Barbara182 Barbara182 komentáře u knih

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Julia Quinn

Při čtení jsem měla neskutečný pocit deja vu. Vážně je tohle první vydání? Jinak je kniha jako celek taková jednohubka, milý návrat k oblíbeným postavám, který neurazí ani nenadchne a po přečetní na ni za hodinu zapomenete, ale nic, bez čeho by člověk nemohl žít, a co bych si pořídila natrvalo do knihovny a vracela se k tomu.

22.12.2023 3 z 5

Láska nadivoko Láska nadivoko Christina Lauren

Čekala jsem jednoduchou červenou knihovnu se znovushledáním milenců po letech a ono se ukázalo, že je k tomu nádavkem dobrodružství a hledání pokladu jako z Indiana Jonese :-) Od autorek moje první čtená kniha a musím říct, že to úplně není můj šálek kávy, je to moc jednoduché, prvoplánové a těžko uvěřitelné, takže i jako romantická oddechovka to pro mě bylo na hraně, jestli se u toho budu nudit, trochu to zachránila zápletka s hledáním pokladu, proto ty tři hvězdy (jinak by to bylo za dvě).

11.12.2023 3 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Třetí díl Medvědínské série je opět skvěle napsaný, občas vyoudí úsměv na tváři, občas uroníte slzičku, ale rozhodně se je nad čím zamýšlet. Autor přidal nové postavy v podobě manželského páru z Hedu, kde otec od rodiny Johny je hasič, jeho žena porodní asistentka, kluci hrají hokej, prostě další hrozně sympatická rodina, ti mi okamžitě přirostli k srdci. A i když rozhodně nejde o snadné čtení, miluju, že Backman umí svým stylem psaní vyvolat u čtenářů tolik emocí, tahle série se mi od něj zatím líbila ze všech knih nejvíc.

11.12.2023 4 z 5

Plavba do nenávratna Plavba do nenávratna František Niedl

Klasické Dabertovo dobrodružství s akcí a suchým humorem, jen už jsem asi malinko jinde a tak se mi k hrdinovi hůře hledala cesta a spíš mě to jen tak míjelo, navíc zápletka s přepadením lodi mi připomínala řadu akčních filmů na tohle téma již dávno natočených, takže jsem měla pocit, že autor, kromě pár faktů a technických poznámek, vlastně nepřišel úplně s něčím novým a neotřelým, proto dávám jen 3 hvězdičky.

16.11.2023 3 z 5

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Tak tohle byla jízda! Jen jsem chtěla nakouknout na první stránku, ale jakmile jsem začala číst, nemohla jsem se odtrhnout! Hrozně chytlavě napsané, že prostě budete chtít vědět, jak to bylo dál, byť téma trošku připomíná řecké tragédie s daným osudem, kterému se hrdinové snaží uniknout nebo proti němu bojovat, a upřímně občas to mělo až malinko příchuť hororu (zvlášť ten konec), ale četlo se to parádně, doslova a do písmene jedním dechem :-) Za mě zatím asi nejlepší knížka od autorky.

05.11.2023 4 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

U tohohle románu jsem měla problém vydržet knihu číst, protože chování Katky manžela a celková ta situace mi přišly hrozně depresivní :-( Sáhla jsem proto ještě po další knize a ve čtení je střídala, aby toho nebyla taková "nálož". Zhruba někdy od první třetiny jsem pak měla problém s tím, jaké byly hlavní hrdinky pipiny - to se vážně ženské takhle zblázní, když se zakoukají do chlapa, a přehlíží všechny varovné signály? V tomhle ohledu asi zkrátka nejsem žena. Jinak opět dobře napsáno, jen na mě občas nereálné a trochu moc depresivní čtení. Do pokračování se asi pouštět nebudu.

