. Čtení mě bavilo a moc se mi líbil „soudní kocour“, který byl oproti filmu navíc :-) Celkově se mi asi nejvíc líbilo pohrávání si s čtenářem/divákem ohledně toho, jestli Kya zločin, z kterého je obviněná, spáchala nebo ne, to bylo bravurní a originální :-)

27.09.2023 3 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Obálka i název mi opět zaváněly fantasy, ale když jsem se konečně dostala k tomu, abych si přečetla anotaci, nebylo moc o čem přemýšlet a já se poměrně rychle pustila do čtení. Kniha je skvěle napsaná a hlavní hrdinku si prostě musíte zamilovat, protože se liší od všech dívek, které jste dosud v podobných knihách poznali - je sice občas až dost neomalená a má ošklivý zlozvyk poslouchat za dveřmi, ale to jí spíš jen dodává na zajímavosti a autorce poskytuje dostatečný prostor pro další příjemně nenápadný vývoj postavy. Líbil se mi odlehčený styl psaní i hlavní hrdinové (a skvělé byly i vedlejší postavy - zejména nemluvný Cody :-). Zkrátka úžasné počtení, které doporučuju, jen snad ten konec nemusel být tak zbrklý, myslím, že bych nebyla jediná, kdo by ocenil trochu rozsáhlejší pojetí a vůbec by se nezlobil, kdyby měla kniha třeba i tisíc stránek, protože s postavami a v prostředí knihovny mi bylo opravdu dobře :-)

13.01.2022 4 z 5

Nejtemnější úsvit Nejtemnější úsvit Aly Martinez

Hodně dobrá kniha, sice opravdu poměrně temná, jak název napovídá, ale postavy jsou sympatické, propracované a uvěřitelné a příběh doslova dechberoucí. Každopádně doporučuju číst pouze v případě, že máte po ruce druhý díl, protože kniha končí hodně dramaticky a otevřeně (byť jsem si s tou myšlenkou celou dobu pohrávala :-)

03.12.2021 4 z 5

Specialistka Specialistka Stephenie Meyer

Stephenie Meyerová není jen o Stmívání. Tohle byla zábava a příjemné překvapení :-) Na začátku jsem se po chvíli zorientovala, jak se věci mají, a pak už to byla jízda, kdy jsem se nemohla odtrhnout od stránek :-) Neotřelá hrdinka mi byla sympatická (stejně jako ostatní hlavní hrdinové), bylo to vtipné, napínavé, ale zároveň tomu nechyběl nadhled, takže se člověk spíš bavil, než aby byl úplně strachy bez sebe. Strávila jsem se Specialistkou milé chvíle a určitě se k ní v budoucnu ráda vrátím, i když za mě osobně je pořád Stepheniinou nejlepší knihou Hostitel :-)

28.05.2021 5 z 5

Nejhloupější anděl Nejhloupější anděl Christopher Moore

Krásně praštěný příběh se sympatickou partou potrhlých postav a jedním retardovaným poslem Božím :-) Zcela nesentimentální vánoční kniha, kde do sebe nakonec všechno tak perfektně zapadne, že si ji budete chtít přečíst znovu :-)

11.01.2021 3 z 5