05.11.2023 3 z 5

Podívej se podruhé... Podívej se podruhé... Dagmar Digma Čechová

Musím se přiznat, že jsem zpočátku měla trochu problém se začíst - onen styl úvodních kapitol, kdy hlavní hrdina vede de facto dialog se svou knižní postavou a do toho různě polemizuje o psaní, by mi spíš seděl na nějaký kratší literární útvar, povídku nebo tak. Naštěstí to pak autorka nechala sklouznout do "normálního" stylu psaní románů, jak jsme většinou zvyklí, a pak jsem zase měla problém se odtrhnout od stránek :-) Ve výsledku hodně dobře napsaná kniha z nezvyklého úhlu (jakože obětí nějaké manipulace je muž, což chválím), která mě hodně bavila, je to originální a osobité (zvlášť ty občasné úvahy o autorských mechanismech a prožívání osudů jejich postav). A určitě nebyla poslední, kterou si od paní Čechové přečtu :-)

29.10.2023 4 z 5

Jak ulovit boháče Jak ulovit boháče Evie Dunmore

Možná už jsem měla moc vysoká očekávání po předchozích dílech, ale třetí pokračování mě nijak zvlášť nenadchlo. Hattie mi přišla strašně nerozhodná a rozporuplná a navzdory tomu, co pořád říkala, zrovna moc pochopení pro svého manžela neměla, přitom bych řekla, že z jeho strany se jí dostávalo svobody a podpory až až. Zhruba v polovině knihy mě ta její nejistota a váhavost přestaly bavit a do dočtení jsem se musela nutit, přičemž nebýt vedlejších postav ve skotských dolech, asi bych se na to vykašlala. Závěr dost překombinovaný (jakože spousta nových rozhodnutí zničehonic) a uspěchaný, škoda :-(
Navíc mi kniha celou dobu silně připomínala Svatbu s Winterbornem, která se mi ale líbila mnohem víc (zejména ono hledání cesty hlavních hrdinů k sobě ze dvou odlišných společenských vrstev).

21.10.2023 2 z 5

Nestvůra z Essexu Nestvůra z Essexu Sarah Perry

Viděla jsem nejdřív seriál, který mě přivedl ke knižní předloze, a moc mě bavilo, s jakým nadhledem a mnohdy i ironií autorka k jednotlivým postavám přistupovala. Četlo se mi to lehce a děj krásně ubíhal, ale možná to bylo i proto, že už jsem věděla, co bude následovat. Samozřejmě se našly odlišnosti, ale jinak jsem spokojená. Jen ten konec se mi mnohem víc líbil v seriálu :-)

21.10.2023 4 z 5

Plán Plán Elle Kennedy

Nebylo to špatné a oceňuju, že autorka nechala hlavní hrdiny řešit zase trošku jiný problém, než v předchozích knihách, ale musím se přiznat, že už to nějak nebylo úplně ono. Možná za to může skutečnost, že jsem četla všechny díly za sebou a jsem už trochu přesycená, ale chybělo mi tam víc vtipných momentů (pamatuju si jen handmade plyšáka od Logana). Za mě je zkrátka pořád nejlepší první díl a na druhém místě druhé pokračování s Loganem :-)

09.10.2023 3 z 5

Skóre Skóre Elle Kennedy

Třetí díl série se mi líbil asi zatím nejmíň, i když to bylo opět vtipné (viz Dean s Winstonem v koupelně) a čtivé a autorka se tam snažila dostat poselství o tom, že i holky si můžou užívat nezávazné radovánky, aniž by musely být označovány nějak hanlivě, ale celkově mi prostě postavy tak úplně nepřirostly k srdci (protože ať chcete nebo ne, Dean BYL tak trochu rozmazlený boháč a určitě nikdy nemusel řešit spoustu věcí) a oproti předchozím dílům zabíral spoustu stránek sex (i když vím, že se to asi dalo čekat, když je hlavním hrdinou Dean, stejně bych si klidně nechala líbit víc času s Hurikány nebo tak).

29.09.2023 3 z 5

Kluk napravo Kluk napravo Kate Stewart

Taková romantická jednoubka, a byť se autorka snažila být v rámci žánru přece jen trochu originální (mj. už i tím, že hlavním hrdinou není nejhezčí kluk na škole), musím se přiznat, že mě osobně kniha, ani její postavy nějak nepřirostla k srdci, zkrátka mě nijak neoslovila, takže jsem přečetla, odložila a brzy myslím zapomenu.

27.09.2023 3 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Viděla jsem nejdřív film, ale i tak mě čtení knihy bavilo. Je psaná malinko poeticky (hlavně líčení vší té přírody), ale přitom čtivě, a dodala povedenému filmovému zpracování zase ještě další rozměr. Čtení mě bavilo a moc se mi líbil „soudní kocour“, který byl oproti filmu navíc :-) Celkově se mi asi nejvíc líbilo pohrávání si s čtenářem/divákem ohledně toho, jestli Kya zločin, z kterého je obviněná, spáchala nebo ne, to bylo bravurní a originální :-)

27.09.2023 3 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Neuvěřitelně dobře napsaná kniha o lásce ne zrovna typických knižních hrdinů - Park je outsider, který se jakž takž drží nad hladinou a jen o chlup není terčem šikany, a Eleanor je nově příchozí holka s nadváhou a nápadnými zrzavými vlasy. Čtivě napsané, byť i o ne úplně lehkých tématech (i když spousta věcí zůstala přeci jen nabarvená růžověji, než by tomu v reálu bylo, ale s ohledem na cílovou skupinu náctiletých to beru), a hrozně se mi líbila ona něžná láska mezi ústřední dvojicí. Za mě rozhodně milé a příjemné překvapení, bylo to napínavé, takže jsem musela číst dál a dál, abych zjistila, jak to celé vlastně dopadne, a ve výsledku se mi kniha líbila asi víc než Fangirl, protože byla intenzivnější a zabývá se mnohem závažnějšími tématy.

16.08.2023 4 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Hodně jednoduchý a velmi nelogický děj i jednání postav a navíc na můj vkus i dost vulgární mluva, za mě první a zároveň i poslední setkání s autorkou, tohle zkrátka není můj šálek kávy :-(

04.08.2023 2 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Víceméně čistě historický román, líbilo se mi líčení Prahy a jejího rozkvětu za vlády Rudolfa II., jinak se ale většina děje odehrává na zastrčeném panství ve východních Čechách. Všemi těmi zašmodrchanci a intrikami mi kniha trochu připomínala historické detektivky Martina Nesměráka nebo Františka Niedla, rozhodně nečekejte žádnou červenou knihovnu, dialogů mezi ústřední dvojicí je v knize jako šafránu, přesto je napsaná čtivě a napínavě, že se mi ji nechtělo vůbec odložit :-)

31.07.2023 3 z 5

Na králův příkaz Na králův příkaz František Niedl

Třetí pokračování dobrodružství Ondřeje z Rohatce splnilo účel odpočinkové četby na dovolené, i když musím říct, že opakování s obnovou tvrze v první polovině knihy už bylo do očí bijící i pro mě, skalní fanynku. Naštěstí v druhé části přišlo na řadu válečné tažení s Janem Lucemburským a o napětí nebyla nouze, klidně bych si tuhle část (a zejména Ondřejův návrat domů) nechala líbit podstatně delší, ale co už :-)

31.07.2023 3 z 5

Psáno s nadějí Psáno s nadějí Aly Martinez

Pěkně čtivě napsaný příběh, rozuzlení bylo ještě překvapivější, než jsem čekala, ale jak už jsem psala u prvního dílu - knihy se mi líbily víc než Nejtemnější úsvit/Nejjasnější soumrak, protože nevyznívají tak depresivně a zkrátka se mi četly líp :-) Postavy jsou sympatické a není problém si je oblíbit, navíc spousta scén je roztomilých či romantických :-)

13.07.2023 3 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Tak tohle byla jízda! Nečekala jsem od knihy nic světoborného, ale opak je pravdou, je to hrozně milé, romantické, vtipné a tak čtivé, že jsem se nemohla odtrhout a prostě to musela dočíst, což už se mi zase delší dobu nestalo :-) A neskutečně jsem si čtení užívala. Postavy jsou hrozně sympatické (včetně nabručeného pana profesora) a ti jejich kamarádi! K popukání. Fakt mě to bavilo a určitě jsem knihu nečetla naposledy :-)

28.06.2023 5 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Za mě zatím nejlepší kniha od Mariany Zapaty (četla jsem zatím jen Lukova a Srdcem proti zdi), líbilo se mi, že byla kniha ozvláštněná přepisem "skypové" komunikace Ruby a Aarona, a vůbec celý jejich příběh byl hrozně hezký :-) Jediné, co jsem čekala a v knize nebylo, byla nějaká komplikace či trauma Aarona z Iráku (přijde mi divné, že po třech misích netrpí PTSD), a stejně tak nebyly úplně dovysvětleny jejich rodinné peripetie, jen nakousnuto se sestrou autistkou a matkou, klidně bych si nechala líbit víc detailů, ale jinak paráda a ráda se ke knize znovu vrátím, až budu potřebovat zlepšit náladu :-)

26.06.2023 4 z 5